Diskusijas 2017-2022

Discussions
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Igaunijā, 2018-2019 (Sulevs&Suvi)

Post by Made »

Man arī tas likās jocīgi, ka ir tikai pateikts: "Tāds bija agrākais nodoms..." un ielikts iepriekš minētais Urmasa komentārs angliski (kas varbūt arī telefonā izstiepās padsmit rindiņās), kura doma man nebija saprotama bez aiziešanas uz LK (Vērotāja arī laikam tur bija, kad tulkoja, pēc piezīmes spriežu).
Mīlīši, mēģināsim viens otru saprast apbusēji un vispusēji (man arī svarīgi, gan latviešu valodas lietošana, gan primāri tulkošana un sekundāri atsauce uz GT tulkojumu, gan citāts oriģinālā. Vērotāja labi uzrakstīja.)
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas 2017-2019

Post by Made »

:lol:
LK arī apsprieda to "spotted eagle" (spotted burtiski nozīmē plankumainais) - vai kamerā būs "The lesser spotted eagle (Clanga pomarina)" jeb mazais ērglis vai "The greater spotted eagle (Clanga clanga), occasionally just called the spotted eagle" - tātad nosaukumā ir "greater" (ko tulkotu kā "lielāks") un ko šad un tad atmet, bet latviešu valodā to sauc par vidējo ērgli :roll: :lol:
Vidējais ērglis būtu nozīmīgāk, jo to skaits samazinās.
(izmantots citāts no Wikipēdijas par to, ka "greater" mēdz atmest)
User avatar
Vērotāja
Posts: 46446
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas 2017-2019

Post by Vērotāja »

Var jau būt, ka Urmas pats nezināja pie kādas ligzdas liks to kameru, varbūt bija vairāki varianti.

Igauņu valodā arī ir konnakotkas (varžu ērglis) abām sugām.
Lielais - suur konnakotkas https://et.wikipedia.org/wiki/Suur-konnakotkas
Mazais - vaike konnakotkas https://et.wikipedia.org/wiki/V%C3%A4ike-konnakotkas
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Diskusijas 2017-2019

Post by Lianaliesma »

Biju ielikusi Urmas atsauci uz to, ko viņi bija plānojuši un kā beigās sanāca :D viewtopic.php?p=213290#p213290
Nezinot, vai klijāni ligzdos jūras ērgļu ligzdā Saunjā, viņi izvēlējās izmantot kameru pie drošas ligzdas. Gribēja likt pie vidējo ērgļu ligzdas, bet tie jau ir sākuši darboties ar ligzdas būvi. Lai netraucētu viņus, atrada mazo ērgļu ligzdu ozolā, kura vēl neapsaimniekota, jo mazie vēl migrē. Tajā arī ir tiešraides kamera.

https://www.looduskalender.ee/forum/pos ... 8&p=642134
Urmas wrote: 07 Apr 2019 07:37 Sorry for sending you only few information about moving a camera! Actually we did not know, what will be next day - buzzards, if really started to breed, might change the plans, but they did not. With few cameras seems better to take maximum of them, anyway everything in hardware changes quick and soon we need to change the equipment to be relevant. Not always is possible to change position, though.
We planned to install this cam on Greater Spotted Eagle (as the rarest a most endangered here), but eagles were present yesterday there in nest territory, so we skipped that plan. As we were in western Estonia, we looked for Lesser Spotted Eagles sites (those eagles still on way back) and finally that oak nest was equipped. It is quite typical deciduous forest type for western Estonia in state forest.
Techno Urmas will change link from merikotkas to some other (will let you know if happens).
During installation it was not planned to show stream, but it happened so. Other guys (Omar and Renno) installed solar panels, therefore I had some time to rest till they finish.
So White-tailed Eagle season in over, but we left some equipment there for case if eagles occupy that nest again.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas 2017-2019

Post by Made »

Vērotāja wrote: 08 Apr 2019 12:51 Igauņu valodā arī ir konnakotkas (varžu ērglis) abām sugām.
Tad tāpēc Ziemeļvidzemes apvidvārds vardei ir "kunna" :lol: (Rietumkurzemē "naģe")
User avatar
Vērotāja
Posts: 46446
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas 2017-2019

Post by Vērotāja »

Kā jau minēju, katras putnu sugas sadaļā, atveriet šī gada tēmu un veriet pirmo komentāru.

