Diskusijas

User avatar
Vērotāja
Posts: 47365
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas

Post by Vērotāja »

Sarakstījos ar Uģi par to prezentāciju, sola atsūtīt.

Visiem sveicieni un, citēju: Jā, un vēl gribēju pateikt, ja ir vēlēšanās un "revolucionārā situācija nobriedusi", mana meža māja forumiešiem ir pieejama jebkurā gadalaikā.

:D
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Diskusijas

Post by Lianaliesma »

Vērotāja wrote:Sarakstījos ar Uģi par to prezentāciju, sola atsūtīt.

Visiem sveicieni un, citēju: Jā, un vēl gribēju pateikt, ja ir vēlēšanās un "revolucionārā situācija nobriedusi", mana meža māja forumiešiem ir pieejama jebkurā gadalaikā.

:D

Tad jau kādreiz arī es tikšu... :P :)
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Tālis
Posts: 5273
Joined: 13 Apr 2012 10:18

Re: Diskusijas

Post by Tālis »

[quote="Made"]Nu labi. Saliku failos bildes.

Pallldies, Made! :D :D :D
It kā pats tur būtu bijis klāt!!!
Putnu dzīves iepazīšana un mīlestība uz tiem vieno cilvēkus.
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Made wrote:Feja un Raganiete ierunājās par Latvijas Finiera putnu barotavas kameras situāciju - lai taču viņi nemaz nesāk barošanu, ja nespēj līdz galam turpināt. Varbūt Jānis Ķuze var ko teikt. Ak, un izrādās, ka Uģis Bergmanis un Jānis Rudzītis ir piedalījušies arī Latvijas Finiera stārķu kameru ierīkošanā. Akcentējām, ka tur ir četras kameras un pastāstījām par to, kā meitenes uzturēja barotavu kopš februāra. Uģim bija licies, ka viņi paši barojot, nu gan viņš ar tiem teicās parunāt.
Tomēr ne saimnieku, ne mūsu meiteņu liktās speķādiņas labāk nesalīdzināt ar Uģa likto cienastu - līkam ābeles zaram pārmesto cūkādu (kas bija - mežacūka vai fermas cūka? vai vispār kāda cita?). Nez, kāda būtu vērošana pie tāda tepiķa? :lol:
Madara_Ozola
Posts: 218
Joined: 28 May 2015 21:30

Re: Diskusijas

Post by Madara_Ozola »

Sveiciens forumiešiem. :)
Vispirms paldies visiem par kopā būšanu - te vietā būtu Prāta Vētras dziesmas vārdi: "Tā nogurt var tikai no svētkiem..." Un svētki bija - es pat teiktu - tāda pilnasinīga dzīves svinēšana. Feja, es gan nezinu iemeslus, kurus Tu minēji "kāpēc Madara visur bija pirmā", bet vienmēr ja ko daru - tad pa īstam un tā, ka ir kādu laiku forši un jautri atcerēties.
Sirsnīgs paldies Nama saimniekam Uģim par uzņemšanu un ābolu vīnu :). Paldies Jānim Ķuzem un Jānim Rudzītīm par sajūtu, ka Foruma pasākumi joprojām ir to vērti, lai tajos būtu putniem pietuvinātu profesionāļu klātbūtne. Īpašs paldies d.e. par izvizināšanu. Atpakaļceļā jau nedaudz skaitījām kilometrus, bet malacis d.e. šoferēja godam. Liels paldies Madei par bildēm un sirds siltumu, MĀRIM paldies par foršās skanīgās atmosfēras radīšanu, Vērotājai paldies par mūsu visu saorganizēšanu un "saganīšanu", Ligzdas Gariņam paldies par gardo kakao, Parsley - super, ka saņēmies atbraukt un prieks, ka patika, Raganietei paldies par bildēm, kas vēl būs un rimto klātbūtni, Fejai paldies par pozitīvismu un enerģiju visa pasākuma garumā, Mīce - dikti labi, ka uzreiz jau spēji iejusties un līdzdarboties - daži mirkļi un Tu jau biji savējā, Bitītei paldies par kopējo lielisko noskaņu, šķiet, ka Tu smaidi vienmēr, Pūkai paldies par izrīkošanu un rokas turēšanu uz pulsa, lai pēc mums paliktu kārtība un tīrība.
Un visiem kopā paldies par sarūpētajiem gardumiem, sarunām, smiekliem un, galvenais, paldies par to sirsnību, kas no Jums katra staro - pat ja kāds to grib nedaudz noslēpt - nesanāk. :)
Tiekamies!
User avatar
Biker
Posts: 824
Joined: 20 Jan 2017 13:53

