Diskusijas

User avatar
roosaluristaja
Posts: 1042
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Diskusijas

Post by roosaluristaja »

d.e. wrote:Mežā atradām visādas sēnes, bet šīs bija vissmukākās ! :D


Image
Manuprāt viena no lentārijām (Lentaria sp.). Latvijā šāda tipa sēnes ir maz pētītas. Plašs lauks atklājumiem!
User avatar
roosaluristaja
Posts: 1042
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Diskusijas

Post by roosaluristaja »

Made wrote:
Vērotāja wrote:Ligzdas gariņ, var noskatīties šo Panorāmas sižetu, tur ir pastāstīts par vācu projektu
Tas bija 2010.gads. Vai tajā .pdf failā nav pētījuma rezultāti?

Par to, ka viņi atbilstoši iedzimtībai uzsāk migrāciju 2 nedēļas vēlāk, kad Vācijas lielie putni jau aizlidojuši un viņiem ir "pudeles kakls" pie Gibraltāra, mūsējie lido pa austrumu ceļu un tas nav iedzimts. Bet šiem introducētajiem Vācijā nav no kā mācīties un viņi salido Vidusjūrā. Neturpināsies vairs tāds projekts.
Te manuprāt kaut kas ir sajaukts. Arī Vācijas mazie ergļi lido caur Bosforu, nevis Gibraltāru. Te ir izraksts no pētījuma Zusammenfassung.

"Nur jeder zweite Jungadler erreicht Afrika

Es zeigte sich aber, dass die eingeschlagenen Zugwege nicht durch die Herkunft der Jungvögel, sondern durch das Abzugsdatum bestimmt werden. Diejenigen Jungadler, die deutlich vor den lokalen Altvögeln abzogen, flogen allgemein in südliche Richtungen und landeten meist im Mittelmeer. Die etwas später gleichzeitig mit Altvögeln aus der Region abziehenden Jungvögel flogen dagegen auf dem richtigen Zugweg Richtung Bosporus nach Südosten. Junge Schreiadler, gleichgültig ob aus Deutschland oder Lettland stammend, müssen die optimale Zugroute also von fremden älteren Adlern erlernen – im Gegensatz etwa zu vielen nachts ziehenden Kleinvögeln, denen die angeborene Zugrichtung und -länge zur Orientierung ausreichen. Insgesamt erreichten nur 55 Prozent der Jungvögel Afrika
. "

Pēc šī teksta - neatkarīgi no tā, kur jaunie putni ir dzimuši, viņiem ir svarīgi atrast vecos putnus migrācijas laikā un sekot tiem. Problēmas rodas tiem, kas agrāk( nevis vēlāk kā Mades tekstā) par vecajiem putniem uzsāk migrāciju. Viņi vienkārši lido uz dienvidiem, jo pareizais migrācijas virziens mazajiem ērgļiem nav iedzimts un sakrīt Vidusjūrā. Tas notiek gan ar no Latvijas atvestajiem, gan Vācijā dzimušajiem mazajie ērgļiem. Vāciija ir mazo ērgļu populācijas pašā malā, tāpēc jaunajiem putniem nav daudz cerību atrast pavadoņus vecos ērgļus. Visumā tekstā nav domas, ka projekts bija neveiksmīgs, jo tie mazie ērgļi, kas aizlidoja uz Āfriku un atgriezās, atgriezās Vācijā vai Polijā nevis Latvijā un tādējādi papildinājā vietējo populāciju.
User avatar
MĀRIS
Posts: 15172
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Diskusijas

Post by MĀRIS »

Labrīt!
Beidzot esmu tik tālu atjēdzies, ka varu mēģināt kaut ko uzkricelēt /ne sakarīgu/.
Ko lai saka! Laiks - super! Mednieku namiņš - super! Pirts - super! Ugunskurs - super! Noskaņa - super! Viss super, ar kārtējo "mazuma piegaršu"! Tagad tikai jāmēģina atgriezt smadzenes ikdienas ritumā! :P
Paldies visiem, kas atrada iespēju izrauties un kuplināja mūsu pulciņu. Nu jā - vakarā meža skaņas paklausīties manas maurošanas fonā laikam gan bija pagrūti, bet kad es jau beidzu, un biju bezspēkā atlūzis, viens briedis /pēc Uģa teiktā/ vēl tomēr turpinājis mūsu koncertu ar savu basu. :P
Otrajā rītā ik pa brīdim uzrasināja, un jau sāka likties, ka mūsu "kartupeļošana" būs galīgas "auzas", bet - mēs taču esam "Dievam mīļie bērni", un uz strādāšanu visi slapjumi kā pēc burvju mājiena pazuda! :P
Iespaidu daudz, bilžu maz, bet divas man ir, un tās ir Uģa mājas, kas patiešām ir ievērības cienīgas! :P
Image

