Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Ciconia nigra - Black Stork
User avatar
lianaliesma
Posts: 41660
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by lianaliesma » 05 Aug 2015 21:04

woods wrote:Interneta resursi angļu valodā saka, ka melnie stārķi migrē arī grupās. Vairākumā gadījumu jau droši vien, ka vienatnē, bet tas nedod pamatu vispārināt, ka vienmēr.

http://www.birdlife.org/datazone/specie ... hp?id=3830
On migration the species may travel singly (Snow and Perrins 1998) or in small groups (del Hoyo et al. 1992) of up to 100 individuals (Snow and Perrins 1998).

http://www.arkive.org/black-stork/ciconia-nigra/
http://blackstorknotes.blogspot.com/201 ... nning.html
utt.

Māra Strazda teksts ļoti loģisks, bet mans maizes darbs ir datu analīze, tāpēc man tāds niķis neskatīties, kā pēc loģikas visam vajadzētu darboties, bet gan tikai uz to, ko dati rāda. Kā arī šeit, pēc izdzīvošanas loģikas vienas ligzdas bērniem nevajadzētu migrēt kopā, bet baskas fakts iz dzīves rāda, ka tomēr migrēja. Ņemot vērā melno
Māra Strazda komentārs:

"Protams, ka stārķi, gāju ceļiem satuvojoties, ceļo grupās. Ja lidošanas "koridors" ir šaurs un tas jāšķērso lielam skaitam putnu īsā laikā, tad ne jau tur kāds "laiž cauri pa vienam", kā olimpiskajās spēlēs ar individuālu startu. Izraēlā, kur ir lielākais tāda veida tranzītpunkts, vispār ir nevis grupas, bet milzīgi bari, ja skatās tikai uz skaitļiem. Tūkstoši putnu vienlaikus. Tikai atšķirībā no ceļojoša bara, kas LIDO kopā, tur tas bars ir tāds pat kā Rīgas Centrāltirgu (vai citā līdzīgā vietā) - visi tur ir tādēļ, ka tur ir laba vieta iegūt pārtiku, taču katram ir savs ierašanās un prom došanās "plāns". Loģiski arī tas, ka masu caurlidošanas brīžos (satrēgumdienās) katru rītu startē simti vai tūkstoši vienlaikus - tāpat kā katru rītu vanšu tilts ir vienlaikus pilns ar mašīnām, kas katra brauc kaut kur citur. Ja uz vanšu tilta ir mašīnu "bars", tad vietumis melnie stārķi arī ceļo baros... Turklāt, es netaisos apgalvot, ka arī vienas ligzdas putni kādu gabalu (vai pat ilgi) nevarētu lidot kopā, tikai tādu gadījumu, ja arī ir, tad ļoti maz. Konkrētu piemēru, kas liecina par pretējo, ir daudz.

Un otrs. Labākais veids kā saprast un vērtēt jebko, ir analizēt visus iespējamos faktus un tad secināt, cik kaut kas ir vispārīgs, absolūts, pareizs utt. Tikai es gribētu uzsvērt, ka NEVIENA no minētajām publikācijām/vietnēm nesatur faktus, bet tikai faktu interpretācijas, turklāt, jo teksts īsāks, jo ģeneralizētāki (tātad "noapaļotāki") ir "fakti". Pārskata vietnes (kā BirdLife lapa) arī uz to orientējas, bet speciālistu mājas lapas (kā, piemēra, Karstena Rodes blogs) diez vai atļausies publiskot jēlos faktus, kamēr tie nav apkopoti un publicēti. Ideju un datu zagļi ir ne tikai stāstos un pasakās, tādi ir arī dzīvē un dažkārt ar to nodarbojas arī (šķietami) ļoti cienījamas institūcijas un personāži. Tāpēc gribot negribot iznāk tā, ka ar sugu strādājošie speciālisti ir "vienlīdzīgāki par citiem" - savā starpā mēs diezgan daudz apmaināmies ar informāciju par gadījumiem un faktiem, kuri publiski var (vēl) nebūt zināmi vispār vai kuri ir pieejami tikai "generalizētā", t.i. interpretētā veidā. Vēl pirms ~25 gadiem melnais stārķis bija viena no sliktāk zināmajām sugām un pat nozīmīgākajā monogrāfijā par Eiropas putniem visa informcija par to bija tika 6 lapas. Vairums zināšanu ir nācis klāt pēdējos 25 gados. Snow un Perrins vienkārši ir pārāk vecs avots, Birdlife faktu fails ir ļoti ģeneralizēts. Arkive tagadējo tekstu neesmu skatījies, bet vēl pirms gada tas bija draņķīgs. Karstena Rodes blogs ir labs, bet tas vairāk attiecas uz iepriekšējo rindkopu. Bet analizēt nezināmas ticamības interpretācijas nav īpaši produktīvs pasākums. Par faktu analīzi varētu būt runa, ja kaut kur būtu uzskaitīti gadījumi - a ceļoja kopā, b ceļoja atsevišķi, c ceļoja atsevišķi utt. līdz zzzzz, nevis tikai divi vai trīs, un tie tiktu analizēti.

