Jūsu viedoklis SestDienai

ekol
Posts: 4
Joined: 07 Jul 2017 14:34

Jūsu viedoklis SestDienai

Post by ekol »

Labdien.

Es esmu Elīna Kolāte, un SestDienā mēdzu rakstīt rakstus par vidi un vienkārši foršām lietām. Nākamnedēļ esmu plānojusi publicēt rakstu par putnu novērošanas kamerām. Protams, nevar iztikt arī bez pašiem vērotājiem. Tā ar vieno no aktīvākajām vērotājām sarunājām, ka vislabāk būs, ja uzdošu jautājumus šeit pat.

1. Ar ko nodarbojaties ikdienā (šis mani interesē vien tāpēc, lai saprastu, kādus cilvēkus aizrauj putnu vērošana tiešsaistē)?
2. Kāpēc Jūs sekojat līdzi notikumiem šo putnu dzīvē?
3. Cik bieži Jūs to darāt (katru dienu, laiku pa laikam, tikai tad, kad sniegs vai tad, kad forumā parādās informācija, ka noticis kas interesants)?
4. Kā sākāt sekot līdzi putnu dzīvei ar kamerām?
5. Vai un kā izmainījušās Jūsu zināšanas par putniem un norisēm dabā kopumā?

Ja Jums šķiet, ka ir vēl kas svarīgs, ko piebilst, droši dariet to. Rakstā varu pieminēt Jūsu vārdus, bet varu Jūs atstāt arī anonīmus - kā pašiem gribas.

Pateicos jau iepriekš!
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by Vērotāja »

Esmu Vērotāja (Anda).
Ikdienā esmu grāmatvede.

Putnus sāku vērot pirms 8 gadiem, tie bija mazie ērgļi. Pirmajā brīdī piesaistīja meža skaņas, tas lika ieskatīties un palikt. Tad sāku vērot kas gan tajā tiešraidē notiek un tā šī interese un droši var teikt, ka mīlestība, ir, laikam gan, uz mūžu. Tagad putni un draugi no putnu vērotāju vidus, ir dzīves svarīgākā un lielākā daļa.

Lieki teikt, ka diena sākas ar foruma izlasīšanu un mūsu "agro putniņu" komentāriem un diena beidzas ar dienas notikumu ligzdās apkopojumu. Nespēju iedomāties dienu bez putniem, bez visu ligzdu virtuāla apciemojuma un skumjas nopūtas, ka diena ir tik ļoti īsa un visam nepietiek laika.
Taču tā ir foruma bagātība un priekšrocība, ka daudzas ligzdas vērojam citu forumiešu acīm, caur viņu komentāriem, bildēm un stāstiem.
Jo vienam ir laiks un interese pievērsties kādai ligzdai, citam citai un kopā rodas liels un plašs stāsts.

Ir arī prieks par labo draudzību ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem, ar ornitologiem, ar draugiem no angļu valodā rakstošā Looduskalender foruma, ar cilvēkiem pat tālajā Austrālijā, kas arī ieskatās pie mums, bet mēs pie viņiem un visus kopā vieno mīlestība pret putniem.
Apziņa, ka ar vienu klikšķi varam vērot norises Austrālijā, Antarktikā, Amerikā, Dienvidāfrikā, Eiropā ir fascinējoša un arī apziņa, ka visās pasaules malās ir tādi paši kā mēs - "putnu dullie".

Uztvere ir ļoti mainījusies. Ja sākot vērot bija vēlme cilvēciskot, tad pēc laika nāca apziņa, ka putnu dzīve ir daudzveidīga un bagāta, taču tā ir viņu dzīve un viņu likumi, kuros cilvēkiem nevajag iejaukties. Pat tad, ja liekas, ka notikumi ir ne pavisam tādi kādus mēs tos vēlētos. Jāļauj putniem dzīvot savu putnu dzīvi un saudzēt vidi, lai putni var netraucēti dzīvot.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
MĀRIS
Posts: 15169
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by MĀRIS »

Labdien!
Nodarbojos ar autokosmētiku.
Kāpēc iesāku? Laikam jau patīk pacīrēt to, ko Dievs "pirmskameru" laikā mums bija liedzis skatīt.
Kāpēc esmu joprojām šeit - laikam jau ne tikai putnu, bet arī cilvēku, foruma dalībnieku dēļ, jo šī atmosfēra ir ....!
Tas tā īsi, ļoti strikti, bet garāk domu attīstīt šodien man nav spēka. Biku peldu vēl eiforijā. Varbūt vēlāk saņemšos un paturpināšu. :P
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
La Marie
Posts: 2160
Joined: 02 Jun 2015 11:21

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by La Marie »

