Savvaļas daba foto, video publikācijās

Discussions
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Lianaliesma »

Aleksejs Šarīpins wrote: 21 Mar 2023 18:09 Uzdodiet jautājumu - kāds liktenis ir piemeklējis to AD jūras ērgli ar lauzto spārnu?
Domāju, ka atbildi Jūs zināt, bet ta ir nepatīkama...
Ērglis tika izmeklēts klīnikā, konstatēts sadragāts kauls, kāpēc pieņemts lēmums putnu eitanizēt.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Aleksejs Šarīpins
Posts: 109
Joined: 13 Jul 2018 18:53
Contact:

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Aleksejs Šarīpins »

Lianaliesma wrote: 21 Mar 2023 18:06
Aleksejs Šarīpins wrote: 21 Mar 2023 17:36 Vai vismaz viens no viņiem ir izdzīvojis? - tas ir viens no daudzajiem jautājumiem...
Te kāds cits stāsts - par jauna zivjērgļa glābšanu pēc kritiena no ligzdas, :!: un pēc tam pat neticamu veiksmi, to nofotografējot migrācijā Senegālā!
viewtopic.php?p=361567#p361567
Daba mūs spēj pārsteigt un ceru, ka šādi veiksmes stāsti būs sastopami biežāk.
User avatar
Aleksejs Šarīpins
Posts: 109
Joined: 13 Jul 2018 18:53
Contact:

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Aleksejs Šarīpins »

Lianaliesma wrote: 21 Mar 2023 18:13
Aleksejs Šarīpins wrote: 21 Mar 2023 18:09 Uzdodiet jautājumu - kāds liktenis ir piemeklējis to AD jūras ērgli ar lauzto spārnu?
Domāju, ka atbildi Jūs zināt, bet ta ir nepatīkama...
Ērglis tika izmeklēts klīnikā, konstatēts sadragāts kauls, kāpēc pieņemts lēmums putnu eitanizēt.
Es redzēju fragmentu ar rentgēnu. Moderna vēsture, šāda tipa lauzumi ir arstēti, bet tas ir ļoti smags un ilgstošs process. Ja salidzināt, tad izaudzināt divus cāļus ir samēra viegli...
User avatar
Vērotāja
Posts: 46754
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Vērotāja »

Jāpiekrīt Aleksejam.
Tik ilgi vērojot Durbi, par jūras ērgļiem ir skaidrs, ka ar izlidošanu vecāku rūpes nebeidzas. Viņus vecāki pieskata, piebaro. To dažreiz var dzirdēt līdz pat oktobrim.

Man vienmēr ir jādomā kas notiek ar mazuļiem, kurus izaudzina rehabilitācijas centrā un palaiž brīvībā? Protams, putni ir dažādi, kādam paveicas būt ļoti izveicīgam un jau uzreiz "noķert" pareizās vietas un zvejas/medību metodes. Bet vai tā veicas vairākumam no izglābtajiem?

Lianaliesma, paldies. Filma vienalga jauka :P
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Lianaliesma »

Aleksejs Šarīpins wrote: 21 Mar 2023 18:15 ...

Daba mūs spēj pārsteigt un ceru, ka šādi veiksmes stāsti būs sastopami biežāk.
Te vēl kāds veiksmes stāsts, cilvēkiem piepalīdzot, kad putni ir nelaimē... 💕

Šis ir stāsts par piekūnpapu, kurš viens pats izaudzināja savus sešus cāļus pēc viņu mammas pazušanas. Parasti tēviņš cāļus neaprūpē un nebaro, taču šis ievērojamais tētuks iemācījās to darīt. Cilvēki mazuļus piebaroja. Vienu mazuli, liekas, ka mazāko, cilvēki izlēma izņemt, jo viņš vēl nespēja sadalīt atnesto medījumu... Pēc tam mazuli atkal ievietoja ligzdā. Zemāk ielieku pilnu stāstu.
Kestrel Dad Raises Chicks Alone After Their Mum Disappears | Full Story of Mr Kes
Robert E Fuller


