Portāla Dabasdati.lv funkcionalitāte un administrēšana

Locked
NoraR
Posts: 268
Joined: 16 Jan 2012 20:25
Location: Rīga

Portāla Dabasdati.lv funkcionalitāte un administrēšana

Post by NoraR »

Sadaļa, kurā iespējams uzdot neskaidros jautājumus par portāla Dabasdati.lv funkcionalitāti un administrēšanu, kā arī ieteikt savus uzlabojumus.
NoraR
Posts: 268
Joined: 16 Jan 2012 20:25
Location: Rīga

Re: Portāla Dabasdati.lv funkcionalitāte un administrēšana

Post by NoraR »

Diskusija zem Dabasdatu raksta "Tauriņu Vērošana 2017 - meklējam purvos mītošās sugas!":

Ligita Arnicāne 2017. gada 7.July, plkst 10:01

Par putniem - ok, bet kā ar sūnām, sēnēm, spārēm, dienas/ nakts tauriņiem un citiem kukaiņiem... Kur pievienotā vērtība ziņotājam - neekspertam vispār ziņot?
Dabasdati no savas puses varētu tomēr rast nepieciešamo finansējumu, lai algotu, piem., Uği Piterānu (man tas liekas tik loğiski, ka vispār nesaprotu visu šo ņemšanos) un ieguvēji būtu visi. Joprojām uzskatu, ka nav tiesību sagaidīt, ka kāds uz brīvprātības principa stundu vai vairāk caurskata ziņojumus, labojot sugas. Ja labošana nenotiek, ziņotājs parastais zaudē ar laiku interesi ziņot. Pirms daudziem gadiem dabasdatos ievietoju vienu novērojumu - kukaiņu vai astoņkājaino kustoņu baru uz vārtiņiem, jo ļoti gribējās noskaidrot kas tie bija. Tā arī ziņojums palika pie nezināmajiem bez neviena komentāra, bet es uz daudziem gadiem dabasdatus vairs neatvēru - vilšanās sajūtas dēļ. Kāda jēga reklamēties LAMPA, ja jaunpiesaistītos ziņotājus liels risks pazaudēt līdzīgu gadījumu dēļ?
Arī cilvēki bez specifiskajām zināšanām nes pienesumu Jūsu (no Andra D ziņojuma nojaušams - ekskluzīvajam) ekspertu lokam. Piemērs - tā pati strautspāre Krāslavas novadā. Kukaiņu, sūnu, sēņu un citās kategorijāv ir nepieciešami rediğētāji, jo nav vēl tik daudz, zinoši cilvēki kā ornitoloğijā. Un nebūs arī, ja novērojumi paliks kā nezināmi...

Andris D 2017. gada 26.June, plkst 18:31
Par putnu datiem varu teikt to, ka >95% datu ir no zināmiem ekspertiem savā jomā, kuru novērojumus pārbaudīt nav nepieciešams (vienīgi kļūdas gadījumi, kas retākām sugām lielākoties tiek izķerti). Arī šie 95+% lielākajā daļā pie papildziņu sugām pieraksta papildus aprakstu, pievieno bildes. Visi dati, kas tiek sūtīti valsts iestādēm un Eiropai ir tikai no zināmiem ziņotājiem, par kuru zināšanām nav šaubu, kas aizvien ir praktiski visi putnu dati.
Dažādu jaunu lietotāju, vai to lietotāju ziņojumi, kuri caur Dabasdatiem mācās iepazīt putnus dati netiek izmantoti zinātniskās atskaitēs.

Julita Kluša 2017. gada 15.June, plkst 22:42
Piekrītu Marekam, turklāt šī tēma drīz aizpeldēs no 1. lapas līdz ar visiem šiem komentāriem.

Mareks Ieviņš 2017. gada 15.June, plkst 19:43
Noteikti ticu visiem labajiem nodomiem, bet nu derētu kāds atsevišķs raksts par šībrīža problēmām un nākotnes plāniem, kur jebkurš dabasdatu lietotajs varētu izteikt savu sāpi vai ierosinājumu, varbūt drusku arī izplūkties:D Pagaidām tāda neizrunātības un konspirāciju sajūta. Kas lemj kādi uzlabojumi dabasdatos vajadzīgi? Zem kura deķa?;) Vai lēmēji paši aktīvi piedalās dabasdatu bāzes papildināšanā? Protams, es varu izteikt savus priekšlikumus e-pasta vēstulē, bet vai manas vēlmes sakritīs ar dabasdatu lietotāju vairākuma vēlmēm? Prasās pēc lielākas atklātības!

Nora Rustanoviča 2017. gada 15.June, plkst 17:40
Sveiki! Dabasdati.lv mērķis vienmēr ir bijis ļaut ziņot ikvienam dabas vērotājam, bet kopš pašiem pirmsākumiem nebija padomāts par to, kā veikt datu pārbaudi. Šobrīd, protams, ka ir skaidrs kāda sistēma būtu jāizveido, gan balstoties uz pašu pieredzi, gan ņemot vērā citu dabas novērojumu ziņošanas portālu pieredzi pasaulē. Kā jau Jānis Ķ. minēja, ja izdosies piesaistīt finansējumu, tad tiks būvēta Dabasdati.lv versija Nr.2, papildinot ar visu to funkcionalitāti, kas jau sen pietrūkst. Bet tā kā šis viss ir vēl ļoti nenoteikt un bez konkrētiem datumiem, tad tas, ko šobrīd cenšamies darīt ir ieviest vismaz kaut kādus uzlabojumus esošajā sistēmā. Lielākā daļa aktīvie lietotāji jau noteikti pamanījuši, ka ir uztaisīta paziņojumu sistēma lietotājiem par komentāru pie ziņotā novērojuma un par nomainītu sugas nosaukumu. Šobrīd tiek strādāts arī pie validācijas sistēmas izveides, kas nozīmē to, ka katrs novērojums tiek akceptēts un pie datu atlases tas būs redzams. Tāpat arī ir plānots ieviest moderatora funkcija, kas nozīmē to, ka varēsi iesaistīt vairāk lietotājus, kas palīdzēs ar sugu validēšanu. Vismaz šādi tas tiek darīts citās valstīs.

Es domāju, ka, izveidojot portālu Dabasdati.lv 2008. gada beigās, tajā brīdī daudzas problēmas ar ko saskaramies šobrīd, nebija aktuālas. Tas ir tikai loģiski, ka portālam "izaugot" arī rodas nepieciešamība pēc papildus funkcionalitātes. Ar ko varbūt nebijām rēķinājušies, ka būs nepieciešami nepārtraukti programmētāja pakalpojumi, lai uzturētu šādu portālu. Šī, manuprāt, ir aktuāla problēmas jebkurai sistēmai - viens to ir izveidot, otrs uzturēt un attīstīt. Līdz šim esam nodrošinājuši Dabasdatu darbību gandrīz bez pārtraukumiem, tāpat arī esam izveidojuši lietotnes, kas gan atkal ir atsevišķs stāsts par uzturēšanu. Jebkurā gadījumā tas, ko gribu pateikt - paldies tiem aktīvistiem, kuri realizēja ideju par šādu vienotu dabas datu portālu pirms 9 gadiem!

Ruslans Matrozis 2017. gada 15.June, plkst 13:07

Pēc būtības DD ir sabiedriska informācijas krātuve, kuru pētnieki un citi interesenti izmanto datu uzkrāšanai, iegūšanai, salīdzināšanai un citiem mērķiem. Ņemot vērā apstākli, ka šeit tiek uzkrāta gadījuma/uzskaišu informācija par desmitiem tūkstošu sugu no augiem līdz zīdītājiem, katras grupas interesentiem droši vien ir sava vīzija/prasības par to, kas ir jādara, lai dati būtu pilnīgāki un kvalitatīvāki. Novērojumu iegūšanā ir iesaistīti simtiem (tūkstošiem) cilvēku ar dažādu izpratni par datu kvalitāti, ar dažādu pieredzi, zināšanu līmeni un motivāciju ziņot savus novērojumus šim portālam.

Pat pie pašreizēja datu uzkrāšanas apjoma, mani vairāk uztrauc nevis utopiskas idejas ievērojami palielināt iesniegto novērojumu apjomu, bet jau esošo datu kvalitāte un novērotāju attieksme. Piemērs no manas pieredzes - pēdējos gados apkopoju visu pieejamo informāciju par labākajām putnu vietām Rīgā un tās apkārtnē, izmantojot, tai skaitā, arī datus no DD. Lielākā daļa no novērojumiem ir gadījuma novērojumi, kuros trūkst papildus informācijas, pat lai “kvalificētu” novērojumu. No (parasti minimāli) norādītas informācijas, atsevišķi novērojumi kvalificējas pēc fenoloģijas, daži citi – pēc skaita rekordiem, vai pēc ligzdošanas statusa. Tomēr, lielāka daļa paliek “neizmantojama”, jo tiek pielietots nevajadzīgi liels dažādu “statusu” skaits, kā arī ziņojumos norādīts novērotu īpatņu skaits reizēm ir grūti kvalificējams – ir gan acīmredzami kļūdaina informācija (pat norādītu skaitu salīdzinot pēc pievienotas fotogrāfijas vai pēc loģikas/pieredzes), vai skaits pārspīlēts (ja nav komentāros nav detalizētāks apraksts par to, kā šo skaiti novērotājs ir dabūjis) .

Visvairāk problēmu ir ar mēģināju “saprast” novērota putna statusu. Piemēram, statusi “novērots/uzturas lokāli” ir tik izplūduši, ka neļauj saprast, vai putns novērots lidojumā (tikai pārlidojot kādu vietu), vai tomēr ir bijis uz zemes/ūdens, kas ļauj to “piesaistīt” pie konkrētas vietas/biotopa. Piemēram, niedru lijai, kuru parasti novēro lidojumā (faktiski medījot), 2.ELPA vajadzībām pie novērojumiem tiek pierakstīts nevis “barojas” vai “novērots lidojumā”, bet “uzturas ligzdošanai piemērota biotopā”, kas it ka varētu būt pareizs status, bet izkropļo reālu novērota putna uzvedību. Nesen atradu lielās gauras beigtu mazuli, bet atlantam (kam šobrīd ir lielāka prioritāte) status “beigts” nav nozīmīgs, bet šajā gadījumā ir pierādīta ligzdošana, tāpēc pielietoju “mazuļi…”.

Tāpēc, ņemot vērā daudzus faktorus, pagaidām nav vērts virzīties uz mērķi izveidot vienotu datu krātuvi tik milzīgajām sugu skaitam, bet vairāk pievērst uzmanību saglabātas informācijas kvalitātei, jau pie esošajiem datu uzkrāšanas apjomiem. Vēlreiz atkārtoju, kamēr netiek sakārtota informācijas kvalitāte (zināmā mērā - ziņošanas kultūra), ievērojama daļa no iesniegtajiem novērojumiem ir problemātiski un tālāk (zinātniski) faktiski nav izmantojami. Labāk lai ir 100 labi dokumentēti novērojumi, nekā 1000 grūti kvalificējamu ziņojumu.

Sisyphus schaefferi 2017. gada 15.June, plkst 00:51
Par to portāla ideju labprāt dzirdētu ko mazliet vairāk - kāda vispār LDF acīs (un arī LOB, par cik līdz ar ELPA pieslēgšanos tomēr ir pārņemta daļa šefības arī uz saviem pleciem) ir portāla Dabasdati.lv jēga un mērķis? Un kas tieši ir teiksim pēdējo ~5 gadu laikā ticis darīts, tiek darīts tagad un tiks darīts nākotnē, lai šos mērķus sasniegtu? T.i. tieši no pašu atbildīgo organizāciju puses nevis brīvprātīgo administratoru puses.

No savas puses varu atzīmēt, ka mana vīzija bija ar savu darbību pacelt DD tādā līmenī, lai šeit varētu pulcēties visi dabas entuziasti (nu mana darbības sfēra, protams, g.k. putni un kukaiņi. Augu pētniecības entuziastiem īsti palīdzēt nevaru), veidotos tāda kā daudz maz draudzīga domu un pieredzes apmaiņa, DD būtu vieta, kur visi Latvijas dabas pētnieki varētu atzīmēt savus novērojumus tādējādi veidojot unikālu un apjomīgāko pieejamo dabas novērojumu datubāzi, ko varētu izmantot un izmantot turpmākos 10-50-100 gadus utt. utjp. Tāpat nezin kāpēc radusies sajūta, ka šī mana vīzija totāli nesakrīt ar LDF/LOB vīziju par to kādai jābūt DD attīstībai. Tiešām nepamet sajūta, ka LV dabas pētniecības 'elitei' Dabasdati ir pilnīgi vienaldzīgs 'projekts' (kaut gan man personīgi šķiet, ka DD sen jau ir izaudzis no 'projekta' statusa un pret to būtu jābūt krietni nopietnākai attieksmei). Tāds kā nenopietns bērnudārzs, kurā nav nekāda vēlme iesaistīties. Kā to mainīt? Nav ne jausmas.