Re: Diskusijas

Post by Biker »

laipni gaidīsim atpakaļ. :)
Paldies visiem par jūsu ceļojuma ziņojumiem un attēliem.
Hildina
Posts: 2638
Joined: 12 Mar 2015 11:07
Location: Rīga

Re: Diskusijas

Post by Hildina »

Paldies ,ka esat parūpējušies arī par tiem, kuri nebija starp jums, bet domās bija tā kā tā ! Lasu un skatu bildes un vēl par maz un par maz :D
User avatar
mega2
Posts: 56451
Joined: 30 May 2015 12:27

Re: Diskusijas

Post by mega2 »

Hildiņa wrote:Paldies ,ka esat parūpējušies arī par tiem, kuri nebija starp jums, bet domās bija tā kā tā ! Lasu un skatu bildes un vēl par maz un par maz :D
Pievienojos Hildiņas teiktajam-paldies par aprakstiem un bildēm-prieks bija atkal redzēt jau pazīstamas sejas un vērot jaunas! :P Cerams,ka nākošajā tusā varēšu Jūs visus satikt klātienē! :P
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Biker wrote:laipni gaidīsim atpakaļ. :)
Paldies visiem par jūsu ceļojuma ziņojumiem un attēliem.
Nezinu, kur esi licis saiti, bet es paguvu aiziet un iztulkot :lol:
Lai arī mazais ērglis nav minēts kā IUCN apdraudēta suga, Bernd-Ulrich Meyburg no BirdLife Germany (NABU) zina, ka graciozo plēsīgo putnu nākotne Vācijā ne tuvu nav nodrošināta. Meyburg paskaidro, ka pēdējo desmitgažu laikā Vācijas mazo ērgļu populācija ir samazinājies līdz gandrīz 110 audzēšanas pāriem tikai, lielā mērā tāpēc, ka zuduši biotopi, kā arī ilgstošās migrācijas laikā uz ziemošanas vietām Dienvidāfrikā tos vajā malumednieki. Lai izvairītos no Vācijas mazo ērgļu populācijas iznīcināšanas, Meyburg ir pārvietojis cāļus no stabilākas Latvijas mazo ērgļu populācijas, cerot palielināt mazo ērgļu sarūkošo skaitu Vācijā. Tomēr nebija skaidrs, vai pārvietoti cāļi varētu izdzīvot nogurdinošajā migrācijā uz ziemošanas vietām Dienvidāfrikā. Lai pārliecinātos, ka saglabāšanas stratēģija varētu radīt cerību Vācijas mazo ērgļu populācijai, Meyburg vajadzēja pierādījumus, ka pārvietotie cāļi varētu kaut kā nonākt Dienvidāfrikā un veiksmīgi atgriezties.

"Es sāku aizsardzības projektu Brandenburgas federālajā zemē 2004. gadā," saka Meyburg, paskaidrojot, ka šī shēma nav ietekmējusi Latvijas mazo ērgļu populāciju, jo tika ņemti tikai tie cāļi, kas izšķiļas otrie un parasti mirst dažu dienu laikā. Meyburg un viņa starptautiskā dabas aizsardzības darbinieku grupa izglāba cāļus - kuri pēc Bībeles stāsta par Kainu un Ābelu tiek saukti par Ābeliem - pat pirms viņu izšķilšanās un tika audzināti Latvijā, pirms tie tika pārvietoti uz drošu slēptuvi - ko sauc par “hack” - Schorfheide-Chorin rezervātā Brandenburgā. "Mazie cāļi tiek baroti, izmantojot lelli, kas izskatās kā pieaugušo putnu galva", saka Meyburg, piebilstot: "Kad tie ir pietiekami lieli, lai barotos paši, pārtika tiek pasniegta šajā “hack” kamerā caur nelielu caurumu vienā no cietajām sienām... lai izvairītos no cilvēku tēla nostiprināšanās putna apziņā".

