Lielisks fināls
11.08.2024
20:37
Jauno stārķu aiziešana no dzimtās ligzdas ir neizbēgams notikums, lai gan katrs no mums vēlas, lai tas notiktu pēc iespējas vēlāk. Šogad šis brīdis iekrita šodien. Bohuslavicky Olympus simboliski palika bāreņos tajā pašā dienā, kad beidzās Olimpiskās spēles. Perseīdu meteoru plūsma, kuras aktivitāte šobrīd sasniedz maksimumu, atgādinās mums visiem par drosmīgo stārķu ceļotāju, kurš pirms divām nedēļām nebaidījās doties pasaulē patstāvīgi. No sešiem gadalaikiem stārķi bohuslāvu ligzdu pameta trīs reizes 11. augustā. Ne tikai pagājušajā gadā Irisa, bet pirms trim gadiem arī pēdējie Bohouš Brunclík, Horymír, Šemík un Vesna pēcteči. Skats uz ligzdu bez stārķiem ir neparasts un savā veidā skumjš, taču par to nav ko sērot. Galu galā Bohdans un Bohunka spēja izaudzināt piecas skaistas un veselīgas atvases, kuras tikko devušās pasaulē, lai turpinātu savu lielisko vecāku mantojumu. Un tas, gluži pretēji, ir iemesls priekam un svētkiem!
Pēdējā nakts kopā
Pēdējo nakti no sestdienas uz svētdienu visa stārķu ģimene atkal pavadīja kopā. Bohdans un Bohunka ieradās neilgi viens pēc otra pulksten 20:28 un stārķi saņēma no viņiem bagātīgas gaļas vakariņas. Neviens tobrīd nezināja, ka tā bija pati pēdējā barošana no vecākiem. Nakts laiks lutināja stārķus, brīžiem skaidrām debesīm pārlidoja kāda "krītošā zvaigzne", un līdz rītam bija atdzisis līdz +12°C. Visi palika kājās, tikai Lojziks cītīgi auda jaunu tīklu. Pūķa kliedziens no rīta piespieda vecākus doties prom 5:30. Stārķis niķojās aplokā un spēlējās ar nūjām, 6:10 Afrodīte uz 25 minūtēm izlidoja no ligzdas. Pēc atgriešanās Bohdans atnesa zaru pie skursteņa un nekavējoties atkal aizlidoja.
Nepieciešamie sagatavošanās darbi un mēs lidojam!
Pēc nepieciešamās rīta apspalvošanās Artēmijs pulksten 7:52 pārlidoja ieleju uz Bohdana kotedžas blakus esošās ēkas jumta, uz kuras frontona stāvēja abi vecāki. Pārējie stārķi pamazām aizlidoja no skursteņa, viņi visi pārcēlās uz čūsku pļavu un sāka ēst brokastis. Bohunka atgriezās mājās pusdeviņos, taču viņu piespieda doties prom ubaga Atlasa ierašanās. Kopš tā laika vecāki savus pēcnācējus pie ligzdas nav satikuši. Pēc neveiksmīgā mēģinājuma dabūt privātu uzkodu, Atlass atkal pievienojās pārējiem pļavā, visi kopā īsi pirms pulksten 11 ieradās pie skursteņa. Viņi stāvēja un apgūlās, iztīrīja spalvas un skatījās debesīs . Vai tur lidoja citi draugi? Pilnīgi iespējams, ka vakar Mladý Buká parādījās vilku stārķis un arī šovakar Bucifāleks neatgriezās mājās.
Afrodīte bija pirmā , kas pameta dzimto ligzdu pulksten 12:01:35. Otrais pilots bija Herkules 12:01:48 . Pēc īsas vilcināšanās Artēmijs devās ceļā 12:02:08. Pēdējais uz ligzdas palika Atlass, kurš joprojām gulēja. Tieši pirms izbraukšanas pulksten 12:02:50 viņš paskatījās apkārt un parādīja mums savu atvērto labo aci. Vai brāļi un māsas gaidīja brīdi, kad viņa veselība ļaus viņiem kopā doties prom un doties uz dienvidiem? Visi stārķi atstāja ligzdu ziemeļu virzienā uz Trutnovu un pēc aizbraukšanas vairs nebija manīti. Tālsatiksmes apstākļi bija lieliski. Pūta vājš ziemeļrietumu vējš, temperatūra bija nedaudz virs +25 °C, gubumākoņi liecināja par neskaitāmu augšupeju.