Jānis Ķuze 2017. gada 15.June, plkst 00:20

Portāla sākotnējā ideja (un tā nav mainījusies) ir balstīta uz brīvprātīgu iesaistīšanos - gan novērojumu ziņošanā, gan to izvērtēšanā. Līdz šim tas ir darbojies, lai gan ar mainīgām sekmēm. Novērojumu izvērtēšanas padarīšana par algotu darbu nepastāvīga finansējuma apstākļos var novest pie tā, ka šis darbs var netikt darīts vispār, jo tajā brīdī, kad finansējums beidzas, prasīt, lai kāds to turpinātu darīt par velti, tiešām nevar. Kamēr iesaistīšanās ir brīvprātīga, tas ir savādāk.

Ligita Arnicāne 2017. gada 14.June, plkst 09:04
Labdien, Jāni!
Paldies par oficiālā viedokļa paušanu, tomēr netiek norādīts kā/ vai plānots nodrošināt novērojumu sugu identifikāciju. Man daudz svarīgāks ir tieši šis izglītojošais moments, jo ko līdz ātrs, tehniski uzlabots, portāls, ja novērojumi paliek neidentificēti vai sugas noteikts kļūdaini. Jūsu atbilde mazliet sasaucas ar būvniecības stāstiem - LV daudz tērē ēkās, remontos, celtniecībās, bet maz cilvēkresursos - tiek meklēts finansējums tehniskajiem risinājumiem,ne cilvēkiem ar specifiskajām bioloģijas zināšanām. Manuprāt, daudz svarīgāk rast finansējumu tieši nozares ekspertu (Uģa Piterāna un citu) atalgošanā, lai projektam būtu virsjēga.Personīgi es esmu gatava pieciest sīkās nebūšanas, ka reizēm grūti pievienot attēlus un tml, bet galvenais,lai būtu pārliecināta,ka konkrētais tauriņš ir, piem., agrais ne parastais purvraibenis un tml. Es neuzskatu, ka mums ir tiesības sagaidīt/ pieprasīt, lai kāds strādātu bez maksas (citādi kā par darbu šo konsultēšanu nosaukt grūti). Auto diagnostiku taču mums neviens bez masas neveic :)
Ligita

Jānis Jansons 2017. gada 13.June, plkst 22:25

Nu re,viss notiek!

Jānis Ķuze 2017. gada 13.June, plkst 19:08
Sveiki!

Kā LDF pārstāvis (un vienlaikus arī atbildīgais par DD fonda padomē), komentēšu situāciju, kas izvērtusies ap portāla uzturēšanu un finansēšanu. Ņemot vērā iepriekšējo komentāru radīto fonu, šī būs īstā vieta, kur par to runāt.

Portāla uzturēšanai fondam nav pastāvīgu finanšu avotu. Tas tika radīts projekta ietvaros, un kopš tā laika tā arī ir ticis uzturēts, kas praksē nozīmē finansiālu nepastāvību. Tomēr – ja publiskajā telpā neredz skaļas ziedojumu vākšanas kampaņas, tas nenozīmē, ka resursi tā uzturēšanai un attīstībai netiek meklēti. Fonds cenšas izmantot katru iespēju, kad tiek izsludināti projektu konkursi ar atbilstošiem finansēšanas nosacījumiem, arī šobrīd notiek darbs pie liela projekta pieteikuma, kas apstiprināšanas gadījumā ļautu portālu pārbūvēt un uzturēt vēl vismaz piecus gadus uz priekšu. Iespējams, ka nākotnē uzturēšanai izdosies piesaistīt pastāvīgu finansējumu no valsts; vēl viens iespējams virziens ir aktīvāka strādāšana ar ziedojumu piesaistīšanu, tomēr (vismaz šī brīža situācijā) ar ziedojumiem mēs varētu nosegt uzturēšanas izdevumus tehniski labi funkcionējošai vietnei, savukārt portāla pārbūvēšanai nepieciešamo līdzekļu apjomu ar ziedojumiem piesaistīt būtu ļoti liels izaicinājums.

Atsevišķs jautājums ir DD darbības tehniskā nodrošināšana. Portāls ir izaudzis tik liels, ka tā tehniskais pamats vairs netiek līdzi, un visuzskatāmāk to pierāda daudzās ilgstoši pastāvošās funkcionālās nebūšanas. Runājot līdzībās, jau labu laiku kā esam „izauguši no kurpēm”. Risinājums ir portāla pārbūve, kam vajag ļoti lielus līdzekļus. Šobrīd aktīvi strādājam pie finansējuma piesaistīšanas, tomēr tas var prasīt kādu laiku (pat gadu – divus), līdz tam varam atļauties veikt vien nelielus labojumus. Līdz ar to ar kļūdām darbībā vēl kādu laiku būs jāsadzīvo, un šai ziņā ceram uz jūsu sapratni.

DD ir jaunām iniciatīvām atvērts portāls, kur ar formātam atbilstošām idejām var piedalīties dažādas organizācijas, tomēr tām pašām ir jāmeklē līdzekļi to attīstīšanai. DD nodrošina pamata platformu, kas sniedz plašas iespējas, tomēr to izmantošana ir katra (ar to domājot gan ikdienas lietotājus, gan organizācijas) paša ziņā. Ja ir labas idejas, varam kopīgi domāt par to attīstīšanu un finansējuma piesaistīšanu. Esmu pārliecināts, ka portālam ir ļoti plašas izaugsmes iespējas.

Sisyphus schaefferi 2017. gada 4.June, plkst 23:34
Gada garāko dienu tauriņu izaicinājuma laikā gan es aktīvi pieslēgšos un visu, kas būs ziņots pārbaudīšu un rezultāti arī tiks apkopoti. Tur viss būs kārtībā :) Vairāk info par pašu izaicinājumu būs nākamās nedēļas laikā!

Ligita Arnicāne 2017. gada 4.June, plkst 21:19
Bez Uģa Piterāna ziņojumiem, foto un komentāriem,sugu noteikšanas vairs nebūs tik interesanti. Un kurš šogad Tauriņa izaicinājumā precizēs sugas?

Jānis Jansons 2017. gada 30.May, plkst 21:55
Izrādās esmu saputrojis,Kurzemes radioraidījumu atbalsta Dabas aizsardzības fonds,ir mums arī tāds,tas gan nemaina pārējo komentāra daļu.;)

Jānis Jansons 2017. gada 28.May, plkst 20:20
Varbūt tomēr varētu pacelt to noslēpumainības plīvuru?Nē,ne par Uģa konfliktu,bet par DDatu finansēšanas problēmu!Ja tāda pastāv.Citādi smieklīgi,piem.MankusAinars savā mājslapā var uztaisīt ziedojumu lodziņu,bet DDati nē.Un tas ir tikai viens no daudziem variantiem.Tas pats LDF arī varētu pavētīt ko finansēt un ko nē,citādi piem.Kurzemes radio otrdienās iet raidījums par it kā Dabas aizsardzību,tad nu tur raidījumā par mažiem stāstā, kā izklaidēs bērnus ar mežtehniku,savukārt raidījumā par ezeriem ,kā visefektīvāk iznīdēt jūras kraukļus,plus raidījuma vadītāja ar savu :Jāā,interesanti(intonācija liecina ,ka nu nemaz nav interesanti:DD).Vienīgi raidijumā par pļavām patiešam izskanēja kaut kas par to aizsardzību nevis apkarošanu.Galu galā varēja (un var)griezties pie varas esošās Zaļās partijas(pirms pašvaldību vēlēšanām ne tam vien nauda atrastos),un t.t.

Mārtiņš Platacis 2017. gada 24.May, plkst 07:53
Patiešām, nebiju aizdomājies, ka DD kontaktos ir tikai LOB un LDF, kāpēc nav pārējās biedrības? Man šķiet, ka DD ir jābūt vienkārši datu bāzei, kuras attiecīgās sadaļas kontrolē attiecīgā biedrība, arī raksta projektus, publikācijas utt. LDF vajadzētu rūpēties par serveru darbību, kartes pamatnes līgumiem ar Jāņa sētu, aplikācijas un web lapas attīstīšanu (vismaz kaut kādu paziņojumu uztaisiet, ja mainās ziņojuma suga, status vai tiek piekomentēts).
Ir jārespektē tas kā rīkojas Uģis un droši vien pareizi dara, nekas nebūs sačakarēts, lai tik viņš pats vairāk iet dabā un mazāk pie datora sēž, vienīgi, gribas kaut kā rīkoties atbalstot Uģi.
Jāņu laika izaicinājumā, protams, jāpiedalās (pagāšgad biju apslimis). Es gan laikam esmu vissliktākais tauriņu vērotājs, jo pagājušo gadu gandrīz vispār nesaziņoju DD (galvenokārt tāpēc, jo aplikācija nepavelk bildes pievienošanu, tikai tūlītēju fotogrāfēšanu), bet vakarā man piesēsties un kaut ko savadīt vairs negribas.

Agris Poikāns 2017. gada 24.May, plkst 02:02
Latvijas sponsori <<< manuprāt, daudzi grib legalizēt savu naudu tieši caur ziedojumiem

Agris Poikāns 2017. gada 24.May, plkst 01:57
Cik es sapratu, DD aizies agri vai vēlu nebūtībā līdzekļu trūkuma dēļ, jo serveri nav no gumijas. Kāpēc šis portāls netiek reklamēts? Kāpēc jebkurš nevar ieskaitīt naudu kā ziedotājs (neredzu tādu sadaļu). Kāpēc nav piesaistīti Latvijas sponsor? Kāpēc nav izmantota Eiropas nauda? Vai es kļūdos? Un lūdzu visiem, kuri te postē savus dabas foto, kaut ko darīt lietas labā!

Arnis Arnicāns 2017. gada 23.May, plkst 16:50
Es te palasos un saprotu, ka viena laba lieta tūliņ aizies di... Redzu Uģa viedokli (kaut ko saprotu, kaut ko nojaušu), bet neredzu nevienu, kurš pārstāvētu pretējo pusi.Nē, protams, redzu, bet nespēju saprast, kurš te kaut ko var vērst par labu. Par ko te ir kašķis? Viss vārdos un pusvārdos. Skaidrs, ka ja nebūs Uģa, vismaz tauriņu akcija nogrims.Tā!

Sisyphus schaefferi 2017. gada 23.May, plkst 16:29

Attiecībā uz Julitas komentāra pēdējo daļu - Didzim ir brīva pieeja pilnīgi visiem Tauriņu Vērošanas akcijas datiem tieši tādā pašā apjomā kā tas ir man. Tajā skaitā arī maniem DD dzēstajiem novērojumiem. It kā neko neslēpju - tiem, kas palīdz Tauriņu Vērošanas akcijas organizēšanā visi dati principā ir brīvi pieejami. T.i. ja nav pieejami pa tiešo, tad pēc lūguma varu mierīgi nosūtīt visu kopējo datu tabulu.

Jebkurā gadījumā, negaidu ka visi sapratīs manas rīcības (piemēram, novērojumu dzēšanas) cēloņus un jebkuram iesaistītajam ir visas tiesības uz mani apvainoties. Pārmaiņas pēc šoreiz publiski neiztirzāšu problēmas būtību - visiem iesaistītajiem jau sen esmu pa vairākiem lāgiem uzrakstījis visu ko es par to domāju. Varu tikai pateikt, ka mana rīcība bija mans personīgs, cilvēka, kas DD brīvprātīgā kārtā ir ieguldījis milzīgu daļu sava brīvā laika kopš vismaz 2010 gada, lēmums, nevis cilvēka, Tauriņu Vērošanas akcijas organizētāja, lēmums. Tā diemžēl sanācis, ka abas šīs personas ir viens un tas pats cilvēks.