2009.gadā komanda bija aprīkojusi ar viegliem GPS raidītājiem 12 Latvijas Ābelus, astoņus mazos ērgļus no vietējām ligzdām un deviņus pieaugušos, lai sekotu viņu izlidošanai un migrācijai. Meyburg atgādina, ka lielākā daļa Ābelu migrāciju uzsāka agrāk nekā pārējie migranti, izlidojot no 10. līdz 11. septembrim ar dažiem, kas palika līdz 16.-17. septembrim. Savukārt lielākā daļa pieaugušo rādīja piemēru izlidojot no 16. līdz 19. septembrim, bet Brandenburgā izšķīlušies cāļi izlidoja no 14. līdz 16. septembrim, viens gan vilcinājās līdz 26. septembrim, kad devās ceļā pēdējais pieaugušais. Lai nu kā, kad Meyburg analizēja putnu migrāciju, viņš saprata, ka Ābelu agrīnā aizlidošana, visticamāk, izraisīja nelaimi.

Tā vietā, lai sekotu vairāk pieredzējušo pieaugušo putnu maršrutam - uz dienvidaustrumiem pāri Bosforam un gar Vidusjūras austrumu piekrasti pirms ielidošanas Āfrikā caur Suecu, lielākā daļa Ābelu virzījās uz rietumiem, pirms tie mēģināja šķērsot Vidusjūru. Meyburg paskaidro, ka, tā kā ērgļi ir lieli salīdzinājumā ar daudziem citiem migrantiem, viņi nevar ilgstoši noturēt “flapping” (spārnus vēcinošo) lidojumu un tāpēc ir atkarīgi no virszemē ģenerētajām termālajām strāvām, lai gaisā paceltos. Bez šim paceļošajām termālajām strāvām nepieredzējušie putni ir nolemti neveiksmei, kad tie šķērso ūdeni. Līdz ar to četri jaunie putni pazuda Vidusjūrā un divi nomira Ziemeļāfrikā, un tikai četri no viņiem pabeidza pilnu migrāciju.

Savukārt tikai viens no astoņiem jauniešiem, kas izšķīlās Vācijā, nomira turpceļā, sekojot tam pašam maršrutam kā pieredzējušie pieaugušie putni uz dienvidiem pāri Bosforam. "Nepilngadīgie mazie ērgļi ir ļoti atkarīgi no pieaugušo vadības, lai izdzīvotu pirmās migrācijas laikā un atrastu tradicionālās ziemošanas vietas", saka Meyburg.

Kaut arī bija skaidrs, ka episkais turp un atpakaļ ceļojums paņēma ievērojamu daļu no visie jaunajiem putniem - tikai divi no divpadsmit 2009. gada Ābeliem atgriezās, kamēr gandrīz 25% vietējo cāļu atnāca mājās - Meyburg ir ieinteresēts par Ābelu potenciālu sugas saglabāšanas stratēģijā. "Vislielākais panākums bija Latvijas mazais ērglis, tēviņš, kurš pēc 2 gadiem atgriezās izlaišanas vietā un vairākas reizes tur barojies", atgādina Meyburg, piebilstot, ka 3 gadus vēlāk jaunulis galu galā izaudzināja savu cāli. "Tika izveidota jauna teritorija, kas agrāk nepastāvēja," viņš triumfēja.
https://www.eurekalert.org/pub_releases ... 072717.php
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Vispār es esmu diezgan liels neticīgais Toms. No Uģa un šiem rakstiem es saprotu, ka migrācijas ceļi neiedzimst. Nezinu Ābelu maršrutus, no Uģa biju sapratusi, ka vienkārši lidoja uz dienvidiem..
.. nu bet no Igaunijas (tātad arī Latvijas) viņiem arī ir jālido vienkārši uz dienvidiem - ka tik nav iedzimtība tomēr.. :roll: :P (tāpat vien - laikam bērnišķīgs iebildums, gan jau tā ir sakritība)
Image
User avatar
Vērotāja
Posts: 47365
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas

Post by Vērotāja »

Made, paldies, ka pārtulkoji.

Migrācija, liekas, tik neizpētīta lieta, ka uz kaut kādu 10-20 vai pat 100 cāļu pamata izdarīt secinājumus, kaut kā liekas pāragri.
Pārāk maza tā grupa.
No 8 vāciešiem atgriezās 2.
No 12 Ābeliem atgriezās 2.
Ja būtu 800 un 1200 salīdzināti, tad varētu par kaut ko spriest. Jo no Ābelu grupas, lai dabūtu tos pašus vācu 25% vajadzēja izdzīvot tikai vēl vienam (!) jaunulim. Pieņemsim, ka tas viens varēja izdzīvot, bet vietējais ļaunais puika nošāva ar gaiseni vai apēda saindētu žurku.

