Visiem sveicieni un, citēju: Jā, un vēl gribēju pateikt, ja ir vēlēšanās un "revolucionārā situācija nobriedusi", mana meža māja forumiešiem ir pieejama jebkurā gadalaikā.

Vērotāja wrote:Sarakstījos ar Uģi par to prezentāciju, sola atsūtīt.
Visiem sveicieni un, citēju: Jā, un vēl gribēju pateikt, ja ir vēlēšanās un "revolucionārā situācija nobriedusi", mana meža māja forumiešiem ir pieejama jebkurā gadalaikā.
Tomēr ne saimnieku, ne mūsu meiteņu liktās speķādiņas labāk nesalīdzināt ar Uģa likto cienastu - līkam ābeles zaram pārmesto cūkādu (kas bija - mežacūka vai fermas cūka? vai vispār kāda cita?). Nez, kāda būtu vērošana pie tāda tepiķa?Made wrote:Feja un Raganiete ierunājās par Latvijas Finiera putnu barotavas kameras situāciju - lai taču viņi nemaz nesāk barošanu, ja nespēj līdz galam turpināt. Varbūt Jānis Ķuze var ko teikt. Ak, un izrādās, ka Uģis Bergmanis un Jānis Rudzītis ir piedalījušies arī Latvijas Finiera stārķu kameru ierīkošanā. Akcentējām, ka tur ir četras kameras un pastāstījām par to, kā meitenes uzturēja barotavu kopš februāra. Uģim bija licies, ka viņi paši barojot, nu gan viņš ar tiem teicās parunāt.
Pievienojos Hildiņas teiktajam-paldies par aprakstiem un bildēm-prieks bija atkal redzēt jau pazīstamas sejas un vērot jaunas!Hildiņa wrote:Paldies ,ka esat parūpējušies arī par tiem, kuri nebija starp jums, bet domās bija tā kā tā ! Lasu un skatu bildes un vēl par maz un par maz
Nezinu, kur esi licis saiti, bet es paguvu aiziet un iztulkotBiker wrote:laipni gaidīsim atpakaļ.
Paldies visiem par jūsu ceļojuma ziņojumiem un attēliem.
Lai arī mazais ērglis nav minēts kā IUCN apdraudēta suga, Bernd-Ulrich Meyburg no BirdLife Germany (NABU) zina, ka graciozo plēsīgo putnu nākotne Vācijā ne tuvu nav nodrošināta. Meyburg paskaidro, ka pēdējo desmitgažu laikā Vācijas mazo ērgļu populācija ir samazinājies līdz gandrīz 110 audzēšanas pāriem tikai, lielā mērā tāpēc, ka zuduši biotopi, kā arī ilgstošās migrācijas laikā uz ziemošanas vietām Dienvidāfrikā tos vajā malumednieki. Lai izvairītos no Vācijas mazo ērgļu populācijas iznīcināšanas, Meyburg ir pārvietojis cāļus no stabilākas Latvijas mazo ērgļu populācijas, cerot palielināt mazo ērgļu sarūkošo skaitu Vācijā. Tomēr nebija skaidrs, vai pārvietoti cāļi varētu izdzīvot nogurdinošajā migrācijā uz ziemošanas vietām Dienvidāfrikā. Lai pārliecinātos, ka saglabāšanas stratēģija varētu radīt cerību Vācijas mazo ērgļu populācijai, Meyburg vajadzēja pierādījumus, ka pārvietotie cāļi varētu kaut kā nonākt Dienvidāfrikā un veiksmīgi atgriezties.
