Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Ciconia ciconia - White stork
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

23.24 Mamma vēl īsti neguļ, knosās

Image

23.34

Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

9.augusts

:!: Pirmais mazulis 78 dienas vecs (izšķīlās 22.maijā)
Otrais mazulis 78 dienas vecs (izšķīlās 22.maijā)
Trešais mazulis 76 dienas vecs (izšķīlās 24.maijā)
Ceturtais mazulis 75 dienas vecs (izšķīlās 25.maijā)

Vecums pilnās diennaktīs līdz šodienai.


✅ Vecākais stārķēns izlidoja 24.jūlijā, otrs stārķēns izlidoja 26.jūlijā. Visi četri stārķēni lido kopš 28.jūlija.
✅ 7.augusta vakarā visi četri stārķēni pirmo reizi neatlidoja nakšņot uz ligzdu.
✅ 8.augustā stārķīši ligzdu neapmeklēja. Gan 7., gan 8. augusta nakti ligzdā pavadīja mamma.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

1.44

Image

4.58 Mamma ir izgulējusies un aizlidoja

Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

Visu dienu ligzda bija tukša, neviens to neapmeklēja.

22.10 Laikam arī mamma šonakt neatlidos, iepriekšējās naktīs ap šo laiku jau bija klāt.
Droši vien mamma ir pārliecinājusies, ka bērni vairs uz ligzdu nelidos. Tagad pašai jāuzkrāj spēki pirms migrācijas, četrus knābjus izbarot nebija viegli :P

Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

10.augusts

✅ Vecākais stārķēns izlidoja 24.jūlijā, otrs stārķēns izlidoja 26.jūlijā. Visi četri stārķēni lido kopš 28.jūlija.
✅ 7.augusta rītā 9.47 stārķīši pēdējo reizi redzami ligzdā viewtopic.php?p=354170#p354170
✅ 8.,9. augustā stārķīši ligzdu neapmeklēja. Gan 7/8., gan 8/9. augusta nakti ligzdā pavadīja mamma.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

13.00 Ligzdu neviens nav apmeklējis

Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

Skatot jebko Wikipedijā, vienmēr lasu arī rakstus uz kuriem dotas atsauces.
Tā arī šoreiz, Wikipedijā par baltajiem stārķiem pieminēts, ka stārķu mammas dejojot atvadu deju https://lv.wikipedia.org/wiki/Baltais_s ... s#Ieradumi

Te ir arhivētais raksts no Ornitoloģijas biedrības vecās mājas lapas, no žurnāla Putni dabā
Tik sirsnīgi.... :P
Raksta autores vārds ir raksta lejā, tā kā tas bija publicēts LOB vietnē.
Avots:
https://web.archive.org/web/20110722163 ... aijere.php

Baltais stārķis

Jau astoņus gadus dzīvojam savā lauku sētā, kuru izveidojām klaja lauka vidū. Neiztrūkstoša lauku sētas sastāvdaļa ir stārķa ligzda. Tāpēc nozāģējot osim vienu no lielajiem zariem, uztaisījām rāmi stārķu ligzdai. Jau nākošajā pavasarī stārķu pāris uzsāka savas ligzdas vīšanu.

Pēc vairākiem gadiem cēlām siena šķūni un tā čukurā uztaisījām vēl vienu rāmi, cerībā, ka varbūt atnāks otrs pāris. Par cik abas ligzdas ir acu priekšā, redzu tās pastāvīgi. Attālums starp abām ir apmēram 200 m.

Visus šos gadus, vērojot stārķu pāri, esmu izpratusi „vecāku lomu” sadalījumu stārķu ģimenē. Interesanti ir vērot, kā pēc mazuļu izšķilšanās par tiem rūpējas abi vecāki. Bet, līdz ko mazuļi sāk lidot, audzināšanu pārņem tēvs. Esmu novērojusi, kad agri, agri no rīta, pa braucamo ceļu, kaklus izstiepuši, soļo četri stārķi. Vienā rindiņā, cits aiz cita. Bez šaubām, pirmais soļo tēvs. Toties trešais stārķēns ir tāds nepaklausīgs vai varbūt vienkārši izklaidīgs, soļo un knābā akmentiņus. Māte šo laiku pavada šķūņa ligzdā, kurā ir jau vairāki zariņi. Gozējas saulē un „sačubina” sevi. Arī šo ligzdu stārķu pāris cītīgi „uzpasē” un citus stārķus nelaiž ne tuvumā. Kā es saku – tā ir viņu vasarnīca.

