Palasīju visādus rakstus par Cenu tīreli un "Olaines kūdra" skatījumu un centieniem paplašināt kūdras laukus.
Sākot ar brošūru, ar pirmajiem zinātnieku projektiem novadgrāvju aizdambēšanai un arī neveiksmēm, kam vēlāk internetā tiek veltīti skarbi vārdi "Atšķirībā no Skaista ezera zinātnieku noslīcinātajām priedēm Cenas tīrelī..." (meklēju un vairs neatradu attēlu, kur bija paskaidroti apstākļi), ar ieceri par purva laipu, un beidzot ar Vides pārraudzības valsts pārvaldes atzinumu uz 41.lpp (no šejienes
http://www.vpvb.gov.lv/lv/ivn/projekti/?status=3&id=990 lejulāpējot atzinumu par galīgo redakciju, palasiet, cik pamatīgi visu apraksta, ko atļaut un kādi nosacījumi) un iemeklēšanos kūdras ieguves pamatnostādnēs..
Brošūra
https://ldf.lv/sites/default/files/fail ... lis-lv.pdf
Cenas purvs veidojies pirms 5000-6000 gadiem. 1999.gadā ir nodibināts dabas liegums "Cenas tīrelis".
Negatīvās ietekmes – agrāk veiktā purva nosusināšana, kūdras ieguve tiešā lieguma tuvumā. Dabas aizsardzības plāns – izstrādājis Latvijas Dabas fonds laika periodam no 2005.-2020. gadam. Tajā paredzētais galvenais apsaimniekošanas pasākums – aizsprostu būve uz grāvjiem, lai novērstu susināšanas negatīvo ietekmi un tālāku purva biotopu degradāciju. Tas tiek realizēts projekta LIFE „Purva biotopu aizsardzības plāna īstenošana Latvijā” ietvaros.
2005. gadā Agnese Voika Rīgas Balsī
Dabas mitruma sūklis – purvs
https://ciklons.tvnet.lv/6156788/dabas- ... klis-purvs
Latvijas Dabas fonda darbinieki no 2004. gada rudens līdz 2008. gadam īsteno projektu "Purvu biotopu aizsardzības plāna īstenošana Latvijā". .. Pamatmērķis ir purvu aizsardzība un uzlabošana, jo, kā atzīst projekta vadītāja bioloģijas doktore M. Pakalne, pilnībā atjaunot purvu nav iespējams.
Pašlaik projekta organizatoru domas un idejas saistās ar tūristu takas un skatu tornīša ierīkošanu, kas dotu interesentiem iespēju sausām kājām izstaigāt un iepazīt Cenas tīreli. Daudzi droši vien nezina, ka cauri purvam ved no baļķiem veidots kara ceļš, kas daļēji saglabājies arī šobrīd. Ilze Salna atzīst: "Ja vien cilvēks nav patoloģisks ļaundaris, viņš nedara pāri tam, ko pazīst." Tāpēc šāds izglītojošs un nenoliedzami aizraujošs maršruts varētu viest lielāku skaidrību bērnos un jauniešos par to, kas ir purvs un kāpēc to aizsargāt.
Vides aizsardzības kluba rakstā var paskatīties, kādas vēstules rakstītas purva aizstāvībai un kā risināta aizsardzības statusa iegūšana (nezinu par tālāko gaitu)
https://www.draugiem.lv/vak/news/post/C ... p_14976840
Cenas tīreli un Melnā Ezera purva dabas liegumu apdraud kūdras ieguve
Lai zinātniski izvērtētu, kurām teritorijām nepieciešamas robežu izmaiņas, 2008.-2009. g. Latvijas Dabas fondā tika realizēts projekts “Eiropas Padomes Direktīvas 79/409/EEK par savvaļas putnu aizsardzību izpildes nodrošināšana Latvijā”. Tā rezultātā ir ierosināts paplašināt arī dabas lieguma “Cenas tīrelis” robežas.