"Es sāku aizsardzības projektu Brandenburgas federālajā zemē 2004. gadā," saka Meyburg, paskaidrojot, ka šī shēma nav ietekmējusi Latvijas mazo ērgļu populāciju, jo tika ņemti tikai tie cāļi, kas izšķiļas otrie un parasti mirst dažu dienu laikā. Meyburg un viņa starptautiskā dabas aizsardzības darbinieku grupa izglāba cāļus - kuri pēc Bībeles stāsta par Kainu un Ābelu tiek saukti par Ābeliem - pat pirms viņu izšķilšanās un tika audzināti Latvijā, pirms tie tika pārvietoti uz drošu slēptuvi - ko sauc par “hack” - Schorfheide-Chorin rezervātā Brandenburgā. "Mazie cāļi tiek baroti, izmantojot lelli, kas izskatās kā pieaugušo putnu galva", saka Meyburg, piebilstot: "Kad tie ir pietiekami lieli, lai barotos paši, pārtika tiek pasniegta šajā “hack” kamerā caur nelielu caurumu vienā no cietajām sienām... lai izvairītos no cilvēku tēla nostiprināšanās putna apziņā".
2009.gadā komanda bija aprīkojusi ar viegliem GPS raidītājiem 12 Latvijas Ābelus, astoņus mazos ērgļus no vietējām ligzdām un deviņus pieaugušos, lai sekotu viņu izlidošanai un migrācijai. Meyburg atgādina, ka lielākā daļa Ābelu migrāciju uzsāka agrāk nekā pārējie migranti, izlidojot no 10. līdz 11. septembrim ar dažiem, kas palika līdz 16.-17. septembrim. Savukārt lielākā daļa pieaugušo rādīja piemēru izlidojot no 16. līdz 19. septembrim, bet Brandenburgā izšķīlušies cāļi izlidoja no 14. līdz 16. septembrim, viens gan vilcinājās līdz 26. septembrim, kad devās ceļā pēdējais pieaugušais. Lai nu kā, kad Meyburg analizēja putnu migrāciju, viņš saprata, ka Ābelu agrīnā aizlidošana, visticamāk, izraisīja nelaimi.
Tā vietā, lai sekotu vairāk pieredzējušo pieaugušo putnu maršrutam - uz dienvidaustrumiem pāri Bosforam un gar Vidusjūras austrumu piekrasti pirms ielidošanas Āfrikā caur Suecu, lielākā daļa Ābelu virzījās uz rietumiem, pirms tie mēģināja šķērsot Vidusjūru. Meyburg paskaidro, ka, tā kā ērgļi ir lieli salīdzinājumā ar daudziem citiem migrantiem, viņi nevar ilgstoši noturēt “flapping” (spārnus vēcinošo) lidojumu un tāpēc ir atkarīgi no virszemē ģenerētajām termālajām strāvām, lai gaisā paceltos. Bez šim paceļošajām termālajām strāvām nepieredzējušie putni ir nolemti neveiksmei, kad tie šķērso ūdeni. Līdz ar to četri jaunie putni pazuda Vidusjūrā un divi nomira Ziemeļāfrikā, un tikai četri no viņiem pabeidza pilnu migrāciju.
Savukārt tikai viens no astoņiem jauniešiem, kas izšķīlās Vācijā, nomira turpceļā, sekojot tam pašam maršrutam kā pieredzējušie pieaugušie putni uz dienvidiem pāri Bosforam. "Nepilngadīgie mazie ērgļi ir ļoti atkarīgi no pieaugušo vadības, lai izdzīvotu pirmās migrācijas laikā un atrastu tradicionālās ziemošanas vietas", saka Meyburg.
