Diskusijas

User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas

Post by Vērotāja »

Par jautājumu - piekūnam acis ir tādas lielas uz plakanas galvas, tos var atšķirt no visiem putniem
http://ornitofaunistika.com/lvp/faltin.htm
http://ornitofaunistika.com/lvp/falcol.htm

Vanagiem acis dzeltenas ar mazu melnu radzeni
http://ornitofaunistika.com/lvp/accgen.htm
http://ornitofaunistika.com/lvp/accnis.htm

Taču Tavās bildēs nav ne piekūns, ne vanags.
Piekūni, man liekas, tādā aukstumā Latvijā nav sastopami, bet vanagiem ir svītrains vēders (jaunajiem vertikālas svītras, vecajiem horizontālas).
Tas putniņš izskatās pēc peļu klijāna http://ornitofaunistika.com/lvp/butbut.htm
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Paldies, Vērotāja, tā izskatās. Iespaids gan bijis, ka "melns" putns - acīmredzot, raibumi un gaišumi nebija izteikti tajā pozā..
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas

Post by Vērotāja »

Par spalvu Wikipēdija raksta

https://lv.wikipedia.org/wiki/Pe%C4%BCu_klij%C4%81ns
Apspalvojums var būt dažāds: no tumši brūna līdz gaišam, gandrīz baltam. Tomēr parasti tas ir brūns. Astes un spārnu lidspalvas ar gaišāku šķērssvītrojumu.[1] Vēderpuse gaišāka nekā mugura. Acis brūnas, knābja paugurs un kājas dzeltenas. Peļu klijānam ir raksturīgi plati spārni, kā arī aste ir salīdzinoši īsa un plata.[5]
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Jā, Vērotāja. Tajā tuvākajā bildē es esmu maksimāli pagaišinājusi tumšos laukumus un var redzēt, ka ir tumšbrūns un ka gaišākas krāsas apakšpusē, bet no tāluma tā arī izskatās tumšs ("melns"). Paldies! :)
puke
Posts: 932
Joined: 09 Jan 2011 11:01

Re: Diskusijas

Post by puke »

Principā Verotāja jau visu ir uzrakstījusi, es tik mazliet papildināšu.

Piekūnus var atšķirt pēc to bārdas svītras (tumša svītra zem acs uz leju). Dažām sugām tā ir izteiktāka, citām mazāk izteikta. Vēl tiem ir raksturīgi šauri spārni un veikls lidojums. Ziemas periodā principā pa kādam purva vai lielajam piekūnam var sastapt LV teritorijā, bet peļu klijānus daudz lielākā skaitā.

Konkrēti šis man izskatās pēc tumša peļu klijāna. Neesmu liels plēšputnu vecuma eksperts, bet man šķiet, ka jaunajiem peļu klijāniem būtu jābūt pleķainākiem. Sēdošam peļu klijānas visvienkāršākā pazīšanas pazīme ir "lacītis" - tumšāks laukums uz krūtīm pusaplī. Bet par cik peļu klijāni ir sastopami ļoti dažādā krāsojumā, tad dažiem tas ir izteiktāk, bet citiem daudz mazāk pamanāmi.
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Paldies, puke!
Atradu DD 2011.gada rakstu https://dabasdati.lv/lv/article/latvija ... jani/2014/
Līdzīgs izskatās.
Marta sākumā tie atgriežoties (kas aizlidojuši), varbūt šis te paagrāk un nu sabozies par auksto sagaidīšanu :P
User avatar
Ģeogrāfs
Posts: 409
Joined: 01 May 2015 17:40

Re: Diskusijas

Post by Ģeogrāfs »

Labvakar!
Ja par putniem, tad arī jūtos nedaudz samulsusi... Pirmajā brīdī šķita kas līdzīgs dzenim (no mugurpuses), tālākos minējumos ar sevi labāk neielaidos... ;) Dažas dienas padzīvojās kopā ar zīlītēm un zvirbuļiem, nu ir pazudis.

Image
Simba
Posts: 1627
Joined: 02 May 2015 18:46

Re: Diskusijas

Post by Simba »

Ģeogrāfs wrote:Labvakar!
Ja par putniem, tad arī jūtos nedaudz samulsusi... Pirmajā brīdī šķita kas līdzīgs dzenim (no mugurpuses), tālākos minējumos ar sevi labāk neielaidos... ;) Dažas dienas padzīvojās kopā ar zīlītēm un zvirbuļiem, nu ir pazudis.
Tas nav sīlis? :shock:
Es gan protams esmu lielākais putnu speciālists un visticamāk jau tagad varu sākt sarkt un bālēt :lol:
User avatar
Ģeogrāfs
Posts: 409
Joined: 01 May 2015 17:40

