Page 1 of 1

Zaigraibeņu atšķiršana

Posted: 16 Jun 2011 23:54
by CerambyX
Saņemos un atvaru tēmu par divām ļoti krāšņām sugām - apšu un kārklu zaigraibeņiem, kuriem tagad vajadzētu sākt lidot. Te bildes būs no interneta (šoreiz no http://macrolepidoptera.hu), jo man kaut kā šos baigi smuki nav izdevies nobildēt, kā arī tādās 'noteicēja' stila bildēs var labi tās pazīmes apskatīt :)

Kārklu zaigraibenis (Apatura iris)

Tēviņš - virspuse
Image
Mātīte - virspuse
Image
Apakšpuse
Image

Principā galvenā pazīme uz ko jāskatās, ir baltā šķērsjosla uz pakaļspārniem. Kārklu raibenim (augšā) šīs joslas vidusdaļā ir tāds kā 'zobiņš' uz ārpusi, kas ir redzams gan no virspuses, gan apakšpuses. Apšu zaigraibenim tā josla ir bez zobiņa (skatīt zemāk). Ir arī citas atšķirības, protams, kā, piemēram, kārklu zaigraibenim uz priekšspārniem no augšpuses nav melns plankums ar oranžu apmalīti (apšu zaigraibenim ir. Priekšspārnu apakšpusē tāds savukārt ir abām sugām) kā arī skatot pakaļspārnus no apakšpuses, blakus jau minētajai baltajai joslai kārklu z.r. nākamā blakus (uz spārna ārmalu skatoties) ir brūngana josla, bet otrai sugai (apšu) - vispirms pelēcīga un tad brūna, taču, manuprāt, tā baltā josla ar zobiņu vienmēr ir labi saskatāma un droša pazīme šo sugu atšķiršanā.

Apšu zaigraibenis (Apatura ilia)

Tēviņš - virspuse
Image

Tēviņš - apakšpuse
Image

Abas sugas ir samērā bieži sastopamas un nereti arī lido kopā. Tādas tipiskas vasaras sugas, kas g.k. lido no jūnija beigām līdz kādam augusta sākumam/vidum. Tēviņiem tas zilganais spārnu 'zaigojums' redzams tikai noteiktos gaismas krišanas leņķos - līdzīgi kā daudziem tropu tauriņiem.
Visbiežāk šos tauriņus var redzēt kaut kur uz meža ceļiem, kur tie lidinās apkārt gar kokiem/krūmiem un bieži sēžas uz zemes (kur tos bieži sabrauc), dzīvnieku kakām, pat līķiem un arī uz cilvēkiem (tiem, līdzīgi kā citiem tauriņiem, garšo sviedri).

Re: Zaigraibeņu atšķiršana

Posted: 18 Jun 2011 01:23
by Klintslejas
Ielieku "paraugus" no sava fotoarhīva.
Piebildīšu par noteikšanu. Spārna apakša protams nesajaucama. Spārna augšpusē pirmais ko ar acīm meklēju- baltais "rozes dzelksnis" apakšējam spārnam. Cik atceros Dabasdatos bija ievietoti kārklu zaigraibeņi ar melniem punktiem augšējā spārnā. Bet laikam vienīgais bez dzeltenas apmales. To dzelksni pamanīt var jau pa gabalu. Tāpat, ja sezonā redzēti iepriekš, pirmais ko pa gabalu ievēroju- tauriņa izmēru. Kārklu z. tomēr lielāks.

Re: Zaigraibeņu atšķiršana

Posted: 18 Jun 2011 01:40
by Klintslejas
Mācos ievietot bildes.
Papildinu galeriju ar Kārkla zaigraibeņiem. Pirmo pagājušogad novēroju 01. jūlijā. Apšu - 08. jūlijā. Gadu iepriekš abas sugas 17. jūlijā vienlaicīgi.

Re: Zaigraibeņu atšķiršana

Posted: 18 Jun 2011 10:53
by Klintslejas
Papildināšu ar nezaigojošu tauriņu bildēm, jo tad, kad tauriņu pareizā lenķī neapspīd saulesgaisma viņi izskatās krietni pelēcīgāki. Šīs bildes, cik atceros, arī taisītas saulainā dienā.

Re: Zaigraibeņu atšķiršana

Posted: 18 Jun 2011 10:59
by Klintslejas
Apstiprināšu CerambyX teoriju, ka zaigraibeņiem "garšo cilvēki".

Re: Zaigraibeņu atšķiršana

Posted: 18 Jun 2011 13:10
by CerambyX
Labas bildes - atšķirības arī lieliski redzamas :) Man ar zaigraibeņiem kaut kā pavisam plāni gājis bildēšanas ziņā :D tik daži dokumentāli kadriņi.

Re: Zaigraibeņu atšķiršana

Posted: 28 Jun 2011 16:54
by Klintslejas
Zaigraibeņiem sākusies masveida izlidošana. Manā pusē vakar bija pirmā diena. Ap māju lidinās abas sugas. Biju piebraucis vēl divās vietās, abās apšu zaigraibeņu novērojumi.

Re: Zaigraibeņu atšķiršana

Posted: 04 Jul 2011 01:03
by Vērotāja
Vai pareizi noteicu, ka šis ir apšu? Sestdien man pa dārzu lidinājas :P