Atveriet
viewforum.php?f=57

Piemēram, izvēlieties Zivjērgli
viewforum.php?f=59

Redziet, ka šogad ir divas tiešraides - Marko un Miina un Īrisa un Ivo
Piemēram, veriet vaļā Īrisu un Ivo un pirmajā komentārā ir adrese viewtopic.php?f=59&t=4049

Tāpat ir visās tēmās. Latvijas, Igaunijas un Ārvalstu. No Foruma sākumlapas atradīsiet visas https://forums.dabasdati.lv/


Tas pats princips ir Igaunijas forumā, katras putnu sugas sadaļā atveriet šī gada tēmu un pirmajā komentārā atrodiet tiešraides adresi.
https://www.looduskalender.ee/forum/vie ... 06af87f62a
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Made »

Ligita60 wrote: 19 Apr 2020 19:03 Labdien!
Apsveicu mūs visus ar jauno ģimenes locekli :P
Bet palīdziet man.Ļoti gribu adresi Igauņu kamerām.Tā, ka visas atveras reizē, kā mums, kad uz vanadziņa uzklikšķina.Pagājušā gadā viņiem bija arī, bet šogad neprotu atrast.
Lai mums visiem jauka un vesela vasara! :P
hmmm... kur jāklikšķina uz vanadziņa, esmu palaidusi garām...
Vai domāji to īpašo fīču, kas pērn bija igauņiem, kad visas kameras vienā lapā mazos lodziņos un ir redzamas aktuālās norises (atjaunojas ar nelielu laika intervālu) un var ieiet, kurā ligzdā gribi? Es šogad neesmu tādu uzķērusi... :roll:

Turklāt galvenajā LK lapā nav visu kameru, par zivjērglim ir tikai viena kamera... es ielikšu pārskatu, cik dažādi saimnieki tagad ir Igaunijas kamerām, visas laikam nevarēs pat salikt..
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Made »

Galvenā lapa jau ir nedaudz uz to pusi, bet klikšķinot nenonāksi uzreiz YouTube https://www.looduskalender.ee/n/ 

Image

Vispirms uzskaitīšu tās, kuru saimniekiem ir tikai viena tiešraides kamera (saite ir uz saimnieka kanālu YT, nevis uz pašu tiešraidi):

Lāču kamera (Alutaguse kaamera) Natourest- Nature Tours in Estonia
https://www.youtube.com/channel/UC1QcRu ... sJf7iymmAA

Sikspārņu kamera (Nahkhiirekaamera) SA Eestimaa Looduse Fond  
https://www.youtube.com/channel/UCGWWSu ... EThIlTLIgw

Roņu kamera (Hallhüljeste seirekaamera) Teetormaja
https://www.youtube.com/channel/UCFjD6G ... rKhL_aEsmA

Kesmu Jūras muzeja kamera (Käsmu) Kasmu Meremuuseum
https://www.youtube.com/channel/UCqCNel ... eiEBY2fsCA

7 kameras - gan tās, kas LK galvenajā lapā, gan citas - pieder Eagle Club Estonia / Kotkaklubi  
https://www.youtube.com/channel/UCCvBXT ... Saqd19N0Sg 

Tās ir divas zivjērgļu (kalakotka) kameras, klinšu ērgļa (kaljukotka), vidējā ērgļa (suur-konnakotka), mazā ērgļa (väike-konnakotka), melnā stārķa (must toonekurg) un medņa (metsis) kameras :)
Image

3 kameras - nav galvenajā LK lapā - pieder Riigimets (valsts mežu dienests)
https://www.youtube.com/channel/UCN8196 ... BzCLgwVUfA 

