Aktivitātes melno stārķu aizsardzībai

Ciconia nigra - Black Stork
Simba
Posts: 1607
Joined: 02 May 2015 18:46

Re: Aktivitātes melno stārķu aizsardzībai

Post by Simba » 12 Aug 2020 18:07

Mēs esam bezgalīgi pateicīgi ikvienam, kas iedziļinājās šajā akūti sāpīgajā Mares apciemojuma stāstā, ikvienam, kas dalījās, ikvienam, kas sniedza padomus un atbalstu! Jau šo piektdien Māris Strazds kopā ar diviem lieliskiem pavadoņiem dosies ceļā pie Mares, lai iegūtu viņas vērtīgos datus. Mares dati ir tik unikāli, ka būtu bijis noziedzīgi pret iepriekš ieguldīto četru+ gadu laiku un visu daudzo cilvēku ieguldīto darbu līdz šim padoties, pat nemēģinot. Pateicoties ikviena iesaistei, pieteicās pat vairāki braukšanas entuziasti!

Mums, mājās palicējiem, ir uzdevums sūtīt visas gaišās domas šiem ceļotājiem un arī Marei - lai viņu satikšanās ir sekmīga, ātra un šajos apstākļos pēc iespējas veiksmīgāka!

Brīdī, kad ceļotāji būs satikušies, sniegsim ieskatu, kā viņiem būs gājis :P

Made
Posts: 7330
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Aktivitātes melno stārķu aizsardzībai

Post by Made » 12 Aug 2020 19:00

Ai, cik labi!!!! :D Veiksmi ceļiniekiem! Un lai Marei labs prāts! :P

vabolīte
Posts: 115
Joined: 15 Jul 2015 15:55

Re: Aktivitātes melno stārķu aizsardzībai

Post by vabolīte » 13 Aug 2020 00:15

Lai veicas un izdodas!!! 👍👍👍

Made
Posts: 7330
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Aktivitātes melno stārķu aizsardzībai

Post by Made » 17 Aug 2020 23:19

16.augusts - Mares datu lejupielādes diena :D :D :D

Bet ieraksts top 17.augustā.

Mare nekacināja Māri Strazdu, bet paskrēja viņam pretī :D

FB vietnē Melnais stārķis.Dzīvības lidojums ir jauns ieraksts :D
Visiem, kas pirms nedēļas iesaistījās braucēju meklējumos pie Mares - mums ir lieliska ziņa! Jau vakardien pašā vakarā saņēmām ļoti priecīgo Māra SMS, ka misija ir izpildīta un Mares dati lejuplādēti!

Neraugoties uz to, ka Mare ietiepīgi pēdējā laikā kutināja nervus un dzīvojās uz pašas robežas, bet jau Moldovas pusē, vakar tomēr pie Vladešti Rumānijā izdevās noķert Mares signālu! Pēc visa spriežot, vakardien stārķu dāma bija izlēmusi pielidot nedaudz tuvāk robežai, bet šodien, piebraucot tur vēlreiz, lai dienas gaismā palūkotu uz viņas pieturvietu, no Mares vairs nebija ne miņas. Attālums starp vakardienas Mares guļvietu un M.Strazda antenu bija apmēram 1,4 km. Normālos apstākļos šos signālus ir iespējams noķert kilometra attālumā. Lielisks šīs misijas izpildījums ar šķiet pamatīgu piedevu veiksmes!

Lai ceļotājiem lielisks mājupvējš!
Datu lejuplādes brīdis. Priekšā niedres un ezers un pēc apmēram kilometra Moldova.
Image

Ārkārtīgi priecīgais brīdis ar pilnībā lejuplādētiem Mares raidītāja datiem. Putns nu ar atbrīvotu raidītāja atmiņu var doties ziemot uz Āfriku :D
Image

Tur tālu, tālumā - vakardien bija Mare :)
Image

Paldies Simbai par dalīšanos ar šo ziņu un paldies visiem iesaistītajiem, īpaši vedējiem! Ir prieks, ka izdevās. Šodien raidītājs atkal bija ziņojis normālā režīmā 5 dienas punktus, skat 16. un 17.aug. karti viewtopic.php?p=262903#p262903. Tagad būs interesanti sagaidīt datus Movebank datubāzē un Gorī :P

vabolīte
Posts: 115
Joined: 15 Jul 2015 15:55

Re: Aktivitātes melno stārķu aizsardzībai

Post by vabolīte » 18 Aug 2020 00:23

Nu tad beidzot izdevās, iegūt sen kārotos datus 👍, super, tās ir lieliskas ziņas :) !!!

