Kvadrātu tīkls un fenoloģiskie vērojumi tauriņiem

Post Reply
nekovarnis
Posts: 7
Joined: 13 Feb 2015 09:18

Kvadrātu tīkls un fenoloģiskie vērojumi tauriņiem

Post by nekovarnis » 07 Jan 2016 15:46

Tā kā prasās pēc nopietnākas šo tēmu apspriešanas.

Vispirms par kvadrātu tīklu: šogad apceļoju Dundagas novadu fotografējot tauriņus un uzreiz radās jautājumi - cik rūpīgi šo novadu apsekot? Vai pietiks ar vienu parastā samteņa ziņojumu visam (674 km2) novadam vai arī apsekot smalkāk? Cik smalki?
Te nu palīdzēja putnu atlanta kvadrātu tīkls. Jāpatērē bija diezgan daudz laika, bet rezultātā sanāks diezgan blīvs apsekojums. Šogad varēs lāpīt lielos caurumus.
Te prasās vienoties par kvadrāta acs lielumu. Turklāt šis kvadrātu tīkls varētu nākotnē tikt izmantots ne tikai tauriņiem, bet arī vabolēm, spārēm, ziedmušām, utt. Kā sapratu, piemēram, UK ziedmušu atlantam izmanto 10x10km kvadrātus. Domājams, ka citiem arī. Varbūt arī, kā jau te daudzi ir piedāvājuši, Latvijas tauriņiem var izmantot šādu tīklu. Ja kādam profesionālam projektam vajadzīgs smalkāks, piemēram, 1x1km tīkls, tad tas lai arī paliek profesionāļu ziņā.
Šādu kvadrātu tīklu varētu veidot kaut vai uz putnu atlanta bāzes apvienojot esošos kvadrātus. Atliek tikai vienoties pašu entomologu vidū, kas viņiem būtu ērtāks, un piedāvāt numerāciju. Ja es zinātu, kādi 5x5 putnu atlanta kvadrāti Dundagas novadā veidotu nākotnes tauriņu atlanta 10x10? kvadrātus, tad pats jau varētu mājās uz kartes sazīmēt un jau ar tiem strādāt pirms tas tiktu piedāvāts elektroniskā veidā. Zinot, ka kvadrāti būs 10x10 nevis 5x5 pamatīgi ietaupītos kvadrātu apsekošanas laiks!!!
Last edited by nekovarnis on 07 Jan 2016 15:57, edited 1 time in total.

nekovarnis
Posts: 7
Joined: 13 Feb 2015 09:18

Re: Kvadrātu tīkls un fenoloģiskie vērojumi tauriņiem

Post by nekovarnis » 07 Jan 2016 15:54

Par fenoloģiskajiem ziņojumiem: šogad diezgan slinks biju tāda veida ziņojumiem, bet sezonas gaitā sapratu, ka tie ir pat ļoti būtiski. Savādāk ziņojumu līkne sanāk greiza-nepareiza. Tikai septembrī, kad lielais tauriņu bums bija garām, sāku ziņot visus attiecīgajā kvadrātā sastaptos pa dekādēm. Šogad centīšos laboties. Telpa būs tā pati - kvadrāti. Jautājums par biežumu. Reizi dekādē vai reizi nedēļā? Briti savas tauriņtakas apseko reizi nedēļā. Varbūt, ņemot vērā to, ka mums to resursu mazāk paliekam pie dekādēm? Uģim Piterānam turklāt jau ir labas iestrādes:)

Post Reply

Return to “Tauriņi”