Re: Diskusijas

Post by Ģeogrāfs »

Nē, sīlis tas nebija, augumā apmēram kā dzilnītis.
puke
Posts: 932
Joined: 09 Jan 2011 11:01

Re: Diskusijas

Post by puke »

User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Apsveikumi

Post by Lianaliesma »

:evil: Nekad nesapratīšu cilvēkus, kas paši nospēruši no dabas kādu skaistu skatu, ielikuši to publiskai apskatei un kam žēl, ka šis skaistais mirklis ceļo tālāk
un iepriecina pārējos bez viņu īpašnieciskajiem atribūtiem, brrrrr ... tādu pat negribas aplūkot...(nerunāju te par komerciālu attēla izmantošanu un par attēlu ar augstu pievienoto māksliniecisko vērtību, ar īpašu individuālo prasmi atklāt kādas nianses).
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
La Marie
Posts: 2160
Joined: 02 Jun 2015 11:21

Re: Apsveikumi

Post by La Marie »

Vērotāja wrote: Šajā sakarā milzīgs lūgums, ja ņemam no kāda ārēja resursa fotogrāfiju, lūdzu vispirms paskatīties kas ir minēts par autortiesībām, parasti aizliegumus pārpublicēt autori raksta lapas apakšā. Dažkārt, ja ir dota atļauja pārpublicēt nekomerciālos nolūkos (kā pie mums), tad ir prasība ievietot aktīvu saiti uz oriģinālu.
Nezinu, par kuru fotogrāfiju tieši runājam, dažreiz arī pati grēkoju (un ļoti atvainojos, ja tā ir mana vaina :oops: ), bet visnotaļ gribu ATBALSTĪT autortiesību prasības. Nav nemaz tik viegli to skaisto mirkli "no dabas nospert". :) Tas prasa gan zināšanas, gan materiāli tehnisko bāzi, gan laiku, gan talantu, gan gan gan... Lai arī dažreiz liekas paranojiskas dažu autoru prasības pēc viņu vārda un tiesībām, tomēr - ja tos skaistos skatus fotogrāfēsim paši, tad attīstīsim savus talantus, spējas, pavadīsim daudz vairāk laika, vērojot dabu un procesus, meģinot ieraudzīt savām acīm skaistās dabas līnijas un noskaņas. Tuklāt apgūsim savas fotokameras, kas teju vai katram ir pieejamas (vismaz telefonā vai kā mazs aparātiņš somiņā).
Tā kā, neizmantojot citu autoru foto, mēs dodam iespēju paši sev attīstīt savus talantus un būt vairāk kopā ar dabu! Image
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Apsveikumi

Post by Lianaliesma »

La Marie, es ne par to. Esmu pret tai paranojiskajai bailei, ka kāds kādu apsveikumu forumā neieliek.
Turklāt - tas, kurš daudz pūļu ieguldījis attēlā un pats ir priecīgs, tomēr ar to neapmierinās, vēlas, lai citi aplūko un apjūsmo, citādi taču neliktu publiski, bet varbūt tad arī tā publika sāks prasīt samaksu, par to, ka savu laiku tērē un apskata, izsaka atzinību, novērtē, jo tak tomēr ir vajadzīgi tie daudzie apjūsmotāji? :lol:
Protams, publiskojot, atsauce uz autoru ir bezierunu korekta vēlme :)
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
La Marie
Posts: 2160
Joined: 02 Jun 2015 11:21

Re: Apsveikumi

Post by La Marie »

Lianaliesma, mīļie Dabas Datu draugi, būs jau labi! Image
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Apsveikumi

Post by Lianaliesma »

LaMarie! Image
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Apsveikumi

Post by Vērotāja »

La Marie wrote: Nezinu, par kuru fotogrāfiju tieši runājam, dažreiz arī pati grēkoju (un ļoti atvainojos, ja tā ir mana vaina :oops: )
Negribu konkrēto cilvēku sāpināt, minot viņas vārdu. Jo būtībā tam nav nozīmes, ka tā komentētāja ieraudzīja konkrēto bildi. Tikpat labi tas varēja būt jebkurš no mums, kurš ievieto no interneta ņemtu fotogrāfiju.

Pēc tam pārbaudīju to nelaimīgo fotogrāfiju ar google funkciju "meklēšana pēc attēla", bilde ir izceļojusi pa pasauli un bija atrodama vēl vismaz simts vietās. Gan pinterestā, gan Feisbukā, gan kaut kādās vietnēs ar hieroglifiem un kirilicu. Tā kā jebkurš varēja jebkurā no šīm vietām paņemt un nekāda aizlieguma tur nebūtu. Pats interesantākais, ka bildes oriģinālu fotogrāfes vietnē google neindeksēja, jo fotogrāfe (laikam vēlāk) salikusi oriģināliem virsū ūdenszīmes.

