Aktivitātēs tiek atainoti tādi temati kā:
- Māra Strazda komentāri un raksti,
- lūgumi pēc dažāda veida palīdzības,
- ziedojumu vākšanas aktivitātes,
- ligzdu meklējumu organizēšana,
- diskusijas par saistītajām tēmām,
- u.c. temati, kas nav tieši saistīti ar tiešraides kamerām.
Šeit minētās visas atbalsta aktivitātes notiek ciešā sadarbībā ar mūsu ornitologu Māri Strazdu.
Tālākā tekstā 2017.gada 5 augusta vēstule no Māra Strazda:
Tā kā no manis ilgi nav bijis nekādu ziņu un arī publiskajā telpā nekā nav, īsa informācija visiem atbalstītājiem un interesentiem par stāvokli.
No Bior esmu saņēmis pirmos atzinumus (ne par visu), bet teikšu godīgi – pats neesmu tos pat apskatījis (lai nebojātu sev nervus priekšlaicīgi) – kad būs viss, tad skatīšos (nav glifosāta analīžu, jo to taisa Vācijā). Pa starpu biju Rumānijā lejuplādēt Mares datus, kas arī izdevās – to gan jau labu laiku var redzēt Goris mājaslapā. Pateicoties pilno datu lejuplādei, Mares paveiktais attālums no 15912 km pārvērtās par 27964 km. Tagad viņas raidītājs ir iztīrīts un strādā, atliek tikai sekot tam, kas notiek.
Vispār varu informēt, ka šogad 30. jūnijā tika uzlikts raidītājs vienam pieaugušajam putnam (7gadīgam T, vārds dots Aivo), taču viņa rosīšanās netika publiskota, lai neatklātu ligzdas atrašanās vietu. Pirms trim dienām viņš jau devās ceļā un vakar vakarā bija sasniedzis jau gandrīz Baltkrievijas-Ukrainas robežu (apmēram 500 km no ligzdas). Migrācijas trase kaut kad būs pieejama Gorī, taču pagaidām šī putna dati ir pieejami tikai man un to publiskošana prasīs drusku darba gan LV gan Vācijas pusē (un tagad drusku nav laika) – es rīt dodos uz Konferenci Somijā, kur viens no ziņojumiem ir par plēsēju un mežzstrādes ietekmi uz melno stārķi. Pateicoties datiem, kurus deva Aivo (barošanās teritorija viņam sniedzās 10-23 km no ligzdas), un citām jaunām zināšanām, pārskatīju šī gada stāvokli Latvijā – un diemžēl jāsaka, ka ligzdojošo pāru skaits šogad atrodas kaut kur starp 90 un 140. Tikai. Vēl ir kādas 100 ligzdas, kurās dzīvojas nenoteikts skaits (1-3+ katrā) neligzdojošu putnu, kas neobligāti visi ir tēviņi – dažās ligzdās ir arī liekas mammas, bet ligzdošana nenotiek vienalga. Kāpēc, pagaidām ir grūti teikt ar pārliecību, viena no (ticamām) iespējām ir ķīmija.
Šodien uz BIOR aizvedu pirmās 19 olas – visu 2015.gadu, tostarp abas no webkameras ligzdas izmestās olas. BIOR vadība solīja labāko iespējamo cenu, taču kopējā paraugu skaita dēļ (ieskaitot 2016. gadu un 2017., kas vēl jāsagatavo, varētu būt drusku vairāk kā otrtik – precīzi nezinu, cik no pērnajiem paraugiem būs saglabājušies izmantojamā stāvoklī). Tāpēc ir skaidrs, ka naudas analīzēm nepietiks, un ja nu drīkst lūgt, tad nododiet šo ziņu eventuālajiem atbalstītājiem. Ja kādam ir „gali”, tad visvairāk interesētu varbūtēji institucionāli atbalstītāji arī darbam turpmāk kā tādam. Pārskats par vajadzīgo summu būs augusta pašās beigās, kad aizvedīšu visus paraugus uz Bior un kad saņemšu rēķinu.
Māris Strazds