Pat solīdajās monogrāfijās ir atrodamas pilnīgas muļķības, bet par interneta avotiem nerunāsim. Cilvēki tic visam, ko internetā var atrast, bet tur ir viss, sākot ar zeltu un beidzot ar pilnīgiem mēsliem - un viss izskatās vienādi labi, bieži vien mēsli pat izskatās labāk. Solīdākais (un attiecībā uz melno stārķi arī nesen atjaunināts) interneta avots ir šis: http://www.hbw.com/species/black-stork-ciconia-nigra, lai gan, pat tur ir diezgan neprecīzas lietas, piemēram, par ad. klabināšanu.

Ja kāds vēlas kaut ko prasīt man, lūdzu, lai raksta man epastus, es atbildēšu - vai nu personiski, vai, ja jautājums prasīsies pēc publiskas atbildes - caur goris.lv, jo dd forumu es skatos ļoti neregulāri. Dažas dienas iepriekš, vakar un šodien skatīju, bet varu ilgi neatvērt, kā kādu nedēļu pirms tam - šķiet, kādus trīs mēnešus to netiku darījis. M. Strazds "
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
******************************************************
Cilvēks ir radījums, kas sev kāro brīvību un citiem to nolaupa. Z.Mauriņa

User avatar
lianaliesma
Posts: 41660
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by lianaliesma » 05 Aug 2015 21:22

Milzīgs paldies Mārim par atvēlēto laiku, mums pacietīgi zīmējot to kopainu. Speciālista pat īss un kodolīgs komentārs informatīvi ir dikti svētīgs. Protams, to puzli par norisēm melno stārķu dzīvē (tāpat arī jebkuras citas putnu vai dzīvnieku grupas dzīvē) mēs nevaram salikt īsā laikā, kur cits tērējis gadus, urbjoties grāmatās un pētījumu rezultātos, ejot dabā, pētot, skatoties un mācoties no tās kā pirmatnējā avota.
Man pašai arvien lielāku sajūsmu rada ik jaunas informatīvas nianses iegūšana par tiem, ko esam vērojuši ligzdās. Ir sajūta, ka vari jau pavērt priekškara stūrīti un ielūkoties tālāk, aiz kadra un aiz ligzdas. Pat nedaudz droši vien nevaram apjaust to plašumu un brīvi, ko bauda ik putns, apceļojot mūsu māmiņu Zemi...Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
******************************************************
Cilvēks ir radījums, kas sev kāro brīvību un citiem to nolaupa. Z.Mauriņa

User avatar
Vērotāja
Posts: 33943
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Vērotāja » 05 Aug 2015 22:40

Milzīgs paldies Mārim Strazdam par izrādīto uzmanību un plašajam atbildēm.
Jāmēģina daba mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns

woods
Posts: 142
Joined: 30 May 2015 05:45
Location: Vašingtona

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by woods » 06 Aug 2015 01:50

woods wrote:On migration the species may travel singly (Snow and Perrins 1998) or in small groups (del Hoyo et al. 1992) of up to 100 individuals (Snow and Perrins 1998).
M.Strazds wrote:Solīdākais (un attiecībā uz melno stārķi arī nesen atjaunināts) interneta avots ir šis: http://www.hbw.com/species/black-stork-ciconia-nigra , lai gan, pat tur ir diezgan neprecīzas lietas, piemēram, par ad. klabināšanu.
Nu jā, HBW ir tā pati enciklopēdija 17 sējumos, ko birdlife norādīja kā savas informācijas avotu, del Hoyo et al. 1992, par migrēšanu mazās grupās.
Piekrītu, ka novecojis gan drukātais avots un tā paša avota interneta versiju var nemitīgi atjaunot ar jaunākajiem pētījumiem. Nez, kas HBW interneta versijā rakstīts par grupām, bez abonēšanas nevaru izlasīt (un no forumiešiem laikam neviens neabonē?).
I possess a device which is capable of accessing the entirety of information known to man. I use it to look at pictures of cats and get into arguments with strangers.