Tā kā formāli jau taisnība, ka jārespektē autortiesības, bet praktiski tas bieži ir vispār neiespējami, jo neiespējami atrast oriģinālu.
Manuprāt, autortiesību jautājumu visnormālāk ir atrisināt autoriem uzliekot uz bildes virsū savu vārdu un tad jebkur, kur vien šī bilde nebūtu redzama, visur būs zināms kas ir šīs bildes autors.
Kā, piemēram, uz šīm fotogrāfijām https://dabasdati.lv/forums/viewtopic.p ... 152#p56152
vai šīm https://dabasdati.lv/forums/viewtopic.p ... 87#p157787
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Simba
Posts: 1627
Joined: 02 May 2015 18:46

Re: Apsveikumi

Post by Simba »

Es joprojām domāju, ka mums ir paveicies ar to, ka pret dabasdatiem kā šīs bildes oficiālo pārņēmēju (kā vietni, kurā bilde likta) - netika izvirzītas soda naudas. Un manā izpratnē tieši soda naudas, pārpublicējot bildi bez atsauces, ir lielākais risks, uz kuru mēs varam iegrābties. Šobrīd drusku laiks spiež, tādēļ nemeklēšu, bet es esmu facebookā redzējusi situāciju, kur kāda bezpeļņas organizācija ir savā lapā ievietojusi attēlu bez atsauces un beigās ir dabūjusi veselu depešu no autora vai tā juristiem, kur depešā ietilpa arī rēķins par turpat 1000 eur samaksu. Uzgāju šim rakstam, jo organizācija prasīja publisku palīdzību dēļ tā, ka atrunas - mēs no šīs bildes nepelnām naudu - nestrādāja. Un situācija gāja jau ārpus kontroles. Tāpēc tas, ko man personīgi gribētos, ir mūsu starpā vienoties, kā mēs varam no šādām situācijām izvairīties jau preventīvi? Vērotājas piemērs ar bildi, kura bijusi dabonana jebkur ir ideāls piemērs tam, kā potenciāli radīt risku dabasdatiem radīt lielākas nepatikšanas kā gribētos :roll:
Un es te pat negribu diskutēt par ētiku vai to, cik pieņemamas ir autoratsauces - ja tāda prasība pastāv, tātad tā ir likumīgi izmantojama un punkts. Mēs to varam vai nu pieņemt vai nepieņemt - tā jau ir katra paša individuālā izvēle. Tik joprojām jautājums ir par to, ko darīt tad, ja nepieņemam un rezultātā ir pats sliktākais iznākums ar soda naudām :roll:

Domu pametu un atstāju pārdomām, es off :D Piedodiet :P
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Apsveikumi

Post by Lianaliesma »

Autortiesību likums nosaka, ka nevar izmantot otra darbu, lai pats gūtu peļņu. Nedomāju, ka par katru kāda zieda attēlu ir iespējams pieprasīt soda naudu. Tā jau ir mūsu, iebiedētās un sevi necienošās sabiedrības, interpretācija. Cita lieta, ja ir kaut kas oriģināls, viennozīmīgi atpazīstams.
Nudien gribētos zināt, kas tā par bildi un kas ir tas, kurš vērsies pie dabasdatu administrācijas.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Apsveikumi

Post by Lianaliesma »

Simba wrote:... esmu facebookā redzējusi situāciju, kur kāda bezpeļņas organizācija ir savā lapā ievietojusi attēlu bez atsauces un beigās ir dabūjusi veselu depešu no autora vai tā juristiem, kur depešā ietilpa arī rēķins par turpat 1000 eur samaksu. Uzgāju šim rakstam, jo organizācija prasīja publisku palīdzību dēļ tā, ka atrunas - mēs no šīs bildes nepelnām naudu - nestrādāja.

Te ir pavisam cita situācija. Organizācija izveidojusi savu mājaslapu ar kādu mērķi piesaistīt sev klientus un tajā tiešām būtu liekami vien savi dokumenti, teksti un attēli.
Cik atceros, autortiesību likumā bija runa, ka 1. cilvēks var privāti 2.izmantot savam priekam, ne peļņai, publiski pieejamu attēlu, 3.ja nav atrunas, ka to nedrīkst izmantot 4. ja ir autora paraksts.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Apsveikumi

Post by Vērotāja »

Sodu par autortiesību pārkāpumu var uzlikt tiesa vai kolektīvā pārvaldījuma organizācija.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Locked

Return to “Arhivētās sadaļas”