Image

Gaidīsim Raganietes, Mades, Pūkas bilžu galerijas!
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
Feja
Posts: 7079
Joined: 08 Feb 2016 21:51

Re: Diskusijas

Post by Feja »

roosaluristaja wrote:Te manuprāt kaut kas ir sajaukts.
Tad ir sajaucis U. Bergmanis. Arī varu apliecināt, ka ornitologs stāstīja, ka no Latvijas ievestie mazie ērgļi Vācijā, migrāciju uzsāk vēlāk kā vietējie. Man prātā kādas 10 dienas. Vēl izvērsās diskusija - kāpēc? Tad vecie putni jau ir projām un jaunajiem putniem nav pavadoņu, kam pievienoties un viņi lido pēc savas saprašanas. Par mazo ērgļu migrācijas ceļu runājot, bija runa par diviem pudeles kakliem, ja kuros netrāpa pieredzes trūkuma dēļ, tad jaunajiem putniem pietrūkst spēka pārlidot Vidusjūru. Neko daudz, tieši Latvijas putni, atpakaļ netagriezās ( putni bija aprīkoti ar raidītājiem), lielākā daļa aizgāja bojā jūrā, tāpēc projekts neattaisnojās un to neturpināja. Kad mēs vaicājām par Vācija projektu, tad U. Bergmanis uzdeva tiešu pretjautājumu - Jūs ziniet, kāpēc Vācijas projekts netiek turpināts? Varbūt U. Bergmanim ir kāda cita informācija, ar kuru viņš solīja iepazīstināt arī forumiešus.
Last edited by Feja on 18 Sep 2017 10:39, edited 2 times in total.
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Nu re, tagad sāksim iepazīties ar pētījumiem.
Iemetu google meklētājā par mazo ērgļu migrāciju un pirmais izlēca šis raksts, kopsavilkuma tulkojums no GT. izskatās, ka arī viss ziņojums pieejams brīvā lasīšanā..
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28768749

Migrācijas kārtība, ko izmanto savvaļas putni, joprojām nav atrisināta. Šeit mēs pētījām nepilngadīgo mazuļu ērgļu (LSE, Clanga pomarina) migrācijas orientāciju, pamatojoties uz pārvietošanu un satelītnovērošanu. Laika posmā no 2004. līdz 2016. gadam 85 neauglīgajiem jaunlaulātajiem (Abelsa) tika audzēti nebrīvē, lai izlaistu vācu iedzīvotāju skaita samazināšanās, tai skaitā 50 putni, kas pārvietoti 940 km no Latvijas. 2009. gadā sekojām 12 pārvietojamiem nepilngadīgajiem, kā arī astoņiem vietējiem nepilngadīgajiem un deviņiem vietējiem pieaugušajiem, lai noteiktu, kā nepieredzējuši putni izmanto stratēģiskās migrācijas ceļus. Vietējie nepilngadīgie izlidoja apmēram vienā un tajā pašā laikā, kad pieaugušie un seši no astoņiem izmantoja Vidusjūras austrumu joslu, ko izmantoja visi pieaugušie. Savukārt pārvietoti nepilngadīgie izlidoja vidēji 6 dienas pirms vietējās LSE, un pieci ceļoja uz dienvidiem un nomira Vidusjūras reģiona vidienē. Tādējādi Āfrikā nonāca mazāk pārvietoto mazuļu (4/12) nekā vietējo nepilngadīgo (7/8). Mēs secinām, ka nepilngadīgajiem LSE ir daudz labākas izredzes apgūt stratēģisko dienvidaustrumu ceļu, ja viņi izbrauc piemērotā laikā, lai savienotos ar pieredzējušiem vecākajiem pēc izlidošanas. Nav skaidrs, kāpēc pārvietoti mazuļi aizgāja tik agri. Neatkarīgi no tā, ka līdz gada beigām lielākā daļa nepilngadīgo gāja bojā, vai tie tika pārvietoti (10/12) vai nē (6/8). Tādējādi mazais izdzīvojušo pārvietoto mazuļu skaits joprojām ir ievērojams Vācijas LSE populācijas gada produktivitātes pieaugums 2009. gadā.
Jā, te tas raksts atveras: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5558239/
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Diskusijas

