Melno stārķu migrācija, 2018-2023

User avatar
Vērotāja
Posts: 47442
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Vērotāja »

7.oktobris

Ar Oru viss izskatās kārtībā, lido cauri Turcijai, nekur neapstājoties

Image

Image

Aru tomēr uzsācis kustību uz Dienvidiem. Lai gan viņš palidoja gabalu, tad atgriezās, tomēr atkal pa to pašu maršrutu lido uz Ukrainas pusi.
Pašlaik Aru ir uz Baltkrievijas un Ukrainas robežas

Image

Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Made »

7.oktobris

Jā, Aru joprojām ir netālu no Baltkrievijas dienvidu robežas ar Ukrainu, Oru un Karula ir Turcijā, kamēr Eedi jau saimnieko savā ziemošanas vietā. Iespējams, ka pie Aru arī ir kļuvis ziemīgāk un viņa vakardienas dati kartē rāda, ka viņš ir izlidojis uz dienvidiem. Galā ir kāsītis, laikam naktsguļai. Oru tiešām bija ielidojis pie Karulas Eber ezerā, bet aizdevies tālāk uz Askehir ezeru, kur apmeties kādā no "zaļākajiem pleķiem" - grūti gan iedomāties ainavu.. Kādreiz šie ezeri bija viens ezers, bet tagad tos šķir vismaz 10 km, un eitrofikācijas procesi laikam jau turpinās abos. No interneta rakstiem lasīju, ka martā Askehir ezerā noķerts strauss :P hmm.. ceru, ka savanna vai tuksnesis tur tomēr nav. Oru dati ir šodienas, bet Karula no 3.oktobra nav devusi nekādu ziņu.

Image

Eedi apciemo savas vecās vietas, galvenie punkti paliek tie paši, bet ir jau bezgala daudz vēl ko pārbaudīt. Karti palielinot, atrodas arvien jaunas "kirzaciņas" - uz upēm būvētie aizsprosti, tad nu vismaz ūdeni tur atrast var, cerams, ka zivis arī. Šoreiz mani ieinteresēja "nošu līnijas" kartē, kur Eedi lidojuma jaunākais punkts. Tās laikam elektropārvades līnijas, kas kopā ar ķeburainajiem elektrostabu pievadceļiem iet visai tālus gabalus gan uz augšu, gan uz leju kartē (atzīmēju ar dzeltenu līniju tikai mazu fragmentu).

Image

P.S. Ieraudzīju, ka Vērotāja jau karti ielikusi, varbūt jaunāku... jāpaskatās :)
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Made »

LK forumā ir Urmasa komentārs https://www.looduskalender.ee/forum/vie ... 13#p696113
Urmas wrote: 07 Oct 2019 16:38 According last received data about Aru there are some problems in last location of the bird. Arus transmitter shows not much movement, no charge of batteries, but temperature of transmitter is about +33degrees. It seems to be too much for dear bird. It can mean that Aru is not moving, but alive. Of course, if there is no problems with technical readings of sensors...
But GPS shows quite same place. In that place not good GSM coverage, therefore not all data transmissions succeed.
I sent already information to colleagues in Belarus and wait for answers.
I have no visa, other ways tomorrow late evening could be there...
GT + mans tulkojums
Saskaņā ar pēdējiem saņemtajiem datiem par Aru ir dažas problēmas putna pēdējā atrašanās vietā. Aru raidītājs neuzrāda lielu kustību, akumulatorus neuzlādē, bet raidītāja temperatūra ir aptuveni + 33 grādi. Liekas, ka mūsu dārgajam putnam to [problēmu?] ir par daudz. Tas var nozīmēt, ka Aru nepārvietojas, bet ir dzīvs. Protams, ja tās nav problēmas ar sensoru tehniskajiem rādījumiem ...
Bet GPS rāda gandrīz to pašu vietu. Šajā vietā nav labs GSM pārklājums, tāpēc ne visas datu pārraides izdodas.
Es jau nosūtīju informāciju kolēģiem Baltkrievijā un gaidu atbildes.
Man nav vīzas, citādi rīt vēlu vakarā varētu būt tur ...
Last edited by Made on 07 Oct 2019 17:48, edited 1 time in total.
User avatar
Vērotāja
Posts: 47442
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Vērotāja »