Cerēju, ka mans konflikts ar DD 'vadību' pārlieku netraucēs Tauriņu Vērošanas akcijas organizēšanā, bet, laikam ejot, saprotu, ka tomēr būšu šajā jautājumā kļūdījies. Noteikti negribu būt tas 'akmens', kas personīgu konfliktu dēļ velk pasākumu uz leju, laupa cilvēkiem tauriņu vērošanas entuziasmu un beigu beigās met sliktu ēnu galvenajiem akcijas organizētājiem - Latvijas Entomoloģijas biedrībai. Tāpēc pareizākas solis laikam būs nodot akcijas turpmāko akcijas organizēšanu citu cilvēku rokās, kam ar DD attiecības nav tik saspīlētas kā man, jo skaidrs, ka pašreiz tāpat Tauriņu Vērošanas akcija jānotiek Dabasdati.lv ietvaros. To [nodot akciju citu entuziastu pārziņā] droši vien vajadzēja izdarīt jau sezonas sākumā (tādu domu apsvēru), bet nekad jau nav par vēlu.

Man tiešām ir liels prieks par to, ka pēdējos gados Tauriņu vērošanas akcijas ir ieguvusi tik lielu atsaucību - man tas bija tiešām negaidīti un ļoti patīkami. Es personīgi tiešām ļoti novērtēju jebkuru cilvēka ziņojumu! Bet nu ja vairs nevaru dod nekādu pozitīvu pienesumu kopējā labuma vārdā, tad jāpaiet maliņā. Novēlu visiem neņemt manas nesaskaņas ar DD pārāk tuvu pie sirds, jo ne jau mēs visi ejam vērot un fotogrāfēt tauriņus manis vai DD dēļ. Darām to taču g.k. tāpēc, ka mums to patīk darīt. Darām to priekš sevis, vai ne? Tāpēc novēlu turpināt to darīt un izbaudīt vasaru! Tukša vieta dabā parasti nepaliek - akcijas rezultāti tiks apkopoti un dalībnieku sniegtais ieguldījums tiks novērtēts arī turpmāk.

Veiksmi vēlot un ne zvīņas,
Uģis Piterāns

Julita Kluša 2017. gada 23.May, plkst 13:15
Esmu mēģinājusi saprast (iedziļināties) abas "karojošās" puses. Sava taisnība ir no abām pusēm.
Kā mūsdienās parasti notiek ar projektiem - uztaisa, dabū naudu, projekts beidzas, un visi rezultāti, izveidotās weblapas utml. arī ar laiku pazūd kā nebijušas.
Klāt nebiju, bet, cik saprotu, DD arī sākās ar tādu projektu. Būtu viss ritējis parasto projektu gaitu (uztaisa, beidzas, pazūd), "viss būtu labi". Bet nē, rezultāts pārāk daudziem patika, šādas vietas Latvijā ļoti trūka, tā bija tik svarīga, ka rezultātam neļāva nogrimt, bet - projekts (un līdzekļi) ta beigušies. Tai pat laikā DD uzņem projektā neplānotus apgriezienus, kad, gluži otrādi, līdzekļus vajadzētu vēl vairāk. Un tur arī sākas problēmas.
Lai radījumu varētu turpināt uzturēt, vajag vairāk spēkus, nekā bija atvēlēts, plānots sākotnējam projektam, kas tik liels izaudzis ne sapņos nerādījās. Ko nu? Te, manuprāt, arī sakne radušamies konfliktam.
Jo taisnība gan, ka problēmas ir, gan, ka nav pietiekami spēku tās visas atrisināt.
Tas, ka Uģis problēmas izcēla saulītē, nav nemaz tik slikti. Agri vai vēlu tās būtu jārisina. Kā? Nezinu.
Slikti, ja rezultātā cieš tādas foršas akcijas kā tauriņu vērošana (un arī vispārējā atmosfēra).
Tas, ka Uģa tauriņu datu nav DD, ja Uģis pats apkopo visus(!) rezultātus, var nepatikt, bet tas nav arī nekas traģisks vai nosodāms. Kas līdzīgs nav tālu jāmeklē - pagājušā gada DD straussūnas akcijas rezultātā iegūtā izplatības karte, kuru veidoja Ansis, saturēja arī Anša personīgos datus, kas nebija DD: http://dziedava.lv/vero/vero.php?nos=st ... 016&tips=2
Ir pavisam normāli, ka ne visiem ir laiks katru ziņojumu ieziņot DD, īpaši, ja pats apkopo un saviem datiem klāt tiec tāpat. Ja rezultātos (vēlams arī starprezultātos, ja tādi tiek izziņoti) izdotos pievienot arī citu aizņemto cilvēku datus (kam DD ziņot nav laika), tad es te saskatītu tikai plusus. "Parastam" ziņotājam tomēr vienkāršāk ieziņot DD, nekā mēģināt sagatavot datus kādā citā formātā, ko iesniegt pa tiešo Uģim. Neredzu te nekā pazemojoša, tā vienkārši ir ērtāk pašiem.
Pavisam cita lieta, ja rezultātus apkopo ne tikai Uģis, bet arī kādi citi vairāk vai mazāk iesaistīti cilvēki, piemēram, Didzis Elferts. Ja Didža apkopotie dati tiek uzskatīti par tādiem, kas atspoguļo visas akcijas rezultātus, tad Didzim arī jābūt pieejamiem visiem akcijas rezultātiem.
Tāpēc šajā brīdī Uģim jāizdara izvēle - vai nu atteikties no Didža palīdzības veidot brīnišķīgos pārskatus un kartes, un visu darīt pašam, vai tomēr atjaunot savus datus DD (cik man zināms, tas ir iespējams), dodot iespēju palīdzēt, iesaistīties apkopošanā arī citiem (Didzim).
Ja interesē mans personīgais viedoklis, tad es teiktu paldies Uģim par problēmu izgaismošanu, bet, domāju, ka viņa aktivitāte savu jau ir iekustinājusi, tāpēc turēt Uģim savus tauriņu ziņojumus kā slepenus neredzu vairs jēgu (ja datu atjaunošana neprasa papildus darbu), tieši otrādi, tas tauriņu akcijai dotu papildus stimulu, arī Didzi ar viņa lielo ieguldīto darbu nenogrūstu malā.

Agris Poikāns 2017. gada 23.May, plkst 12:49
Runājot par Uģi Piterānu, viņš ir ļoti labs sugu noteikšanā, fantastiski labs, bet cilvēks nēd no sugu noteikšanas....

Agris Poikāns 2017. gada 23.May, plkst 12:26
DD trūkst admins

Agris Poikāns 2017. gada 23.May, plkst 12:25

Kādi ir serveru resursi? Esmu pret to, ka visi, kas tikko kā nopirkuši fotokameru, fotografē vārnas, mājas baložus Rīgas centrā, acainos raibeņus, kaut ko nenosakāmu, tas viss ir jaizdēš

Ruslans Matrozis 2017. gada 23.May, plkst 09:56
Neapšaubāmi, ka Dabasdatu administrācijas iesaistīti darbinieki pēdējos gados, pieaugot iesniegto datu apjomam, netiek galā ar grūtībām un problēmām. Sistēma biežāk uzkaras, laiku pa laikam ir problēmas ievadot datus, piemēram, aizpildot putnu atlanta kvadrāta lapas, sistēma regulāri uzkārās un dati netiek saglabāti. Dubultais darbs. Datu iesniedzējiem vairs nav iespējams labot sugu nosaukumus un izdzēst savas bildes, ja ir precizējumi vai vienkārši ir kļūdījušies ievadot datus. Ar to kļūdas tikai krājas… DD ir garš saraksts ar dažādiem “ekspertiem” (vismaz kurus DD atbildīgas personas par tādiem uzskata), bet elementāri pārbaudot sugu noteikšanas pareizību, var sameklēt virkni ar neprecizitātēm, gan sugu līmenī, gan īpaši novērojumu statusos un aprakstos. Acīmredzot brīvprātīga statusa rezultāts… No otrās puses no diviem ļaunumiem ir jāizvēlas mazāko, tāpēc, pagaidām mums nav citas alternatīvas dzīvnieku un augu novērojumu uzkrāšanai kā DD, vismaz ar tik detalizētu informāciju attiecībā uz vietu, iespēju atlasīt un izmantot datus, u.t.t. Tāpēc, aicinājumi mainīt situāciju ir apsveicami, bet kamēr tie paliek (gadiem ilgi) tikai ideju līmenī, manuprāt, nav uzmanības vērti. Ne visiem bija iespēja apmeklēt šogad tauriņu vērotāju pasākumu, bet pārējie tauriņu akcijas dalībnieki DD pat nesaņēma elementāru pārskatu par 2016. gada rezultātiem (neskaitot šo pārskatu, kas tiek veidots "ķeksētāju līmenī", kaut gan tika deklarēts, ka drīz būšot… Šķiet, ka Uģis reizēm krīt no vienas galējības otrā. Vai pēc šādas rīcības, faktiski iznīcinot vairāk nekā savus 10,000 novērojumus, autors var deklarēt, ka “svarīgs ir ikkatrs novērojums”? Vai tiešām bija vajadzīgs tik radikāls solis, lai kādam “pierādītu” savu taisnību? Pat kara apstākļos pašmāju dabas pētnieki sev līdzi trimdā ir ņēmuši uzkrātus datus, kuriem bija zinātniskā vērtība un grūtajos pēckara gados atraduši iespēju tos nopublicēt (piemēram, Bruno Bērziņš). Vai tad jaunākai paaudzei ir galīgi mainījusies pasaules uztvere un visu nosāka tikai iespēja gūt kādu labumu? Cerams, ka citi domā savādāk un nesekos līdzīga neapdomīga un faktiski stulba rīcība…

Didzis Elferts 2017. gada 23.May, plkst 08:10
Es pamatā nemēdzu iesaistīties online diskusijās, bet šī būs tā reize, kad tomēr atļaušos izteikties.
Situācija ar Uģa Piterāna novērojumu izdzēšanu ir tiešām ļoti dīvaina, jo visi šībrīža topi un kartes ir balstītas uz Dabasdati.lv ziņojumiem, kas tagad ir mainījušies un vairs neatbilst patiesībai. Iznāk, ka turpmāk viss būs Dabasdati.lv un Uģa Piterāna personīgais arhīvs (jo neviena cita entomologa personīgie ziņojumi visus iepriekšējos gadus nav tikuši izmantoti). Šo ziņojumu trūkums tagad arī apgrūtina situāciju citiem ziņotājiem un interesentiem paskatīties, kur ir ziņota kāda konkrētā suga gan vienkārši savai interesei, gan arī kādam zinātniskajam darbam. Arī attieksme pret citiem uzreiz ir acīmredzama - “parastiem” ziņotājiem jāliek savi novērojumi Dabasdati.lv ar bildēm, lai tie tiktu iekļauti topos un kartēs, un tad būs Uģa ziņojumi...

Attiecībā uz Dabasdati.lv un jaunu platformu tauriņu ziņojumiem gribētos dzirdēt kādu pamatojumu un diskusiju. Nenoliedzami Uģis ir veicis ievērojamu darbu veicinot tauriņu ziņojumu aktivizēšanos, akcijas popularizēšanu, novērojumu noteikšanu. Bet šajā gadā notiekošais pagaidām izskatās pēc vienpersoniska Uģa un LDF/LOB/Dabasdati.lv administrācijas konflikta, kurā mēs nepārtraukti dzirdam, cik viss ir slikti, cik visi ir neieinteresēti, bet nevienu brīdi neesam dzirdējuši, kur tieši ir šī problēma. Es ļoti ceru, ka Uģa personīgās ambīcijas un vēlmes nekļūs par iemeslu tam, ka visiem tauriņu ziņotājiem būs jāpārtrauc ziņot Dabasdati.lv, ja vēlēsimies, lai mūsu novērojumi tiek ņemti vērā veidojot kādas izplatības kartes un citas atvasinātas lietas. Gribētos dzirdēt pamatotu skaidrojumu tam, kāpēc Dabasdati.lv neder ilgtermiņā tauriņu ziņojumu veikšanai un uzglabāšanai, kā arī vēlētos sagaidīt diskusiju par šo jautājumu arī ar citiem aktīviem un mazāk aktīviem tauriņu ziņojumiem, jo visa šī akcija balstās uz mūsu visu brīvprātīgo vēlmi iet dabā un ziņot tauriņu novērojumus.

