Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Aicinu jūs vērīgi raudzīties dabā, jo nupat nupat ir klāt laiks, kad vajadzētu sākt lidot šī gada kukainim - Ošu pļavraibenim! :)

Jāmeklē tas ir vietās, kur ir lapkoku meži - vēlams ar ošiem, kas ir nepieciešami to kāpuru attīstībai. Tiesa kāpuri pārtiek arī no citiem augiem. It īpaši pavasarī pēc pārziemošanas, kad to pamatbarība ir dažādi lakstaugi - nārbuļi, veronikas u.c. Šādi augi aug samērā labi apgaismotās vietās, tāpēc ošu pļavraibenim pārāk nepatīk tādi meži, kas aug vienlaidus - ir nepieciešamas laucītes, pļaviņas utml. Tās pieaugušie tauriņi izmanto arī kā barošanās vietas (pārtiek no ziedu nektāra - kā jau citi dienas tauriņi). Mūsdienās šādus ainavas elementus aizstāji nelieli izcirtumi, tāpēc nereti šos tauriņus var atrast tieši tur. Tāpat potenciāli labas iespējas ieraudzīt šo tauriņu ir dažādās pļaviņās blakus tauriņam piemērotiem mežiem - taču jāņem vērā fakts, ka šī suga reti lido attālumus, kas ir lielāki par dažiem 100m.

Image

Tāds lūk viņš izskatās no virspuses - ja 'piešauj aci' tad visai viegli atšķirams. Nevienam citam no 'raibajiem' tauriņiem nav šāds kontrastains zīmējums, kur oranžāku laukumiņu līnijas, mijas ar gaišāku laukumiņu līnijām.

Image

Arī no apakšpuses ir visai raksturīgs 'vienkāršs' un 'tīrs' zīmējums, ja to tā var raksturot - citām līdzīgākām sugām apakšpuse būs daudz raibāka un ar sarežģītāku zīmējumu. Ošu pļavraibenim apakšpusē dominē g.k. spilgti oranža krāsa ar vienu gaišu joslu pakaļspārna vidusdaļā, un dažiem gaišākiem laukumiņiem pie pamatnes.

Līdzīgās sugas varētu būt, piemēram, parastais pļavraibenis un tam līdzīgie pļavraibeņi, taču tie no virspuses būs tikai vienmērīgi oranža krāsa lauciņos. Apakšpuse tiem ir salīdzinoši daudz raibāka (it īpaši ārmala) un ne tik spilgti oranža.
Te parastais pļavraibenis no virspuses:
Image
Un no apakšpuses:
Image
Reizēm baldriānu pļavraibenis var izskatīties pietiekami līdzīgs, jo tam virspuses krāsojumā ar var būt dažāda gaišuma lauciņu līnijas, taču tādos gadījumos var skatīties uz šo lauciņu savstarpējo lielumu - ošu pļavraibenim ārējie oranžie lauciņi ir lielāki par nākamajiem nedaudz gaišākajiem lauciņiem. Baldriānu pļavraibenim tie lauciņi ir vairāk vai mazāk regulāri un līdzīgas formas (tas uzskatāmi redzams pakaļspārniem).
Image

Sistemātiski vistuvāk radniecīgā suga ošu pļavraibenim ir skabiozu pļavraibenis - arī vizuāli ir pietiekami līdzīgi, taču ļoti viegli atšķirams pēc punktiņiem pakaļspārnu ārmalā, kas ir redzami gan no virspuses, gan apakšpuses:
Image
Image