Labdien!
1. Uzņēmējdarbība. Meklēju jaunas iespējas/risinājumus CLT koka mājām. :)
Esmu arī amatier-fotogrāfe un cenšos pilnveidot savas prasmes, zināšanas un iespējas līdz profesionālam līmenim.
2. Sirdī esmu dabas bērns. :D Kopš bērnības, laukos dzīvojot, esmu modusies un gājusi gulēt ar putnu dziesmām, bet nav bijis pieaugušo, kas palīdz tās atpazīt. Tāpēc tagad mācos pati. Putnu dziesmas ir vienas no skaistākajām dziesmām pasaulē. Kameras rada klātesamības sajūtu tik lielā mērā, ka jūties neviļus piederīgs konkrētajai putnu ģimenei. Turklāt dalība Dabas Datu forumā māca man komunicēt ar cilvēkiem, pieņemt dažādus viedokļus, pārskatīt savu viedokli un attieksmi pret notikumiem.
3. Pēc iespējas katru dienu.
4. Ieinteresēja web portālos pārpublicētā informācija sākotnēji no Durbes jūras ērgļu ligzdas un Zemgales melno stārķu ligzdas. Pirms tam vienkārši nebija laimējies par šīm kamerām uzzināt.
5. Zināšanas par putniem ir ļoti uzlabojušas, tomēr tāds varens putnu atlants ar audio ierakstiem noderētu. Izmantoju online resursus. Savvaļas putnu dzīve dod man lielāku sapratni par dabas procesu nepārtrauktību un kārtību, nekā vērtējot tos no sava cilvēciskā ego un prāta saprašanas līmeņa.
Tālis
Posts: 5273
Joined: 13 Apr 2012 10:18

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by Tālis »

Priecājos iepazīties!
1. Esmu Tālis (Imants; niks ir no mana otrā vārda Tālivaldis).
Mans nodarbību lauks bijis kora dziesma, kino un pedagoga darbs. Nu jau gadus desmit esmu pensionāra statusā.
2. Interese par norisēm dabā nerodas pati no sevis. Kā secinu, arī man tā veidojusies no pieredzētā un izjustā jau bērnībā, esot lauku vidē līdz pat studiju laikam Latvijas universitātē. Arī beidzot studijas Maskavas valsts kultūras institūtā mans diplomdarbs kino režijā un operatora meistarībā bija filma par Rīgas zooloģiskā dārza galveno dakteri un viņas aprūpētajiem pacientiem.
3. Ieinteresētai un rūpīgākai putnu dzīves iepazīšanai un izpētei mani piesaistīja jau pirmās tiešsaistes kameras pie putnu ligzdām pirms gadiem desmit. Dabas aizsardzības pārvaldes Teiču rezervāta administrācija ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu 2008. gadā uzsāka projektu “Mazā ērgļa barības izpēte ar videonovērošanas kameras palīdzību”. 2010. gadā par maniem mīluļiem kļuva mazo ērgļu dzīve Lubānas apvidū. Uzzināju, ka piektā daļa no visu mazo ērgļu populācijas pasaulē vairāk nekā trīstūkstoš pāru jeb piektā daļa ligzdo Latvijā. Tāpēc mums ir pienākums šos putnus aizsargāt.
4. Mēs, Foruma dalībnieki, jutāmies vienoti, ik dienu satraucoties par visu, kas notiek ligzdā. Bijām kļuvuši atkarīgi. Katrs rīts sākās ar komentāru pārlasīšanu. Varējām nofotografēt iepatikušos situāciju un svarīgu notikumu, gan ierakstīt videosižetu, ko pēc tam visi varēja vērot koplietošanas tiešsaistes sociālā tīkla tīmekļa vietnē YouTube. Liels palīgs foruma vietnē attēlu un videouzņemšanā mums bija Vērotāja (Anda). Mūsu draugs un palīgs bija bioloģijas zinātņu doktors Uģis Bergmanis, kurš forumā rakstīja komentārus, pieskatīja tīmekļa tiešsaistes kameru, rāpās kokos pie ērgļiem vairāk nekā divdesmit metru augstumā.
5. Kaut arī projekta pamatmērķis bija iegūt informāciju par mazā ērgļa barību, svarīgi bija pētījumā iesaistīt sabiedrību, nodrošināt klātbūtnes efektu ar nepārtrauktu tiešraidi, ko vienlaikus skatās simtiem cilvēku. Ne viens vien vērotājs nu bijām guvuši emocijas un zināšanas, gan iemantojuši neizmērojamu mīlestību pret šiem graciozajiem putniem. Bet galvenais – tas rosināja saudzīgi izturēties pret dzīvo radību. Jo sargāt jau spējam vien tos, ko pazīstam un esam iemīļojuši.
Nenovērtējama ir foruma dalībnieku savstarpējā sadarbība un interese gan tiešsaistē, gan regulāri tiekoties ar ornitologiem.
Visas būtnes rūpējas par izdzīvošanu, savas sugas turpināšanu un katra pilda savu misiju Zemes uzturēšanā kārtībā un harmonijā. Vērojot savvaļas dabas dzīvi, pamanām izmaiņas arī sevī, savā attieksmē. Sākam nojaust, cik ļoti esam vienoti ar dabu un tajā notiekošajiem procesiem.
6. Kad cilvēki iepazīst dabas vērtības, daba no tiem vairs nav jāsargā, jo viņi dabu sargā paši.
Tieši tāds ir mans mērķis - par vēroto un izjusto veidot grāmatas par Latvijas dabas burvību un tās aizsardzību.
Izdevniecībā “Jumava” šogad jau iznākusi mana grāmata par jūras ērgļu ligzdošanas sezonu 2015. gadā (Imants Bunkšs “Brīnumola” Ērglēna Durberta stāsts).
Drīzumā gaidāma arī grāmata “Māja niedrājā” par tuvumā reti novērojamiem putniem lielajiem dumpjiem.
Putnu dzīves iepazīšana un mīlestība uz tiem vieno cilvēkus.
ekol
Posts: 4
Joined: 07 Jul 2017 14:34