Made
Posts: 7330
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Aktivitātes melno stārķu aizsardzībai

Post by Made » 07 Sep 2020 17:06

Kad lejupielādētie dati 23.augustā iegūla kartē, var redzēt, kur tad Mare Latvijā uzturējusies. Visvairāk jau interesēja 2.-4.maija punkti, kad viņa tika meklēta. Te var palasīt manu skatījumu, gaidīsim arī Māra Strazda stāstu :)
viewtopic.php?p=263289#p263289

Made
Posts: 7330
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Aktivitātes melno stārķu aizsardzībai

Post by Made » 07 Sep 2020 17:07

7.septembris

Pārpublicēju no FB :P

Melnais stārķis. Dzīvības lidojums

Ja ziņo par melno stārķi, ziņo jēdzīgi!

Image

Nereti mēs saņemam ziņojumus, kas ļoti līdzinās šim: "Es vakar redzēju melno stārķi, vai Jūs tas interesē?" Jā, interesē, taču mums ir nepieciešamas precīzas šis ziņas un ar maksimāli pilnu informāciju. Tāpēc zemāk apkopojam informāciju, kas ir nepieciešama no Jums, ja ziņojat par novērotu putnu šeit vai M.Strazdam uz epastu:

1) novērotāja pilns vārds. Ja gribat, lai tas paliek anonīms tālāk, lūdzu to norādīt, tas tiks respektēts, bet pilnīgi anonīmas ziņas nav izmantojamas.

2) Novērošanas datums un laiks; ja stāsta retrospektīvi, tad, cik iespējams precīzi. Ja novērojums ir dokumentēts ar fotokameru, kam ir pareizi iestādīts laiks, tad visa informācija ir attēla exif failā. Ja novērojums veikts pirms vairākiem gadiem, mēģiniet restaurēt iespējami precīzi, kurā gadā tas bija. Neviens cits to nevar izdarīt un, ņemot vērā stārķu skaita pārmaiņas, spekulācijas par gadu var radīt lielas kļūdas.

3) Vieta. Vēlams, koordinātas, norādot lietoto sistēmu! Vislabāk punkts uz kartes, izmantojot NEVIS google maps, bet www.balticmaps.eu, vai https://kartes.lgia.gov.lv/karte/

4) Pats novērojums, t.i. īsa informācija par to, kas redzēts. Ļoti svarīgi ir šādi novērojumi –
(a) atrasta ligzda, kas (domajams vai noteikti) pieder melnajam stārķim,
(b) (aprīlī-jūnija sākumā) redzēts putns, lidojam ar zaru vai sūnu/zāles kumšķi knābī,
(c) jūlija beigās vai augusta sākumā redzēti vienlaikus vairāki jaunie putni (vai viens jaunais putns atkārtoti nelielā teritorijā);
(d) aprīlī-maijā redzēts pāris kopīgā lidojumā (putni seko viens otram nelielā attālumā, kopējot viens otru).

Visi citi novērojumi var norādīt par ligzdošanas vietu (tuvumā) bet tiem var nebūt nekādas sakara ar ligzdošanu, ko pierāda Mares un Karulas maršruti šajā vasarā – putni dažu dienu laikā pārlidoja vairāku simtu km attālumā. Novērojumi, kas veikti, sākot ar augusta beigām ir vērtīgi tikai tajos gadījumos, ja redzēti gredzenoti putni un ja ir nofotografēts / izlasīts gredzena numurs. Negredzenoti putni šajā laikā var būt no jebkuras vietas areālā, uz R, Z vai A no novērošanas vietas, tostarp no ļoti liela attāluma. Neparastiem novērojumiem (dīvaina vieta, neparasta uzvedība, ļoti agri vai vēli datumi) vajadzīgi dokumentāli apstiprinājumi (fotogrāfijas), jo par melnajiem stārķiem ir tikti saukti gan zivju gārņi, gan jūraskraukļi, gan nosmērējušies baltie stārķi. Arguments „tas noteikti bija melnais stārķis, es to ļoti labi pazīstu” ir bezvērtīgs zinātnisku datu apkopošanai. Māris Strazds no savas pieredzes stāsta: "Es arī labi pazīstu melnos stārķus, bet pats esmu reiz sajaucis lidojušas dzērves ar melnajiem stārķiem. Palīdzēja fotogrāfijas."

Nebaidieties - ja ziņosiet mums par novērojumu bez šīs informācijas, mēs nekautrēsimies to precizēt. Vienlaikus - ja Jūs jau sākotnēji iekļaujat šīs četras sadaļas - kas ziņo, kad redzēts, kur redzēts un kas tieši novērots - mums tas ļoti palīdzēs! Lai ne spalvas!

Ilustrācijai Ģirta Zemberga bilde ar melnā stārķa novērojumu uz ceļa netālu no Kalnciema 2017.g. 5.jūnijā. (Baltais gredzens uz labās kājas = 0C48)

Post Reply

Return to “Melnais stārķis”