Ošu pļavraibenis kopumā Latvijā ir izplatīts samērā bieži (atšķirībā no Rietumeiropas, kur tas daudzās valstīs jau ir izzudis - dēļ tā, ka vairs nav piemērotu mežu). Dabasdati.lv pagaidām gan ir tika 6 šīs sugas novērojumi. Tāpēc esam vērīgi, meklējam ošu pļavraibeni un sniedzam jaunas ziņas par tā izplatību Latvijā! :)
Te līdzšinējie ziņojumi uz kartes:
Image
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Kur precīzāk ir tie divi vērojumi pie Salaspils? Izskatās, ka stipri tuvu manai dzīvesvietai :?: Cik tālu no mežiem viņi sastopami - man aŗi pagalmā zied gan veronikas, gan nārbuļi. Un pie kaimiņmājas milzīgi, veci oši. Tas ir kādus 300m no meža. Varbūt jātur acis vaļā arī izejot izmest miskasti :D :?:
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

spiigana wrote:Kur precīzāk ir tie divi vērojumi pie Salaspils? Izskatās, ka stipri tuvu manai dzīvesvietai :?: Cik tālu no mežiem viņi sastopami - man aŗi pagalmā zied gan veronikas, gan nārbuļi. Un pie kaimiņmājas milzīgi, veci oši. Tas ir kādus 300m no meža. Varbūt jātur acis vaļā arī izejot izmest miskasti :D :?:
Tie 'pie Salaspils' mani novērojumi - viens pie pie Lielajiem Kangariem ceļa malā braucot uz Juglas ciemu, bet otrs novērojums meža masīvā starp Turkalni un Lauberi. Tā ka pārāk tuvu jau nav.. :)

Tas vai tieši pie Tevis tur varētu būt ošu pļavraibenis laikam būs atkarīgs no tā kāds tas mežs tur ir. Jo it literatūrā saka, ka galīgi tādi atsevišķi augoši oši arī tam nepatīkot - acīmredzot par daudz saules. Tā teikt, tauriņš ir visai izvēlīgs un necieš galējības - gan pārāk slēgtus un noēnotus, gan pārāk gaišus un saulainus (atsevišķus ošu kokus). Bet tā droši ar tiem kukaiņiem [tāpat kā ar bitēm, kas, protams, arī ir kukaiņi] nekad neko nevar zināt :D Tā ka acis jātur vienmēr vaļā - ja ne ošu pļavraibenis, tad varbūt kāds cits rets tauriņš tur dzīvo ;)
Last edited by CerambyX on 04 Jun 2011 23:35, edited 1 time in total.
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by Vērotāja »

Ļoti skaistas fotogrāfijas. Kā es gribētu tik labu aparātu un, galvenais, tādu prasmi :roll:

Bet par tauriņiem - vismaz man tā pagaidām ir pilnīgi neatklāta pasaule. Pat ja ieraudzītu visretāko pasaules tauriņu, neprastu to novērtēt.

CerambyX, varbūt ir kāds saits, kur varētu iepazīties ar Latvijas tauriņiem?
Es zinu, ka var likt dabasdatos kā nezināmo, bet kauns taču apgrūtināt speciālistus ar katru redzēto kāpostu balteni.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Vērotāja wrote:Ļoti skaistas fotogrāfijas. Kā es gribētu tik labu aparātu un, galvenais, tādu prasmi :roll:

Bet par tauriņiem - vismaz man tā pagaidām ir pilnīgi neatklāta pasaule. Pat ja ieraudzītu visretāko pasaules tauriņu, neprastu to novērtēt.

CerambyX, varbūt ir kāds saits, kur varētu iepazīties ar Latvijas tauriņiem?
Es zinu, ka var likt dabasdatos kā nezināmo, bet kauns taču apgrūtināt speciālistus ar katru redzēto kāpostu balteni.
Paldies par komplimentu foto ziņā :)

Ar tiem saitiem ir kā ir - t.i. interneta lapas, protams, ir daudz un dažādas, bet tā 'ekskluzīvi' tikai par Latvijā sastopamajiem tauriņiem diemžēl īsti nav. http://www.latvijasdaba.lv varētu būt tuvākais, bet tur no dienastauriņiem tikai par zilenīšiem (piemēram - http://www.latvijasdaba.lv/taurini/sist ... ycaenidae/) un samteņiem tā informācija ir līdz galam atstrādāta. Pārējiem tikai ir kāda bildīte un latīniskais nosaukums bez nekādas informācijas.