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by ekol »

Paldies visiem, kas jau dalījušies savās domās! Forši, forši Jums te.
Ja vēl kādam ir, ko sacīt, tad aicinu to darīt līdz otrdienas rītam, kad likšu kopā visas pēdējās astītes un sūtīšu rakstu prom.
ekol
Posts: 4
Joined: 07 Jul 2017 14:34

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by ekol »

Vēl viens jautājums -

Kurš mirklis Jūs visvairāk aizkustinājis/satraucis, sekojot līdzi putnu dzīvei?
Simba
Posts: 1627
Joined: 02 May 2015 18:46

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by Simba »

Sveiki!

Forumā esmu Simba, bet ārpus tā – Zanda.
Ikdienā šobrīd darbojos ar uzņēmējdarbību uzkopšanas pakalpojumu jomā.
Putniem sāku sekot līdzi tiešsaistes kamerās, jo tā bija iespēja palūkoties „viņpus ekrāna” – tur, kur parasti cilvēkiem ieeja liegta :) Tādējādi mēs esam bijuši aculiecinieki notikumiem, kuri parasti visticamāk paliktu nezināmi gan mums, gan zinātniekiem. Piemēram, mums ir bijusi iespēja redzēt jūras ērgļa vizītes pie melnajiem stārķiem (paldies Dievam, ka vēl laikā, kad olas tika perētas), mēs esam bijuši aculiecinieki tam, ka ar kādu fanātismu var perēt arī vistu vanagu tēviņš (vismaz mūsējais – Papiņš), kaut arī vispārējais uzskats ir, ka tēviņi vistu vanagiem neperē, tikai pieskata olas, kamēr mātīte barojas. Un dažnedažādie notikumi ligzdās paplašina mūsu redzesloku gan par putnu dzīvi, gan viņu dzīves vidi.
Pagājušajā un aizpagājušajā gadā Latvijas kamerām sekoju līdzi gandrīz katru dienu. Šogad ieskatīties pašās kamerās sanāk retāk, vairāk priekšstatu iegūstu, pārlasot ikdienā forumā piefiksēto.
Es savu karjeru putnu vērošanā sāku ar Durbes un Roberta ligzdu, kuru viņi sāka būvēt no nulles. Tad jau drīz sākās arī Durbertas stāsts ar vārnu vizīti un izēsto vienu olu un aizknābto otru, kuru pilnai laimei Roberts uz stundu atstāja ap nulles grādu temperatūrā. Tas bija patiess brīnums, ka no šīs palikušās olas izšķīlās mūsu mazais brīnums, un tas tik ļoti aizrāva un aizkustināja, ka tā arī šeit paliku :)
Kopumā ikdienā es šobrīd vairāk pievēršu uzmanību putniem - es viņus individuāli sāku pamanīt un redzēt, nevis tikai uztveru kā kaut ko, kas aizlido garām vai bļauj. Kas tur aizlidoja? Kādēļ tā viena vārna dzenā otru? Izrādās abi tikko izligzdojuši jaunuļi un mēģina viens otram ēdienu atņemt. Sīļi kliedz – kādēļ? Izrādās, ka vārna ciemos, kas jāaizdzen prom no ligzdas. Pēcāk no tās pašas sīļu ligzdas izlidoja sīlēns, kuru pati cēlu zarā un nesu sliekas, līdz vecāki to atrada. Piedevām ir arī nākusi klāt sapratne par dabas trauslumu un to, kādu būtisku kaitējumu dabai nodara industrializācija, piesārņojums, pesticīdi, svins utt.
Kā viens no satraucošākajiem notikumiem man bija jūras ērgļa vizīte melno stārķu ligzdā pagājušajā gadā. Brīdī, kad stārķu paps vilināja prom ērgli no olām, un ērglis tam aizmetās pakaļ , abiem pazūdot no redzesloka un nezinot, vai šo stārķi mēs jebkad mūžā vēl redzēsim... Kam sekojošais milzīgais prieks, kad pēc nepilnas stundas melno stārķu paps bija atpakaļ ligzdā sveiks un vesels :) Pēcāk mēs vēl klausījāmies ornitologa Māra Strazda komentāru par šo notikumu – cik prasmīgi melnais stārķis ievilināja ērgli ārā no meža un tai pašā mirklī stārķis pagriezās pa kreisi atpakaļ meža biezoknī, kur pats jūtas vislabāk, bet ērglim mežā stārķi noķert ir neiespējami… Apbrīnojama gudrība, viltība un veiksme vienlaikus :)
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by Vērotāja »