Un tad pirms četriem gadiem stārķu tēvs atgriezās viens. Kā parasti, uzreiz ņēmās sakārtot ligzdu. Pēc pāris nedēļām kaimiņu mājās atlidoja stārķu māte. Tajā ligzdā savukārt nebija atgriezies tēvs. Mans stārķis sāka pievērst uzmanību kaimiņu meitenei. Tepat, pa mūsu laukiem salasīja veco kūlu un tā smagi, zemu laizdamies, nesa puskilometru uz kaimiņu ligzdu. Tā viņš ieprecējās kaimiņos. Tomēr joprojām stingri sargāja un nevienam negribēja atdot arī veco ligzdu.

Tajā pavasarī pēc ilgas cīņas mūsu ligzdā iemitinājās jauns stārķu pāris. Taču cīņa turpinājās, un jaunais tēvs, krītot no ligzdas cauri koka zariem, salauza spārnu. Arī olas tika sabojātas, un bērnu vieņiem togad nebija. Jaunā stārķu meitene arī iemīļoja atpūtas vietu šķūņa ligzdā, kur pavadīja laiku līdz rudenim.

2005. gadā aiz neliela meža kādā kokā ļoti augstu kraukļi uztaisīja ligzdu. Topavasar atlidoja mana stārķu meitenīte Jana (kā es to saucu) ar jaunu draugu, kuru nosaucu par Jānīti. Kā katru gadu, jaunajiem bija jāiztur cīņa ar veco stārķi, kurš vēl aizvien greizsirdīgi cīnījās par savu biušo ligzdu, kaut gan dzīvoja kaimiņos. Un tad sākās cīņa ar kraukļiem. Kā izšķīlās stārķu mazuļi, tā kraukļi sāka uzbrukt stārķu ligzdai, pat abi reizē. Troksnis un koku zaru lūšana. Šermuļi iet pa kauliem, redzot kā melnie putni uzbrūk baltajiem. Skrēju ar suņiem un dzinu kraukļus prom. Togad mazuļus nosargājām.

Šajā gadā viss atkārtojās kā iepriekš, tikai stārķu mazuļus nosargāt nezidevās. Nekad agrāk nebiju dzirdējusi, ka kraukļi uzbrūk stārķu mazuļiem. Mans stārķu pāris bija šokā un tūlīt pameta ligzdu kokā un pārcēlās uz šķūni. Abi stārķi cītīgi nesa „celtniecības materiālus”, katru zariņu ieliekot nokaļķoja. Visu vasaru mans Jānītis un Jana nodzīvoja šķūņa ligzdā, ļoti saskanīgi un mīļi. Ir tik aizkustinoši vērot pa virtuves logu, kā tie viens otru apčubina un samīļo.

Ik gadu vērojot putnus, esmu secinājusi, ka vasarā pienāk brīdis, tas ir augusta pirmajā pusē vai jūlija beigās, kad tēvs aizved bērnus, visticamāk uz kādu pulcēšanās vietu. Ir reizes, ka viņš atgriežas uz kādu dieniņu, un tad atkal ir prom. Māte laiku pavada viena. Tā kā man ir divas ligzdas, lielajā viņa nemitinās, tikai šķūņaugšas „vasarnīcā”, un tā katru gadu. Pirms aizlidošanas atgriežas tēvs, ļoti mīļi ligzdā pavada vairākas dienas, un tad aizlido.

Interesanti, ka jau trīs gadus esmu redzējusi stārķu mātes atvadu deju ligzdā. Viņa dejo līdzīgi kā dzērves – gan paceļot kājas, gan palecoties, gan pāris metrus paceļoties spārnos. Tas ir brīnišķīgs skats, to ieraugot, zinu – rīt viņa pametīs ligzdu. Tā arī notiek, un atvadoties abi stārķi vēl veic atvadu riņķus. Noplanē sētu, laukus, zemu pārlido galvai, noskatoties uz leju. Bez asarām šādos brīžos iztikt nevaru… Aizlidošanas dienas manā kalendārā atzīmētas no 24.-28. augustam.

Arī šogad Jānītis aizlaidās kā parasti, kaut arī bez bērniem. Ilgi Jana gaidīja viena. Līdz 28. augusta vakarā skatos – mana Jana dejo atvadu deju. 29. augusta rīta pusē vēl bija pie mājas, bet viņas aizlidošanu neredzēju. Visu laiku domāju – kāpēc tēvs viņai neatlidoja pakaļ? Tā nekad nebija noticis.

Rudenī man vēl gadījās redzēt sešus stārķus 5 km no mūsmājām. Gāju ar kājām, bija ļoti jauka diena. Paveros debesīs – stārķis! Tā draudzīgi riņķo virs galvas. Papētot ieraugu vēl piecus lēni riņķojam. Tā šogad savā kalendārā ierakstīju pēdējo stārķu novērošanas datumu – 6. septembris. Arī skaita un datuma ziņā – sakritība.