Post by Lianaliesma »

:) Paldies visiem par iespaidiem, bildēm, projektu informāciju... vēl tikai gaidām vairāk bilžuku. Ar laika apstākļiem arī kolosāli paveicās. Vienīgi žēl, ka ne vienmēr iznāk pievienoties. :roll:
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Te ir tie divi kakli :P mazos ērgļus Movebank nerādīja, te ir Vācijas baltie un melnie stārķi
Image
User avatar
roosaluristaja
Posts: 1042
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Diskusijas

Post by roosaluristaja »

Made wrote:
Jā, te tas raksts atveras: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5558239/
Nu skaidrs. Jā, tas ir tas pats raksts. Tad šis kopsavilkums https://www.nabu.de/news/2017/08/22864.html ir nepilnīgs, jo tur nav minēts par atšķirībām Āfrikas sasniegšanā starp Vācijā dzimušajiem un no Latvijas pārvietotajiem mazajiem ērgļiem. Pašu rakstu man nebija laika sorīt izlasīt. Vēlāk paskatīšos.
User avatar
roosaluristaja
Posts: 1042
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Diskusijas

Post by roosaluristaja »

Finālā secinājumā gan arī rakstā ir minēts, otrajā gadā Vācijā atgriezās apmēram vienāds skaits Latvijā un Vācijā dzimušo jauno putnu, jo daudzi Vacijas jaunie ērgļi Āfrikā gāja bojā
"Therefore, they were less likely than native juveniles to learn the detour around the Mediterranean, and almost all died before reaching Africa. Hatching-year mortality, however, was relatively similar between translocated and native juveniles because many native juveniles that survived the Mediterranean ultimately died in Africa."
Tālis
Posts: 5273
Joined: 13 Apr 2012 10:18

Re: Diskusijas

Post by Tālis »

Mīlīši! Prieks pārņem par skaistajām dienām, ko esat piedzīvojuši! :D
Pamazām pa fragmentiņam no Jūsu izjūtām saliekas krāsaina mozaīka.
Man būtu kāds paveicams rosinājums - no visa un visu redzētā izveidot kopēju "aprakstu" par viesošanos pie ornitologa Uģa Bergmaņa... Protams, ne jau viss tajā iekļausies.
Tā varētu būt viena spilgta vēstures lappuse un kļūt par labu tradīciju vērotāju dzīvē.
Vēl jau būs citi notikumi un interesantas tikšanās.
Ar laiku rodas jauni iespaidi. Gaidīšu vēl!
Putnu dzīves iepazīšana un mīlestība uz tiem vieno cilvēkus.
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Nu labi. Saliku failos bildes. Skatos, ka visvairāk esmu fotografējusi akmeņus, dolomītu, čiekurus (nemaz neliku, tas bija pirms Medņuriesta) un tad dīķi un kartupeļus (un tik un tā redzama tikai "mazā puse" no kaudzes, ko pārlasījām). Madara bija pirmā uz galda saklāšanu, dziedāšanu (viņa zināja vārdus un smuki dziedāja! un Māris uz daudz ko bija gatavs ar savu ģitāru un balsi) un re, arī pie kartupeļiem Madara ir pirmā lasītāja :P un man žēl, ka es visu pulciņu nenobildēju (rokas ar zemēm bija).

Jūs jau laikam esat redzējuši putnu palaišanas torni, tāpēc es to nobildēju no aizmugures (ar mušmirēm un baltajiem bērziņiem priekšplānā), lai redzētu, kādā ainavā viņi aizlido. Arī Ērglenei vasarā ir zaļš aizvējš (stacijas bilde foruma tēmā ir koku plikajā laikā bildēta) no vienas puses.

https://failiem.lv/u/ygmmapfw#_

(paskatīšos, kuras no neieliktajām var aizsūtīt personiski - bija reizēm daudz līdzīgu)
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Vērotāja wrote:Uģa Bergmaņa atsūtītās Medņuriesta fotogrāfijas:

Image
Vērotāja gribēja nakts bildi :D :D :D
Feja
Posts: 7079
Joined: 08 Feb 2016 21:51