Visi zin standarta migrācijas ceļus, bet kas ir tas klikšķis, kas liek putnam lidot, galvenais, uz kuru pusi lidot, tas ir zinātnes baltais laukums. Par sekošanu pieaugušajiem, tas ir pieņēmums, kas, cik zinu, nekā nav pierādīts. Versija.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Biker
Posts: 824
Joined: 20 Jan 2017 13:53

Re: Diskusijas

Post by Biker »

Made wrote:Nezinu, kur esi licis saiti, bet es paguvu aiziet un iztulkot :lol:
:oops: :oops: :oops:
(http://jeb.biologists.org/content/220/15/2679.1)
...Es noņēmu no jauna, jo raksts tika pieminēts https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5558239/ šeit...
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Nu tā, tagad mums ir saite saites galā. Tulkoju es no tās saites, kuru Biker norādīja, pēc tulkošanas, kad Biker bija nodzēsis, es atradu citu saiti, ko ieliku sava tulkojuma beigās, savukārt tur viņi lūdz pāpublicējot atsaukties uz šo, tad nu katram gadījumam ielieku:
IF REPORTING THIS STORY, PLEASE MENTION JOURNAL OF EXPERIMENTAL BIOLOGY AS THE SOURCE AND, IF REPORTING ONLINE, PLEASE CARRY A LINK TO: http://jeb.biologists.org/content/220/15/2765.abstract
Mīce
Posts: 456
Joined: 15 Jun 2012 11:27
Location: Limbaži,Valmiera

Re: Diskusijas

Post by Mīce »

Madara_Ozola wrote:Sveiciens forumiešiem. :)
Vispirms paldies visiem par kopā būšanu - te vietā būtu Prāta Vētras dziesmas vārdi: "Tā nogurt var tikai no svētkiem..." Un svētki bija - es pat teiktu - tāda pilnasinīga dzīves svinēšana. Feja, es gan nezinu iemeslus, kurus Tu minēji "kāpēc Madara visur bija pirmā", bet vienmēr ja ko daru - tad pa īstam un tā, ka ir kādu laiku forši un jautri atcerēties.
Sirsnīgs paldies Nama saimniekam Uģim par uzņemšanu un ābolu vīnu :). Paldies Jānim Ķuzem un Jānim Rudzītīm par sajūtu, ka Foruma pasākumi joprojām ir to vērti, lai tajos būtu putniem pietuvinātu profesionāļu klātbūtne. Īpašs paldies d.e. par izvizināšanu. Atpakaļceļā jau nedaudz skaitījām kilometrus, bet malacis d.e. šoferēja godam. Liels paldies Madei par bildēm un sirds siltumu, MĀRIM paldies par foršās skanīgās atmosfēras radīšanu, Vērotājai paldies par mūsu visu saorganizēšanu un "saganīšanu", Ligzdas Gariņam paldies par gardo kakao, Parsley - super, ka saņēmies atbraukt un prieks, ka patika, Raganietei paldies par bildēm, kas vēl būs un rimto klātbūtni, Fejai paldies par pozitīvismu un enerģiju visa pasākuma garumā, Mīce - dikti labi, ka uzreiz jau spēji iejusties un līdzdarboties - daži mirkļi un Tu jau biji savējā, Bitītei paldies par kopējo lielisko noskaņu, šķiet, ka Tu smaidi vienmēr, Pūkai paldies par izrīkošanu un rokas turēšanu uz pulsa, lai pēc mums paliktu kārtība un tīrība.
Un visiem kopā paldies par sarūpētajiem gardumiem, sarunām, smiekliem un, galvenais, paldies par to sirsnību, kas no Jums katra staro - pat ja kāds to grib nedaudz noslēpt - nesanāk. :)
Tiekamies!
Paldies tev, Madara, par lielo darbu, sagatavojot atvesto cienastu uzlikšanai uz galda! Kuram gribējās ķēpāties ar zivi! :roll:
Tāpat man bija nenobrīnīties, kā tu prati tik daudz dziesmu un vēl ar visiem vārdiem! Lai arī es biju liela dziedātāja, man vēl nebija gadījies sastapt kādu, kurš dziesmu zinātu vairāk par mani! :D
User avatar
MĀRIS
Posts: 15172
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Diskusijas

Post by MĀRIS »

Made wrote:Māris vēl tomēr nav spējis atbildēt - kur tiek plānots izvārīt neizvārīto zupu! (nevarējām apēst visu, ko sanesām)!