Es zinu, ka manā stāstā nav nekā neparasta. Vien daudzus gadus regulāri vērojot putnus, esmu nonākusi pie secinājuma, ka arī putnu likteņi ir tik dažādi – arī traģiski.


Biruta Laijere
Dobeles rajonā
2006. gadā
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

Iepriekšējā komentārā ievietotais raksts no LOB vecās mājas lapas dod mums divas norādes:
1. Tētis visdrīzāk ir ar bērniem
2. Mammu gaidīsim augusta otrajā pusē ar atvadu deju



22.11 Bet pagaidām ligzda tukša

Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Lianaliesma »

Vērotāja wrote: 10 Aug 2022 22:42 Baltais stārķis

Jau astoņus gadus dzīvojam savā lauku sētā, kuru izveidojām klaja lauka vidū. Neiztrūkstoša lauku sētas sastāvdaļa ir stārķa ligzda.
...
Biruta Laijere
Dobeles rajonā
2006. gadā
Cik ļoti izjusti uzrakstīts, pabiju tais mājās - iztēlē un izjūtās... Skaisti! Image
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

11.augusts

✅ Pirmie lidojumi: vecākais stārķēns izlidoja 24.jūlijā, otrs stārķēns izlidoja 26.jūlijā. Visi četri stārķēni lido kopš 28.jūlija.
✅ Pēdējo reizi ligzdā: 7.augusta rītā 9.47 stārķīši pēdējo reizi redzami ligzdā viewtopic.php?p=354170#p354170
✅ Pēc mazuļu aizlidošanas: Nakti 7/8. un 8/9. augustā ligzdā pavadīja mamma.



Šodien neviens putns ligzdu nav apmeklējis.


22.47 Satumstot, kaut kādi mazie nakts lidonīši aktivizējās

Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

13.augusts

✅ Pirmie lidojumi: vecākais stārķēns izlidoja 24.jūlijā, otrs stārķēns izlidoja 26.jūlijā. Visi četri stārķēni lido kopš 28.jūlija.
✅ Pēdējo reizi ligzdā: 7.augusta rītā 9.47 stārķīši pēdējo reizi redzami ligzdā viewtopic.php?p=354170#p354170
✅ Pēc mazuļu aizlidošanas: Nakti 7/8. un 8/9. augustā ligzdā pavadīja mamma.



Ne vakar, ne šodien putni ligzdā nav redzēti.

Šorīt bija skaists, miglains rīts
6.32
Image

Dienas gaitā cilvēki atbrīvo no krūmiem šķūni kreisajā pusē

Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

14.augusts

Klusa, karsta diena. Ligzdā neviens neatrādījās
20.30
Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

25.augusts

Ligzdai tiek sekots, taču neviens putns to nav apmeklējis.


Pa laikam kaut kas notiek lejā, kreisajā pusē, taču tas nav saistīts ar putniem. Piemēram, šodien bija redzamas gotiņas :P
9.44
Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Baiba_K
Posts: 986
Joined: 15 Apr 2021 11:21
Location: Valmiera

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Baiba_K »

Es gaidu atvadu deju :D
Ami
Posts: 3250
Joined: 31 Mar 2021 15:34

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Ami »

Baiba_K wrote: 27 Aug 2022 18:20 Es gaidu atvadu deju :D
Gaidi gaidi :D tikmēr var paskatīties pagājušā gada deju :lol: :D :lol: :D

User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

28.augusts

Joprojām neviens putns ligzdu nav apmeklējis.

Gandrīz katru dienu kreisajā pusē redzamas gotiņas, vakar bija arī bariņš jauniešu, kuri baroja govis ar āboliem.

6.00
Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46703
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by Vērotāja »

30.augusts

Ļoti stiprs lietus lija nakts sākumā un arī rīta pusē.

9.31
Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
mega2
Posts: 55979
Joined: 30 May 2015 12:27

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by mega2 »

1.OKTOBRIS

Sveiki!
šajā ligzdā ciemiņi manīti reti,bet dažreiz kādu ''aiz astes'' var noķert! :lol:

13:44 tusiņš sākās zem ligzdas,kad tur no kreisās puses salidoja žagata un 2 kraukļvārņi,kas izskatījās pēc kovārņiem,bet varu kļūdīties :?:
Image

Image

Image
User avatar
mega2
Posts: 55979
Joined: 30 May 2015 12:27

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by mega2 »

13:45 tā viņi tur ampelējās lidojot viens otram pakaļ-varbūt tie ir jaunie putni,kas jautrojās :?:
Image

Image

Image
User avatar
mega2
Posts: 55979
Joined: 30 May 2015 12:27

Re: Baltie stārķi Tukuma novadā, 2022

Post by mega2 »

13:46 izrādās arī žagatas ir vismaz divas-baigais tusiņš šiem tur Tukuma pusē! :P
Image

Image
Locked

Return to “Baltais stārķis”