Sisyphus schaefferi 2017. gada 23.May, plkst 00:57
Mans profils tiešām izdzēsts nav, taču novērojumi, dažādu iemeslu dēļ (garš stāsts un ne šīs komentāru sadaļas vērts), gan ir dzēsti no Dabasdatiem. Tauriņu vērošanas kontekstā gan tas, manuprāt, īpaši neko daudz nemaina - tik vien, ka nevar tos aplūkot te DD (neparādās novērojumu atlasē utt.). Taču visos Tauriņu vērošanas apkopojumos mani novērojumi gan joprojām ir 'uzskaitē' un, piemēram, novadu 'sarakstos' tiek ņemti vērā.

Protams, ja vairākums Tauriņu vērošanas akcija dalībnieku uzskata, ka tas pret citiem nav kaut kādā mērā 'godīgi' vai ir kādi citi argumenti pret izveidojušos situāciju (ka mani novērojumi nav atrodami DD, bet ir iekļauti Tauriņu vērošanas apkopojumā), tad, protams, jebkurā brīdī Tauriņu vērošanas kontekstā var arī manus novērojumus anulēt. Es noteikti neapvainošos, jo apzinos, ka zināmā mērā tas, protams, ir mazliet pretrunā ar vienu no galvenajiem akcijas mērķiem - 'lai portālā Dabasdati.lv līdz 2018. gadam katrā novadā būtu ziņotas 50 sugas'. Jo nu.. mani novērojumi pašlaik tad neskaitās kā 'ziņoti Dabasdati.lv'.

Teorētiski gan ir vīzija, ka tauriņiem tomēr ir nepieciešama atsevišķa lapa, kurā tad varētu mēģināt maksimāli apkopot visus zināmos novērojumus, jo neba es vienīgais no aktīviem entomologiem, kuru novērojumi DD nav atrodami, bet tajā pašā laikā - šie novērojumi ir gana vērtīgi un arī pietiekami daudzskaitlīgi. Katrā ziņā dabasdati.lv nav nekāda vaina kā novērojumu ziņošanas platformai, bet tāda nākotnes attīstība un perspektīva tieši Dabasdati.lv platformas ietvaros praktiski nav iespējama, jo pēc būtības nevienai no par portālu atbildīgajām organizācijām (LDF, LOB) šie tauriņu dati īpaši neinteresē un nerūp. Līdz ar to, lai izspiestu kaut kādu maksimālo labumu no aktīvo dalībnieku daudzajiem ziņojumiem (tiešām paldies visiem, kas piedalās!), kā arī, lai attīstītos un varbūt paceltos "nākamajā līmenī", tad, manuprāt, Tauriņu Vērošanai agri vai vēlu būtu jākāpj ārā no DD rāmjiem.

Protams, kamēr alternatīvu risinājumu nav - turpinām lietot un ziņot portālā Dabasdati.lv, jo īstermiņā jau Dabasdatiem nav ne vainas. Taču paralēli domās un skatīsies, kā to visu varētu pamainīt un attīstīt, lai arī ilgtermiņā ieguvēji būtu visi. Tiesa kā zināms, tad idejas ir viena lieta, bet to realizācija - pavisam cita... Bet pasapņot jau nav aizliegts!

Andris D 2017. gada 22.May, plkst 22:21
Profilu izdzēst nevar. Citādi, būtu visus dubultos, trīskāršos utt profilus izdzēsuši, kas nav aktīvi, un ieviestu lielāku kārtību.

Jānis Jansons 2017. gada 22.May, plkst 16:31
Ja pareizi atceros,DDatu lietotājam dzēšot savu profilu automātiski dzēšas arī visi tā novērojumi.Uģis,tādu vai citu iemeslu pēc,ir dzēsis savu profilu.

Ruslans Matrozis 2017. gada 22.May, plkst 09:23
Kur tad pazūda Uģa Piterāna pērn ieziņoti 915 dienas tauriņu novērojumi (no 98 sugām) no Dabasdatu novērojumu arhīva?

Julita Kluša 2017. gada 22.May, plkst 00:25
Paldies par pagājušā gada rezultātu apkopošanu! Vienmēr ar lielu interesi tādus apkopojums pētu.
Interesanti par Rīgu - it kā nav nekāda nomale, līdz kam tikai retais aizkļūst, bet gada garākais saraksts vienam cilvēkam - tikai 32 sugas. Pati 2016.g. gribēju izveidot iespējami garu "pagalma" jebšu manas tuvākās tauriņvietas Rīgā sarakstu, bet nekas tik dižs nesanāca, un visā Rīgā, būdama rīdziniece, arī pati tikai 27 sugas savācu. Un arī kopējais DD sugu saraksts Rīgā tikai 56 sugas. Nez, vai tiešām Rīgā ar sugām nav nemaz tik spīdoši vai nav īstās vietas pētītas?

Tauriņu Vērošana 2017. gada 20.May, plkst 00:00

Viegli atpazīstamām sugām kā, piemēram, acainais raibenis, bērzu raibenis, ķērsu balteņa tēviņš utml. fotoattēls joprojām ir ļoti vēlams. Īpaši katras konkrētās sugas pirmajiem sezonas novērojumiem. Protams, ja ir pārliecība par sugas noteikšanu vai teiksim tas jau ir konkrētajā dienā redzētais 100. acainais raibenis (katru no tiem mēģināt nofotogrāfēt varētu būt zināmā mērā diezgan liela greznība un nevajadzīgs laika patēriņš), tad var ziņot arī bez foto. Taču tādā gadījumā tik un tā OBLIGĀTI novērojuma piezīmēs jāatstāj kādi pāris vārdi par novērojuma apstākļiem, jo, ja redz acaino raibeni no 5m attāluma, atvērtiem spārniem apmēram 10 sekundes, tad, protams, par sugas noteikšanu šaubas nav. Taču, ja acainais raibenis ir redzēts tikai lidojumā pa braucošas automašīnas (ar 90km/h) logu 25m attālumā, tad šādā gadījumā, protams, kļūdas moments ir nedaudz lielāks.

Ja novērojumam nav fotoattēls un arī piezīmju lauks ir pilnībā tukšs, tad par šādu novērojumu nav zināms absolūti nekas un līdz ar to šādi novērojumi praktiski netiek ņemti vērā kopējā novērojumu uzskaitē un analīzē. Vai arī tiek ņemti vērā tikai atsevišķos izņēmuma gadījumos (g.k. ja ziņojis novērotājs ar lielu pieredzi.). Jā, piezīmju rakstīšana varbūt paņem mazliet vairāk laiku, taču tas ir neatsverams ieguldījums datu izmantošanai arī nākotnē - 5, 10, 25 vai pat pēc 50 gadiem, kad visi jau sen būs aizmirsuši kad, kur un kādā veidā tas novērojums tika veikts :)

Andris D 2017. gada 19.May, plkst 10:12

Cik svarīga ir fotogrāfija parastām sugām? Acainais raibenis u.tml.?

Sisyphus schaefferi 2017. gada 19.May, plkst 07:13
Vēl gribēju piebilst, ka, lai arī nosaukums varētu par to liecināt, Tauriņu Vērošanas akcijai nav nekāda saistība ar LDF projektu "Sabiedriskās pētniecības attīstīšana uz dabas novērojumu platformas Dabasdati.lv bāzes".

Gunita Kolle 2017. gada 19.May, plkst 06:29
Paldies par šo rakstu un par šo akciju.
NoraR
Posts: 268
Joined: 16 Jan 2012 20:25
Location: Rīga

Re: Portāla Dabasdati.lv funkcionalitāte un administrēšana

Post by NoraR »

Diskusija zem Dabasdatu raksta "Kā noteikt ziedaugus?":

Agris Poikāns 2017. gada 2.July, plkst 00:34
Tas taču ir skaidrs, ka neviens zinātnieks, mūziķis, mākslinieks nenodarbojas ar savu menedžmentu, ja tā var izteikties, un kurš nodarbojas - tas, ir kā likums - nedarbojas savā jomā labi un ir diletants :)

Agris Poikāns 2017. gada 2.July, plkst 00:26
"Nora Rustanoviča 2017. gada 26.June, plkst 00:05
Es neuzskatu, ka pareizais veids, kā risināt problēmas ir caur publiskiem komentāriem, it īpaši, jo viss šis privāti jau tika risināts e-pastos." <<<<<<<<<<<<<<<<<<< neeksistē "pareizais veids", kā risināt savas problēmas.... "Pareizo veidu" bazūnē tikai un vienīgi tie, kuri rada konkrētās problēmas, jo viņiem ir plāns...

Edgars Laucis 2017. gada 1.July, plkst 10:56
Piekrītu Jānim. Man personīgi nav tik būtiski, kurš to sugu nomainījis, galvenais, ka es to redzu un, lai pareizi nomainīta;). Varbūt tas nemaz nav tik vienārši - jaunu opciju pievienot datorā? Gribētos, protams, lai visi uzlabojumi būtu ātrāk.

Jānis Jansons 2017. gada 1.July, plkst 10:15
Uģi,nu jau pietiks cepties!:DD Tā nu diemžēl ir mūsu valsts realitāte,ka daudzas lietas notiek par Eiropas Savienības piešķirtu naudiņu,no mūsu nabadzīgās dzimtenes maka,neesot pie siles esošajam, izvilkt ko grūti.Tā tas bija ar manas daudzdzīvokļu mājas renovāciju,tā tas ir ar DDatu tapšanu un neskaitāmas citas lietas un projekti.Manā uztverē ir tomēr vairāk pozitīvā faktā,ka ir cilvēki kas var un māk tik pie šis naudas,un ko tur slēpt,tā pelna sev iztiku.;) Savukārt,tādiem kā mēs ar Tevi,kas projektus nebīda,jāņem no tā viss pozitīvais:jālieto DDati,jāmaksā mazāki apkures rēķini(šitais vispār bij super,reāli palika 1/3 no nesiltinātās mājas rēķina);) un t.t.Savukārt,darbs ir darbs(arī projektu rakstīšana)un nevar gribēt lai pret darbu attiektos tāpat,kā pret hobiju.It kā jau ir cilvēki kam darbs ir hobijs,bet tas ir retums.Es ,katrā ziņā,negribētu strādāt ne par putnu bildētāju,ne par tauriņu skaitītāju!:DD Nobeigumā,nav gan labi skatīties svešā makā,taču,nedomāju,ka tādā projektā kā DDati var baigi uzvārīties,iztikai gan jau pietiek, tomēr tas nav gluži šosejas Rīga -Liepāja pārbūves darbi Saldus apvadceļa apkārtnē!;)