Hmm, un kā to savietot ar Jāņa Ķuzes prezentācijas uzmanīgu paskatīšanos (varbūt Ķemeru Meža mājā?)... :roll:
Mjāāā. Palika mums divas ļoti lielas astītes - Jāņa sezonas apkopojuma runa un zupas vārīšana. :roll: Nupat sazvanījos ar Jāni /Viņa pretīmnākšana vienkārši ir apbrīnojama!!!/, un atgādināju par Kaņiera dzērvēm. /Tagad Kaņiera ezerā vācas dzērves migrācijas baros, kas jau vairāk neesot vis simtos bet tūkstošos mērāmi, un gribētāji vienu vakaru varētu saorganizēties viņas lūkot. Tās tur lieliem kāšiem laižoties vakaros iekšā līdz ar matu galiņiem, un skati esot smuki./ Vārdu sakot Viņš piekrita aprunāties par šo Ķemeru meža māju, bet Viņa kalendārā ir brīvs dotajā brīdī tikai 1. oktobris, svētdiena. Vēl zem jautājuma esot kaut kāds pasākums no 13. - 15. oktobrim Bulgārijā, un ja uz to nebūs jābrauc, tad varētu arī 14. oktobrī, bet konkrētu atbildi Viņš dos piektdien, 22. septembrī. :P
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

:D :D :D
User avatar
Ligzdas gariņš
Posts: 7733
Joined: 01 Jun 2015 06:39
Location: Ligzda:-)

Re: Diskusijas

Post by Ligzdas gariņš »

vēl ugunskura vieta nau paspējusi atdzist no šā tusa,kad mēs jau atkal pošamies uz dzērvju skatīšanos un zupas vārīšan :o es par :D :P :P
labi gan ka mums ir tāds Māris,kas kūda mūs uz jaunu tikšanos ;) jā protams Jānis Ķuze ir fantastiski atvērts cilvēks,pie tik lielas aizņemtības vienmēr atrodas laiks tiem putnu dullajiem lūriķiem,paldies par to!
paldies,Made,ka iztulkoji un izstāstīji par to vācu mazo ērgļu projektu,drusku tapa tā bilde skaidrāka.
Sarmīte
Posts: 8990
Joined: 06 Oct 2015 11:02
Location: Ragana

Re: Diskusijas

Post by Sarmīte »

MĀRIS wrote: Mjāāā. Palika mums divas ļoti lielas astītes - Jāņa sezonas apkopojuma runa un zupas vārīšana. :roll: Nupat sazvanījos ar Jāni /Viņa pretīmnākšana vienkārši ir apbrīnojama!!!/ :P
Tur Tev taisnība ,Māri,par Jāņa Ķ.atsaucību :) Pēc mūsu izgājieniem sestdien,kad neatradām iespēju viņā paklausīties :( .Būtu bijis ļoti pareizi tomēr vērotāju pasākumu izmantot,lai ko iegūtu no ornitologu stāstītā.Šoreiz noskaņojumi bija savādāki. ;) Man personīgi ir ļoti žēl,ka tā viss izveidojās,jo diez vai varēšu tikt vēlreiz,tāpēc arī atļaujos paust savas domas. ;) Saprotu,ka varbūt daudzi bija loti apmierināti un man nepiekritīs.
Laikam biju sevi noskaņojusi,ka dzirdēšu Ķuzes J.stāstīto,ja redzēju,ka tiek paziņota viņa klātbūtne pasākumā. ;)
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas

Post by Made »

Skaidri jūtu, ka La Marie klātbūtne nākamreiz ir ļoti nepieciešama - laikam Bitīte pieminēja, kā bija sekojusi skaipā līdzi sarunām Dauderos un laikam arī pie d.e., kad bubucīšus gredzenoja (es tad jau biju atceļā, šķiet) :)))

Varbūt Bitītei dators jau kārtībā un viņa kaut ko uzrakstīs par Jāņu sarunām - viņi pie ugunskura ilgi runāja un Jānis Ķuze jau visiem atbildēja, kas kaut ko jautāja. Viņš līdz vēlam vakaram bija. :))
Feja
Posts: 7079
Joined: 08 Feb 2016 21:51

Re: Diskusijas

Post by Feja »

Made, Tu saprati, par ko iet runa, jo biji klātienē visu vakara cēlienu. Raganiete izteicās ļoti diplomātiski, un es viņai piekritīšu. ;) Raganiete ir pietiekoši lielu darbu ieguldījusi forumā, lai viņai būtu tiesības pateikt savas domas. Un slēdzam šo diskusiju.
Locked

Return to “Arhivētās sadaļas”