Sarunas par dažādām tēmām

Discussions
amurs
Posts: 8
Joined: 13 Apr 2021 12:36

Re: Jūras ērgļi Durbē, 2021 (Mildas ģimene-novērojumi un sarunas, no 24.04.2021.)

Post by amurs »

Es domāju, ka forums vienkārši nebija gatavs jaunu interesentu pieplūdumam, tapēc izveidojās tāda 'vecie pret jaunajiem' situācija. Es saprotu, kāpēc daudziem varēja nepatikt tas, ka hronoloģiskajos pierakstos uzradās visādi 'lieki' komentāri un spekulācijas, bet ir vērts atcerēties, ka šāda uzmanība var nākt par labu visiem - putniem, forumam utt., potenciāli piesaistot ziedojumus un izglītojot sabiedrību kā tādu par norisēm dabā.

Ceru, ka foruma admini būs šim gatavāki, ja notiks kas līdzīgs ar so vai citu ligzdu. Divu pavedienu ideja man šķiet kā ok pagaidu risinājums, bet varbūt var ierobežot, kurš un kā var postot hronoloģiskajā pavedienā un atstāt šo - haotisko - visiem lietotājiem :)

Starp citu, varbūt kāds zin - vai no iepriekšējo gadu vērojumiem ir publicēti jebkādi zinātniskie raksti/analīze? Neesmu ornitologs, bet strādaju ar datiem, un man šis forums šķiet fenomenāls tieši saražoto datu daudzuma ziņā, tāpēc interesē, vai un kas ar to visu notiek tālāk.
pelce
Posts: 245
Joined: 04 Jun 2015 08:47

Re: Jūras ērgļi Durbē, 2021 (Mildas ģimene-novērojumi un sarunas, no 24.04.2021.)

Post by pelce »

lianaliesma wrote: 27 Apr 2021 11:46
mega2 wrote: 27 Apr 2021 11:17 ...
neesmu atgriezusies,tikai klusībā vēroju...
Vērotāja wrote: 27 Apr 2021 11:38 ...
p.s. neesmu atgriezusies, tāpat klusējot vēroju un turpināšu tāpat.
Tas ļoti labi, meitenes, nu nodot dežūru un pavērot varu es.
Nu meičuki saņēmās! Nevajag krāt negācijas. Skatīsimies uz jaukajām lietām, aprokam aizvainojumus un ar skaidru skatu uz dzīvi turpinat ;) Viss būs labi!
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Jūras ērgļi Durbē, 2021 (Mildas ģimene-novērojumi un sarunas, no 24.04.2021.)

Post by Lianaliesma »

pelce wrote: 27 Apr 2021 14:09
lianaliesma wrote: 27 Apr 2021 11:46
mega2 wrote: 27 Apr 2021 11:17 ...
neesmu atgriezusies,tikai klusībā vēroju...
Vērotāja wrote: 27 Apr 2021 11:38 ...
p.s. neesmu atgriezusies, tāpat klusējot vēroju un turpināšu tāpat.
Tas ļoti labi, meitenes, nu nodot dežūru un pavērot varu es.
Nu meičuki saņēmās! Nevajag krāt negācijas. Skatīsimies uz jaukajām lietām, aprokam aizvainojumus un ar skaidru skatu uz dzīvi turpinat ;) Viss būs labi!
Mīļie, sarunas virtuālajā vidē tiešām ir ar īpatnību - teikto viegli pārprast un katram saprast pa savam ;) :D
Es, piemēram, tikai nopriecājos, ka abas -mega2 un Vērotāja tepat vien ir, un pabrīdināju, ka man tik daudz laika forumam nebūs. Tas arī viss.
Mūsu Vērotāja un mega2 gluži tāpat var taču paņemt mazu pauzi. Jo tagad esam jau vairāk tādu, kas ne tikai uzraksta savus ieteikumus, bet paši aktīvi dokumentē kādā sev iemīļotas ligzdas tēmā, pat vairākās. :)
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Jūras ērgļi Durbē, 2021 (Mildas ģimene-novērojumi un sarunas, no 24.04.2021.)

Post by Lianaliesma »

amurs wrote: 27 Apr 2021 13:21 Es domāju, ka forums vienkārši nebija gatavs jaunu interesentu pieplūdumam, tapēc izveidojās tāda 'vecie pret jaunajiem' situācija. Es saprotu, kāpēc daudziem varēja nepatikt tas, ka hronoloģiskajos pierakstos uzradās visādi 'lieki' komentāri un spekulācijas, bet ir vērts atcerēties, ka šāda uzmanība var nākt par labu visiem - putniem, forumam utt., potenciāli piesaistot ziedojumus un izglītojot sabiedrību kā tādu par norisēm dabā.
Jauno forumiešu pieplūdums parasti vērojams dramatisku notikumu ligzdā laikā, interese par tiešraidēm pieaug un tas ir labi. Tomēr foruma izveidošana/uzturēšana max pārskatāmā un lietderīgā veidā no tā nedrīkst ciest.
amurs wrote: 27 Apr 2021 13:21 ... Divu pavedienu ideja man šķiet kā ok pagaidu risinājums, bet varbūt var ierobežot, kurš un kā var postot hronoloģiskajā pavedienā un atstāt šo - haotisko - visiem lietotājiem :)
Tas jau arī bija mērķis, tēmu sadalot, - nepiesārņot ligzdas notikumus ar sarunām. Nu diemžēl ligzdošanas sezona Mildas ligzdā beigusies un sarunas arī mazināsies. Ērgļi vēl šad tad atlidos uz ligzdu, taču nu vairāk laika pavadīs ārpus tās. Līdz rudenī ieradīsies atkal, lai atjaunotu ligzdu.
amurs wrote: 27 Apr 2021 13:21 Starp citu, varbūt kāds zin - vai no iepriekšējo gadu vērojumiem ir publicēti jebkādi zinātniskie raksti/analīze? Neesmu ornitologs, bet strādaju ar datiem, un man šis forums šķiet fenomenāls tieši saražoto datu daudzuma ziņā, tāpēc interesē, vai un kas ar to visu notiek tālāk.
Šo varētu komentēt arī Simba, kas no foruma vērotāja nu ir kļuvusi par ornitologa Māra Strazda palīgu un aktīvu dabas aizsardzības kustības dalībnieci.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Sandra+
Posts: 9
Joined: 22 Apr 2021 15:17