Sisyphus schaefferi 2017. gada 1.July, plkst 00:48
Attiecībā par Tauriņu vērošanas akciju man personīgi nav vispār nekādu iebildumu - nedz par dalībnieku iesaisti, nedz par LEB iesaisti, nedz par citām lietām. T.i. ideja primāri piederēja Kristapam Vilkam un es to uzņēmos realizēt tīri brīvprātīgā veidā, jo darbība Latvijas Enomoloģijas Biedrībā principā ir tāds darbs uz brīvprātības principa - cik katrs var no sevis ko ieguldīt, tik to katrs arī iegulda. Laika gaitā pieslēdzās arī Didzis Elferts, bet tā principā galvenā akcijas organizēšana tomēr ir uz maniem pleciem. Un nav jau tā,tas būtu man apgrūtinājums vai par to es gribētu saņemt naudu - tieši otrādi. Joprojām ar lielāko prieku apkopoju un turpināšu apkopot akcijas rezultātus un kaut kādas balviņas ir kaut kāds neliels 'paldies' ko es varu pateikt aktīvākajiem dalībniekeim. Jā, protams, ar kāda projekta palīdzību es varētu pateikt paldies vairāk cilvēkiem un šis 'paldies' būtu varbūt lielāks un nozīmīgāks, bet nē - tāpēc es neesmu gatavs ziedot un upurēt savu brīvo laiku, lai stundām ņemtos ar kaut kādu papīru un citu debīlu formalitāšu izplidīšanu, kas neizbēgami būtu jādara, ja tiktu iesniegts kāds projekts. Tad es labāk stundu - divas vai trīs nosaku te Dabasdatos kādas sugas. Tas man sagādā lielāku prieku un manuprāt arī sniedz lielāku pievienoto vērtību, jo šie novērojumi taču saglabāsies gadu desmitie, taču projektā nopelnītā nauda izkūpēs gaisā (apēsta, izdzerta alū vai notriekta grāmatā) pāris mēnešu laikā.
Taču par cik šī akcija noris portālā Dabasdati.lv, tad te saduras divas pilnīgi diametrālas dzīves uztveres - darbība uz entuziasma pamata pret darbību uz projektu/naudas pamata. Jā, es godīgi atzīstu - mūžīgos projektu rakstītājus, kas citādi nespēj atrast entuziasmu piedalīties, piemēram, Dabasdati.lv ikdienas dzīvē es nespēju saprast, nekad arī nesapratīšu, daļēji uzskatu par idiotiem un tas arī ir galvenais iemesls kāpēc es pēdējā laikā atkāpjos no DD ikdienas dzīves. Es nespēju saprast un pieņemt, ka par DD atbildīgās organizācijs (g.k. LDF, bet arī LOB) portālu Dabasdati.lv uztver tikai kā 'projektu rakstīšanas' slaucamo govi nevis kā portālu ko entuziastiski papildināt ar savām zināšanām tādējādi izglītojot un rodot motivāciju kādām personām, kas nākotnē varētu izrādīties atslēgas spēlētāji kādos dabas aizsardzības procesos. Kā rezultātā, protams, arī cieš Tauriņu vērošanas akcija. Savā ziņā esmu nonācis tādās kā 'skrūvspīlēs' - it kā gribu pazust no Dabasdatiem, jo mans skatījums kā vajadzētu attīstīties portālam DD (par ko pēdējos 5 gadus neviens nav vispār interesējies, lai arī esmu ieguldījis milzīgu savu brīvo laiku un portāla darbību, manurpāt, pārzinu ļoti labi) nesaskan ar portāla vadības uzskatiem, bet pazust nedrīkstu, jo ir tomēr atbildība pret Tauriņu vērošanas akcijas dalībniekiem.
Tā nu es te cepos un kašķējos kā tāds dieva nepieņemts muļķis. Starp citu visu šo mēnešu laikā man tā reāli piezvanījis un apjautājies par izveidojušo situāciju ir vien Andris Klepers par ko viņam principā visu cieņu. Nezinu - varbūt citi (Nora, Ģirts) baidās zvanīt? Andrim visu cieņu arī par to, ka viņš, cik saprotu ir bijis arī pie portāla Dabasdatati.lv izveidošanas šūpuļa un visu šo gadu laikā tiešām reāli kā ir bijusi iespēja ir ieguldījis savu laiku un zināšanas gan administrējot portāli Dabasdati.lv, gan komentāros rakstot savu pieredzi u.c. Cepuri nost! Nezinu precīzi kas bija tie citi, kas stāvēja pie portāla radīšanas šūpuļa, bet tas ir skaidrs, ka laika gaitā viņi ir noziedējuši un par portālu Dabasdati.lv tiem ir principā vai nu nospļauties vai labākajā gadījumā tas ir viens no kārtējiem darba pienākumiem par ko jālauza galvu. Atvainojos, bet man tas nav pieņemami.
Un te es nerunāju tikai kā Tauriņu vērošanas akcijas organizators, bet kā cilvēks, kas portālā ir ieguldījis milzīgu daļu sava brīvā laika tā teikt pašā 'dzīves plaukumā'. Kas zin, varbūt būtu jau paspējis ģimeni izveidot, ja nebūtu katru vakaru pa 2-3 stundām sēdējis Dabasdatos (mani tuvie cilvēki noteikti ir lielākie cietēji no tā, ka esmu fanātiski stundām sēdējis DD)? Citi par portālu DD atbildīgie gan var mierīgi braukāt pa ārzemēm un droši vien naktī guļ mierīgi kā zīdaiņi - tas nekas ka tūkstošiem novērojumu stāv kā 'nezināmi' un ir citas ķibeles. Tas nekas, ka pat viens no pēdējiem ieviestajiem jaunumiem (paziņojumi lietotājiem par izmaiņām novērojumos) ir ieviesta kliba kā bomzis pie patversmes piektdienas naktī - nevar redzēt kādas tieši izmaiņas ir veiktas, kurš ir veicis šīs izmaiņas un šo sadaļu nevar pat apskatīt pēc tam, kad visi jaunumi ir apskatīti u.c. Vai, piemēram, man kāds jautāja kādām funkcijām būtu jābūt, lai šī sistēma darbotos maksimāli efektīvi? Protams, ka nē! Tas nekas, ka lielā mērā, paļaujoties uz šīs sistēmas darbību esmu nomainījis lielu skaitu diensatauriņu novērojumu, bet tikai vēlāk uzzināju, ka liela daļa vajadzīgās informācijas (kas nomainīts, kurš nomainīja u.c.) nemaz neparādās?! Protams, projektā varēs atzīmēt ķeksīti, ka šāda sadaļa ir izveidota, bet ja tādu sistēmu izveido vai tad nevarēja to izveidot tā, lai tā sniegtu maksimālu labumu? Vai Nora R., Ģirts S., Jānis Ķ. u.c. neredz, ka šāda primitīva sistēma īsti labi nestrāda'?
Vai varbūt es vienīgais esmu totāli debīls? Es to fucking nesaparotu!
Jā, manuprāt, portālam Dabasdati.lv bija milzīgs potenciāls būt par revolūciju Latvijas dabas zinātņu (ornitoloģijas, entomoloģijas, botānikas, mamaloģijas u.c.) jomā, bet nu jau šķiet, ka viss potenciāls būs izsēts vējā un atbildīgajām organizācijām nav nekāda motivācija šo portālu pacelt augstākā līmenī. Tik tāds 'amatieru bērnudārzs'. Jā, protams, amatieru ziņojumi var būt viens no pamatiem (un pēdējos gados, atskaitot ELPA ziņojumus, tāds tas arī ir bijis), bet ja tāds ir DD vienīgais mērķis, tad tas man nav pa ceļam un es tad ieguldu savu brīvo laiku kādā citā lietderīgākā nodarbē. Piemēram, skatos kā krāsa žūst utml.
Vārdu sakot, runājot jauniešu vārdiem - fuck this shit.

Gunita Kolle 2017. gada 27.June, plkst 16:46
Daudz kam no rakstītā var piekrist, taču Tauriņu akciju, kā var izlasīt, organizē LEB, ne viens pats Uģis. Uģis ir ģēnijs sugu noteikšanā, cilvēks ar milzīgām darba spējām, taču ja LEB ir interese šo akciju pacelt citā līmenī, tad ir jāatrod cilvēks, kas kārto projektu lietas. Bet nu ja nav kas projektus u.c. tamlīdzīgas lietas kārto, tad loģiski būtu novest iesākto Tauriņu akciju līdz galam, t.i. censties sasniegt uzstādīto mērķi (50 sugas novadā), jo šķiet ka šobrīd entuziasms ir gājis mazumā, gan organizētājam, gan dažiem dalībniekiem.

Julita Kluša 2017. gada 27.June, plkst 16:00
Kā parasti, Marekam piekrītu.
Par visu plašo diskusiju neko vairs neteikšu, jo esmu centusies savu domu pateikt Uģim personiski, bet tas laikam kā pret sienu.
Vienīgi attiecībā uz tauriņu akcijas organizēšanu - kā dalībniekam man šķistu tikai vairāk nekā normāli, ja organizētājs par organizēšanu un visu to apkopošanu (tas nav mazs darbs!!) saņemtu arī naudu. Tas tomēr ir zināma veida "pienākuma darbs" - ja reiz izziņo, tad jāapņemas arī to novest līdz galam un apkopot. Tas nav tāpat kā dalībniekam - gribu piedalos, negribu - nepiedalos vai pārtraucu kurā katrā brīdī.
Ar to arī, manuprāt, naudas darbs atšķiras no darba, kas balstās tikai uz entuziasma, bez atalgojuma, t.i., algas darbā ir obligātie pienākumi, bet, ja nav algas, tad obligātu pienākumu nav, tikai - kā gribas, kā sanāk.
Un ja vēl labākos dalībniekus noslēgumā arī apbalvo, tad vispār nav nekāda runa, ka varētu nebūt labi, ka organizētājs saņem naudu, kamēr dalībnieki - neko. Es drīzāk jūtos otrādi slikti - Uģis nav saņēmis neko, bet es saņēmu balvā burvīgu grāmatiņu.
Protams, pavisam cita lieta un cits jautājums ir pati projektu rakstīšana, resp., pašas tās naudas dabūšana, kas varbūt vēl sarežģītāks process nekā visa pasākuma organizēšana.

Mareks Ieviņš 2017. gada 27.June, plkst 10:52
Dabasdati ir patiesi foršs projekts, bet nudien - prasītos pēc lielākas to lietotāju iesaistes plānošanas procesā. Ļoti daudzas ķibeles būtu atrisinātas pirms to rašanās ja būtu labāka komunikācija. Ar labāku komunikāciju es saprotu atklātu diskusiju. Protams, visiem nekad nevarēs izdabāt, bet tomēr uzskatu, ka uzklausīt ierindas datu piegādātāja, administratora vai lietotāja viedokli ir ļoti svarīgi. Pašreiz dzīvojam katrs savā pasaulē un runājam katrs savā valodā, un kad dzirdam, ka būs pārmaiņas drīzāk asinām šķēpus nevis klājam dzīru galdus, jo kas lai zin ko šoreiz sadomājuši "tie tur augšā";) Tā nu rodas šie kašķi pa stūriem. Būtu jau labi šo diskusiju pārnest uz forumu, bet tas DD forums atrodas vismaz citā kontinentā;)

Sisyphus schaefferi 2017. gada 26.June, plkst 22:20
Attiecībā par tikšanos klātienē saprotiet arī mani - es sevi labi pazīstu un vai tiešām kādam būtu labāk, ja piesolītu Ģirtam vai kādam citam klātienē pa degunu, saruna beigtos ar saplēstiem traukiem vai kā tamlīdzīgi.? Ja es konkrētajā brīdī nebiju gatavs mierīgi (un joprojām neesmu - nezinu kāpēc, bet tādas ilgstošas un nepārejošas dusmas tiešām mani dzīvē nav līdz šim pārņēmušas) klātienē izdiskutēt kaut kādus jautājumus, tad kāda jēga? Vismaz e-pasta sarakstēs daudz maz var notušēt emocijas un izteikt savu domu daudz koherentāk. Nē nu var jau būt, ka jūs manus e-pastus uzreiz dzēšat ārā - to es tiešām nezinu.

Jā, es noteikti neesmu projektu cilvēks un arī kopumā samērā kritiski skatos uz daudziem LVAF finansētiem projektiem, kuru lietderība reizēm ir visai diskutabla. Uz tā fona es personīgi neuzskatu, ka tādai Tauriņu Vērošanas akcijas organizēšanai būtu nepieciešams kaut kāds projekts (īpaši jau vēl pa valsts naudu finansēts), jo tad tas riskētu nokļūtu tajā pašā 'mazlietderīgo projektu' kategorijā par ko es pats pie sevis vīpsnāju. Jā, kādiem aktīvākajiem ziņotājiem es ar lielāko prieku apmaksātu ieguldīto laiku un benzīnu, bet ja maksātu kādiem dažiem, tad ko teikt citiem, kas arī iegulda savu laiku? Vai arī kāpēc, piemēram, man personīgi būtu jāsaņem kaut kāda nauda par organizēšanu, ja pēc būtības lielākais ieguldījums akcijas pamatā ir visiem ziņotājiem? Principā, vai nu maksā visiem, vai nevienam un turamies uz entuziasma pamata. Tad vēl visas papīru lietas, kas pēc būtības ir formāla atskaitīšanās par neko, termiņi utt. - tas viss Tauriņu akcijai tās pašreizējā kvalitātē un kapacitātē, manuprāt, nav vajadzīgs. Protams, var man par šo viedokli nepiekrist un turpināt uzstājīgi lūgt 'nu Uģi, uzraksti projektu', bet nu kamēr es esmu atbildīgs par Tauriņu akciju, to piespiest izdarīt it kā neviens nevar :) Un, protams, ka man tas ir aizvainojoši, ja kāds tomēr raksta projektu par TIEŠI TĀDU PAŠU TĒMU un neiedomājas pat pacelt šo jautājumu vai pabrīdināt iepriekš - lai neapvainojos utml. Galu galā no Tauriņu vērošanas akcijas ieguvēji lielā mērā ir tieši Dabasdati.lv un LDF - tiek ģenerēti klikšķi, vairota publicitāte, reklāma utt. Jā, patiesībā tas ir visai smieklīgi, bet ja projekta nosaukums būtu jebkāds citāds nevis 'Sabiedriskās pētniecības attīstīšana uz dabas novērojumu platformas Dabasdati.lv bāzes", tad mans aizvainojums būtu daudz mazāks. T.i. ja šo projektu sauktu "Tiešraižu kameru darbības nodrošināšana" (kas manuprāt ir galvenai šī projekta mērķis) tad jau viss būtu Ok.