Kaut arī bija skaidrs, ka episkais turp un atpakaļ ceļojums paņēma ievērojamu daļu no visie jaunajiem putniem - tikai divi no divpadsmit 2009. gada Ābeliem atgriezās, kamēr gandrīz 25% vietējo cāļu atnāca mājās - Meyburg ir ieinteresēts par Ābelu potenciālu sugas saglabāšanas stratēģijā. "Vislielākais panākums bija Latvijas mazais ērglis, tēviņš, kurš pēc 2 gadiem atgriezās izlaišanas vietā un vairākas reizes tur barojies", atgādina Meyburg, piebilstot, ka 3 gadus vēlāk jaunulis galu galā izaudzināja savu cāli. "Tika izveidota jauna teritorija, kas agrāk nepastāvēja," viņš triumfēja.
https://www.eurekalert.org/pub_releases ... 072717.php
Made wrote:Nezinu, kur esi licis saiti, bet es paguvu aiziet un iztulkot
IF REPORTING THIS STORY, PLEASE MENTION JOURNAL OF EXPERIMENTAL BIOLOGY AS THE SOURCE AND, IF REPORTING ONLINE, PLEASE CARRY A LINK TO: http://jeb.biologists.org/content/220/15/2765.abstract
Paldies tev, Madara, par lielo darbu, sagatavojot atvesto cienastu uzlikšanai uz galda! Kuram gribējās ķēpāties ar zivi!Madara_Ozola wrote:Sveiciens forumiešiem.![]()
Vispirms paldies visiem par kopā būšanu - te vietā būtu Prāta Vētras dziesmas vārdi: "Tā nogurt var tikai no svētkiem..." Un svētki bija - es pat teiktu - tāda pilnasinīga dzīves svinēšana. Feja, es gan nezinu iemeslus, kurus Tu minēji "kāpēc Madara visur bija pirmā", bet vienmēr ja ko daru - tad pa īstam un tā, ka ir kādu laiku forši un jautri atcerēties.
Sirsnīgs paldies Nama saimniekam Uģim par uzņemšanu un ābolu vīnu. Paldies Jānim Ķuzem un Jānim Rudzītīm par sajūtu, ka Foruma pasākumi joprojām ir to vērti, lai tajos būtu putniem pietuvinātu profesionāļu klātbūtne. Īpašs paldies d.e. par izvizināšanu. Atpakaļceļā jau nedaudz skaitījām kilometrus, bet malacis d.e. šoferēja godam. Liels paldies Madei par bildēm un sirds siltumu, MĀRIM paldies par foršās skanīgās atmosfēras radīšanu, Vērotājai paldies par mūsu visu saorganizēšanu un "saganīšanu", Ligzdas Gariņam paldies par gardo kakao, Parsley - super, ka saņēmies atbraukt un prieks, ka patika, Raganietei paldies par bildēm, kas vēl būs un rimto klātbūtni, Fejai paldies par pozitīvismu un enerģiju visa pasākuma garumā, Mīce - dikti labi, ka uzreiz jau spēji iejusties un līdzdarboties - daži mirkļi un Tu jau biji savējā, Bitītei paldies par kopējo lielisko noskaņu, šķiet, ka Tu smaidi vienmēr, Pūkai paldies par izrīkošanu un rokas turēšanu uz pulsa, lai pēc mums paliktu kārtība un tīrība.
Un visiem kopā paldies par sarūpētajiem gardumiem, sarunām, smiekliem un, galvenais, paldies par to sirsnību, kas no Jums katra staro - pat ja kāds to grib nedaudz noslēpt - nesanāk.
Tiekamies!
Mjāāā. Palika mums divas ļoti lielas astītes - Jāņa sezonas apkopojuma runa un zupas vārīšana.Made wrote:Māris vēl tomēr nav spējis atbildēt - kur tiek plānots izvārīt neizvārīto zupu! (nevarējām apēst visu, ko sanesām)!
Hmm, un kā to savietot ar Jāņa Ķuzes prezentācijas uzmanīgu paskatīšanos (varbūt Ķemeru Meža mājā?)...
Tur Tev taisnība ,Māri,par Jāņa Ķ.atsaucībuMĀRIS wrote: Mjāāā. Palika mums divas ļoti lielas astītes - Jāņa sezonas apkopojuma runa un zupas vārīšana.Nupat sazvanījos ar Jāni /Viņa pretīmnākšana vienkārši ir apbrīnojama!!!/