Tās ir zivju, stirnu un Saunjas līča kameras
Image
Ligita60
Posts: 14
Joined: 09 Oct 2016 09:24

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Ligita60 »

Made wrote: 19 Apr 2020 20:40
Ligita60 wrote: 19 Apr 2020 19:03 Labdien!
Apsveicu mūs visus ar jauno ģimenes locekli :P
Bet palīdziet man.Ļoti gribu adresi Igauņu kamerām.Tā, ka visas atveras reizē, kā mums, kad uz vanadziņa uzklikšķina.Pagājušā gadā viņiem bija arī, bet šogad neprotu atrast.
Lai mums visiem jauka un vesela vasara! :P
hmmm... kur jāklikšķina uz vanadziņa, esmu palaidusi garām...
Vai domāji to īpašo fīču, kas pērn bija igauņiem, kad visas kameras vienā lapā mazos lodziņos un ir redzamas aktuālās norises (atjaunojas ar nelielu laika intervālu) un var ieiet, kurā ligzdā gribi? Es šogad neesmu tādu uzķērusi... :roll:

Turklāt galvenajā LK lapā nav visu kameru, par zivjērglim ir tikai viena kamera... es ielikšu pārskatu, cik dažādi saimnieki tagad ir Igaunijas kamerām, visas laikam nevarēs pat salikt..
JĀ, Man tā ir! Kad uzklikšķinu uz vistu vanadziņa, tad parādās visas kameras un varu paskatīt vairākas reizē. Pagājšgad bija Igauņiem arī tā. Tagad sapratu, ka viss nav tik vienkārši.
Ļoti pateicos par informāciju!
:P
User avatar
Vērotāja
Posts: 46446
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Vērotāja »

Visas kameras vienā logā šogad Igauņiem nav, jo mainījās tiešraides nodrošinātājs.

Lai skatītos mūsu putnus vienā logā, lūdzu neizmantojiet vistu vanagu, jo to kļūdu tuvākajās dienās noņems un tādā veidā jūs pie visiem logiem netiksiet.
Visu logu adrese ir https://dabasdati.lv/lv/cameras/all
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Sarmīte
Posts: 8816
Joined: 06 Oct 2015 11:02
Location: Ragana

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Sarmīte »

Labvakar!
Tikpat cītīgi kā visi citi forumieši(gan aktīvi,gan neaktīvi)sekoju notikumiem ligzdās,bet beidzot gribu uzrakstīt,ka sen domāju,ko darītu,ja jaunzēlandieši izdomātu rakstīt kā mēs. :?: :?: :?:
Ko es darītu ar GT,kurš jau tāpat tulko prātam neaptverami.Tāpēc tagad piemērs:
DD:
meitene tā pati ar entiem robiem gan muguras spalv.,gan astē,
vai tiešām meitene būs pierunājusi puiku uz attiecībām?skatīsim tālāk kā veiksies šiem
puika uzreiz off,meitēns apēd ņammu un drusku pameditē ligzdā:

GT tulkojums uz angļu:
girl is the same with entic holes in both her back and tail,
will the girl really persuade the boy to have a relationship? let's see below how these will work;)
the boy is immediately off, the girl eats the jam and a little leaves in the nest:
GT uz latviešu:
meitene ir tāda pati ar entuziasma caurumiem gan mugurā, gan astē,
vai meitene tiešām pārliecinās zēnu nodibināt attiecības? redzēsim tālāk, kā šie darbosies;)
zēns tūlīt ir prom, meitene ēd ievārījumu un nedaudz atstāj ligzdā:
Mūsu ligzdas skatās visā pasaulē,arī Jaunzēlandē ir mūsu ērgļu un citu ligzdu skatītāji,skumji....Gan jau visā pasaulē mūs skatās un cenšas saprast.
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Made »

