Ikdienas novērojumu pievienošana

Locked
RedStar7
Posts: 64
Joined: 13 May 2012 21:15
Contact:

Ikdienas novērojumu pievienošana

Post by RedStar7 »

Kopš augusta katru dienu ar sievu piefiksējam pa logu Rīgas centra nomalē redzētos putnus. Sarakstā pārliecinoši dominē mājas balodis, sudrabkaija, pelēkā vārna, lielā zīlīte un mājas zvirbulis. Nezinu, vai tas kādam ir interesanti / vajadzīgi.
Lai būtu ērtāka pēc apstrāde, ievadām šos datus excel-ī.
Principā jau varētu arī dabasdatos, bet katru dienu tos te ar rociņām ievadīt kaut kā negribas. Jēga no tā arī diez vai būtu liela.

Kā labāk rīkoties? Apkopot putnu novērojumus pa nedēļām? Varbūt eksistē iespēja man saformēt XML-u vai ko tml. un augšuplādēt dabas datos? Vai vispār ir vajadzīga tāda "novērojumu vēsture" par laiku no pagājušā gada augusta?
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Ikdienas novērojumu pievienošana

Post by CerambyX »

Sveiki!

Vispār ir diezgan grūti tā konkrēti atbildēt uz Jūsu jautājumu, bet mēģināšu. Kopumā jā - tādi dati noteikti nav 'bezjēdzīgi' un var lieti noderēt. It īpaši, jo rūpīgāk tiek šie novērojumi veikti un sugas piefiksētas, jo daudz lielāka pievienotā vērtība tiem ir! Tā ir tāda zinātniska pētījuma pamatlieta - metodiska un sistemātiska novērojumu veikšana. Ja tas tiek ievērots, tad jau tādus datus var pat sākt analizēt. Ja uzreiz netēmējam uz ornitoloģijas augstajiem plauktiem, kur šobrīd ir citas aktualitātes (aizsargājamo sugu izpēte, mežu sugas utt.), tad šādu datu kopu es redzu, piemēram, kā labu pamatu kāda skolēnu zinātniski pētnieciskā darba izstrādei. Piemēram, kāds skolēns veic savas uzskaites, bet šie Jūsu dati būtu cits avots ar kuriem, piemēram, salīdzināt savus rezultātus un pēc tam izdarīt kādus secinājumus! Tur lauks kur izvērsties būtu plašs - vienas Rīgas raojna salīdzinājums ar citu, citas pilsētas salīdzinājums ar Rīgu utt. Atliek tik atrast skolēnu, kam tas interesētu un, kas būtu gatavs to darīt... :) Te varbūt var talkā nākt Rīgas Vietējā Ornitoloģijas biedrības (LOB) grupa, kuriem tiešā mērā varētu būt kāda interese par kaut ko tādu. Sakontaktēt ar viņiem var e-pastiski - riga@lob.lv.

Tā ka es jau tik ieteiktu turpināt tos visus vērojmus rūpīgi dokumentēt (excel tabula izklausās lieliski), glabāt un agri vai vēlu tie tiešām var noderēt. Nekas ļauns nenotiktu, ja to visu ziņotu arī Dabasdatos - bet nu tur jāskatās cik Jums daudz laika to visu ir ievadīt utt., jo pagaidām nekadā citā paātrinātā veidā novērojumus ieziņot nevar. Tik atsevišķi klikšķinoties. Katrā ziņā arī Dabasdatos lieki šo novērojumi nebūtu - kā sacīt jāsaka, cietais disks pacieš visu un datu nekad nevar būt par daudz! :)