Galīgā lidojuma statistika
Izlidošanas diena atnesa tikai 10 lidojumus (Aphrodite 3x, Atlas, 3x, Hercules 2x un Artemis 2x). Pirmais lidojums tika uzsākts pulksten 6:10 (Afrodīte), pēdējais, kas galīgi atstāja Atlasa ligzdu pulksten 12:02:50. Ilgākā uzturēšanās ārpus ligzdas bija 3 stundas un 4 minūtes (Artemis). Visā laikā no pirmā lidojuma līdz ligzdas atstāšanai reģistrēti 526 lidojumi, ilgākais ārpus ligzdas pavadītais laiks bija Hercules (5 stundas un 2 minūtes). Detalizēta statistika būs daļa no atsevišķa raksta.
Karalis Bohdans sēž tronī
Ligzda palika tukša visu pēcpusdienu līdz pat vakaram, kad Bohdans tajā atgriezās pulksten 18:05. Viņš pa dienu redzēts kopā ar Bohunku pie lampām pie tilta pār Ūpas upi un vēlāk arī pie lampām pie ieejas Bohuslavas atkritumu izgāztuvē. Pēc ierašanās viņš piesardzīgi paskatījās apkārt, lai redzētu, kur čīkstošais, izsalcis ganāmpulks metīsies viņam virsū. Kad tas nenotika, viņš apgūlās ligzdas vidū un baudīja pelnītu atpūtu . Pēc kāda laika viņš piecēlās un sāka regulēt savu vaļni. Šogad stārķa ligzda pēc lidojuma saglabājusies neticamā kārtībā. Valnis ir nomīdīts, bet pāri pašai ligzdai nav mētājušies nekādi zari, kā tas bija agrāk. Bohunka kā vējš iesteidzās 19:32 un priecīgi sveicināja Bohdanu. Vispirms, tīrot, viņa ar pogu pacēla Bohdanu, bet vēlāk abi atpūtās viens otram blakus , kamēr rietoša saule zeltīja mežu fonā.
Tiekamies pēc dažiem gadiem!
Atliek vien novēlēt stārķiem laimīgu ceļu un bezproblēmu uzturēšanos siltajos novados. Apzināti nerakstu Āfrikā, jo, kā izrādās, mainoties klimatam, mainās arī stārķu migrācijas paradumi. Daži jaunie stārķi ziemo Tuvajos Austrumos un, pateicoties tam, nākamajā gadā pat atgriežas Eiropā. Tāpēc tā noteikti nav patiesība, ka viņi paliek Āfrikā līdz trīs gadu vecumam. Nav izslēgts, ka daži no šī gada stārķiem parādīsies nākamgad, lai gan iespējamība ir salīdzinoši zema. Taču jau diezgan daudz novēroti divgadīgi stārķi. Ardievu un drīz atgriezieties pie mums!
Pavasarī gaidījām, kurš būs pirmais.
Pēc piecu olu izdēšanas cik daudz paliek?
Visi ieradās laicīgi, līdz pašai izbraukšanai.
Uz to mēs visi cerējām, ja nemaldos.
Grūts uzdevums tētim, mammai, kad viņi auga kā no ūdens.
Tomēr viņi visādā ziņā ir pašaizliedzīgi, radot vecākus neērti.
Tagad, kad tuvojas sezonas beigas, šķiet, ka viņi ir atsevišķi.
Tie izauga mūsu acu priekšā līdz neticamam skaistumam.
Viņiem tika doti skaisti vārdi, rūpīgi izvēlēti, nevis kompromiss.
Hercules, Perseus, Atlas, Afrodīte un jaunākā Artēmija.
Mēs pateicamies Bohunc un Bohdan par viņu smago darbu.
Visi paliek mūsu sirdīs un daži atgriežas.