Manuprāt, par to, kā mūs saprot pasaulē, vairāk ir jādomā YT čatā, bet forumā vairāk par to, lai latviski būtu saprotams, un pēc iespējas uzturēt vēlēšanos lietot tīru valodu. Ne obligāti sterilu. Un normālai dzīvai valodai GT tāpat nav draugs - Māra Strazda tekstus tas nevar normāli iztulkot. Ko nu - pat dzērves angliskajā tiek regulāri tulkotas kā celtņi, putnu saucieni par zvanu skaņām utt. No slovēņu un igauņu valodas uz latviešu arī lieli brīnumi sanāk... ar grūtībām caur angļu valodu mēģinu. Uz visa tā fona, ko esmu redzējusi ar citām valodām, Raganietes minētais piemērs vēl skaitās tā neko satulkots. :P

Skatos, ka citu valstu skatītāji var sekot līdzi arī LK forumam angļu valodā, kur ir speciāla sadaļa par Latvijas kamerām un, piemēram, par melno kliju arī tiek likta informācija un bildes, sākot no šīs lapas https://www.looduskalender.ee/forum/vie ... &start=800
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Lianaliesma »

Varbūt Raganiete bija domājusi žargona lietošanu, ko cittautiešiem saprast ar GT vispār neiespējami...bet ko arī ne vienmēr pašu mēlē runājošie izprot. Bet tā arī dzīvē notiek.
Par GT.
Piekrītu, ka DD forums galvenokārt ir mūsu pašu cilvēkiem un domājam "vairāk par to, lai latviski būtu saprotams".
Tā kā aktīvo un tiešraidēs redzamajās dabas norisēs ieinteresēto forumiešu ir maz un viņu angļu valodu zināšanu līmenis ir tāds, kāds nu katram ir, tad katrs izmanto tās iespējas, kas pieejamas. Daudzviet pasaulē cilvēkiem paveicies ar to, ka viņi ikdienā vairāk lieto angļu valodu un tāpēc labāk var aprakstīt notikumus tiešraidē, kā arī saprast citu komentārus forumos, kur lieto angļu valodu. Forumos/mājas lapās, kur lieto mazāk populāru nacionālo valodu, ir vēl mokošāk saprast komentāru jēgu, piemēram, skandināvu lapās.
Protams, GT nav ideāls, taču tā vismaz ir iespēja mums kaut tuvināti apjaust, par ko tiek runāts citvalodu forumos/avotos, par ko esmu ļoti pateicīga. Mēģinot tulkot neizprotamos vārdus dažādās kombinācijās, GT arī patulko savādāk un izdodas apjaust teiktā jēgu. Vai var salīdzināt vēl ar citu tulkotāju tulkojumu, piem., https://www.translate.com/latvian-english.
Es pati, ja vēlos kaut ko interesantu iztulkot un ievietot forumā citiem zināšanai, lietoju GT laika taupīšanas nolūkā, lai ātri iztulkotu visu tekstu kopumā, un pēc tam koriģēju ačgārnības, gramatiku un stilistiku, protams, atbilstoši savam valodas zināšanu līmenim un pielietojot loģiku. :)
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Vērotāja
Posts: 46446
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Vērotāja »

Pilnībā piekrītu lianasliesmas rakstītajam, ka tulkojumiem uz/no maz lietotajām valodām ir ļoti slikta kvalitāte pat pie gramatiski ļoti pareizi uzrakstītiem teikumiem.
Bez tam, GTulkotājā vienmēr nospiežot uz teikuma, parādās alternatīvais tulkojums. Tā kā jebkurš teikums tiek tulkots vismaz divos variantos un tas jau ļoti palīdz saprast kontekstu.



