Priežu sveķotājkoksngrauzis

Post Reply
dziedava
Posts: 49
Joined: 29 Aug 2011 13:57
Contact:

Priežu sveķotājkoksngrauzis

Post by dziedava »

Gribētos zināt precīzāk, kā var noteikt, ka priedē šis ir iemitinājies, ja pašu neredz. Neba katra nosveķota priede par to liecina? Tādas sveķiem notecējušas redzētas gana daudz, bet nekādas skaidrības, kas tieši būtu galvenais, kas droši liecinātu - jā, tur mīt (ir mitis) arī priežu sveķotājkoksngrauzis.
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Priežu sveķotājkoksngrauzis

Post by CerambyX »

Man tā grūti teikt, jo pašam šķiet, ka tie priežu sveķotājkoksngrauža sveķojumi ir visnotaļ raksturīgi un īsti nekādus citus līdzīgus sveķojumus neesmu redzējis... Tā miza tomēr paliek tāda raksturīgi sasveķoti 'sačervelējusies'.

Ir tā, ka suga ir visnotaļ prasīga pret dzīves apstākļiem - apdzīvo tikai vecas (parasti >150 g.) priedes ar biezu mizu (kāpuri attīstās mizas kārtā - attiecīgi biezums ir svarīgs), kas ir saules apspīdētas un nereti arī nedaudz šķības. Tiesa senāk apdzīvotas priedes var būt arī ieaugušas nedaudz ēnā (ņemot vērā, ka mežu ugunsgrēki mums tiek pamatīgi ierobežoti, tad veci priežu meži tomēr aizaug) - kas gan nozīmē, ka populācija tur vairs ilgi nepastāvēs vai arī iespējams jau vairs nepastāv. Sasveķojumi parasti ir +/- kokam saules apspīdētākajā pusē (parasti dienvidu) un tādās pamatīgās priedēs, kur tā populācija ir ilgstoša tā miza tajā pusē ir ārkārtīgi uzkrītoši atšķirīga no otras, mazāk saules apspīdētās koka puses. Protams, kokiem, kuros sveķotājkoksngrauzis ir tikko kā iemeties, tas nav tik uzkrītoši. Tāpat arī koki, kuros suga vairs nav sastopami ar laiku paliek 'blāvi' (koki ar esošām populācijām pa gabalu jau 'spīd' tādi oranžīgi/dzeltenīgi) un sugas vēsturisku esamību var pateikt tikai pēc mizas raskturīgā 'sačervelējuma' un izskrejām.

Tās izsrkejas arī it kā ir samērā raksturīgas - varbūt ap 3-4mm, ovālas, kas ilgāk apdzīvotos var būt novērojamas lielā skaitā. Tiesa jāskatās uzmanīgi, jo zilajai priežu krāšņvabolei (Phaenops cyanea) arī ir līdzīgas ovālas izskrejas (bet ar asiem stūriem, kas ir raksturīgi krāšņvabolēm) - bet tās tad parasti ir nedaudz lielākas, jo pati vabole arī ir platāka par sveķotājkoksngrauzi.

Jāatzīmē, ka suga nav jau tik reta - piemērotos biotopos (vecos, saulainos priežu mežos - tiesa sastopama arī atsveišķās vecās priedēs ceļmalās utml. biotopos) ir daudz maz regulāri sastopama. Tiesa tādu mežu jau mums nav tik daudz un līdz ar ugunsgrēku ierobežošanu ir bažas, ka nākotnē varētu arī būt zināmas problēmas ar šo sugu (nav uguns ietekme mežos - priežu meži aizaug - rodas apēnojums = sugai nepiemēroti apstākļi). Pašu vaboli gan var redzēt ārkārtīgi reti, jo tā ir aktīva samērā īsu brīdi (+/- tikai jūlijā) un vairāk vai mazāk tikai karstās vasaras dienās - un arī tad ļoti veikli slēpjas priedes mizas spraugās.

Ja ir tādu koku bildes, tad jau var droši pievienot dabasdatos vai arī sākumā te forumā un tad jau iespējams varēs uzreiz redzēt vai tas ir sveķotājkoksngrauzis vai ne. Te, piemēram, daži tipiski koki no dabasdatu datubāzes:

Image Image
Image
dziedava
Posts: 49
Joined: 29 Aug 2011 13:57
Contact:

Re: Priežu sveķotājkoksngrauzis

Post by dziedava »

Liels paldies, zināšu, ko skatīties, citādi tās nosveķotās laidu garām - tāpat neko nesapratu. Sveķi paliek sveķi. :D Bet citu sugu kokiem sveķi kaut ko nozīmē? Resp., ir arī citu koku sugu sveķotājkoksngrauži vai kas tml. ?
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Priežu sveķotājkoksngrauzis

Post by CerambyX »

Par citiem kokiem un to sveķiem tā īsti nezinu, bet sveķotājkoksngrauzis ir tikai viens - priežu :)
dziedava
Posts: 49
Joined: 29 Aug 2011 13:57
Contact:

Re: Priežu sveķotājkoksngrauzis

Post by dziedava »

Skaidrs. Ā, un vēl - tātad, vai es pareizi secinu - ja, teiksim, tie sveķi acīmredzami tek pāri rētai, t.i., vietā, kur mizas vispār nav - tad tiem gan nav nekāda sakara ar to priežu sveķotājkoksngrauzi? Jo viņam vajag zem sveķiem biezu mizu?
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Priežu sveķotājkoksngrauzis

Post by CerambyX »

dziedava wrote:Skaidrs. Ā, un vēl - tātad, vai es pareizi secinu - ja, teiksim, tie sveķi acīmredzami tek pāri rētai, t.i., vietā, kur mizas vispār nav - tad tiem gan nav nekāda sakara ar to priežu sveķotājkoksngrauzi? Jo viņam vajag zem sveķiem biezu mizu?

Jā, galvenais, lai būtu tā biezā miza, kas ir saules apspīdēta un nedaudz pasargāta no nokrišņiem (tāpēc minēju, ka nereti izvēlas slīpas priedes). Sveķi jau patiesībā tik tā - koksngraužu darbību blakusprodukts.
Ja tā ir kāda fiziska rēta kokam, tad tur jāskatās - var jau gadīties, ka arī sveķotājkoksngrauža apdzīvotai priedei var būt kāds 'caurums' mizā, kam pāri tek sasveķojumi.

Bet jā, vispār nepieminēju vienu būtisku lietu, ka šī suga apdzīvo tikai dzīvas priedes! T.i. kad priede atmirst, tad arī sveķotājkoksngrauža populācija tajā drīz vien ies bojā - kaut vai tāpēc, ka mirušām priedēm tā miza tomēr sāk ļoti ātri atdalīties stumbra un krist uz zemes un mizas gabalos uz zemes suga vairs attīstīties nevar...
Jā, var apdzīvotajiem kokiem būt kāds zars atmiris, bet pašam kokam jābūt tomēr dzīvam. Pats koksngrauzis arī ar savām darbībām kokam nekādu būtisku ļaunumu nenodara - kas arī ir loģiski, jo sugas interesēs ir apdzīvot šo koku pēc iespējas ilgāk (vienā pamatīgā priedē sugas populācija var pastāvēt pat dažus desmitus gadu) un līdz ar to sveķotājkoksngrauzis tomēr "nezāģē nost zaru uz kura pats sēž" :)
Alvis90
Posts: 1
Joined: 27 Aug 2013 15:01

Re: Priežu sveķotājkoksngrauzis

Post by Alvis90 »

vareni interesanta tēma! :)
Post Reply

Return to “Vaboles”