Viena no labākajām lapām tādā ziņā ir viena poļu lapa - tur ar var atlasīt visas Latvijā sastopamo tauriņu sugas http://www.lepidoptera.pl/ListCountry.php?country=LV Tajā sarakstā labajā pusē zem 'Rhopalocera' ir dienas tauriņi un to dzimtas - resngalvīši, zilenīši, raibeņi, dižtauriņi, balteņi un sīkraibeņi. Ja uzspiež uz mazā tauriņa simboliņa pretī attiecīgajai dzimtai, tad var iegūt visu sugu kopskatu blakus. Piemēram, šeit ir visi pie mums sastopamie purvraibeņi, perlamutra raibeņi u.c. - http://www.lepidoptera.pl/Thumbnails2.p ... &mode=pair. Augšā labajā pusē ar blakus cipariem 1 un 2 ir podziņa ar abpusēju bultiņu - ar to var uzlikt, lai redzētu tos pašus no apakšpuses. Piemēram, šādi: http://www.lepidoptera.pl/Thumbnails2.p ... e=pairdown
Un tā tālāk.. :) Vienīgais šīs lapas mīnus, protams, ir tas, ka vairums informācijas ir poļu valodā...

Bet kā redzams, tad tie tauriņi mēdz būt tomēr visai līdzīgi. Tāpēc pavisam noteikti nevajag kautrēties un likt arī dabasdatos tos nezināmos. Tas jau neaizņem daudz laika, lai pateiktu, kas tas tāds ir :) Un arī starp 'parastajiem' tauriņiem var trāpīties kāds retums ;)
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Šorīt apsmējos :lol: - mana pusaugu sune šobrīd aizrāvusies medīt tauriņus, es arī parasti neko nesaku, lai jau paskrien pakaļ, viņa vienu ir noķērusi, bet tas arī tāds pastulbs bija, pats vainīgs... Tā nu šorīt ejam staigāt, ieraugam abas oranži raibu taureni, meitene priecīga dipadu - dapadu, tūliņ ķerstīs. A es tādā panikā - Fu, ko tu dari, tas varbūt retums!!! Sune nesaprata, kas ar mani pēkšņi noticis :lol: . Bet, pateicoties superīgajām bildēm, pēc tam klasificēju viņu kā parasto pļavraibeni :) . CerambyX, ļoti uzskatāmas tās bildes, super, varbūt vari vēl kādus līdziniekus tā salikt, ja tev ir, esmu stipri duma tauriņos, bet te viņi, protams, visvisādi lidinās...
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Kā vilku piemin, tā vilks klāt! Vismaz man šodien tā sanāca - atkal tajā pašā meža masīvā starp Turkalni un Lauberi (citā vietā gan), speciāli nemeklējot, uzdūros vienam svaigam un krāšņam ošu pļavraibeņa eksemplāram! :) Pēc resnā vēdera spriežot, varētu būt mātīte.
Jāsaka, ka situācija bija visai klasiska - izcirtums, izcirtumam blakus tāds vidēja vecuma lapkoku mežs g.k. ar apsēm un bērziem, bet arī ar ošiem piemaisījumā (tajā stūrī, kur stāvēju bija kādi 5-7 gab). Pa vidu uz stigas - pļavraibenis! :D

Image
Image
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

spiigana wrote:Šorīt apsmējos :lol: - mana pusaugu sune šobrīd aizrāvusies medīt tauriņus, es arī parasti neko nesaku, lai jau paskrien pakaļ, viņa vienu ir noķērusi, bet tas arī tāds pastulbs bija, pats vainīgs... Tā nu šorīt ejam staigāt, ieraugam abas oranži raibu taureni, meitene priecīga dipadu - dapadu, tūliņ ķerstīs. A es tādā panikā - Fu, ko tu dari, tas varbūt retums!!! Sune nesaprata, kas ar mani pēkšņi noticis :lol: . Bet, pateicoties superīgajām bildēm, pēc tam klasificēju viņu kā parasto pļavraibeni :) . CerambyX, ļoti uzskatāmas tās bildes, super, varbūt vari vēl kādus līdziniekus tā salikt, ja tev ir, esmu stipri duma tauriņos, bet te viņi, protams, visvisādi lidinās...
Suns ar entomoloģiskām ievirzēm - nav slikti! Katram kukaiņu pētniekam tādu vajadzētu! :D
Bet parastie pļavraibeņi tagad varētu būt parastākā no šīm 'oranži rūtotajām' tauriņu sugām. Šodien ar vairākas reizes lecu nost no velosipēda, lai apskatītu kādu aizdomīgu tauriņu, bet lielākā daļa bija diemžēl bija parastie.

