Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Urrā! Man jau baigi likās, bet neuzdrošinājos tā simtprocentīgi noticēt :D . Nu turpat jau pie manis vien bija, likšu dabasdatos, ielikšu precīzu punktu. Neesmu paskatījusies, vai tur blakus ir kāds osis, tas bija uz meža ceļa pie grāvja caurtekas. Tie grāvji pirms kādiem 7 gadiem rakti un to malas vēl nav galīgi aizaugušas, varbūt tā mala aizvietoja lauci vai pļaviņu. Kādus 300m no turienes ir arī pusaizaudzis izcirtums, bet sapratu, ka tie 300m jau liels gabals priekš viņiem. Nu forši, meklēsim vēl :D .
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Ieliku dabasdatos, lai gan tas ir pacietību pārbaudošs process - zona ir vienkārši "lieliska", vēl jo vairāk tāpēc, ka līst :mrgreen: .
Paldies, CerambyX, nu tu redzi, ka ir vērts papūlēties - nebūtu šis topiks, man ne prātā neienāktu, ka tas ir kaut kas īpašs. Tā, ka tam ir jēga, varētu vēl kāds saņemties, kas zin, kādi tik brīnumi neatklātos ;) .
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Tagad skatos vietu kartē un nu jā - tur tajā rajonā viņam vajadzēja būt, jo vietas apkārt potenciāli labas. :) Nedaudz vairāk kā pirms nedēļas tur ar riteni braucu, bet tad jau bija pievakare un attiecīgi neko neredzēju. Bet nu no "otras" Kangaru purva puses neviens vēl nebija ziņojis - tā ka vērtīgs novērojums ;) Apsveicu vēlreiz! :)
Tā puse man vispār patīk - forši biotopi tur visapkārt. Šonedēļ būs tur atkal jābrauc ar riteni - turēšu es arī acis vaļā :D
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Par šejienes biotopa botāniskiem brīnumiem kaut kad sen viena paziņa teica, ka vienkārši pastaigājoties visādas interesantas lietas var ieraudzīt. Gribēju salikt dabasdatos dzegužkurpītes, naktsvijoles un dzegužpuķes, bet visu laiku nenormāli slikts internets, tie taureņi jau ar man trīcošas rokas sagādāja :evil: ... Tagad jau arī es blenzīšu apaļām acīm, tik, ja atkal turpat ieraudzīšu, nezināšu vai tas ir tas pats vai cits. Un šis arī ļoti rātni ilgi sēdēja, lai varu nobildēt, jācer, ka viņi visi tikpat labi audzināti :) .
Klintslejas
Posts: 12
Joined: 03 Dec 2008 20:15

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by Klintslejas »

Jūs te man uzdzināt azartu. Rīt, ja nelīs, braukšu uz netālu muižas parku ar ošiem...
Klintslejas
Posts: 12
Joined: 03 Dec 2008 20:15

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by Klintslejas »

Biju. Oši visās malās, vietām sasējies pat pamežs, pļavā sējeņi kā baltalkšņi, bet nekā. Varbūt nepaveicās, bet visdrīzāk laikam jābūt reālam mežu masīvam, nevis pāris ha koku puduris tīrumu vidū.
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Juhu, mīlīši, man veicas :D !!!! Šodien atkal viens ošmīlis. Nezinu - jāliek atkal dabasdatos :?: . Nu droši vien jau jāliek, jo šis bija apmēram puskilometru no tā pirmā uz dzelzceļa uzbēruma. Cik sapratu, viņi diezgan slinki uz tālu pārvietošanos, pie tam pa vidu mežs. Sākumā tomēr te ielikšu, moš man acis apmiglojušās no centības visiem taureņiem pakaļ izskraidīt.
Attachments
IMG_8456.jpg
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Ir īstais :) Man ar šodien viens trāpījās 8-)
Un dabasdatos jāliek noteikti - kaut vai vienā un tajā pašā vietā būtu bildēts. Tad tas sniegtu kaut kādas ziņas par 'fenoloģiju' - t.i. cik ilgi konkrētā vietā tie tauriņi lido :) Protams, nekad jau neizsekos pašam pirmajam un pēdējam tauriņam, bet nu tomēr :)