Es arī, piemēram, veidoju savu 'loga sarakstu', taču es koncentrējos praktiski tikai uz kopēju sugu sarasktu - t.i. skatoties pa logu mērķis ir ieraudzīt kādu jaunu sugu, ko iepriekš neesmu manījis. Parastās sugas kolīdz tās ir 'ielidojušas' sarakstā vairs nav tik interesantas. Tāpat arī mani vērojumi ir ļoti neregulāri - vienu dienu skatos 2 stundas, citreiz veselu nedēļu neko nevēroju. Līdz ar to maniem datiem vērtība ir tik vien cik faunistiski (kādas sugas var novērot manā Rīgas galā) un paša azartam. Nekādā pētījumā (pat ne skolēnu ZPD līmenī) tos izmantot nevar.. :) Kā jau minēju, visa sāls metodikā - novērojumu regularitātē, to rūpīgā uzskaitē utt. Bez tā visa - tas tik paša priekam :)
RedStar7
Posts: 64
Joined: 13 May 2012 21:15
Contact:

Re: Ikdienas novērojumu pievienošana

Post by RedStar7 »

Paldies par atbildi!

Ieliku sarakstu google docs https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Painformēšu Rīgas LOB grupu.

Nezinu, kā ar portāla attīstības plāniem, bet automātisks imports principā nav nekas ļoti sarežģīts. Saformēt datus vajadzīgajā formātā es varētu arī pats. Par manuālu ievadi padomāšu, bet milzu entuziasmu nejūtu :)
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Ikdienas novērojumu pievienošana

Post by CerambyX »

O, tiešām feina datu tabula! :) Vēl jo vairāk apstiprinu savas domas, ka tādus jau noteikti var izmantot kāda neliela pētījuma ietvaros par Rīgas putniem! Piemēram kā datus pret kuriem salīdzināt, piemēram, kādus savus novērojumus, jo daudzos pētījumos būtiski ir savus rezultātus analizēt un salīdzināt ar kaut ko (kontroles grupu, kādu citu pētījumu rezultātiem utt.)! Tā ka es ieteiktu to iespēju robežās turpināt darīt vismaz tik ilgi, lai būtu nosegts viss gads (tātd līdz jūlijam), nodot ziņu LOB Rīgas vietējai grupai par šādu datu esamību un tad iespējams kādreiz tie tiks arī kkur izmantoti.

Viena lieta, ko pamanīju - 18.oktobrī redzētais 'pelēkais mušķērājs' drīzāk varētu būt bijis melnais erickiņš. Pirmkārt pelēkam mušķērājam oktobra vidū ir vien pāris novērojumu (tie ziemo Āfrikā un absolūts vairums Latviju oktobrī jau ir pametuši), un otrkrārt - apraksts blogā vairāk atbilst melnā erickiņa jaunajam putnam/mātītei (klanīšanās, pelēks apspalvojums ar gaišāku riņķīti ap aci). Tie oktobrī vēl pie mums ir diezgan daudz novērojami un dauzās apkārt pa pilsētu nomalēm utt. :)
RedStar7
Posts: 64
Joined: 13 May 2012 21:15
Contact:

Re: Ikdienas novērojumu pievienošana

Post by RedStar7 »

Paldies! Palaboju tabulu.
Vismaz apaļu gadu noteikti veiksim novērojumus. Droši vien turpināsim arī ilgāk, apnicis nav, drīzāk otrādi :)
LOB Rīgas grupai aizrakstīju.

Reizi mēnesī šo tabulu atjaunošu.
rolitis
Posts: 1
Joined: 02 Dec 2015 09:31
Location: Jelgava
Contact:

Re: Ikdienas novērojumu pievienošana

Post by rolitis »

Man šīs dienas novērojums ir tāds, ka es jau trešo dienu redzu, ka kaimiņiene ravē dārzu. Ārā taču ir sals, ko viņa tur vispār var izravēt? Laikam vienkārši cilvēks sagājis ķīselī.
User avatar
Mangusts
Posts: 5
Joined: 11 Apr 2017 16:48

Re: Ikdienas novērojumu pievienošana

Post by Mangusts »

Ja novērojumi nav tik regulāri, taču diezgan droši, ka redzētais putns/dzīvnieks ir tas pats, kas iepriekš, vai ir vērts to atkal pievienot ikdienas novērojumiem?
Locked

Return to “Arhivētās sadaļas”