:(
Neko labs tas ceļš neizskatās, jāsaka godīgi. Aru pārāk ilgi uzturas Baltkrievijā.
Laikam, ja justos spēcīgs, viņam vajadzētu būt kaut kur turpat kur pārējiem: ap Turciju +-.
Gaidīsim nākamo Urmasa ziņu.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Made »

Es tā īsti nevaru saprast, pa kuru vietu Urmass bažījas, jo komentārs ir šodienas un šodienas ceļš (vismaz tas, kas redzams kartē, varbūt slepenie dati ir citādāki) man neliekas tik nopietnas bažas izraisošs - sākums ir tajā pat Stir upes apvidū un beigas ar nelielu kāsīti, bet kopumā vairāk nekā iepriekšējās dienās. Varbūt bažas raisīja 3.-5. oktobra grāvis? Vai vēl agrākā uzturēšanās vieta pīķī, kur viņš 3 dienas patiesi it kā bija uz vietas :roll:

Image
User avatar
Vērotāja
Posts: 47442
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Vērotāja »

Made, varbūt viņam bažas vairāk izraisa uzlādes līmenis un temperatūra?
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Made »

Es domāju, kuru vietu viņš domāja ar šo "But GPS shows quite same place." Varbūt visu to Pinskas apkārtni vai varbūt mazāku pleķīti, kuros redzamās kustības tiešām bijis maz (varbūt kādi pārlidojumi izlaisti dēļ sliktās zonas)... :roll:

Un man liekas, ka tad, ja Aru nav kopā ar kādu baru, kas nesteidzas, tad viņam vienkārši ir bail doties tālāk. Ja dēļ nespēka vien, tad viņš lidotu maziem gabaliņiem, bet uz priekšu, nevis tādiem pīķiem. :roll:
User avatar
Vērotāja
Posts: 47442
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Vērotāja »

Cerēsim, ka Urmass drīz saņems ziņu no Baltkrievijas kolēģiem un viņiem būs izdevies Aru atrast.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Made »

8.oktobris

Kartē parādījušies jauni dati Karulai un Aru - abiem tajā pat vietā neliela kustība. LK forumā ir pieejams vairāk informācijas no raidītāja specifiskajiem datiem (temperatūra un telpiskā stāvokļa izmaiņas pa x, y un z asīm), bet tur arī nav īstas skaidrības, kāda tad īsti ir Aru situācija. Atliek pacietīgi gaidīt, ko nesīs laiks.

Image

Kartē datumi putrojas. Gan tā kā tagad - iepriekšējā komentārā redzamais 7.oktobris Aru izskatās citādi nekā šajā bildē, gan arī atkarībā no tā, vai es braucu pa laika joslu vai nē - pabraucot pēdējos datus uzrādīja 8.okt., bet reizēm tieši pēdējo līniju neuzrāda..
Mīce
Posts: 457
Joined: 15 Jun 2012 11:27
Location: Limbaži,Valmiera

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Mīce »

Dikti jau gribas, lai mūsu mīluļiem viss būtu kārtībā...Pie tam Aru ir viens no 2 izdzīvojošajiem ligzdas 4 cāļiem...
User avatar
Vērotāja
Posts: 47442
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Vērotāja »

Mīce wrote: 08 Oct 2019 15:21 Dikti jau gribas, lai mūsu mīluļiem viss būtu kārtībā...Pie tam Aru ir viens no 2 izdzīvojošajiem ligzdas 4 cāļiem...
Protams, ka gribas, lai visi izdzīvo. Taču ir jābūt gataviem dažādām situācijām.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Sarmīte
Posts: 8999
Joined: 06 Oct 2015 11:02
Location: Ragana