KES kungs un kundze
Stāsts sākas cerību pilns, ka Kesa kungs un Kesas kundze sāk jaunu sezonu, un Kesas kundze izdēja sešas olas celmā, ligzdas kastē, kuru esmu īpaši izstrādājis viņiem.
IEBRUCĒJI
Taču inkubācija izrādās bīstama, un Kesas kundzei tiek pārtraukta perēšana, lai cīnītos pret kovārņiem, meža pūcēm un pat sarkano kliju pēc tam, kad tie draud iebrukt ligzdā.
CĀĻI VISI VESELI
Neskatoties uz šīm drāmām, visi seši cāļi veiksmīgi izšķiļas, un Kes kungs ātri pielāgojas jaunajai lomai, medī visu diennakti, lai nodrošinātu pārtiku savai jaunajai ģimenei. Tikmēr Kes kundzes uzdevums ir sadalīt cāļiem barību.
KES KUNZE PAZŪD
Taču Kesas kundze šķiet izsmelta, un viņas uzvedība krasi mainās. Viņa arvien biežāk atstāj ligzdu, atstājot cāļus uz īsu laiku vienus. Tad, kad pie ligzdas parādās dzeltenbrūna pūce, mātīte tiek manāmi satraukta un pēc otrreizējas sastapšanās ar pūci aizlido, lai vairs neatgrieztos.
KES KUNGS ATROD CĀĻUS VIENUS
Kesa kungs atgriežas ligzdā, lai atrastu savus cāļus bez viņu mātes. Viņš nomet pelīti ligzdā, bet viņam nav ne jausmas, kā tos pabarot. Ja viņi drīz neēdīs, viņi mirs.
CĀĻU GLĀBŠANA
Es nolemju iejaukties. Atveru ligzdas aizmuguri un pārbaudu cāļus. Trīs ir vāji, tāpēc es ienesu tos savā darbnīcā intensīvai aprūpei, bet pārējos trīs atgriežu ligzdā, cerot, ka Kesas kundze atgriezīsies.
KES KUNGS MĒĢINA BROOD
Kad vēlāk tajā dienā pamanu Kesa kungu cenšamies izaudzēt cāļus, ko piekūnu tēviņi nedara.
ES ATBALSTU KES KUNGU
Es atstāju papildu ēdienu Kes kungam, cerot, ka viņš arī mēģinās viņus pabarot. Un tad notiek neticamais – es pamanu, ka viņš mēģina sadalīt barību saviem mazuļiem, un lēnām šis tēviņš paveic neiespējamo un iemācās pabarot savus cāļus.
Glābjamie cāļi
Tikmēr es baroju jaunākos trīs cāļus sešas reizes dienā un turēju tos siltus iekštelpās, līdz tie bija gatavi atgriezties ligzdā kopā ar saviem brāļiem un māsām.
ĢIMENE ATKAL SAVIENOTA
Galu galā trīs izglābtie cāļi ir gatavi atgriezties savvaļā. Kad es ievietoju tos atpakaļ ligzdā, viņu brāļi un māsas izskatās tik satriekti, bet Kes kungs nereaģē, viņš ir tik koncentrējies uz mazuļu barošanu!
GREDZENOŠANA
Kad beidzot ir pienācis laiks iedot cāļiem viņu identifikācijas gredzenus, es esmu tik lepns. Pēc tik grūta sākuma šķita, ka viņi beidzot ir tikuši galā un tagad ir gatavi pāriet uz pilngadību.
LAIKS LIDOŠANAI
Un, kad visi seši cāļi viens pēc otra beidzot izpleš spārnus un paceļas pirmajam lidojumam, tas ir pārsteidzoši.
Kes kungs nepakļāvās visām mācību grāmatām, lai pats paceltu šo smago dzīves nastu, un ar nelielu manis palīdzību visi seši cāļi lido brīvi!

Es esmu britu savvaļas mākslinieks, kas dzīvo Tiksendlā, Ziemeļjorkšīrā, Apvienotajā Karalistē. Es veidoju ideālus biotopus, lai iedrošinātu savvaļas dzīvniekus savā dārzā, un izmantoju ligzdas kameras, lai pētītu to uzvedību. Šie pētījumi sniedz informāciju, ko attēloju savās gleznās. Šajā kanālā es bez maksas dalos ar saviem video pētījumiem. Ja vēlaties atbalstīt manu darbu, lūdzu, apsveriet nelielu ziedojumu šeit: https://www.paypal.com/donate/?cmd=_s-x ... ZHAMJZC3J4
Vai, protams, jūs varat iegādāties manu mākslas darbu, ko atradīsiet manā vietnē: https://www.robertefuller.com. Daudzas no gleznām ir to radījumu portreti, kurus jūs šeit skatāties!
© Roberts E Fullers
Visit my website: https://www.robertefuller.com
Facebook: https://www.facebook.com/RobertEFullerArt/
Twitter: https://twitter.com/RobertEFuller
Instagram: https://www.instagram.com/RobertEFuller/


Iedvesmojoši, manuprtāt... 💕
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Vērotāja
Posts: 46754
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Vērotāja »

Paldies, arī ļoti jauks stāsts :P
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Aleksejs Šarīpins
Posts: 109
Joined: 13 Jul 2018 18:53
Contact:

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Aleksejs Šarīpins »

Lianaliesma wrote: 23 Mar 2023 14:57
Aleksejs Šarīpins wrote: 21 Mar 2023 18:15 ...

