Kāpuru pūznis

Post Reply
AIJA LAIMA
Posts: 3
Joined: 26 Sep 2011 21:07

Kāpuru pūznis

Post by AIJA LAIMA »

Sveiki!
Rakstu pirmo reizi forumā ar jautājumu, ko man uzdeva māsīca vēl pagājušā gada vasarā (jūlija sākums). Pagalma bērzā karājoties dīvains kāpuru pūznis, kas tas ir un vai nav bīstams dārza augiem? Citēju no vēstules: "Pa zariem rāpo lieli melni kāpuri un uz apkārtējiem zariem lapas ir stipri paretinātas. Tie kāpuri rāpo gan uz, gan prom no tā pūžņa.""
Atsūtīja arī bildi, kuru mēģināšu pievienot. Pati to redzēju, bet tā arī nesapratu, kāpēc kāpuri uztaisījuši tadu midzeni?

"
AIJA LAIMA
Posts: 3
Joined: 26 Sep 2011 21:07

Re: Kāpuru pūznis

Post by AIJA LAIMA »

Nu tagad vēlreiz bilde.
Attachments
kapuru puuznis.JPG
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Kāpuru pūznis

Post by CerambyX »

Šādas kāpuru "ligzdas" šķiet ir raksturīgas vērpējiem (Lasiocampidae). Tā droši vien tāda 'kopā drošāk' veida stratēģija (līdzīgi rīkojas arī daudzi citu tauriņu kāpuri, kas vismaz kādu laiku sākumā turas kopā) + tīmeklis, kas tos paslēpj un aizsargā no plēsējiem. Kamēr mazi tie dzīvojas pa 'ligzdu' - no rīta sildās uz tās sienām (sildīšanās saulē gan lielāka nozīme tiem vērpēju kāpuriem, kas izšķiļas agrāk pavasarī, kad gaisa temperatūras ir vēl ne ļoti augstas), tad dodas pa dienu baroties netālu no šīs 'ligzdas' un uz vakarpusi atkal rāpo atpakaļ drošībā. Kāpuriem izaugot un kļūstot rijīgākiem, protams, apkārtnē barības paliek mazāk un, lai nebūtu lieka konkurence uz barību starp saviem sugas brāļiem, tie pēc kāda laika tomēr izklīst un sāk baroties atsevišķi.

Ja runā par 'kaitīgumu' dārza augiem, tad viss atkarīgs no tā, kas par sugu tur sēž - jo ir arī pāris vērpēju sugas, kas var 'grauzt' arī augļkokus. Spriežot pēc sezonas un barības auga var it kā izteikt minējumu, ka tie iespējams ir bijuši bērzu vērpēja (Eriogaster lanestris) kāpuri. Šai sugai starp barības augiem ir arī minēti Prunus ģints augļkoki - tā ka teorētiski ir iespēja, ka tie varēja pārmesties uz kādu plūmi vai ķirsi... Tāpat augļkokiem 'bīstams' var būt ābeļu vērpējs (Malacosoma neustria), taču tiem kāpuri ir agrāk sezonā (Maijs - Jūnijs).
Tiesa nav man īsti pārliecība cik lielu kaitējumu var šādi kāpuri radīt - protams, kādas lapas jau apēdīs, bet kāda varētu būt to ietekme uz ražu nemācēšu teikt. :)
AIJA LAIMA
Posts: 3
Joined: 26 Sep 2011 21:07

Re: Kāpuru pūznis

Post by AIJA LAIMA »

Paldies par izsmeļošo atbildi!
syedshah20
Posts: 1
Joined: 06 Dec 2014 13:14

Re: Kāpuru pūznis

Post by syedshah20 »

Man likās, ka visi pļavraibeņa izmēra tauriņi jau šīsvasaras gaitas beiguši, bet šodien uz miķelīšu pumpura ieraudzīju tāda izmēra tauriņu. Izmeklējos pa poļu lapu un man liekas, ka tā ir bērzu zefīra, vai nu varbūt ozolu astainīša mātīte. Poļu lapā bērzu zefīrs tā kā spilgtāks, bet oranžais pleķis tomēr pēc formas līdzīgāks kā ozolu astainītim. Ceru, ka par astainīšiem un zefīriem (kur var tāds nosaukums rasties :?: :) ) vēl kaut kas kādam būs ko teikt, ja ne tagad, tad nākamvasar, tad nu atvēru viņiem kopīgu topiku - arī poļu lapā viņi kopā savietoti :) .
Evil
dizizis
Posts: 1
Joined: 14 Jan 2015 11:10
Contact:

Re: Kāpuru pūznis

Post by dizizis »

Man šitād bija kāpostos ieperinājies. Nācās visus nogalēt ...
Post Reply

Return to “Tauriņi”