Pētera Dakņa nosūtīts links youtube komentāros - par to, kāpēc ūpji visu laiku šūpo galvas
http://www.audubon.org/news/why-do-owls-bob-their-heads
Ja stāvam pretim ūpim, pēc kāda laika tas sāks kustināt galvu, šūpot to ritmiski no vienas puses uz otru - tad uz priekšu, tad atpakaļ. Vai arī gandrīz pavisam apgriezt otrādi. Un tajā pat laikā joprojām skatīsies uz mums, ar taisnu ķermeni.
Vai ūpis šādā veidā cenšas komunicēt? Vai arī tā ir kāda deja?
Visas šīs dažādās galvas kustības ļauj ūpim novērtēt pozīciju un distanci, kādā ap to atrodas lietas - būtībā ietvert visus objektus trijstūrī, ieskaitot iespējamo medījumu, un iegūt visaptverošu apkārtnes "bildi". Šīs galvas kustības arī kompensē anatomisku ierobežojumu: ūpja acis ir nofiksētas vienā pozīcijā, un viņi nevar vienkārši tās kustināt tā, kā to darām mēs. Lai paskatītos uz augšu, uz leju, uz sāniem, ūpjiem ir jākustina galvas. Viņiem ir ļoti elastīgi kakli un viņi var 270 grādos pilnībā pagriezt galvu, paskatīties pār plecu, aiz savas muguras un vēl gandrīz pāri pretējam plecam. Pēc tam, kad šādi nofokusējušies uz savu medījumu, ūpji reti kļūdās.
Nav tā, ka tikai ūpji šādi "mēra pasauli". Lielākajai daļai plēsīgo putnu, piemēram, piekūniem un vanagiem, ir tas pats mērķis, un arī šiem putniem ir "fiksētas" acis. Arī viņi šūpo galvas, izpētot, kas un kur atrodas.