ekol wrote:Vēl viens jautājums -
Kurš mirklis Jūs visvairāk aizkustinājis/satraucis, sekojot līdzi putnu dzīvei?
Lai gan daudzus gadus skatoties ligzdas, diemžēl ir nācies redzēt daudzus skumjus brīžus, tomēr visvairāk sāp joprojām 2012.gada Igaunijas mazo ērgļu ligzdā notikušais.

Īsumā stāsts šāds: putni ir dažādi un, tāpat kā cilvēkiem, ir ļoti rūpīgās mammas un ir vienaldzīgākas. 2012.gadā mazo ērgļu mamma bija no vienaldzīgajām un mazulis agrā pusaudža vecumā tika zem spēcīga lietus un acīmredzot saaukstējās. Mazās plaušiņas zēģelēja kā ērģeles, bija bail, ka mazais neizdzīvos, tomēr saņēmās un uz vasaras vidu putnēnam kļuva labāk.
Izauga skaista mazo ērgļu meitene, kuru nosauca par Stefu

Image

Mazā Stefa jau bija gatava lidot, viņa būtu izlidojusi tuvākajās stundās vai dienās... bet atlidoja vistu vanags un Stefa tika nogalināta...
Video https://www.youtube.com/watch?v=_loCsbfo7is

Gandrīz katru gadu jaunos putnus no ligzdām aiznes plēsēji. Ir žēl vienmēr, taču Stefa bija īpaša un ir tik ļoti, ļoti žēl, ka viņas dzīve tā aprāvās.
Tēma te https://dabasdati.lv/forums/viewtopic.p ... &start=320


Savukārt vispriecīgākie un aizkustinošākie mirkļi ir katru gadu, kad sagaidām putnus atgriežoties no ziemošanas vietām un pāris satiek viens otru pēc vairāk kā pus gadu ilga šķiršanās laika. Pie tā nevar pierast, tas ir katru reizi līdz asarām, viņi lido pāri visai zemeslodei, lai atrastu mežā savu ligzdu un satiktu viens otru. Tas ir tik skaisti, tik aizkustinoši.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
d.e.
Posts: 3022
Joined: 02 Jun 2015 16:25

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by d.e. »

Labvakar !
Forumā d.e., dzīvē Diāna. ;)

1. Ikdienas darbs saistās ar lietvedības, arhīva un tml. dokumentu sagatavošanu.

2. Sekoju līdzi ne tikai putnu kamerām, bet arī daudzām citām. Forumā pieejamas tiešraides kameras, kur var redzēt roņus, briežus, mežacūkas, bebrus, āpšus, un daudzus citus zērus, kas paradās kameras "acs" redzeslokā. :)
Savulaik bija vērojama pat zemūdens kamera, kur varēja sekot līdzi notikumiem zemūdens pasaulē foreļu nārstošanas vietā!

3. Cenšos sekot līdzi katru dienu tām kamerām, kuras tobrīd man liekas vairāk saistošas, bet, ja brīvais laiks atļauj, tad ar interesi iepazīstos ar notiekošo tiešraidēs, kurām pašai nesanāk skatīties. Tā kā citi forumieši veic savu novērojumu pierakstus un liek bildes, tad var uzzināt daudz interesanta par notiekošo visur. Forumā ir sadaļa - Aktualitātes, kur Vērotāja(Anda) apkopo aktuālākos katras dienas notikumus, tapēc ir iespēja uzzināt jaunumus pat tad, kad nav bijis laiks skatīties online.