Re: Diskusijas

Post by Feja »

Made wrote: Madara bija pirmā uz galda saklāšanu, dziedāšanu (viņa zināja vārdus un smuki dziedāja! un Māris uz daudz ko bija gatavs ar savu ģitāru un balsi) un re, arī pie kartupeļiem Madara ir pirmā lasītāja :P un man žēl, ka es visu pulciņu nenobildēju (rokas ar zemēm bija).
Mēs arī zinām iemeslus, kāpēc Madara visur bija pirmā. Jauka meitene. ;) :D
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Nav vēl forumā atrādījusies Pūka. Viņa prata būt tik nemanāma un nenogurstoša namamātes vietā - liela jo liela pateicība Tev :) un visu cieņu Tev par rūpēm, lai arī mūsu kopābūšana meža mājā būtu omulīga un pēc iespējas "nemanāma" :P
Feja
Posts: 7079
Joined: 08 Feb 2016 21:51

Re: Diskusijas

Post by Feja »

Es arī gribu teikt lielu Paldies par vienkārši kopā būšanu klātienē un čaklajiem foto meistariem. :) Kartupeļu pārlasīšana U. Bergmaņa mājās mani aizveda sajūtās par bērnības, skolas un kolhoza laikiem. :)
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Made wrote:Jūs jau laikam esat redzējuši putnu palaišanas torni, tāpēc es to nobildēju no aizmugures (ar mušmirēm un baltajiem bērziņiem priekšplānā), lai redzētu, kādā ainavā viņi aizlido.
Te es to biju redzējusi (nupat paskatījos, ka attiecīgajā foruma tēmā nav torņa bildes no priekšpuses)
http://www.lsm.lv/raksts/dzive--stils/v ... ba.a97035/
User avatar
Vērotāja
Posts: 47137
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas

Post by Vērotāja »

Feja wrote:
Made wrote: Madara bija pirmā uz galda saklāšanu, dziedāšanu (viņa zināja vārdus un smuki dziedāja! un Māris uz daudz ko bija gatavs ar savu ģitāru un balsi) un re, arī pie kartupeļiem Madara ir pirmā lasītāja :P un man žēl, ka es visu pulciņu nenobildēju (rokas ar zemēm bija).
Mēs arī zinām iemeslus, kāpēc Madara visur bija pirmā. Jauka meitene. ;) :D
Patiešām, dziedāšana un smiešanās pie ugunskura bija tik sirsnīga un jauka. Un prieks atklāt draugos jaunus talantus, nezināju, ka Māris un Madara tik skanīgi dzied :D


Mājās palicēji, ja jūs zinātu kāāaaadas tur bija debesis! Visas zvaigznes varēja saskaitīt.
Made, paldies par bildi :D
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Vakarā kāds jautāja, kas notika pēc tam ar to ērgli, ko Uģis tur rokās, Urmasam un Jānim asistējot.

Viņu sauc LV235 :D
Te es Diskusiju 365.lapā biju ielikusi viņa ceļojumus no birdmap pavasara kartes
https://dabasdati.lv/forums/viewtopic.p ... 61#p152461

Un te pie Melno stārķu migrācijas 90.lapā, stāstot par birdmap rudens migrācijas karti, pieminu arī LV235 tālāko ceļu
un Zemgalē pie Lietuvas robežas redzams arī mūsu pirmais jūras ērglis ar raidītāju A531
https://dabasdati.lv/forums/viewtopic.p ... 65#p152765
User avatar
La Marie
Posts: 2160
Joined: 02 Jun 2015 11:21

Re: Diskusijas

Post by La Marie »

Labrīt!
Lasu un pārlasu, un atkal no jauna skatos jūsu bildes, reportāžas, pārdomas! Paldies, ka dalāties - nedaudz klātesamības sajūta tomēr tādējādi ir. :)
...un visiem tādi glīti gumijas zābaciņi kājās! Un tupeņi pārlasīti, sašķiroti, glīti ziemai sapakoti. :) :) :) Jauki!
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Māris vēl tomēr nav spējis atbildēt - kur tiek plānots izvārīt neizvārīto zupu! (nevarējām apēst visu, ko sanesām)!

Hmm, un kā to savietot ar Jāņa Ķuzes prezentācijas uzmanīgu paskatīšanos (varbūt Ķemeru Meža mājā?)... :roll:
Locked

Return to “Arhivētās sadaļas”