Ķirzaka un pīķis

Post Reply
dziedava
Posts: 49
Joined: 29 Aug 2011 13:57
Contact:

Ķirzaka un pīķis

Post by dziedava »

Kādā palielā priedē šķirbā redzēju nekustīgu ķirzaku ar jocīgi atliektu asti, kas man arī piesaistīja uzmanību, mēģināju saprast, kāpēc viņa tur nekustīgi stāv. Ja neelpotu, domātu, ka beigta. Bet vēl vairāk mani izbrīnīja pīķis, ko manīju vietā īsi pirms atliektās astes - kaut kas ar ķirzakai līdzīgu ādu, tikai spilgtāks, it kā kupris uz ķirzakas. Varbūt kāds var izskaidrot, kas tas izliekums uz ķirzakas ir? Labi apskatīt nevarēja, jo tas jau bij dziļāk šķirbā, bet ķirzaku traucēt negribēju.
Image
Image Image
Image
Un vēl pie reizes - kāda suga šai ķirzakai?
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Ķirzaka un pīķis

Post by Vērotāja »

Pļavu ķirzaka (Lacerta vivipara)?

Izskatās, ka viņa nedaudz sagriezusies un var redzēt vēderiņu (paskaties bildes komentāra apakšā)

Te ir Ilmāra Tīrmaņa raksts Vides Vēstīs

Rakstā teikts, ka otra Latvijā mītošā ķirzaku suga - Sila ķirzaka kokos nerāpjās.
Citāts

Kā atšķirt sileni no pļavenes
Lai atšķirtu šā stāstiņa galveno varoni no otras Latvijā mītošās īsto ķirzaku sugas – daudz retāk sastopamās sila ķirzakas –, jāatceras, ka sila ķirzakai ir vairāk izteikts, akcentētāks muguras un sānu raksts, salīdzinoši garāka (vismaz pusotru reizi garāka par ķermeni) aste. Plus – tēviņiem riesta periodā ir zaļgani sāni. Varbūt der zināt, ka silene ir par pļaveni lielāka (gan garāka, gan druknāka), daudz ātrāka, lunkanāka, tā uzturas gandrīz tikai sausos biotopos, ūdenī nelien un kokos nekāpj.

http://www.videsvestis.lv/content.asp?ID=120&what=42


Te var redzēt ķirzaku Lacerta vivipara no apakšas

http://www.flickr.com/photos/mercar/5540714426/

un no augšas

http://www.flickr.com/photos/mercar/554 ... otostream/
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
dziedava
Posts: 49
Joined: 29 Aug 2011 13:57
Contact:

Re: Ķirzaka un pīķis

Post by dziedava »

Paldies! Jā, no apakšas nebija gadījies redzēt, jocīgi, kāpēc viņa tā sagriezusies. Bet pēc vēderiņa tiešām izskatās. :)

Bet reiz man sila ķirzaciņas mātīte gan itin naski skraidīja pa nelielas priedītes zariem, knapi varēja atrast, čab te vienā, te otrā pusē priedei, bet tad man izdevās viņu ievērot un pavērot - bija itin veikla un visu laiku uzturējās priedes zaros:
http://dabasdati.lv/lv/image/k9hgjskfgg ... 124/21845/
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Ķirzaka un pīķis

Post by Vērotāja »

Varbūt bija ielīdusi tajā koka spraugā un pirms bildēšanas apgriezās, lai tiktu ārā, bet ieraugot cilvēku sastinga? Tāpēc arī aste izskatās jocīgā leņķī, jo ir pretējā virzienā.
Tavā augšējā bildē nelielu gabalu dzeltenā vēderiņa ķirzakai var redzēt arī netālu aiz priekškājas - šeit (apvilku riņķi).
kirzaka_260811.jpg
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
dziedava
Posts: 49
Joined: 29 Aug 2011 13:57
Contact:

Re: Ķirzaka un pīķis

Post by dziedava »

Nu vispār kas zin, vispirms es to koku mērīju, pirmajā apgājienā kokam es viņu nepamanīju, tā ka laika mani pamanīt un nobīties bija gana. Jau biju diezgan ilgi pie koka, līdz viņu pamanīju. Pēc tam vēl biju diezgan ilgi, bet viņa izlikās par beigtu un nepakustējās itin nemaz. Tik, kad ar kādu zālīti pieskāros, sāka redzami elpot, bet neizkustējās.
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Ķirzaka un pīķis

Post by Vērotāja »

Varbūt iesprūdusi, netiek ārā un tādēļ sagriezusies cenšoties izlauzties brīvībā? :(
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
HarijsS
Posts: 1
Joined: 16 Jul 2013 10:18

Re: Ķirzaka un pīķis

Post by HarijsS »

šādu nebiju redzējis
samsons23
Posts: 19
Joined: 18 Jun 2014 11:17
Contact:

Re: Ķirzaka un pīķis

Post by samsons23 »

varbūt vienkārši vingro un dotajā momentā bija ļoti nogurusi, tāpēc arī nekustīga
Post Reply

Return to “Abinieki un rāpuļi”