Par jūras ērgļu un zivjērgļu mirstību Baltijas jūras austrumos (Lietuvā)
https://zoomuziejus.lt/cpt-news/juriniu ... ezultatai/
Tarptautiniame prestižiniame leidinyje „Journal of Ornithology“ publikuotas lietuvių mokslininkų straipsnis „Jūrinių erelių ir erelių žuvininkų mirtingumo skirtumai rytiniame Baltijos jūros regione“ (angl. Differences in mortality patterns of White-tailed Eagle and Osprey in the eastern region of the Baltic Sea), kuriame atskleidžiamos svarbios įžvalgos apie retų plėšriųjų paukščių išsaugojimą šiame regione. Šio reikšmingo straipsnio bendraautoriai yra ir Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus specialistai Deivis Dementavičius, Saulius Rumbutis ir Ričardas Patapavičius.
Prestižajā starptautiskajā žurnālā “Journal of Ornithology” publicēts lietuviešu zinātnieku raksts “Jūras ērgļu un zivjērgļu mirstības modeļu atšķirības Baltijas jūras austrumu reģionā”, kas atklāj svarīgas atziņas par reto plēsīgo putnu aizsardzību šajā reģionā. Šī nozīmīgā raksta līdzautori ir arī Kauņas Tada Ivanauska zooloģijas muzeja speciālisti Deivis Dementavičus, Sauļus Rumbutis un Ričards Patapavičus.
https://link.springer.com/article/10.10 ... 25-02263-7
Most deaths were human related for both species with the majority caused by electrocution, but even more frequent for Osprey than White-tailed Eagle.
For both species, the pattern of mortality differed between young and adult birds, but in opposite ways. However, there was no evidence of differences between sexes or seasons.
Lielākā daļa nāves gadījumu abām sugām bija saistīti ar cilvēkiem, un lielāko daļu izraisīja elektrotraumas, bet zivjērgļiem tas bija vēl biežāk nekā jūras ērgļiem.
Lai gan abas sugas ir saistītas ar ūdens dzīvotnēm, atšķirības sugu uzvedībā un dzīvesveidā izraisīja atšķirīgus mirstības modeļus.
Starp jūras ērgļiem biežāk mira jauni, nepieredzējuši putni, savukārt starp zivjērgļiem biežāk mira vecāki putni.
Tomēr nebija pierādījumu par atšķirībām starp dzimumiem vai sezonām/gadalaikiem.
Jūras ērgļu nāves gadījumi bija telpiski koncentrēti dažās ievērojamās vietās ("karstajos punktos"), savukārt zivjērgļu nāves gadījumi bija nejauši sadalīti visā reģionā.