Bet visgalvenais, milzīga pateicība cilvēkiem par katru uzrakstītu komentāru, par katru bildi, par katru video!!!
Ļoti bieži ir tik daudz notikumu ligzdās un kā par sodu tajā brīdī daudz darba vai kaut kur jāizbrauc, dažreiz līdz asarām, ka nepaspēj aptvert neaptveramo.
Katrs komentētājs ir zelta vērtībā!
Paldies katram par katru uzrakstīto komentāru!
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
MĀRIS
Posts: 15169
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by MĀRIS »

23.04.
Labrīt!
Ļoti labi saprotu Raganietes pacelto jautājumu, arī pats esmu par šo dilemmu domājis. Palikt par "sausiņu", vai arī būt tāds kāds esmu. Brīžiem nav laika un citu iespēju, kā ar vārdiem nodot kādu ziņu, bet dažreiz kārojas kaut kas dzīvāks, sulīgāks. Un galu galā es esmu savās mājās, Latvijā, kur ir ne tikai tīrā literārā latviešu valoda, bet arī latgaliešu, suitu, popes, lībiešu, kuršu,.... dialekti, vārdi, slengs,... literārie izteiksmes līdzekļi. Un vai tāpēc, ka GT nemācēs šo manu "domas lidojumu" pārtulkot, man vajag no šīm "krāsām" atteikties?! Ļoti šaubos. Galu galā Marfo pat pārprasīja, kad nevarēja saprast forumā rakstīto, un es to uzskatu tikai par normālu attieksmi. :P
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Lianaliesma »

Protams, tas viss ir forši, un ja būtu vairāk komentētāju, konteksts būtu vēl saprotamāks arī cittautiešiem, turklāt arī bagātīgāk atainotu tiešraides ligzdās notiekošo. Rakstiet, stāstiet savu redzējumu, piefiksējiet notikumus, lieciet bildes, tagad ar ārējo glabātuvju iespējām vairs vispār nav problēmu!
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Vērotāja
Posts: 46446
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Vērotāja »

Vēl gribēju piemetināt vienu lietu, kura nav nemta vērā - vismaz divi cilvēki, kuri pašlaik komentē, ir bilingvāli vai cittautieši un, visdrīzāk domā citā valodā. Te neņemu vērā mūsu ārzemju viesus, bet cilvēkus, kuri raksta latviešu valodā.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Ligzdas gariņš
Posts: 7716
Joined: 01 Jun 2015 06:39
Location: Ligzda:-)

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Ligzdas gariņš »

Sveiki!
Par cik mani komentāri izraisa šādu diskusiju,tad nolēmu vispār neko nekomentēt forumā,ja 5 gadu garumā varēja izpausties pēc patikas kā sirds vēlas - tas man patika,ja sevi ir jātur kautčkādos rāmjos un jāpiedomā ko rakstīt un kā,tad labāk nerakstīt neko.Tāpēc forumam saku ardievas un turpināšu skatīties kameras YT,paldies visiem par kopā pavadīto laiku 5 sezonu garumā!!
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Made »

Nu nu, kas tad Tevi liek rāmjos, mīļo jauko Ligzdas gariņ! Beidz, na obiženih vodu vozjat.. Kā tad ligzdas bez gariņa paliks! :roll: ja jūties noguris, paņem pauzi un nāc atkal :) Lasi taču pēc būtības, ka mēs priecājamies Tevi nākam, un mums nav vienalga! :P :) precīzāk - ir vienalga, ko pasaule domā, jo Tu mums patīc! :D
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Diskusijas 2017-2020

Post by Lianaliesma »

Ligzdas gariņ, nu netaisi amizieri! Lūdzu, nepārproti neviena no mums teikto! Pamatā jau runa iet par GT iespējām.
Vienmēr ļoti gaidu Tavus vērojumus, komentārus, video! :P :D
Man liekas, ka tieši tas ir ļoti svarīgi, ka esam dažādi, atšķirīgi uztveram redzēto un atšķirīgi to komentējam! Tas tik ļoti dažādo un papildina reālo ainu! Un ja arī kāds kaut ko līdz galam nav sapratis, var pārjautāt, kā arī visi līdz šim darījuši.
Galvenais - lai mēs, kas ar mīlestību vērojam tiešraides no ligzdām, apkopojam šo to foruma dzīlēs, un varbūt kāds jaunietis reiz te ieklīdīs un atklās sev neierastu, citādu skatījumu uz dabu.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Post Reply

Return to “Diskusijas”