Par citām līdzīgajām sugām grūti teikt. It kā tās, kas manā izpratnē ir līdzīgākās, jau uzskaitīju.
Vēl ir mauragu pļavraibenis, bet tas ar punktu rindu pakaļspārna ārmalā vairāk līdzinās skabiozu pļavraibenim (kas starp citu arī ir samērā rets).
Image

Tad vēl no oranžajiem tauriņiem ir vesela virkne purvraibeņu un tiem līdzīgie - taču tiem spārnu zīmējums ir pavisam savādāks, jo nesastāv no tādiem kā regulāriem laukumiņiem.
Image

Vēl tāds parasts oranži melns tauriņš ir mazais nātru raibenis, taču tas ir maziņš un tas spārnu zīmējums arī visai raksturīgs. Tiesa tiem tagad drīz vajadzētu iet uz galu (vēl jau gan lido) - atgriezīsies tie vasaras otrā pusē, kad tie izskatīsies pavisam savādāk, jo otrā paaudze tiem ir tādi melni-balti krāsota.
Image
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by Vērotāja »

Par fotogrāfijām atkal varu tikai noelsties - Ohoo! Ļoti skaistas, skaidras, dzidras, pati mazākā pūciņa uz tauriņa redzama.

CerambyX, apzinos, ka pat vislabākajai tehnikai mežoņa rokās (t.i.manās ;) ) nav vērtības, bet tomēr - ja nav noslēpums, kādam aparātam jābūt, lai tiktu pie tik kvalitatīvām bildēm?

Poļu lapu arī izpētīju, izrādās, ka tiem tauriņiem, kuri dzīvo Lotvā ir arī latviskie nosaukumi pie mūsu karodziņa.
Interesanti, bez ošu pļavraibeņa, kuri vēl tauriņi Latvijā ir ļoti reti?

Es tāpat kā spiigana, ļoti mīlu ar suni ilgi staigāt pa mežiem un vienkārši vērot dabu. Manam kucēnam pēc nedēļas būs pilnībā izveidojusies imunitāte un atkal, tāpat kā agrāk ar veco suni, ņemsim savu ziepenīti un iesim dabā :D
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Viņi var nedaudz atšķirties? Izskatās, ka tam pirmajam ir baltāki tie laukumi, kas augšgalā spārniem pie galvas starp orandžiem (tie četri horizontālie laukumi). Vai tas tikai no gaismas krišanas leņka nedaudz mainās :?: .
CerambyX wrote:Suns ar entomoloģiskām ievirzēm - nav slikti!
Nu viņai piemīt arī abinieku, rāpuļu un visādu citādu radībiņu pētnieka dotības ;) . Tikai nejaukā saimniece neļauj gana aktīvi šim talantam izpausties un attīstīties :evil: .
Par tām līdzīgajām sugām - es nedomāju tieši ošu pļavraibenim līdzīgos, bet varbūt kādus citus tauriņus, kas savstarpēji līdzīgi, bet, ja zin atšķirības, tomēr nosakāmi. Protams, tur var izvērsties līdz enciklopēdijas līmeņa aprakstiem, bet varbūt tev nāk kaut kas interesants prātā, kur iztreiksmīgas, raksturojošas bildes tavā arsenālā :) .
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Vērotāja wrote:Par fotogrāfijām atkal varu tikai noelsties - Ohoo! Ļoti skaistas, skaidras, dzidras, pati mazākā pūciņa uz tauriņa redzama.

CerambyX, apzinos, ka pat vislabākajai tehnikai mežoņa rokās (t.i.manās ;) ) nav vērtības, bet tomēr - ja nav noslēpums, kādam aparātam jābūt, lai tiktu pie tik kvalitatīvām bildēm?

