odze un zalktis

Post Reply
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

odze un zalktis

Post by spiigana »

Tiem dažiem, kas te sākuši grozīties, jau jāiedzīvina forums, gan citi pievienosiesImage. Nedomāju, ka tādiem fantastiskiem dzīvniekiem kā odzei un zalktim vajadzīgs kopīgs topiks, gan būs arī katram savs, šeit gribu uzzināt tieši par šo abu rāpuļu "sadarbību". Kāpēc? - manā dzīves vietā (sk. manus novērojumus) nekad nebija dzīvojuši zalkši - to vēl mans tētis atcerējās, ka no bērnības te tikai odzes mājojušas. Un tad, apmēram pirms 6 gadiem te pēkšņi ievācās zalkši un tagad mierīgi sadzīvo ar odzēm. Esmu ne vienu reizi vien dzirdējusi, ka šie rāpuļi vienuviet nelabprāt dzīvo, ja vieni ir, visdrīzāk otru nav. Bet tagad viņi dzīvo patiešām pilnīgi vienā teritorijā - reiz, noceļot no šāļiem pārsegu, pilnīgi blakus gulēja abas čūskas. Man būtu ļoti interesanti uzzināt, kas varētu būt par iemeslu zalkšu invāzijai šai apvidū (it kā nekas tāds nemainījās, meliorāciju te uztaisīja 90to gadu sākumā). Varbūt kāds vēl ar šādu lietu saskāries.
Otrs - vai tiešām pie mums ir sastopami šo abu sugu hibrīdi? Kaut ko tādu esmu dzirdējusi, vajadzētu noskaidrot, vai tās baumas, vai patiešām tā ir :?:
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: odze un zalktis

Post by CerambyX »

Par to kopsadzīvošanu konkrēti nezinu, taču ja barības pietiek (pieņemot, ka abas sugas +/- varētu baroties ar vieniem objektiem), tad droši vien var blakus sadzīvot.

Par hibrīdu veidošanos gan dziļi šaubos, ka tā ir patiesība.
forelljjanka
Posts: 316
Joined: 17 Dec 2008 10:54
Contact:

Re: odze un zalktis

Post by forelljjanka »

Nu ko,būs iespēja pierādīt(vai arī nē,ja odzes visas pamuks :lol: ) ka tas ir mīts.Par hibrīdu iespēju gan neticu,va tik viņiem pat nebija dažāda mazuļu nākšana pasaulē(vienam olas otrs dzīvdzemdētājs)?Varbūt kļūdos,slinkums tagad meklēt.Putnu pasaulē ir daudz un dažādu hibrīdu(vienreiz mūžā ir nācies nobildēt brūnkakļa un ķerras hibrīdpapu),taču viņi visi nav spējīgi vairoties tālāk.
User avatar
Vērotāja
Posts: 46704
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: odze un zalktis

Post by Vērotāja »

forelljjanka - par atšķirīgo vairošanos taisnība
par zalkti
Jūlija beigās - augustā mātīte sameklē pietiekami mitru slēptuvi, kas spēj labi saglabāt siltumu - grauzēju alas, lapu kaudzes, iepuvušos celmus, u.tml., kur izdēj 6 līdz 35 olas.
par odzi
Oldzīvdvemdētāja. "Grūtniecība" ilgst ap 3 mēnešu. Augustā - septembrī dzemdē 5 - 15 līdz 22 cm garus mazuļus.

atsauce
http://www.latvijasdaba.lv/rapuli/natrix-natrix-l/
http://www.latvijasdaba.lv/rapuli/vipera-berus-l/
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: odze un zalktis

Post by spiigana »