4. Sāku sekot līdzi kamerām epizodiski pirms 5 gadiem, jo tēvs skatījās Looduskalender tiešraides, daudz par to stāstīja. Dabasdatu forumam sekoju trešo gadu. Sākumā pievienojos vien lai ierakstītu kādu novērojumu, bet sirsnīgā, humora pilnā un draudzīgā atmosfēra šeit man iepatikās. Sevišķi pēc tam, kad saorganizējāmies un mūsu virtuālais domubiedru bariņš jau kuplā skaitā satikās dzīvē, lai viens otru iepazītu tuvāk reālajā dzīvē ! :D

5. Protams vērojot notikumus ligzdās un citās kamerās esmu uzzinājusi priekš sevis ļoti daudz jaunus un interesantus faktus. Daba un dzīvnieki mani interesē kopš agras bērnības, kad lasīju Dž.Darela grāmatas, skatījos pa TV Dzīvnieku pasauli un protams arī pētīju katru kustoni un kukaini dabā. :D Tiešraides 24 h diennaktī ir lieliska iespēja uzzināt daudz jauna pat profesionāļiem un atklāj daudz faktus, kas līdz šim nav bijuši zināmi. Klātbūtnes sajūta vērojot tiešraidi ir fascinējoša un katra kamera ir kā seriāls ar sezonām...tikai bez scenārija, bez samākslotības un bez obligāti "laimīgajām" vai "nelaimīgajām" beigām.
Skatoties dabā notiekošo un cenšoties saprast, kāpēc notiek tā vai citādi, redzu, cik ļoti dažādi ir gan putni, gan dzīvnieki pat vienas sugas ietvaros un tas neviļus liek domāt arī par to, kādi esam mēs - cilvēki, par ko pārdzīvojam, par ko priecājamies, par ko cīnamies...

6. Par aizkustinošiem mirkļiem runājot...tādu ir bezgala daudz ! :)
Katrs cālītis, kurš olā urbina caurumu uz pasauli, ir kā svētki un katrs traģiskais notikums liek sabēdāties.
Mani ļoti aizkustināja Kalifornijas plīvurpūces, kur tēviņš Džaspers uzņēmās rūpes par audžubērniem, kad īstais papucis bija gājis bojā. Tāpat arī Misisipi Baltgalvas ērgļu Trio, kur šīs ligzdas divi papiņi uzņēmās rūpes par bērniem un izaudzināja tos pēc tam, kad mamma gāja bojā cīniņā.
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by Lianaliesma »

Esmu Liāna, bet forumā - lianaliesma, par godu mammītei, lai arī viņas vairs nav, bet šādi turpinām vērot kopā.

Sāku vērot ārzemju tiešraides kameras, kad saslima mani mīļie cilvēki, es vairāk tiku piesaistīta mājām. Tas pavēra iespēju būt kopā ar savējiem un vienlaikus būt pasaulē, dabā, ligzdās. Un arī pavērst domas citā virzienā. Forumos iepazinu cilvēkus ar redzīgu aci un jūtīgu sirdi, vēlāk atklāju arī dabasdati.lv forumu, kurā nu jau ar katru gadu pievienojas arvien vairāk ligzdu vērojumu komentētāju, ar kuriem tiekamies un iepazīstamies arī dzīvē.

Ligzdu vērošana tiešsaistē paplašinājusi manus priekšstatus par dabu un norisēm tajā. Vērojot, komentējot, dokumentējot, ir nācies uzzināt daudz interesantas informācijas - internetā, no ornitologiem un citiem komentētājiem forumos. Tā pamazām vien paralēli tam, ka uzzinām, cik ļoti negatīvas sekas cilvēku rīcība izraisījusi pasaules ekosistēmā, uzzinām arī par dabas draugu darīto, lai informētu/izglītotu sabiedrību, piesaistītu brīvprātīgo pasākumiem un kopīgi vērstu par labu dabai nodarīto. Tas paplašina apjausmu par visa esošā vienotību, rada kopības izjūtu, māca sadzīvot uz šīs planētas.