Daba mūs spēj pārsteigt un ceru, ka šādi veiksmes stāsti būs sastopami biežāk.
Te vēl kāds veiksmes stāsts, cilvēkiem piepalīdzot, kad putni ir nelaimē... 💕
...
Labvakar, Lianaliesma.
Izteikšu tikai savas domas par to, ko noskatījos šajā video... bet ceru, ka kāds no ornitologiem arī nokomentēs.
Tā tad:
1. Dažādu putnu sugām ir dažāda tolerances attieksme pret cilvēku, un attiecināt to uz visiem noteikti nedrīkst. Putnu tolerance pret cilvēku ir ļoti nozīmīgs faktors, kas dod iespēju adekvāti vērtēt iejaukšanos dabiskajos procesos.

2. Uzskatu, ka šī kunga rīcība ir neētiskā, jo viņš ir uzbūvējis vidi, kur potenciāli ir ļoti liela iespēja stresainiem notikumiem. Kā pēc? - tā pēc, ka ļoti blīva teritorijā ir saliktas dažādā tipa putnu būrīši kurus ieņem konkurējošas putnu sugas, ko mēs arī redzējām. Šī kunga regulāra klātbūtnē un barības piegāde var radīt negatīvas sekas jaunajai paaudzei nākotne. Jo, kad putniem nāksies pamest dzimto teretoriju, viņu instinktiem un prasmei medīt nāksies saskarties ar skarbo realitāti.

3. Pie mums Latvijā, ir cilvēki kuri uzstāda piekūniem būrīšus(un ne tikai), būve mākslīgas ligzdas lielajam putnu sugām un veic aizsardzības pasākumus ligzdošanas teritorijas, tas viss arī palīdz putniem ligzdot, bet tālāk netiek piekopta iejaukšanas ligzdošanas procesā.

4. Lai gūt objektīvus datus par putnu nākotni, viņus ir jāaprīko ar GPS raidītājiem. Tikai tā var saprast, vai eksperiments ir noslēdzies ar pozitīvu rezultātu.


P.S. Izaudzināt cāļus ir samēra viegli, bet izglābt dzīvību pieaugušām putnam ir gan SUPER LLIELS izaicinājums.
Iedvesmai, šādi video ir ok, bet, es viņus uztvēru, ka neizmantojamus materiālus mūsu apstākļos.
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Lianaliesma »

Aleksejs Šarīpins wrote: 24 Mar 2023 00:46...
Labdien, Aleksejs Šarīpins, paldies par Jūsu pārdomām. Piekrītu jums, protams.

Šķiet, ka lielās Dabas dzīvē, tāpat kā arī cilvēku dzīvē - ir iespējama dažāda rīcība un dažādi notikumu risinājumi.

Daudzviet pasaulē ornitologi kopā ar brīvprātīgajiem velta daudz pūļu putnu iepazīšanai un aizsardzībai, iejaucoties to dzīvē, citur vairāk, citur mazāk, katrs pa savam prātam.

ASV baltgalvas ērgļus gredzeno tikai konkrēta pētniecības projekta ietvaros, nevis masveidā, domājot tieši par putnu toleranci. viewtopic.php?p=358061#p358061

Izraēlas ornitologi ļoti cenšas panākt Bonelli svītraino ērgļu populācijas pieaugumu un skrupulozi publiski skaidro savas iejaukšanās vajadzības pamatojumu, skat. viewtopic.php?p=326182#p326182

Daudzo rehabilitācijas klīniku pasaulē darbs un publiska informācija par to ne tikai dziedina, bet arī vairo sabiedrības zināšanas par putnu/dzīvnieku un cilvēku mijiedarbību.

Manuprāt, galvenais ir - cilvēkiem iejaucoties dabas procesos, jāuzņemas atbildība par sekojošo.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Vērotāja
Posts: 46754
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Vērotāja »

Man liekas, ka bieži atsevišķu īpatņu izdzīvošana ir apdraudēta, jo viņi ir spiesti meklēt dzīvesvietu nepiemērotās vietās un no tā sākas daudzas problēmas gan sugām kopumā, gan atsevišķiem putniem.

Šodien viss tiek izcirsts, industrializēts, piesārņots.... Glābt atsevišķus putnus ir humāni, bet sabiedrībai pirmām kārtām jāglābj vide kur putniem dzīvot, ligzdot.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Hildina
Posts: 2634
Joined: 12 Mar 2015 11:07
Location: Rīga

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Hildina »

User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Lianaliesma »

Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Hildina
Posts: 2634
Joined: 12 Mar 2015 11:07
Location: Rīga

Re: Savvaļas daba foto, video publikācijās

Post by Hildina »

Post Reply

Return to “Diskusijas”