Un jautājums par to, vai aizstājot projektā sadaļu, piemēram, 'Sadaļas "Par mani" pilnveidošana" ar Tauriņa atlanta sadaļas izveidi, sabiedriskā pētniecība tāpēc tiktu mazāk attīstīta? Domāju, ka nē - drīzāk otrādi, jo ieviešot Tauriņu atlanta sadaļu Dabasdati.lv ziņojumu skaits un iesaistīto cilvēku skaits katapultētos vēl nākamajā līmenī un Dabasdati.lv (un arī LDF) ieliktu kāju durvīs kā tiešām galvenie tauriņu datu turētāji Latvijā - to visu atrunājot, varētu arī ļaut LDFam ar šādu panākumu mazliet padižoties publiskajā telpā. Principā tāpēc pirms tam bija vienā diskusijā jautājums - kāds vispār ir Dabasdati.lv mērķis un jēga un kādi ir prioritārie uzdevumi, lai šos mērķus sasniegtu. Jā, eventuāli pastāvēja opcija, ka Tauriņu Vērošanas akcijas kustība, sasniedzot kādu kritisko masu, varētu pāriet jau nākamajā līmenī - un to jau varētu dēvēt par Latvijas Dienastauriņu atlanta veidošanu vai kaut ko tādu. Jā - tāda mēroga pasākumu balstīt tikai uz entuziasmu jau būtu naivi un tur jau gan būtu vērts papūlēties uzrakstīt kādu projektu. Tāda teorētiska doma pat bija kaut ko štukot uz 2019. gada pusi, bet, ņemot vērā esošo situāciju attiecībā uz DD un manu personīgā entuziasma noplakumu, tad nu droši vien es personīgi vairs neesmu gatavs kustināt kaut ko tik lielu.

Un vispār jau mans kašķīgums un 'aizvainojums' lēnām auga kopš ELPA sadaļas pievienošanas Dabasdatiem - domāju, ka kāds no vadības jau mierīgi varēja šo uzķert un aicināt jau tad uz kādu tikšanos un sarunu par 'gaišo nākotni' utt. nevis tad kad viss jau ir zarā. Tajā skaitā nav jau bijušas vispār nekādas konkrētas sarunas arī, piemēram, par Tauriņu Vērošanas akcijas darbību portālā Dabasdati.lv. Tā teikt darbojies - mums vienalga. Kas pats par sevi man jau ir forši (neviens netraucē un tā), bet, manuprāt, no tāda portāla vadības viedokļa gluži normāli tas nav - ka ļauj kādam darboties pilnīgi bez nekādas kontroles un norunātām vadlīnijām. Un tāpēc droši vien arī veidojās situācija - LDFs gaida, kad es/LEBs rakstīs projektu, es it kā neko negaidu, taču tajā pašā laika', redzot, ka ir izgājis projekts tieši par to pašu tēmu, jūtos aizvainots, ka Tauriņu Vērošana netika atbalstīta, lai arī 200% atbilst projekta nosaukumam. Kuram bija jābūt sarunu inicatoram - LDF vadībai vai man? Lai katrs domā pats.

Attiecībā uz nākotni tiešām ir vērts LDFam un LOBam kārtīgi pārdomāt Dabasdati.lv jēgu un misiju. Īpaši vērts pārdomāt reāli kam šie visi ziņojumi ir vajadzīgi? Ja, piemēram, LDFam vai LOBam tādi vaboļu novērojumi ir absolūti vienaldzīgi, tad nu nevar taču būt tāda situācija, ka tie nav vajadzīgi nevienam? Un nedrīkst arī būt tāda stiuācija, ka šie novērojumi ir būtiski tikai kādam vienam cilvēkam, jo nu ar to vienu cilvēku jau vis kaut kas var notikt. Tātad pēc būtības es uzskatu, ka LDF/LOB ir vai nu reāli jāuzņemas atbildība par portāla Dabasdati.lv datubāzi vai arī ir jāslēdz kādas vienošanās ar kādām citām organizācijām, kas piekrīt ka jā - mums šie dati ir vajadzīgi un kaut kādā kapacitātē mēs tos uzņemamies 'uzturēt' un pieskatīt. Ar varu, protams, nevienam neko piespiest darīt nevar, bet nu vienmēr jau var atrast kaut kādus abpusēji izdevīgus nosacījumus. Manuprāt, tā būtu absurda situācija, ja te Dabasdati.lv krātos vesela sauja ar novērojumiem, kas pēc būtības nevienam nav vajadzīgi. Tā varbūt tāda mazliet filozofiskāka tēma, bet kādu pēdējo nedēļu - divas tā mani diezgan stipri nomāc..

Jānis Jansons 2017. gada 26.June, plkst 20:04
Nu re,pamazām kaut kāda skaidrība.Ja par projektiem un to rakstīšanu-ir cilvēki kas var un raksta projektus un ir cilvēki kas nevar(nemāk,negrib) un neraksta projektus!;) Es piederu pie pēdējiem.Daudz labprātāk atrodu 10 mazo ērgļu ligzdas nekā sarakstu ar tām saistītos papīrus,nemaz nerunājot par kaut kādu projektu.MankusAinars savulaik caur Cemex projektu taisīja Eko foto ralliju,kā viņš spļaudījās par tā rakstīšanu!!!:D Es viņu sapratu!;) Varbūt Uģim ir tāpat?;)

Nora Rustanoviča 2017. gada 26.June, plkst 00:05
Es neuzskatu, ka pareizais veids, kā risināt problēmas ir caur publiskiem komentāriem, it īpaši, jo viss šis privāti jau tika risināts e-pastos. Bet nu otras puses viedoklim arī jāparādās.

Tā gluži nav, ka neesam mēģinājuši sadarboties. Kopš 2015. g. esmu aicinājusi Uģi kā Entomoloģijas biedrības pārstāvi pieteikt projektu LVAF par tauriņu akciju un palīdzēt to sagatavot. Diemžēl bez rezultātiem. Tāpat arī ir notikusi vairāk vai mazāk regulāra saziņa e-pastos par aktuālām DD lietām. Es piekrītu, ka komunikācija varēja būt vēl labāka un to cenšamies labot. Jā, Uģis, pagājušā gada aprīlī vienā no e-pastiem uzrakstīja ideju par tauriņu atlantu DD, taču izmaksas vēl nebija zināmas un LVAF projekts tapa ar mērķi galvenokārt nodrošināt DD pamatuzturēšanu un ieviest funkcionalitāti, kas jau sen bija darbu sarakstā.

Dabasdati nav konstanti finansēts projekts. Mēs rakstām projektus, kuru ietvaros saņemam finansējumu DD pamata funkcionalitātes uzturēšanai. Pat tagad portālā ir daudz nozīmīgu trūkumu, kurus vajadzētu novērst un, ko arī cenšamies darīt. Kā nekā sistēma tika izveidota 2008. gadā un šobrīd, pie pieaugošā ziņojumu apjoma, prioritāri ir nepieciešams ieviest funkcionlitāti, kas ļauj to visu administrēt, apstrādāt. Tāpēc, 2016. gada beigās, LDF, gūstot atbalstu no VARAM, pieteica projektu LVAF ārpuskārtas konkursā, lai nav katru gadu jāizdomā dažādi projekti, kuru visu mērķis ir viens - nodrošināt DD darbību un tos attīstīt. Taču šeit šajā projektā bija savi noteikumi, kam tieši varam prasīt atbalstu. Varbūt tas no malas izskatās, kā vienkārša naudas apmaiņa, taču projektus raksta ar visai šauriem mērķiem un līdzekļu izlietojums tiek stingri kontrolēts. Nav iespējams klāt paņemt kaut ko citu, it īpaši, ja projekts jau ir iesniegts, turklāt piešķirtā summa ir jādala uz trim gadiem.

Ja mēs nesaņemtu finansējumu šim projektam, DD darbība vispār nevarētu tikt nodrošināta, tāpēc šeit grūti runāt par papildus funkciju ieviešanu. Tāpēc jau iepriekš bijām runājuši, ka esam gatavi palīdzēt rakstīt atsevišķu projektu tieši tam. Kā jau minēts, Uģis toreiz nebija ieinteresēts.

Uģis, sākoties nesaskaņām, tika vairākkārt aicināts uz tikšanos no LDF puses, lai visu izrunātu, bet no tās kategoriski atteicās. Ir notikusi viedokļu apmaiņa caur e-pastiem, bet tas nav tas pats, kas tikties klātienē un visu atklāti izrunāt.

DD jau kopš pašiem pirmssākumiem tika veidota kā dabas ziņojumu platforma, kas ir atvērta ikvienam interesentam un dabas organizācijai. Līdzīgi kā citās valstīs, sugu identificēšana/ precizēšana notiek uz brīvprātības principa, bet tas nenozīmē, ka iesaistītie eksperti nevar paši piesaistīt finansējumu (P: M.Kalniņa projekts par spārēm), turklāt LDF ir vienmēr gatavi konsultēt un palīdzēt šajā jautājumā.

Baiba Bambe 2017. gada 23.June, plkst 15:06
Julita, Tavs darbs ir apbrīnas vērts. Paldies Tev un arī Uģim un visiem pārējiem, kas palīdz iepazīt kukaiņus, putnus u.c. Dabasdati ir lieliska skola. Lai visiem skaisti, zaļi un garīgi svētki!

Agris Poikāns 2017. gada 23.June, plkst 02:01
Bet viņai +/- 4 bērni (īsti neatceros). <<<< Es skatījos kā uz tauriņiem pļavā, no zinātnes viedokļa, protams, ka skan tizli, atvainojos :)

Agris Poikāns 2017. gada 23.June, plkst 01:46

Projekts: "Ievietojiet tikai precīzus sugas nosaukumus, pretējā gadījumā jūsu novērojums tiks nekavējoties izdēsts" <<
Dzēst
Agris Poikāns 2017. gada 23.June, plkst 01:25
Paga, neesmu redzējis (un saruna iet uz nobeigumu), ka Nora vai Ģirts noteiktu sugas. Ģirts ir foršs (cik iznāca pazīties), bet par Noru arī man radās labs iespaids. Bet viņi nav spējīgi noteikt pat paša parastākās tauriņu un vaboļu sugas, nemaz nerunājot par retumiem un niansēm. Re! Nora! Ģirt? Variet strādāt Dabas datos, nosakot sugas? <<<<< protams, būs klusums, kaut arī man ir 189% nojauta, ka viņi lasa šo tekstu

Sisyphus schaefferi 2017. gada 22.June, plkst 23:52
Protams, kur saskaras brīvprātīgais darbs ar naudas lietām - tur vienprātību droši vien ir grūti rast, jo katrs uz situāciju (šajā gadījumā - portālu dabasdati.lv) skatās no savām pozīcijām. Kopējā labuma vārdā patiesībā var 'kalnus gāzt' arī par velti, taču mūsdienu sabiedrībā laikam jau ir tā, ka pa velti tikai muļķi strādā. Jā atzīstu un tagad saprotu, ka esmu bijis (un droši vien joprojām esmu) mazliet galvā sists daunis, ka esmu veltījis TIK daudz laika Dabasdati.lv (rēķināju, ka pēdējo 3-5 gadu laikā pietiekami regulāri 100+ stundas mēnesī sava brīvā laika), bet nu - runā jau, ka trakajiem pieder pasaule... :)

Agris Poikāns 2017. gada 22.June, plkst 23:46
Dziedavai - https://www.youtube.com/watch?v=8s_Bzl1eMyQ

Agris Poikāns 2017. gada 22.June, plkst 23:27
Manuprāt, te (lai cik tas liktos jocīgi – pie augu noteicēja) būtu vietā Noras, Ģirta vai vēl kāda no DD vadības, komentārs – publiska atbilde.
Ar šo „strādāšanu par velti” esmu pats saskāries 90.tajos gados, strādājot Jūrmalas Alternatīvajā skolā, kuru vadīja ebrejs direktors (labā nozīmē). Naktīs veidoju darba lapas ne vien dabaszinībās, bet arī – matemātikā, latviešu valodā utt. Gulēju skolas noliktavā uz plaukta – lai tikai visu paspētu. Pārdzīvoju par to, vai būs labs mācību materiāls, jo no Padomju grāmatām skola atteicās. Ak, jā – skolas sapulcēs direktors mani 100% slavēja. Man pietika ar slavu un 24 Ls mēnesī . Bet, kad šīs skolas mūzikas skolotāja Ilga Reizniece saņēma drosmi un direktoram prasīja palielināt algu, viņš teica: „Nauda? Ilga, kur ir palicis tavs garīgums?” Bet viņai +/- 4 bērni (īsti neatceros).