Te ir divi raksti par kūdras nozares attīstības perspektīvām:
Pēta kūdras ieguves laukus un meklē kompromisus
https://diena.lv/raksts/latvija/zinas/p ... s-14176051
Kūdras nozares pārstāvji gaida biotopu kartēšanas rezultātus, kas palīdzēs saprast, kuras teritorijas izstrādāt, kuras aizsargāt un kuras rekultivēt.
IEVA ŠTĀLE, Diena, 11. jūlijs, 2017
Taujāts, kā pirms tam norisinājusies sabiedriskā apspriešana, uzņēmējs stāsta – tajā piedalījušās visas trīs iesaistītās pašvaldības un Olaines kūdras pārstāvji. "No iedzīvotāju puses intereses nebija nekādas! Tagad mums intensīvi raksta pretenzijas tie, kas šajā apspriešanā nepiedalījās. Pieprasa pārtraukt darbības, jo kūdras ieguve ietekmēšot cilvēku veselību, dzīvību, pasliktinās dzīves kvalitāte," pārsteigumu neslēpj Cankalis un turpina, "Latvijai tas raksturīgi – kad kaujas beigušās, visi gatavi ar zobeniem cīnīties. Sabiedrisko organizāciju argumentēti priekšlikumi, kas savulaik tika iesniegti, ir ņemti vērā. Mēs vairākkārt iesniedzām labojumus, precizējumus. Papildus izvērtējām arī pretenziju rakstus. Tomēr jāatzīst, ka dažkārt pretenzijām nav konkrētu, pamatotu argumentu, tās ir emocijas, vispārīgi pieņēmumi."
Šis otrais ir Latvijas Radio sižets 20017.gada aprīlī
Latvija – kūdras purvu lielvalsts, bet plāna to sargāšanai un izstrādei nav
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/zinu-an ... v.a234456/
Jansons līdzīgi kā purvu eksperte Liene Auniņa uzskata – kur, ko un cik daudz rakt, jānosaka valstij: “Tas ir ministrijas uzdevums novilkt šīs sarkanās līnijas, lai varētu runāt par nākotni, piemēram, vai mēs varam atļauties atvērt vismaz vienu jaunu purvu Zemgalē, kur purvu īpatsvars ir ļoti mazs, savukārt Latgalē ļoti daudz. Tad jautājums ir, vai jauna purva atvēršana kaitēs kopējam purvu daudzumam Latgalē.”
“Homo Ecos” vadītājs uzsver purvu unikalitāti: “Latvija ir viena no retajām [Eiropas] valstīm, kur tas ir saglabājies. Piejūras purvi ir vēl unikālāki. Un lēmumam par augstā purva iznīcināšanu par labu ieguvei, piemēram, piejūras reģionā jābūt ļoti nopietnam pamatojumam.”
“Stratēģiju kūdras nozare gaida jau ļoti ilgu laiku. Mēs ļoti ceram, ka līdz ar šīs stratēģijas radīšanu mums būs lielāka skaidrība, kādas ir perspektīvas un iespējas, un protams, arī plānot savas investīcijas,” saka Kūdras ražotāju asociācijas valdes locekle Ingrīda Krīgere.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietniece Alda Ozola sola, ka tas viss stratēģijā būs: “Uzdevums ir apzināt, kāds ir potenciāls, cik lielās teritorijās kūdra varētu tikt iegūta. Kāda daļa būtu jāatstāj dabas aizsardzības vajadzībām. Tas dotu skaidrību arī nozarei.”
Nu lūk, tad kādā stāvoklī ir šis stratēģijas izstrāde un ko mēs jau esam nokavējuši, es neesmu paguvusi paskatīties, sāku ar šo adresi, tur var lejuplādēt vides pārskatu.
Paziņojums par plānošanas dokumenta “Kūdras ilgtspējīgas izmantošanas pamatnostādnes 2018. – 2050. gadam” stratēģiskā ietekmes uz vidi novērtējuma vides pārskata sabiedrisko apspriešanu
http://www.varam.gov.lv/lat/aktual/pres ... ?doc=25480