Man jau ar tā likās, ka nevar būt. Nevarēšu ar selekciju nodarboties :lol: . Bet, tā kā forums jau nav tikai zinātnisku pētījumu apmaiņas vieta, izstāstīšu, kā mēs uzzinājām, ka zalkši pie mums ieviesušies. Māsas puikam toreiz kādi pāris gadi bija. Viņš ienāk virtuvē un saka - pie sliedēm beigts zalktis guļ. Bija redzējis zoo un Siguldā, zināja kā atšķiras. Mēs ar māsu vienā balsī - nevar būt, pie mums zalkši nedzīvo, tā noteikti ir odze. Pastrīdamies - puika aiziet. Un pēc brītiņa atgriezies, triumfāli izstiepj rociņu, kurā puse no čūskas karājas - es tak teicu, ka tas zalktis! Nācās piekāpties, jo tas patiešām bija zalktis :D . Nezinu, vai tas saistīts, bet viņi te ievācās gandrīz vienā laikā ar ežiem - arī tie nekad te nebija dzīvojuši. It kā jau barība līdzīga, ezis tik čūsku ar nesmādē. Gribētos uzzināt gan kāpēc viņi te nedzīvoja, gan kāpēc sāka dzīvot, bet diez vai vairs izdosies.
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: odze un zalktis

Post by CerambyX »

Zalktim vairāk vai mazāk tomēr ir nepieciešams ūdens tuvums. Varbūt kas tādā ziņā ir mainījies - palicis mitrāks apkārtnē? Bet tā pa lielam jau tas nav nekas dīvains, ka ir ieviesušies zalkši - piemērotu biotopu zalkšiem ir atliku likām un ne jau visos tajos dzīvo zalkši. Attiecīgi, ja šis biotops ir brīvs no citiem konkurentiem (biotopu ziņā zalktis un odze tomēr nav konkurenti - atšķirīgas prasības), tad tur var mierīgi ieviesties kāds jauns zalktis, kas meklē sev 'mājas'.
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: odze un zalktis

Post by spiigana »

CerambyX wrote: Varbūt kas tādā ziņā ir mainījies - palicis mitrāks apkārtnē?
Tiešā mājas tuvumā it kā nav, bet tā globāli jau bebriem pateicoties, man liekas, visā Latvijā krietni mitrāks palicis... Var jau būt, ka tas vēl sakrita ar vairākām slapjām vasarām pēc kārtas un zalktim iepatikās. Tikai žēl, ka teiciens, kur vieni dzīvo, tur otri ne, nestrādā - man ļoti patīk čūskas, bet ir reāli bīstami, ja pagalmā odzes dzīvo. Un neizskatās, ka zalkšu invāzijas dēļ, kārotu izvākties :( .
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: odze un zalktis

Post by spiigana »

Lasīju, ka zalkšiem "riesta" laiks, viņi veļas kamolos. Bet odzes tak ar veļas kamolos, ne? Pati neesmu redzējusi, bet māsa vienu pavasari bija redzējusi tādu riktīgu :shock: . Zalkšiem esot viena vai divas mātītes, pārējie tēviņi, kā ir ar odzēm? Mana statistika - pagalmā jau šogad divas :x . Bet laikam jau nav nekas tāds, ar ko viņas varētu aizvilināt dzīvot kur citur :?:
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: odze un zalktis

Post by CerambyX »

Nu var pagalma odzes saķert (ar lāpstu uzmanīgi pacelt un iemest kādā audekla maisā, piemēram) un aiznest kaut kur tālāk (1km un tālāk) uz kādu izcirtumu - tur šai būs labi dzīves apstākļi un netraucēs cilvēkiem dzīvot ;)
User avatar
La Marie
Posts: 2160
Joined: 02 Jun 2015 11:21

Re: odze un zalktis

Post by La Marie »

Manās lauku mājās kūtiņā jau kopš pagājušās vasaras dzīvojas zalktis.
Mamma ir tramīga un visu laiku grib viņu nomušīt vai padzīt no kūts, un tikai manu stingro protestu dēļ nabadziņš joprojām tur mitinās. Man liekas, ka tā ir svētība kūtiņai. :)
Bet jautājums nopietns: vai ir iespējams zalkti izmānīt pavasarī ārā, lai tas iet meklēt citas mājas?
Citādi, baidos, mammuks pa kluso reiz viņu nomušīs. Mums agrāk nāca odzes pagalmā, tāpēc mammukam ir ļoti bail. Mājas ir meža malā, protams.
starkis6
Posts: 2
Joined: 05 Jan 2017 13:07
Location: Saldus
Contact:

Re: odze un zalktis

Post by starkis6 »

paņem viņu vienkārši iznes ārā no kūts un aiznes tā patālāk no mājas un būs labi, mēs tā izdarījām ar savējiem, un viņi neatgriezās atpakaļ.
Braucam un ceļojam uz gruziju pie dabas. Putnu spēļu automāti un citu zvēru.
SanitaR
Posts: 3
Joined: 14 Jun 2018 15:02

Re: odze un zalktis

Post by SanitaR »

Sveicināti! Varbūt varat līdzēt un apgaismot, kas šī ir par čūsku... esmu dzirdējusi, ka tā esot zalkša un odzes krustojums, bet vai tā varētu būt !? :?:
Attachments
23B6BC71-EDD0-49A2-92DE-356B75BE8562.jpeg
FAC9E384-0361-4606-91F7-817FB37362D0.jpeg
User avatar
d.e.
Posts: 3022
Joined: 02 Jun 2015 16:25

Re: odze un zalktis

Post by d.e. »

SanitaR wrote: 14 Jun 2018 23:48 Sveicināti! Varbūt varat līdzēt un apgaismot, kas šī ir par čūsku... esmu dzirdējusi, ka tā esot zalkša un odzes krustojums, bet vai tā varētu būt !? :?:
Labvakar !
Šis izskatās pēc zalkša, vēders kā zalktim. Vai dzeltenas "austiņas" galvai bija ?
Zalkša un odzes krustojums ?! :roll: :mrgreen: Nu nē...tas gan ir kāds mīts, tādu nav ! :D
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: odze un zalktis

Post by Made »

Re, kāds izskatās zalkša vēderiņš viewtopic.php?p=186899#p186899
Igauņu melnie stārķi ēda zalkti (uz augšu no tās saites ir bildes). Tādu raibu reti gadās viņu redzēt, varbūt tāpēc tās runas par krustojumu :roll:
SanitaR
Posts: 3
Joined: 14 Jun 2018 15:02

Re: odze un zalktis

Post by SanitaR »

Labrīt! Paldies par atbildi! Dzelteno austiņu nebija gan! Un šis eksemplārs uzvedas diezgan agresīvi. Līda klāt, šņāca un ceļa augša galvu kā odze. Zalktis jau galvu neceļ augšā, vismaz tiem klasiskajiem melnajiem ar dzeltenajām austiņām, nebiju ko tādu novērojusi. Vai zalkši veido alas zem ēku pamatiem ?
User avatar
d.e.
Posts: 3022
Joined: 02 Jun 2015 16:25

Re: odze un zalktis

Post by d.e. »

SanitaR wrote: 15 Jun 2018 10:20 Labrīt! Paldies par atbildi! Dzelteno austiņu nebija gan! Un šis eksemplārs uzvedas diezgan agresīvi. Līda klāt, šņāca un ceļa augša galvu kā odze. Zalktis jau galvu neceļ augšā, vismaz tiem klasiskajiem melnajiem ar dzeltenajām austiņām, nebiju ko tādu novērojusi. Vai zalkši veido alas zem ēku pamatiem ?
Labdien !
Zalkši gan šņāc, gan ceļ galvu uz augšu, sevišķi, ja jūtas padraudēti. Man no normāla izmēra spaiņa zalktis izleca laukā, kad gribēju šo spainī iznest no siltumnīcas.
Jā, zalkši labprāt dzīvo arī māju pamatos, ja atrod kādu šķirbu, kur ielīst. Jocīgi, ka austiņas nebija, varbūt kāds īpatnis ar mazāk pamanāmām ausīm, var jau būt, ka tomēr odze, bet neizskatās pēc odzes.
SanitaR
Posts: 3
Joined: 14 Jun 2018 15:02

Re: odze un zalktis

Post by SanitaR »

Mulsina zaļganīgā krāsa. Sākotnēji domājām varbūt tā ir gludā čūska, bet tā pēc internetā pieejamas informācijas ir vairāk ar brūnu nokrāsu ...
Vēlreiz paldies par komentāriem! 😊
Post Reply

Return to “Abinieki un rāpuļi”