Sisyphus schaefferi 2017. gada 22.June, plkst 20:16
Labi, nav jau laikam svarīgi - aizliegt darīt es, protams, nevienam neko nevaru. Ja visiem iesaistītajiem viss šķiet ir Ok, tad lai tā būtu.
Protams, atzīšu godīgi es te principā tiešām tikai 'matus skaldu' un 'utis meklēju' un vienkārši gribu tāpat vien pakašķēties, jo mani tiešām vienkārši kaitina šis projekts ar tik ļoti lirisko nosaukumu "Sabiedriskās pētniecības attīstīšana uz dabas novērojumu platformas Dabasdati.lv bāzes". Kaitina un esmu aizvainots par to, ka ar mani, kas manuprāt vairāku/daudzu pēdējo gadu periodā bija viens no galvenajiem sabiedriskās pētniecības kustības virzītājs Dabasdatos, neviens ar mani nesakontaktējās par to ka jā - būs mums šāds projekts, vai Tu Uģi kā viens no DD galvenajiem aktīvistiem un šīs tēmas (sabiedriskā pētniecība) kustinātājiem nevari kaut kā palīdzēt ar idejām vai kaut kā savādāk. Manuprāt, šis projekts būtu bijis ideāla iespēja pielāgot ELPA sadaļu arī priekš tauriņu ziņošanas. Es uzskatu tas būtu 10x lielāks ieguldījums un pienesums 'sabiedriskās pētniecības attīstīšanā' kā raksts divās koprindās par putnu vērošanu Dārziņu attekā ziemā! Un nav jau tā, ka par to pat bija man jājautā - Nora Rustanoviča jau zināja 2016. gada vasaras sākumā (e-pastu sarakstē tika informēta - varu atrast arī precīzu datumu), ka Tauriņu vērošanas akcijas ietvaros ir interese šādu pielāgojumu iegūt. Vai ņemot vērā Tauriņu vērošanas akcijas un manu personīgu ieduldījumu DD popularizēšanā tas (summas, lai šo sadaļu pielāgotu svārstījās 700-1500EUR robežās, kas uz 56 000EUR projekta fona nešķiet daudz) būtu daudz prasīts? Aizmirsa? Nešķita svarīgi? Latvijas Entomoloģijas vārds traucēja? Nu un nevajag tikai teikt, ka LVAF nebūtu devis naudu, ja šāda pozīcija, kas 100% atbilst projekta nosaukumam parādītos tāmē - tam es neticu.
Redz - sanāk, ka es te turpat 10 gadus aktīvi un cītīgi darbojos, ieguldu savu brīvo laiku, nekādu samaksu par to nesaņemu, bet DD vadība (LDF) to pat īsti nenovērtē. Jeb varbūt vienkārši nepamana, jo reti kurš no LDF atbildīgajiem (Nora, Ģirts Strazdiņš u.c.) ārpus projektu laika Dabasdati.lv vispār lieto/pavada te laiku - līdz ar to ja DD nelieto, tad jau nevar redzēt kādu darbu kurš katrs brīvprātīgais administrators iegulda. Un jebkurā gadījumā - teiksim cik ilgi burgeru gaļas cepējs bez jebkādas 'izaugsmes' var strādāt vienā un tajā pašā vietā? 2-3-5 gadus? Nu es DD labā rukāju tiešām jau turpat 10 gadus, bet nekāda 'karjeras izaugsme' no tā īsti nav sanākusi. Nē, nekad neesmu prasījis lai man kaut ko maksā un joprojām neprasu un arī nākotnē neprasīšu, bet tīri kaut kāda iesaiste lemšanā par DD stratēģisko attīstību utml. lietās, manuprāt, būtu tikai normāla, jo nu - šo gadu laikā es Dabaasdati.lv esmu iepazinis ļoti labi un ir dažādas domas un vīzijas (jēdzīgas vai nē - tas jau cits stāsts) par DD attīstību utt. Bet ja šo pēdējo gadu laikā nav bijusi absolūti nekāda interese mani šajos procesos iesiastīt, tad ko no tā var secināt - es esmu vajadzīgs tikai kā 'nēģera darbaspēks', kas rukā un uztur ikdienas dzīvi kārtībā. Nu ja burgeru cepējs nav apmierināts, ka jau gandrīz 10 gadus nekur tālāk par burgera cepēja amatu nav ticis (lai arī burgerus cep labus un darbu dara pēc labākās sirdsapziņas), tad kas atliek - jāiet prom un jāmeklē cits darbs!
Diemžēl mana dzīve ar Dabasdati.lv šo daudzo gadu laikā bija tik ļoti saaugusi (tiešām ieguldīju visu savu sirdi un dvēseli un savas prasmes kādas nu man tās ir), ka tik vienkārši aiziet es nevaru, tāpēc vēlreiz ak jel piedodiet, bet ik pa laikam jau te man sanāks kaut ko pasmirdēt, jo nu - kopš šī mana un LDF savstarpējā kašķa izcelšanās ir pagājuši kādi 5 mēneši, bet joprojām par to domājot/rakstos rokas sāk trīcēt, dusmas pārņem ķermeni un gribas kādam sasolīt pa muti. Tik dziļš ir mans aizvainojums un dusmas uz LDF par DD.lv atbildīgo personu attieksmi pret mani, manu ieguldīto darbu un portālu dabasdati.lv kopumā. Kā jau ne reizi vien esmu rakstījis - nu jau Dabasdati.lv sen vairs nav Apes mājsaimnieku vietējā pulciņa mājaslapa. Tas ir lielākais dabas ziņojumu portāls Latvijā un pret to nevar un nedrīkst būt vieglprātīga un vienaldzīga attieksme - t.i. Dabasdati.lv uzturēšana nav biroja darbs no 9-17 no pirmdienas līdz piektdienai. Tas ir darbs 7 dienas nedēļā 24h diennaktī! Protams, forši, ka pēdējo 3-4 mēnešu laikā šis tas ir sakustējies un ir novērojami dažādi uzlabojumi (daži noteikti manu dusmīgo vēstuļu iespaidā, bet noteikti arī šī projekta rezultātā), bet tā tam būtu jābūt ikdienā nevis brīžos kad smeļas ūdens mutē (Piterāns dusmīgs palicis) vai kad ir tikai projektu nauda. Daudzas lietas sakārtot neprasa lielus finanšu ieguldījumus, bet gan vien kādu 1-2 stundas brīva laika. Ko daudziem brīvprātīgajiem administratoriem (protams, bez manis DD darbojās un darbojušies vesela virkne citu cilvēku un arī viņu ieguldījums ir principā nenovērtējams) šīs 1-2 stundas (vai vairāk) sava brīvā veltīt nav grūti - kāpēc LDF cilvēki to nevar? Galu galā kuram tad pēc būtības jābūt lielākai atbildībai par portālā dabasdati.lv notiekošo? Bet nu labi - ja nav entuziasma, tad nav. Mākslīgi to radīt laikam nevar.
Tiešām novēlu LDF un LOB tomēr atrast laiku, apsēsties pie viena galda (protams, bez manis, jo nu mans viedoklis tāpat nav nevienam svarīgs) un konkrēti izdomāt un definēt kāds tad īsti ir portāla dabasdati.lv mērķis kādā šis mērķis tiks sasniegts. Tāda bezmērķīga klaiņošana turp šurp (viena biedrība izdomās vienu projektu, cita biedrība citu) kā ir tagad - ne pie kā laba nenovedīs.
Nu re... iepriekš negribēju publiski šo rakstīt, bet nu tā sanāca.
Lai lustīga līgošana!
Uģis Piterāns

Julita Kluša 2017. gada 22.June, plkst 17:28
P.S. Agri, kur Tu minētajās grāmatās tādus citātus redzēji? :) Es saprotu, ka nav vērts satraukties par nepamatotiem uzbraucieniem no nezinošiem garāmgājējiem, tomēr uzskatu, ka ir vērts ieklausīties vai vismaz uzklausīt cilvēkus, kas ir ar tēmu saistīti, jo skats no malas vienmēr svarīgs - viens pats savā pasaulē dzīvodams un citos neklausīdamies vari iebraukt auzās, domādams, ka tevi citi saprot tieši tā, kā esi domājis.

Julita Kluša 2017. gada 22.June, plkst 11:10
Uģi, Tavu domu tik un tā nesapratu. Par šiem rakstiem atvēlētajiem līdzekļiem dižus jaunus pētījumus nav iespējams veikt (un tas te arī nav paredzēts), kāreiz tik vien arī var, kā publiski painformēt par to, ka vairāk info ir kaut kur citur, kas arī, manuprāt, ir vērtīgi un DD ietvaros svarīgi, turklāt Tu arī drīksti piedalīties un informēt par sev zināmajiem resursiem Tava lauciņā - domāju, par to priecātos ne viens vien. Ja Tu izvēlies neveidot tāda tipa rakstiņus, bet par to, ko raksti, izvēlies nesaņemot atalgojumu, pat ne šo nelielo, Tev tomēr nav tiesību to liegt saņemt arī citiem.

Uldis Kolonovs 2017. gada 22.June, plkst 10:34
Nu ar skaļiem vārdiem ne jau es sāku mētāties... Vienkārši katrs jau pieķeras tam kas viņam ir tuvāks. Bet paldies par kopējās bildes izskaidrošanu. Principā kā jau vienmēr - kokam divi gali, un katram ir sava taisnība un kur nu vēl uts...

Sisyphus schaefferi 2017. gada 22.June, plkst 10:25
Par gaiļbiksīšu sīkraibeni jautājums vietā - noteikti būtu atzīmējami pie interesantajiem. Bet nu es pats no sava profila neko vairs atzīmēt nevaru, administratora tiesības ir atņemtas (oh, well - būšu laikam vēl kādu apvainojis/aizvainojis), bet un dienā 235x izlogoties un ielogoties Tauriņu Vērošanas profilā sāk kļūt pārāk apgrūtinoši (un mazliet pazemojoši).

Sisyphus schaefferi 2017. gada 22.June, plkst 10:19
Laikam mazliet diskusija ne tādā gultnē 'aizgāja' kā es to sākotnēji gribēju - t.i. mana 'kritika' nebija gluži par saturu (par to sev arī pats mazliet pārmetu, ka neatzīmēju sākotnējā komentārā, ka Julitas sagatavotais saturs pēc būtības ir ļoti labs un izcils), bet gan par formu. T.i. ja gatavo ziņu kāda konkrēta projekta ietvaros un par to tiek saņemta nauda, tad, manuprāt, (un uzsvēršu, ka tas ir tikai manuprāt - tāpēc pirmais komentārs jau bija tā vaicājuma formā, jo pilnīgi iespējams, ka man vienīgajam tas šķita dīvaini), tad būtu tikai normāli, ja ziņas saturs tiktu sagatavots tieši konkrēti projekta vajadzībām nevis nokopēti 'ekrānšāviņi' no kāda cita resursa. Tad jau var ņemt un likt vēl 101 dažādu interneta resursu ekrāņšāviņus par visām iespējamajām grupām un 'atsist projekta naudu' uz citu cilvēku padarītā rēķina (nu līdzīgi kā uzrakstīt 2 koprinads par putnu vērošanu Dārziņu apkārtnē un, to ar mani nesaskaņojot, ielikt linku uz manu blogu, kur informācija krietni vairāk). Ok, te varbūt situācija savādāka, jo gan lapas, gan raksta autors jau ir viens un tas pats, bet jautājums jau bija par šādu stilu kā tādu - vai tas tiešām ir Ok? Ja apakšā nebūtu atsauce uz šo projektu (kas man ir kā sarkana lupata bullim - tāpēc, jau iepriekš atvainojos, ja varbūt nākotnē kāds var vēl tā dēļ nejauši nonākt manu komentāru krustugunīs), tad nebūtu teicis ne vārda - labs Jultas raksts, dziedava.lv reklāma. Forši! Rakstiem valsts finansēta projekta ietvaros, manuprāt, jābūt tomēr mazliet citiem kritērijiem kā vienkāršiem rakstiņiem te DD. Katrā ziņā visu cieņu Julitai un dziedava.lv - par šo resursu kā tādu man nav nekādu sliktu vārdu ko teikt, ja dienā būtu 33 stundas, tad ar lielāko prieku dalītos arī ar kādām savām bildēm - solu solu, bet pieķerties tam klāt vēl nav sanācis laiks.
Bet nu labi - saprotu, ka tas tikai mans personīgais 'untums', kas tagad šad un tad izlaužas arī publiskajā telpā. Cenšos jau to turēt pie sevis, bet ak jel piedodiet - ne vienmēr sanāk!

