Ak, sapratu, tas zaļums laikam bija domāts Jatiras mežs (Yatir Forest)
Tas nav dabisks, lai gan meži Izraēlā esot bijuši (cerams, ka tā nebūs jāraksta par Latviju, lai gan – mums jau arī sākotnējie dabiskie meži cik nu var būt, priežu sili esot stādīti)
Vai senajā Izraēlā bija tik daudz mežu, kā izriet no Bībeles?
BĪBELĒ ir teikts, ka daudzi Apsolītās zemes apgabali bija mežiem klāti un ka koku bija ļoti daudz. (Joz. 17:15, 18; 1. Ķēn. 10:27.) Taču, ņemot vērā to, ka lielākā šīs zemes daļa mūsdienās nav kokiem bagāta, skeptiķi varētu šaubīties, vai jebkad agrāk tā ir bijis.
Grāmatā Life in Biblical Israel minēts, ka ”meža platības senajā Izraēlā bija daudz lielākas nekā mūsdienās”. Augstienes klāja dabīgie meži, ko galvenokārt veidoja Alepo priedes (Pinus halepensis), Palestīnas ozoli (Quercus calliprinos) un Palestīnas pistācijas (Pistacia palaestina). Šefelā, zemienē, kas stiepjas no kalnu pakājes līdz Vidusjūras piekrastes līdzenumam, bagātīgi auga sikomores (Ficus sycomorus).
Grāmatā Plants of the Bible rakstīts, ka mūsdienās Izraēlā daudzas platības ir pilnīgi atmežotas. Kas to ir veicinājis? Grāmatā ir paskaidrots, ka tas bija pakāpenisks process: ”Cilvēks neatlaidīgi atbrīvoja zemi no dabiskās veģetācijas — galvenokārt tāpēc, lai paplašinātu savus laukus un ganības un arī lai iegūtu būvmateriālus un kurināmo.”
Jatiras mežs ir stādīts, jau kopš 1964.gada, un pašreiz ir vairāk nekā 4 miljoni koku, galvenokārt Alepo priedes (Aleppo, Izraēlā to sauc arī par Jeruzalemes priedi, Pinus halepensis) un cipreses, bet arī daudz platlapju koku - Atlantijas terebints jeb pistācija (Atlantic Terebinth, Pistacia atlantica), tamariks (tamarix), jujube, ceratonija jeb karobs (carrob, Ceratonia siliqua, maizes koks
https://mysicily.wordpress.com/2012/10/12/carrubo/), olīvu un vīģes koki, eikalipts un akācijas, kā arī vīnkoki un dažādi krūmi.
Mežs atrodas augstu virs jūras līmeņa, mazauglīgā reģionā ar zemu mitruma līmeni. Skat, kā bildē tas aptur Negevas (laikam?) tuksnesi. Mežs ir zinātniekiem izpētes objekts (pat NASA projektā).