User avatar
Jamsis
Posts: 1707
Joined: 01 Mar 2015 15:49

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Jamsis » 06 Aug 2015 09:28

Vērotāja wrote:Milzīgs paldies Mārim Strazdam par izrādīto uzmanību un plašajam atbildēm.
Piebiedrojos Vērotājas teiktajam/rakstītajam. Paldies Mārim Strazdam :D :D :D , es ticu speciālista viedoklim, jo interneta resursos tiešām ir zelts un ir mēsli.

Zinta
Posts: 363
Joined: 12 May 2014 16:54

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Zinta » 06 Aug 2015 09:52

9:39 ligzdā paviesojās maza zīlīte, un labajā pusē aiz aizlauztā zara lejas zaros kādas 10 minūtes rosījās vāverīte.

Smolyanka
Posts: 72
Joined: 05 Jun 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Smolyanka » 06 Aug 2015 12:53

Jamsis, Made, paldies par skaidrojumu par signālu no raidītāja, tāpat Māra Strazda, es viņu iemīlēju no visas sirds, tāpat kā stārķi :P

Smolyanka
Posts: 72
Joined: 05 Jun 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Smolyanka » 06 Aug 2015 12:54

Vakar parādījās Feja kartē, tas sanāk tā 14.07 aizlidoja (pirmais signāls 10:31), otro signālu no viņas iestājās 05.08., tātad, jā??? Gribētos vairāk uzzināt par visām meitenēm ar raidītājiem, to izcelsmi, nobriešanu, vai ir diskusija par to ģimenēm??? Un vēl, Kate, es tā sapratu pēc ziemošanas tā nav atgriezies dzimtenē, bet devās uz Moldovu un līdz šai dienai tur arī paliek. Var kaut vai palasīt par tās izcelsmi???

Made
Posts: 7369
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Made » 06 Aug 2015 13:30

Smolyanka, visu piecu stārķu meiteņu ligzdu koki un ģimenes (izcelsme) bija viena no tēmām, ko gribēju pajautāt salidojumā Mārim Strazdam, bet nepaguvu.
Par projekta "Dzīvības lidojums" 2 sezonām var lasīt te:
https://www.facebook.com/DzivibasLidojums

Tur es atradu Kates portretu uz vārda balsošanas brīdi :) Izcelsme - Brocēnu novads, nekas vairāk.
Image

Viņas atgriežas Latvijā trešajā (?) vai ceturtajā vasarā, kad ir gatavas ligzdot.

woods
Posts: 142
Joined: 30 May 2015 05:45
Location: Vašingtona

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by woods » 06 Aug 2015 15:06

Tā kā zinātne (par laimi) nekad nebalstās uz viena indivīda viedokli, jo individuāli pētnieki var dažādi interpretēt pat vienus un tos pašus datus, tad apskatīju vairākuma viedokli attiecībā uz melno stārķu migrāciju. Visi avoti, ko atradu, saka, ka migrē "vienatnē vai grupās". Neviens avots neapgalvo, ka tikai vienatnē. Viens no pamatotākajiem pētījumiem šķita šis: http://www.zoologie.upol.cz/Hampl.PDF
The African Odyssey project focuses on studying the migration of the black stork Ciconia nigra breeding at a migratory divide. In 1995-2001, a total of 18 black storks breeding in the Czech Republic were equipped with satellite (PTT) and VHF transmitters.
Our tracked young probably flew together with their parents or siblings. We suppose that young naive storks learn the route from their parents or, in case of the lost contact with parents, from other adult storks. The deviation of young Vaclav from the western route to Italy might be explained by its associations with other storks.