Poļu lapu arī izpētīju, izrādās, ka tiem tauriņiem, kuri dzīvo Lotvā ir arī latviskie nosaukumi pie mūsu karodziņa.
Interesanti, bez ošu pļavraibeņa, kuri vēl tauriņi Latvijā ir ļoti reti?

Es tāpat kā spiigana, ļoti mīlu ar suni ilgi staigāt pa mežiem un vienkārši vērot dabu. Manam kucēnam pēc nedēļas būs pilnībā izveidojusies imunitāte un atkal, tāpat kā agrāk ar veco suni, ņemsim savu ziepenīti un iesim dabā :D
Tehnikas ziņā jāsaka, ka, lai arī ziepīši ir ļoti ērti, jo aizņem maz vietu, ir visai daudzpusīgi utt., tomēr spoguļkamera to attēlu dos ārā kvalitatīvāku :) Te arī visas bildes ir uzņemtas ar spoguļkameru (pārsvarā ar ne sevišķi 'kruto' Canon 400D) un makro objektīvu.

Ui, ļoti retie tauriņi (daudz retāki par ošu pļavraibeni) mums netrūkst - esparsetu zilenītis, kas sastopams tikai pie Krievijas robežas Grebļukalnā, brūnvālīšu zilenītis, kas sastopams tikai Vītiņu pļavās pie Liepājas ezera, mazais un lielais purvraibenis, kas iespējams ir sastopami kādos A/Z-Latvijas augstajos purvos (taču šajā gadsimtā šķiet nav atrasti) un vēl un vēl. Par tādiem varētu gandrīz atvērt atsevišķu topiku :)
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

spiigana wrote:Viņi var nedaudz atšķirties? Izskatās, ka tam pirmajam ir baltāki tie laukumi, kas augšgalā spārniem pie galvas starp orandžiem (tie četri horizontālie laukumi). Vai tas tikai no gaismas krišanas leņka nedaudz mainās :?: .
CerambyX wrote:Suns ar entomoloģiskām ievirzēm - nav slikti!
Nu viņai piemīt arī abinieku, rāpuļu un visādu citādu radībiņu pētnieka dotības ;) . Tikai nejaukā saimniece neļauj gana aktīvi šim talantam izpausties un attīstīties :evil: .
Par tām līdzīgajām sugām - es nedomāju tieši ošu pļavraibenim līdzīgos, bet varbūt kādus citus tauriņus, kas savstarpēji līdzīgi, bet, ja zin atšķirības, tomēr nosakāmi. Protams, tur var izvērsties līdz enciklopēdijas līmeņa aprakstiem, bet varbūt tev nāk kaut kas interesants prātā, kur iztreiksmīgas, raksturojošas bildes tavā arsenālā :) .
Tā krāsu atšķirība šoreiz būs saistīta ar to, ka bildēs šķiet ir abi dzimumi - pirmajā ir tēviņš, bet otrajā mātīte. Vismaz pēc vēderiem tā izskatās - mātītēm vienmēr vēders ir resnāks. Lielai daļai dienastauriņu ir raksturīgs tā sauktais dzimumu dimorfisms - kad tēviņi un mātītes ir atšķirīgi krāsoti. Klasiskais variants ir, piemēram, zilenīši - kuriem tēviņi ir spilgti zilā krāsā, bet mātītes visbiežāk ir vienkārši brūnas. Konkrēti, ošu pļavraibenim šī atšķirība starp dzimumiem ir visai neizteikta, taču tēviņš tomēr ir nedaudz kontrastaināks.

Un par tām līdzīgām sugām sapratu jā - tas tad ir cits foruma temats. Bija jau tāda doma, ka varētu ik pa laikam ielikt kādu aktuālu sugu salīdzinājumu ar bildēm un pazīmēm kā tās atšķirt. :)
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