Puskilometrs it kā var būt pietiekami tālu, bet nu to tā grūti interpretēt - pieņemot, ka tā tauriņa 'metapopulācija' (atsevišķa daļa no kādas lielākas populācijas) ir kā aplis, piemēram (dabā, saprotams, tā forma ir citādāka), tad viss atkarīgs no kura apļa daļas mēra. Tā teikt mērot 0,5km no iedomātā apļa centra mēs varbūt atradīsimies tajā pašā 'metapopulācijā', ja mēra 0,5km no apļa malas uz centru tad arī būs tā pat, bet ja mēra 0,5km no apļa malas uz ārpusi, tad tā jau var būt cita 'metapopulācija'. Un to 'izejas punktu' jau grūti noteikt.. :)
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Ok, rīt saņemšos - man lielākā problēma uzlikt karti, dēļ sliktās zonas nenormāli bremzējas :evil: . Starp citu, arī tas tauriņš bija netālu no ormanīša - kādu puskilometru uz Kārdes pusi ;) .
Tikai nojaušu, kas ir metapopulācija, bet man jau liekas galvenais, ka tas nav tieši tas pats tauriņš, ja brālēns vai māsīca - lai jau ir :) .
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Image

Šis mans no šodienas. It kā jau +/- tajā pašā apkārtnē, bet nu nedaudz cita vietā. Var jau manīt, ka tāds drusku apdilis - tātad jau kādu laiku padzīvojis. Kopumā gan ošu pļavraibeņiem vēl nevajadzētu iet uz galu - līdz kādam jūlija vidum domāju, ka vajadzētu lidot.
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Esmu sapinusies pļavraibeņos :oops: . Saliku šodien dabasdatos vakardienas bildes - ošu pļrb. - par to bija skaidrs. Bet vēl man bija, kā man likās, parastais un baldriānu - desmit reizes salīdzinot ar šejienes bildēm, biju diezgan pārliecināta. Bet tad, jau pēc ielikšanas atvēru galeriju un tur bija Cerambyx raibeņi - un es galīgi vairs neesmu pārliecināta, ka savējos noteicu pareizi :( . Tā, ka CerambyX, ja iznāk, paskati varbūt tos manējos, ja kaut kas nav - palabo. Negribas jau arī visas bildes te papriekš bāzt un uzmākties ar savu nezināšanu, bet, ja patiešām būšu smagi kļūdījusies, nekas cits neatliks...
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Man pa šo laiku paveicās divreiz - vienu "noķēru" pavisam netālu no iepriekšējā - pa uzbērumu uz Augšciema pusi. Bet tas noteikti nebija tas pats, jo šis bija jau gandrīz izjucis. Te bildes nelikšu, likšu dabasdatos. Un šorīt viens bija uz otru pusi no Kārdes stacijas - apmēram 500m uz Sidgundas pusi. Tātad savstarpēji tas ir kilometra attālumā un tas diez vai ir tāpati metapopulācija. No pirmā tauriņa atrašanas vietas tas ir pat vairāk kā km. Mēģināšu uzlikt karti un salikt dabasdatos šodien.
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Man sāk likties, ka pie manis ir šo tauriņu audzētava - šodien vienu nobildēju vēl citā vietā. Nu jau kopējais areāls aptver stabili kādus 3km. Ir man te mežos oši, laikam pietiekami un arī citādi biotops viņiem patīkams. Katru reizi tā ir tik forša sajūta - O, IR :D !!! un ceru, ka mana neliela artava Latvijas faunas izpētē arī ;) .
Stach
Posts: 3
Joined: 26 Mar 2010 11:10

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by Stach »

Pie kādiem raibeņiem šis pieder?
Attachments
nezinams.jpg
nezinams.jpg (56.45 KiB) Viewed 16832 times
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

spiigana wrote:Man sāk likties, ka pie manis ir šo tauriņu audzētava - šodien vienu nobildēju vēl citā vietā. Nu jau kopējais areāls aptver stabili kādus 3km. Ir man te mežos oši, laikam pietiekami un arī citādi biotops viņiem patīkams. Katru reizi tā ir tik forša sajūta - O, IR :D !!! un ceru, ka mana neliela artava Latvijas faunas izpētē arī ;) .
Tad tiešām tur ir bagātīga populācija! :) Un tās noteikti ir vērtīgas ziņas :)
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Stach wrote:Pie kādiem raibeņiem šis pieder?
Tas būs baldriānu raibenis - tam ir raksturīgi, ka uz spārniem virspusē ir vairāk tumšās krāsas kā oranžās.
Post Reply

Return to “Tauriņi”