Kā pedagogam un psihologam visvairāk man patīk rast apstiprinājumu savvaļas dabas emocionālajām izpausmēm, vērojot ligzdas putnu pāru ikdienas dzīvi, kas vēl vairāk liek mojaust par visa esošā vienotību plašākā aspektā. Patīk piederības apziņa tiem pasaules "putnu dullajiem" :)

P.S. Priecājos par šo tēmu, kurā iepazīt forumiešus. Būtu jauki turpināt tēmu Iepazīsimies... arī pēc konkrētā raksta publikācijas. :P
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
La Marie
Posts: 2160
Joined: 02 Jun 2015 11:21

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by La Marie »

ekol wrote:Vēl viens jautājums -
Kurš mirklis Jūs visvairāk aizkustinājis/satraucis, sekojot līdzi putnu dzīvei?
1. 2015. gada sezonā jūras ērgļu ligzdā pēc gredzenošanas vecāki ilgi neuzdrošinājās atgriezties pie mazuļa. Kāds prieks bija beidzot ieraudzīt, ka tētis Roberts atnes Durbertai zivi bez galvas!!! Liekas, bija pagājušas pāri par 30 stundām (36h?). Tas nozīmēja, mūsu ērglēns dzīvos un viss būs labi. Otrs saviļnojošais moments bija, kad arī mamma Durbe uzdrošinājās atgriezties pēc pāris nedēļām. Sākumā viņa lidojumā centās nomest zivi ligzdā, citā dienā jau nosēdās uz zara pie ligzdas un vēroja gan mazo, gan ligzdas apkārtni. Durbei nācās sadraudzēties ar bērnu no jauna, jo ērglēns bija pret viņu distancējies, varbūt jau sācis aizmirst. Tomēr Durbe izrādīja ļoti lielu pacietību un izturēja visus knābienus, bļaušanu un centienus izgrūst viņu no ligzdas. Vēlāk, kad ērglēns jau bija izlidojis, Durbe izcēlās ar interesantiem taktiskiem paņēmieniem, piegādājos medījumus - ik pa brīdim varējām vērot, kā Durberta "medī" mammu un medījumu. :D

2. Šajā pavasarī neatgriezās melno stārķu mamma Sēlijas ligzdā. Tēva žēlabas un ligzdas iekārtošana piecu vai septiņu zvaigžņu līmenī burtiski salauza manu sirdi. Kādu laiku nespēju nedz vērot šo un citas kameras, nedz komentēt, līdz iemācījos atkal pieņemt dabas norises tādas, kādas tās ir.
User avatar
MĀRIS
Posts: 15169
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by MĀRIS »

Labdien vēlreiz šajā sadaļā.
Palasot šeit ievietoto, rodas iespaids, ka visspilgtāk atmiņā palikušas tieši sāpīgās atmiņas. Es turpretī gribu izcelt to labo, pozitīvo! Lai vai kā, bet Durbertu mēs izaudzinājām, tāda skaistule aizlidoja pasaulē! Arī Zīļuki abi aizlidoja dodot ļoti daudz pozitīvas emocijas! Arī Sise, Raiskums Amata Ungurs, Raivis Rasa, Pauls Kate, Austrālijas ērglēni, Amerikas baltgalvji, Sisēni šogad,.........! Protams katra ligzda nes ļoti lielu emocionālu lādiņu, kurš brīžiem no ļoti lielas plus zīmes vienā dienā var pārtapt par, liekas, nepārvaramu mīnusu, tad ir jāpaiet maliņā, jāsagremo, jāatrod sevī līdzsvars, lai varētu vispār atvērt kādu tiešraidi.
Man sāpīgākie mirkļi laikam bija pirmie "tukšās ligzdas sindromi", kad aizlidoja Durberta, Zīļuki, pēc tam vēl zivjērglīši /2015. g./
Bet es laikam tomēr šeit atrodos vairāk lai tvertu pēc iespējas pozitīvo lādiņu. Protams varu runāt arī par dabas izpratni,... bet to jau šeit visi pieminējuši.
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by Vērotāja »

Māri, protams, ka pozitīvā ir daudz vairāk kā sāpīgo brīžu. Katrs mazais, kurš izaug veselīgs un izlido, ir liels, liels prieks!
Katrs pavasaris, kad abi lielie laimīgi atgriežas no ziemošanas un satiekas ligzdā, ir tik milzīgs prieks!

Šī mazā daiļava, droši var teikt, ir visa foruma un ne tikai, kolektīvais prieks :D
(Jūras ērglis Durberta, 2015.gada vasara. Viens no pirmajiem lidojumiem.)

Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
La Marie
Posts: 2160
Joined: 02 Jun 2015 11:21

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by La Marie »

MĀRIS wrote: Palasot šeit ievietoto, rodas iespaids, ka visspilgtāk atmiņā palikušas tieši sāpīgās atmiņas. ....
Māri, atļauj Tev nepiekrist - vecāku atgriešanās un saskaņas meklēšana ar bērnu, medību treniņi - tas viss ir ļoti, ļoti pozitīvas atmiņas! :)
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by Lianaliesma »

Mīļie,
Viss ligzdošanas process ir pozitīvs, sākot ar vecāku pāra atgriešanos no ziemas atpūtas vietām un atkal satikšanās. Vai no jauna iepazīšanās.
Sāpīgie momenti ir mazāk, tomēr tie ir tik smeldzīgi, ka uz kādu laiku pārmāc prieku. Bet tie ir arī kā sliekšņi, kuriem pārkāpjot, kļūstam stiprāki. :)
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
MĀRIS
Posts: 15169
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by MĀRIS »

:P :P :P Mīlīši! Bet par to jau arī tāpēc vajag rakstīt - par patīkamo, priecīgo! :P :P :P

Image Image Image Image Image Image Image

.........., un daudzi, daudzi citi stāsti! :P
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by Made »

Jaunākie pārdzīvojumi varbūt aizsedz iepriekšējos (prieks par Durbertas izšķilšanos, nojauta par Durbes pēdējo vasaru, tik dīvainā pasaules gala sajūta par ligzdas izjukšanu Merikotkām), bet fonā krājas spēcīgi iespaidi no melno stārķu likteņgaitām (mūsu, igauņu, lietuviešu), tāpēc mani šogad visemocionālāk ietekmēja notikumi Igaunijas melno stārķu ligzdā. Tu redzi raidītāja datu kartē, kā Karls tuvojas mājām, pārlido Latviju, šodien jāparādās plikajā un galīgi šķībajā ligzdā (un ja nu tiešām nokrīt!). Strazds ar dzeltendzeltenu knābi ilgi dzied, pieber treļļus kā palagus un svētību. Un jā, no tālienes jau dzirdamas arī Karla gaviles tuvojoties ligzdai. Visiem asaras acīs, man ir tā, ka nudien gribas paklanīties šim skaistajam saulē zvīļojošajam putnam, ka viņi tādi mums joprojām ir, ka izdzīvo un prot izvairīties no visiem tiem šķēršļiem, ko cilvēka neapzinātība, ļaunprātība vai nabadzība uzliek papildus tam, ko daba nosacījusi un kam viņi evolūcijas gaitā ir gatavi. Karla sajūtas Kati gaidot, liekas, burtiski trīsuļo kamerā, līdz atlido arī viņa! :) Tās dienas arī reālajā dzīvē staigāju pacilāta, fona noskaņojums tāds eiforisks, viss kārtībā. :) Foruma tēmā tās ir 2.-5.lapa, nezinu, vai mūsu noskaņojums tagad ir sajūtams (jāskatās arī videogabaliņi), bet tad katrs ieraksts "man arī asaras sariesās" tikai pastiprināja emocijas. Un tikpat dziļi reālo dzīvi iespaidoja terora noskaņas pēdējās dienās pirms mazuļa izmešanas (12.lapa), vēl tagad viena no manām parolēm datorā ir "Katisterva" (nu jau varētu arī nomainīt), pati izmešana jau likās atvieglojums (īsts, nevis virtuāls.. sēras, protams, un viss, kas nāk līdz ar to). Liekas nepieņemami, neattaisnojami (nu nebija taču izteikti slims un vārgs, nebija arī liela tā barības krīze pēc tam, melno stārķu taču ir tik maz, katrs svarīgs..), nestrādā samiernieciskie lozungi, ka daba tāda. Un tikai tad, kad līdz ar notikumiem ligzdā nāk visādas paralēles sabiedrībā gan ar varmācībai pakļautajiem bērniem, gan abortiem... kad sāc domāt, cik pati esi bijusi reizēm nesavaldīga pret savu bērnu.. tad jā, kad vainu sāc meklēt sevī, tad vairāk esi spējīga saprast otru... un Kati varbūt sajūt stresu ("kāds ir jāizmet" ielikts dzelžaini no dabas), "pēcdzemdību depresiju", nedrošību par nākotni..

Tā tikai saka, ka virtuālā vide nav īsta. Tā ir tā pati grāmatu lasīšana, kas cilvēku emocionāli audzina, izglīto, liek domāt, pārdzīvot pa īstam, rosina formulēt savas domas un sajūtas. Turklāt mēs arī iepazīstam viens otru reālajā dzīvē un ar katru tikšanās reizi vismaz man rodas sirsnīgākas sajūtas pret cilvēkiem, ar ko esam kopā - savējo sajūta, pat tad, ja reizēm licies, ka Tevi nesaprot.