CerambyX wrote: mātītes visbiežāk ir vienkārši brūnas.
Ar katru brīdi interesantāk - visas mātītes nav vienādas?
CerambyX wrote: Un par tām līdzīgām sugām sapratu jā - tas tad ir cits foruma temats. Bija jau tāda doma, ka varētu ik pa laikam ielikt kādu aktuālu sugu salīdzinājumu ar bildēm un pazīmēm kā tās atšķirt. :)
Būtu ļoti vērtīgi ;) .
Vēl jautājums- tauriņš un taurenis - kas ir taurenis - vienkārši ļautiņi tā mēdz saukt tauriņus, vai tomēr šie jēdzieni nozīmē katrs kaut ko citu?
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

spiigana wrote:
CerambyX wrote: mātītes visbiežāk ir vienkārši brūnas.
Ar katru brīdi interesantāk - visas mātītes nav vienādas?
Ir zilenīšu sugas, kur mātītēm pastāv šāda tāda mainība - piemēram, ir parastā zilenīša mātītes, kam virspuses pamattonis ir tikai brūns, taču ir mātītes, kam spārnu pamatnes ir zilganas (un tas cik ļoti daudz tas zilums - arī ir mainīgs lielums. Taču nekad tas 'zilums' nesasniedz tēviņa līmeni). Tāpat ir līdzīgi vēl dažām sugām.
Taču ar šo teikumu es biju vairāk domājis to, ka vienkārši vairākumam zilenīšu sugu ir šāda dzimumu atšķirība (tēviņi zili, mātītes brūnas). Jo tomēr pastāv arī izņēmumi, kad abi dzimumi ir gandrīz vienlīdzīgi zili krāsoti (piemēram, lielais mārsilu zilenītis - mātītei vienīgi nedaudz lielāki plankumi spārnu virspusē). Tāpat, lai sarežģītu situāciju, ir zilenīšu sugas, kur neviens no dzimumiem nav zils - abi ir brūnā krāsā! :D
Jebkurā gadījumā, zilenīšu noteikšanā virspusei ir ļoti neliela nozīme - visas galvenās noteikšanas pazīmes slēpjas apakšpusē. :)
spiigana wrote: Vēl jautājums- tauriņš un taurenis - kas ir taurenis - vienkārši ļautiņi tā mēdz saukt tauriņus, vai tomēr šie jēdzieni nozīmē katrs kaut ko citu?
Ui, uz šo jautājumu es nemācēšu atbildēt - tas laikam ir jājautā filologiem :D Pareizi laikam ir tauriņš (vismaz man tā šķiet un es tā lietoju), bet kāda izcelsme ir tam 'taurenim' gan nezinu.
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Vai visi tie pļavraibeņi ir vienāda izmēra? Tagad zinu, kāds ir parastais, bet esmu redzējusi ari mazākus oranžraibus tauriņus. Ļoti čakli sekojam (ar savu 4kājaino asistenti :) ) visiem oranžajiem tauriņiem, vai mūsu mežā ar nebūs kāds brīnums, bet pagaidām nekā :( .
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Ir jau ir šādas tādas atšķirības izmēros :) Pārvarēšu slinkumu un mēģināšu atvērt jaunu tēmu par kādiem citiem tauriņiem ;)
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by spiigana »

Esmu uztraukusies :shock: . Neesmu tik drosmīga, lai pa taisno liktu dabasdatos, CerambyX, man vajag tavu verdiktu - IR vai NAV????? Mans ziepju trauciņš darīja ko varēja, piezūmētā ir neskaidra, bet Tev vajadzētu varēt saprast :?
Attachments
IMG_8435.jpg
IMG_8434.jpg
IMG_8433.jpg
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by Vērotāja »

Spiigana, malacis :D Izskatās jau ļoti līdzīgs.
Kopā ar Tevi gaidīšu CerambyX lēmumu :D
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Gada kukainis - Ošu pļavraibenis

Post by CerambyX »

Nu nav ne mazāko šaubu, ka ir īstais!! :) Apsveicu! :!: :) Bildes priekš šīs sugas noteikšanas ir ideālas ;) Pie tam, tad izskatās, ka ir mātīte :)
Kurā vietā tad bija? Kgan šis tad noteikti ir arī jāpievieno dabasdati.lv datubāzē, lai citi speciālisti var apskatīt un iegrāmatot iespējams jaunu un līdz šim nezināmu atradni :)
Post Reply

Return to “Tauriņi”