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Sarmīte »

9.oktobris

Lūdz palīdzību Aru meklēšanā.
https://www.facebook.com/groups/6942052 ... on_generic
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Made »

Raganiete wrote: 09 Oct 2019 13:07 Lūdz palīdzību Aru meklēšanā.
https://www.facebook.com/groups/6942052 ... on_generic
palaboju saiti
https://www.facebook.com/groups/6942052 ... on_generic

Tur krieviski tiek izstāstīta situācija un ir norāde uz LK forumu, kurā ir kartes un komentāri.
Feja
Posts: 7079
Joined: 08 Feb 2016 21:51

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Feja »

Iespējams, ka rīt būs skaidrs, kas noticis ar Aru, vai viņa raidītāju. Ir sazinājušies ar attiecīgām iestādēm, inspekcijām, cilvēkiem Baltkrievijā un rīt tās valsts spečuki gatavi doties uz vietu, no kuras tiek uztverts Aru raidītāja signāls.
No LK -https://www.looduskalender.ee/forum/vie ... 84#p696484
Friends have an answer for us "Alexandre Vintchevski contacted the Pinsk Interdistrict State Inspectorate for the Protection of Flora and Fauna under the President, they helped to go to the district inspection of the Ministry of Natural Resources. Tomorrow morning, the inspection representative is ready to go there, they would have a local birdwatch or birdwatch to help!"


"Alexandre Vintchevski связался с Пинской межрайонной госинспекцией по охране флоры и фауны при Президенте, они помогли выйти на районную инспекцию Минприроды. Завтра утром представитель инспекции готов туда выехать, им бы местного бердвотчера или орнитолога в помощь!"
Mīce
Posts: 457
Joined: 15 Jun 2012 11:27
Location: Limbaži,Valmiera

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Mīce »

Paskatījos- Aru dati vakardien atjaunoti- atrodas tai pašā vietā...Izskatās, ka nav izkustējies ... :cry:
User avatar
Vērotāja
Posts: 47442
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Vērotāja »

Mīce wrote: 10 Oct 2019 12:08 Paskatījos- Aru dati vakardien atjaunoti- atrodas tai pašā vietā...Izskatās, ka nav izkustējies ... :cry:
Ak vai... :cry:
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Sarmīte
Posts: 8999
Joined: 06 Oct 2015 11:02
Location: Ragana

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Sarmīte »

Kāds no Baltkrievijas LK raksta,ka varētu doties meklēt Aru tikai sestdien. :( (ja pareizi sapratu)
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Made »

Jā, Mīce, kustības apgabals ir 50 m robežās, kas, manuprāt, var būt raidīšanas parastā kļūda tādās reizēs (kad veidojas puķīte ap nekustīgu raidītāju).

https://www.looduskalender.ee/forum/vie ... 23#p696623

Šī ir saite uz LK forumu, kur apspriež Kuhankeittäjä (tulkojumā vālodze :P) viedokli, kuru respektē, jo viņš kā zinātnieks ir darbojies ar raidītāju datiem.
Kuhankeittäjä nedod cerības uz labu iznākumu un, ja negribas detaļu, varat tālāk šo komentāru nelasīt, jo tās tāpat ir vienkārši pārdomas.