Nezinu, man nav tā, ka es gribu tvert tikai pozitīvo. Bēdas arī ir jāpārdzīvo, nevar norobežoties un nevajag tās arī "katarsēt". Domstarpības ir jāizrunā un tie nebūt nav viennozīmīgi tikai "kašķi". Bet katrā situācijā ieraudzīt pozitīvo, atrast mierinājumu, spēt par sevi pajokot, komentāros vispirms tvert gaišo pusi - tas gan būtu jākultivē :P

Tā laikam iznāk, ka vairāk runāju par sociālo - par forumu, jo ir svarīga tāda piederības sajūta arī kādai domubiedru kopai ārpus darba un ģimenes. Pašu tiešraižu skatīšanās laikam paņem mazāk laika - jo brīžos, kad gribas to kameras atmosfēru, vienlaikus arī rodas vēlme dalīties forumā ar bildēm (un tas viens zibenīgais klikšķis no kameras skata jau pārvēršas par laiku apstrādei, atkārtojumiem, meklēšanai, kārtošanai, komentēšanai....)

Tomēr tas unikālais dabas tuvums, kad liekas, pats sēdi sēdi ligzdā un šūpojies visos vējos (ko pirmoreiz izbaudīju 2008.gada melno stārķu ligzdā), klausies apkārtni un vēro debesis (Durbes perēšanas laiks!) ir tik meditatīvs :) Dažās kamerās tik skaistas ainavas, saullēkti un saulrieti, ko Rīgā neizbaudīsi, laikapstākļu vienādība un atšķirības... un, protams, putnu dziesmas mikrofonā, putnu dažādība - apliecinājums, ka ir gan vēl, lai arī mūžā neko tādu neesi redzējusi.. dabas pazinēju komentāri, interese meklēt vairāk internetā, ģimenes locekļu pieaugošā interese.
User avatar
MĀRIS
Posts: 15169
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by MĀRIS »

Made wrote:" ...Tā tikai saka, ka virtuālā vide nav īsta. Tā ir tā pati grāmatu lasīšana, kas cilvēku emocionāli audzina, izglīto, liek domāt, pārdzīvot pa īstam, rosina formulēt savas domas un sajūtas. Turklāt mēs arī iepazīstam viens otru reālajā dzīvē un ar katru tikšanās reizi vismaz man rodas sirsnīgākas sajūtas pret cilvēkiem, ar ko esam kopā - savējo sajūta, pat tad, ja reizēm licies, ka Tevi nesaprot......
Un šis forums mūs vieno, jo mēs "lasām grāmatas" par vienu tematu - putniem. Pa tiešo no dabas, bez rediģēšanas, līdz ar to arī visā dabas skarbumā sarakstītas, reizēm arī sāpīgas, bet tomēr skaistas.
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Sandra L.
Posts: 4648
Joined: 01 Apr 2015 11:02

Re: Jūsu viedoklis SestDienai

Post by Sandra L. »

Esmu grāmatvede. No bērnības patīk daba, dzīvnieki, vairāk gan četrkājaini. Bija posms bērnībā, kad gribēju strādāt zooloģiskajā dārzā. Interese par putniem radās, kad piemājas putnu barotavās ziemās tos piebaroju.
Sekoju, jo interesē "kas lācītim vēderā". Ikdienā jau neredzam tik tuvu putnu dzīvi. Vairāk patīk sekot kamerām, kas novietotas tuvāk, lai var redzēt katru darbību, putna raksturu, cīniņus, samīļošanos, nevis tikai, kā atlido un atnes barību. Ieskatos ne tikai putnu, bet arī dzīvnieku kamerās. Vismīļākās ligzdas ir jūras ērgļu (Durbes, Igaunijas 2016.gadā), melno stārķu, ūpju ligzda, vistu vanagu ligzda, Latvijas finiera kameras balto stārķu ligzda.
Sekoju gandrīz katru dienu, kad tieku pie datora. Diena parasti iesākas ar kafijas krūzi 'pie kādas ligzdas'. Pa dienu fonā vienmēr ieslēgta kāda kamera ar pieklusinātu skaņu. Ja dzirdu kādu darbību, ieskatos. Pa brīdim ieskatos Forumā aktīvajās tēmās, kas jauns kādā ligzdā notiek, tad pārslēdzu uz citu kameru.
Dabas Datu novērojumos jau vairākus gadus epizodiski ievietoju savus novērojumus, īpaši pavasaros par putnu atgriešanos. Taču sadaļu par tiešraides kamerām nebiju ievērojusi. Kad man to parādīja, bija 2015.gada februāris - Durbes jūras ērgļu olu perēšanas laiks, un sāku skatīties. Ši kamera un Durberta piesaistīja daudzus skatītājus un forumiešus.
Visvairāk vienmēr aizkustina putnu atlidošana pavasarī (ne tikai, skatoties kameras, bet arī dabā). Arī putnu mazuļu ciņa par izdzīvošanu: kā pašiem jāiemācās ēst, kad vecāki pēc gredzenošanas ilgi nelido, kad ligzdas sāk brukt, kad nepietiek barības.
Locked

Return to “Arhivētās sadaļas”