Agris Poikāns 2017. gada 22.June, plkst 08:54
Atvainojos, ka "ne par tēmu", bet te, manuprāt, ir vieta, kur sazināties ar Nagusta goedelii

Agris Poikāns 2017. gada 22.June, plkst 08:43
Starp citu - gaiļbiksīšu sīkraibenis vairs netiek uzskatīta par retu sugu, atrasta jaunā vietā Latvijā? Kāpēc?

Agris Poikāns 2017. gada 22.June, plkst 08:37
Piemēram - sūri un grūti staigājot Abavas Senlejas pļavā gandrīz stundu vai pat vairāk, atradu gaiļbiksīšu sīkraibeni jaunā vietā (kopā ar Kristianu Medni), kurš nez kāpēc neparādījās "Interesantākie novērojumi". (Ne K. Mednis, bet - g.s) https://dabasdati.lv/lv/gallery/1/8/ Vai es sāku klaigāt? Nē!

Agris Poikāns 2017. gada 22.June, plkst 08:23
Iesaku - pastaigāt pa dabu - tas veicina apskaidrību...

Agris Poikāns 2017. gada 22.June, plkst 08:21
Tu rakstīji: "Neesmu arī no akmens, drīzāk kaut kas ļoti pretējs, katrs komentārs man atstāj dziļu iespaidu ". Bet pati savā mājaslapā reklamētajās grāmatās (piemēram, "Ne vējš, ne karogs", Sergejs Lazarevs "Karmas diagnostika", utt., un tjp.) taču skaidri un gaiši rakstīts (gan tieši, gan - netieši), ka uztraucas par komentāriem tikai bērni... :)

Jānis Jansons 2017. gada 21.June, plkst 20:30
Tā nu tas,no dziļiem padomjlaikiem ir bijis un ,diemžēl,vairumā gadījumu arī mūsdienās(ir gan arī patīkami izņēmumi)Dabas izpēte un aizsardzība balstās uz cilvēku entuziasmu.No otras puses,nedarīt neko nozīmē Latviju pārvērst par lielu kailcirti,kurā vēl būs izkaisīti visādi nesenajiem Jūrmalas notikumiem līdzīgi objekti.Un nedod Dievs aiztikt kādu mežu izsaimniekotāju-darboni,kura rebes protams,atšķirībā no Dabas projektu finansējuma nav publiski pieejamas,DELFI ik pa brīdim parādās apmaksāti raksteļi par tēmu,komentāros kā likums vienmēr kāds pieminēs Ķerus Viesturu un Ādažus kuros it kā pētot pupuķus par 3 000 000!;)

Julita Kluša 2017. gada 21.June, plkst 20:01
Paldies tiem, kas atbalsta, man tas ir ļoti svarīgi. Teikšu godīgi, ja mani kritizētu jebkurš cits, tas būtu mazāk sāpīgi, bet Uģa viedoklis man joprojām ir svarīgs, un, ja es jau ne pirmo reizi tieku nolikta, tad man arī vairs neko negribas, jo šķiet, ka nav jau jēgas. Neesmu arī no akmens, drīzāk kaut kas ļoti pretējs, katrs komentārs man atstāj dziļu iespaidu. Visu šito konfliktu iespaidā pēdējā laikā man ir diezgan pamatīgi noplakusi vēlme darboties, un vēl, ja katru mēģinājumu atkal nolīdzina..
Man tiešām ir svarīgi zināt, ja kaut kas no manis rakstītā noder, vai atkal nenoder un vajag kaut ko savādāk. Jo pilnīgi noteikti rakstīt redzu jēgu tikai tad, ja kādam tas noder, finansiāli ieguldītais darbs ar šiem rakstiem neatmaksājas. Tajā pašā laikā arī neuzskatu, ka būtu viss jādara tikai par velti, ja iespējams kaut neliels, bet finansiāls atbalsts. Reizi pāris dienās gribas arī paēst.

Jānis Jansons 2017. gada 21.June, plkst 19:47
Julita lapa protams laba,būšu pensijā(ja sagaidīšu:D)sākšu ko apgūt!Pagaidām pietiek ar putniem un taureņiem.

Jānis Jansons 2017. gada 21.June, plkst 19:44
Uldi,te nu der zināt,tas "frukts"vēl pirms pāris mēnešiem stāvēja un krita par DDatiem,es pat teiktu,bija to dvēsele,stundām bez atlīdzības strādāja un noteica katru dienu 100-tiem nezinīšu ieliktu sugu,nenoguris skaidroja par to atšķiršanas īpatnībām.Un tad kaut kas notika...Pats man viņš satiekot tikai teica:Garš stāsts. Julita komentēja;Sava taisnība esot abām pusēm .Es,ja godīgi ,nezinu kas ir otra puse(Nora?;)),bet Piterān Uģis, protams ,ir jauns,līdz ar to straujš un neapdomīgs,tomēr,lai pamestu vietni kurā esi ieguldījis TĀDU darbu,nu tur bij jābūt kam nopietnam! Tā kā Uldi,nezinot visus lietas apstākļus,nevajag mētāties ar skaļiem vārdiem!

Uldis Kolonovs 2017. gada 21.June, plkst 13:03
Pilnīgi piekrītu Guntai N. Pats gan reti lieku ko dabasdatos.lv, bet lai noteiktu ko, kas nav tev tuvs un apzināts, dziedava.lv ir ļoti labs risinājums. Viennozīmīgs paldies Julitai ne tikai par lapu, bet arī par komentāriem, padomiem un instrukcijām.
Un vēl - man šķiet , ja šī te būtu kaut vai tikai reklāma, domāju ka pat tādā kontekstā kā norāda Galeatus spinifrons, tas būtu par maz, jo valsts pati par sevi maz ko izdala tam ko vajadzētu novirzīt dabas apzināšanai Latvijā publiskajā telpā. Un par stilu vispār nevar būt ne runas. Valstij vispār tāda nav. Nav pat pašas info. Un tas ko izveic atsevišķas personas ieguldot tajā ne tikai savu laiku un līdzekļus, tas ne tikai ir apsveicami, tam vienkārši ir jāizrāda cieņu! Jo tā, var teikt pat, ir zināmā mērā uzupurēšanās savam hobijam un dzīvesveidam. Un ja kāds ir tāds valsts nodokļu patriots, ka negrib ko dot Latvijas dabai (lai tā būtu - kaut neoficiāli), tad es personīgi uzskatu ka tādam "fruktam" vispār nav tiesību pīkstēt par kauč' ko kas ir saistīts ar dabu.

Agris Poikāns 2017. gada 20.June, plkst 01:48
Kurš DD noteiks grūti nosakāmās sugas?

Agris Poikāns 2017. gada 20.June, plkst 01:47
Teksts un foto: Julita Kluša, dziedava.lv

2017-06-17

Ziņa sagatavota LVAF finansēta projekta "Sabiedriskās pētniecības attīstīšana uz dabas novērojumu platformas Dabasdati.lv bāzes" ietvaros

<<<<<<<<<< vai tas LVAF nevar finansēt Uģi?

Agris Poikāns 2017. gada 20.June, plkst 01:23
Tur ir tā - ja cilvēks izdara kaut ko labu un ir klusums - tad ir labi izdarīts. Bet - ja sāk kritizēt - tad, iespējams, ir ļoti labi izdarīts. Tāda nu ir mūsu - latviešu daba. Ne ar ko neatšķiramies no krieviem (tas ir gēnos), abas esam vergu tautas :D
Dzēst
Gunta Neija 2017. gada 19.June, plkst 23:52
Julita, Tavi raksti un darbs kopumā ir neatsverams palīgs, ja gribas noskaidrot, kas ir "tā zilā, parastā puķe" vai "bālā ķecka uz baļķa"! Arī no šī raksta uzzināju, kā sauc augus, kas bērnībā kaut kā nepareizu nosaukumu manā galvā ieguvuši. Diez vai atcerēšos, bet zināšu, kur meklēt, ja uznāks iedvesma saukt viņus pareizos vārdos.

Anna Gintere 2017. gada 19.June, plkst 10:43
Paldies Julitai par darbu! Man šķiet, ka tos cilvēkus, kas ziedo savu laiku un kaut ko dara sabiedrības labā un to izglīto vajadzētu regulāri apdāvināt un teikt labus vārdus, lai nezūd spars turpināt. Tādi ir zelta vērtē.

Inguna Riževa 2017. gada 18.June, plkst 22:19
Paldies Julitai par dziedava.lv, tas ir pirmais atskaites punkts, lai saprastu ko, kur meklēt, pie tam ērts lietošanai.

Valda Baroniņa 2017. gada 18.June, plkst 16:49
Cienītais Galeatus spinifrons (atvainojos, nezinu Jūsu vārdu)!
Manuprāt, Jūsu piezīme patiešām bija nevietā. Ir ļoti labi, ja kāds augu pazīšanas jomā ko lietderīgu un visiem izmantojamu dara, un turklāt dalās ar savu darbu un skaidrojumiem ar visiem Dabasdatu lietotājiem! Diemžēl Dabasdatos nav pieejami šādi augu noteikšanas materiāli pa dzimtām un es ar prieku izmantoju vietnes Dziedava.lv piedāvāto! Paldies, Julita, par šo pārskatu!

Julita Kluša 2017. gada 18.June, plkst 09:40
Ja Tev ir ideja, kā iemanīties noteikt sugas, neizmantojot nekādus resursus, tad lūgtum rakstu studijā! Citādi jebkura resursa pieminēšana uzreiz tiks uzskatīta par reklāmu.
Manā gadījumā visa dziedava.lv ir veidota bez jebkāda finansējuma un lapā arī apmaksātu reklāmu nav, tāpēc finansiāli man no reklāmas nav pilnīgi nekādas jēgas.
Esmu gana domājusi, kā visvieglāk augu noteikt pašai, arī Dziedavu esmu centusies pielāgot, lai noteikšana būtu iespējami efektīvāka. Šo veidu - noteikt caur dzimtām, un tālāk precizēt caur latvijasdaba.lv un google attēliem - esmu testējusi caur sevi un atzinusi par labu esam. Uzskatu, ka padalīties ar savām atziņām un idejām nav grēks.
Taču, ja Dabasdatu aktīvisti atzīs, ka šāda tipa raksti nav noderīgi un nepalīdz, un vispār, ar savām idejām un risinājumiem (arī caur savu lapu) dalīties nav pareizi, tad droši rakstu no šejienes var dzēst laukā - nudien, ne jau reklāmas pēc es to veidoju.
Ja nevajag, tad nevajag, un turpmāk centīšos nevienu nepgrūtināt.

Sisyphus schaefferi 2017. gada 17.June, plkst 22:36
Vai reklamēt savu personīgo interneta lapu par valsts naudu ir labs stils?
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Portāla Dabasdati.lv funkcionalitāte un administrēšana

Post by CerambyX »

Manuprāt, nav diez ko korekts solis aizslaucīt šādas vērtīgas un būtiskas diskusijas kaut kur tālu prom kaktā, kur neviens tās neredz - t.i. šo forumu lasa g.k. tikai tiešraides kameru vērotāji un nav jau tā, ka priekš tiem šīs konkrētās diskusijas būtu baigi vajadzīgas un vērtīgas.
Šis solis ir līdzīgi kā mājā saslaucīt gružus zem tepiķīša un citas nevajadzīgas lietas sabāzt aiz skapja. Īslaicīgi jau māja izskatās tīrāka, bet vai problēma tāpēc ir atrisināta? Nē. Ar laiku zem tepiķīša būs sakrājusies tik liela kaudze ar gružiem, ka mājas saimnieks nākot pa durvīm paklups un salauzīs kāju, bet aiz skapja drīz vieta liekām mantām aptrūksies un tās tāpat atkal sāks krāties istabas vidū.
Manuprāt, kārtējais tuvredzīgais solis un bēgšana no problēmām...
Locked

Return to “Arhivētās sadaļas”