Tulkojums google+mans, oriģinālu šeit nelieku, var meklēt dotajā adresē vairākos komentāros..
Kā redzams akselerometra grafikā, nabaga Aru, šķiet, ir novietots ar muguru uz leju, lēnām noliecoties uz otru [viena?] spārna pusi bez kādām ātrākām kustībām. Baidos, ka tas ir gājis bojā.
Sarežģītāk ir izskaidrot to, kas notika dažās iepriekšējās stundās. Šķiet, ka akselerometrs ir novietots uz līdzenas virsmas ar y asi perpendikulāri Zemes gravitācijai, piemēram, uz galda. Varbūt Aru nomedīja nevienmērīgu kustību dēļ, interpretējot to kā norādījumu uz ķermeņa vai spārnu bojājumiem. Tātad tas ciestu un drīz vien tāpat nomirtu.
Es neuzdrošinos uzminēt vairāk. Tas ir pietiekami slikti.
Es ļoti skumstu šo skaisto jauno putnu bojāejas dēļ.
Un izsaku līdzjūtību vērotājiem.
..Cik es saprotu, vienīgais - bet maz ticams - pozitīvais risinājums tam ir tāds, ka kāds, kurš apmeklē valsts robežas zonu, būtu parūpējies par Aru un pa to laiku noņēmis raidītāju, atstājot to mežā.
... [uz jautājumu par temperatūru, kas augstāka par āra temperatūru] Vispirms man ienāk prātā divi iespējamie skaidrojumi.
Vai nu raidītājs atrodas kaut kur ar augstu baktēriju siltumenerģijas ražošanu, vai arī tas atrodas apsildāmās telpās mežā.
Trešais varētu būt tāds, ka raidītāja vāks ļauj mitrumam iekļūt akumulatora telpā, izraisot noplūdes elektrisko strāvu un tādējādi tiešu elektrisko sildīšanu.
LABI. Un ceturtais ir tas, ka kāds dzīvnieks ir pieņēmis transmittera “olu” un uztur to siltu. :shock:
Šis ir tas bēdīgais ZYZ grafiks, kuru interpretē Kuhankeittäjä un šeit sova salīdzina ar Maru grafiku
sova wrote: 08 Oct 2019 08:18 Image

Image
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Made »

Šeit Jo UK skaidro vairāk par tām asīm (domāju, nav jātulko, bultiņas visu parāda un komentārā ir saite uz parādīšanu kustībā). https://www.looduskalender.ee/forum/vie ... 82#p696182
Jo UK wrote: 07 Oct 2019 21:44 I need to keep reminding myself of the x,y,z functions so I have borrowed Anne's diagram.

Image


This very helpful video animation is about Roll - Pitch - Yaw
https://www.youtube.com/watch?v=rlVw-SNU8cM

Image
© Mark Wood
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melno stārķu migrācija, 2018-2019

Post by Made »

Raganiete wrote: 10 Oct 2019 13:57 Kāds no Baltkrievijas LK raksta,ka varētu doties meklēt Aru tikai sestdien. :( (ja pareizi sapratu)
Es īsti nesapratu. No vienas puses glābšanas centra dalībnieki tikai sestdien, bet no otras puses Jo UK raksta: šeit ir daudz dažādu viedokļu, bet fakts ir tāds, ka oficiāli noformēta meklētāju grupa ir Aru apvidū jau patreiz. :roll: Gaidīsim!

https://www.looduskalender.ee/forum/vie ... 38#p696638
Sveiki! Es esmu no sirin.by savvaļas dzīvnieku glābšanas centra, kas atrodas Minskā. Kāds no jums vakar ar mums sazinājās, izmantojot e-pastu, un es esmu lasījis pēdējās pāris šī foruma lapas, lai uzzinātu Aru stāstu. Jūtos ļoti satraukts par viņu. Vai es pareizi sapratu, ka šī ir viņa pirmā migrācija?
Ir tikai sestdiena, kad mēs varam doties uz rajonu un mēģināt viņu meklēt. Es cieši vērošu visus atjauninājumus šeit forumā. Tāpat sazināsies ar Aleksandru Vintčevski un Pinskas inspekciju, lai uzzinātu dienas rezultātus. Zinot to, mēs attiecīgi plānojam.
Pēc pēdējām ziņām es uzskatu, ka tas ir maz iespējams, bet ja nu tomēr - labu iespēju gadījumā Sirins var arī uzņemt Aru, ja putnam būtu nepieciešama kāda palīdzība.
https://www.looduskalender.ee/forum/vie ... 43#p696643
Jo UK wrote: 10 Oct 2019 14:08
There are many different views here. The facts are that an officially formed searcher group is in Aru's area now.
Post Reply

Return to “Putnu migrācijas”