[..] However, white storks are highly gregarious on migration, contrary to black storks, that are mainly seen alone or in small family groups.
Tātad, 18 čehu melnajiem stārķiem bija raidītāji un pētnieku secinājums ir, ka jaunie, iespējams, lidoja kopā ar vecākiem vai brāļiem un māsām. Viņi pieņem, ka jaunie naivie stārķi mācās ceļu no saviem vecākiem vai, ja nozaudēts kontakts ar vecākiem, tad no citiem pieaugušiem stārķiem. Vaclava, kas izlidoja kopā ar brāli, bet vēlāk atšķīrās un aizgāja bojā, novirze no rietumu maršruta tika skaidrota ar viņa 'pieklīšanu' citiem stārķiem.
I possess a device which is capable of accessing the entirety of information known to man. I use it to look at pictures of cats and get into arguments with strangers.

Smolyanka
Posts: 72
Joined: 05 Jun 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Smolyanka » 06 Aug 2015 16:52

maršruts mūsu Upene liecina, ka tā jau ir Polijā, bet datums nav mainījusies 03.08. Kā tā sanāk???

Smolyanka
Posts: 72
Joined: 05 Jun 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Smolyanka » 06 Aug 2015 16:56

Smolyanka wrote:maršruts mūsu Upene liecina, ka tā jau ir Polijā, bet datums nav mainījusies 03.08. Kā tā sanāk???
atjaunojusies, urrā!!! 06.08. Upene atsūtījusi sveiki!!!

User avatar
Sandra L.
Posts: 3808
Joined: 01 Apr 2015 11:02

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Sandra L. » 06 Aug 2015 17:03

Pēdējais pagrieziens tieši uz austrumiem :!: Vai grib apiet Tatrus :?:

User avatar
Vērotāja
Posts: 33943
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Vērotāja » 06 Aug 2015 17:09

6.augusts

Image
Jāmēģina daba mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns

User avatar
lianaliesma
Posts: 41660
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by lianaliesma » 06 Aug 2015 17:45

Nesen vēl skatījos un nekā nebij!... Kāds prieks! Zīļuka Upenīte lido un apskata Eiropu... Image
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
******************************************************
Cilvēks ir radījums, kas sev kāro brīvību un citiem to nolaupa. Z.Mauriņa

Emotion
Posts: 1438
Joined: 21 May 2015 18:14

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Emotion » 06 Aug 2015 18:42

ko tikmēr dara vecāki? ko viņi iesāk, kad bērni aizlidojuši?

Prizhs
Posts: 140
Joined: 21 Apr 2015 19:40

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Prizhs » 06 Aug 2015 19:19

Prieks par Zīļuku :) Un vēl lielāks par to, ka izskatās būs aplidojusi Černobiļu :)

Runājot par pārejām meičām...

1) Meija sapratusi, ka LV beidzot vasara klāt un tusē pa Rojas pludmali, un kādu laiciņu vēl pabaudīs vasaras iestāšanos :D
2) Ceru, ka Fejas lidojuma plāns saskan ar mūsu Zīļukas, un rīt parādīsies Polijā netālu no Varšavas :)
3) Zuzīte vēl uzņem spēkus mājās ar mammas "kotletēm" :D Un loģiski, ka nav vēl movebank.org kartē

4) Bet kas ar Sarmu? Pēc Māra S. komentāra goris.lv ir skaidrs, ka šī mēģinājusi doties pie Meijas, bet mazliet pašāvusi garām un nav atradusi, tāpēc nolēmusi tomēr doties uz Dienvidu pusi vai arī atpakaļ uz māju pusi...
BET?? Kāpēc Sarmai nevar sekot līzi movebankā? Vai vienkārši esmu akls un nevaru ieraudzīt starp visu meiteņu vārdiem?

User avatar
Vērotāja
Posts: 33943
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Vērotāja » 06 Aug 2015 19:43

Sarakstā tiešām nav Sarmas.
Jāmēģina daba mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns

User avatar
lianaliesma
Posts: 41660
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by lianaliesma » 06 Aug 2015 22:40

Emotion wrote:ko tikmēr dara vecāki? ko viņi iesāk, kad bērni aizlidojuši?
Tur tā lieta, ka neviens nezin neko droši. Jo raidītājs ir tikai māsiņai Zīļukai...
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
******************************************************
Cilvēks ir radījums, kas sev kāro brīvību un citiem to nolaupa. Z.Mauriņa

User avatar
MĀRIS
Posts: 15000
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by MĀRIS » 07 Aug 2015 15:38

15.35. Stārķis ar sarkanām kājām ligzdā. :P
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/

Locked

Return to “Melnais stārķis”