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Sandra+ »

Leo wrote: 11 Jun 2020 19:56 Nez te drīkst ko apšaubīt vai šeit arī ir jāvaldās?
🤣👍
Hildiņa
Posts: 842
Joined: 05 Apr 2020 09:38

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Hildiņa »

Sandra+ wrote: 27 Apr 2021 21:04
Leo wrote: 11 Jun 2020 19:56 Nez te drīkst ko apšaubīt vai šeit arī ir jāvaldās?
🤣👍
Caur puķēm un caur rozēm :lol:
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Durbē, 2021 (Mildas ģimene, hronoloģiski pieraksti)

Post by Made »

ElīzaR wrote: 28 Apr 2021 12:48 Arī šeit, Mildas ģimenes "hronoloģiskajā forumā" nesen kūsāja dzīvība, nu viss ir tik pat, kā miris dēļ dažiem cilvēkiem, kas izdomāja sadalīt šo tēmu 2 dažādās, tādējādi izbeidzot dzīvību šajā, nu jau tukšajā forumā, un saputrojot visu. :cry: :|
Dažas pagales tā nedegtu.. vējš uzpūta ogles un mūsu degšana bijusi postoša ne tikai ērgļiem, bet arī cilvēkiem :? Cerams, ka visi vēlreiz pamācīsimies no tā cienīt viens otru un padomāsim par saviem vārdiem, pirms tos palaižam vaļā.

Divas tēmas taču ir labs risinājums, vai ne, mega2?

Ceru, ka atgūsi spēkus un turpināsi! :)

(gan jau ka mūsu komentāri jāpārvieto vai jādzēš te)
Odeta2021
Posts: 4
Joined: 22 Apr 2021 12:33

Re: Jūras ērgļi Durbē, 2021 (Mildas ģimene, hronoloģiski pieraksti)

Post by Odeta2021 »

Esmu te pavisam nesen, kad atnācu, bija viena tēma un man šķiet, ka tā bija ērtāk, loģiskāk utt. - tepat bildes un notikumi un tepat domas par tiem. Vai tad tagad, ieraugot te kādu piefiksētu momentu, jāiet par to izteikties uz otru lapu? :)
User avatar
Vērotāja
Posts: 46716
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Durbē, 2021 (Mildas ģimene, hronoloģiski pieraksti)

Post by Vērotāja »

Odeta2021 wrote: 28 Apr 2021 13:15 Esmu te pavisam nesen, kad atnācu, bija viena tēma un man šķiet, ka tā bija ērtāk, loģiskāk utt. - tepat bildes un notikumi un tepat domas par tiem. Vai tad tagad, ieraugot te kādu piefiksētu momentu, jāiet par to izteikties uz otru lapu? :)
Šogad šāda kārtība šogad ir gan latviešu, gan angļu forumā.
viewtopic.php?p=279573#p279573

Šādu praksi pielieto visos forumos, kad ir liels pieplūdums un starp parunāšanu vairs nevar atrast notikumus.
Lūdzu skatieties, piemēram -
Jūras ērgļi 2021 https://www.looduskalender.ee/forum/viewforum.php?f=99
Zivjērgļi Igaunijā 2015, 2016 https://www.looduskalender.ee/forum/viewforum.php?f=56

Šo ziņu vēlāk pārcelšu uz blakus sadaļu.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Made »

Made wrote: 25 Apr 2021 19:28
Made wrote: 25 Apr 2021 09:45 Un diemžēl es tagad neatrodu otru piemēru - kad tika veidota saīsinātā reportāža - ar vienu divām bildēm un dienas pārstāstu. Man arī patika.
Hmmm... un bija taču arī atsevišķa tēma ar bildēm par to, kā Milda un Raimis būvēja ligzdu "no nulles".. :roll: nevaru atrast... vai es kaut ko jaucu?
Atradu!!! :D
te, kur Aktualitātes ir daudz tēmu - kopsavilkumi, dienasgrāmatas utt. :D
viewforum.php?f=54
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Made »

Vērotāja wrote: 30 Apr 2021 14:12
sniedze7 wrote: 30 Apr 2021 13:59 Vērojot Mildas ligzdu, gribas jautāt - vai nav domāts par kādu tiešraides kameras ierakstu uzkrāšanas veidu, teiksim, uz nedēļu, vēlāk datus dzēšot, vai varbūt par kādu mūsdienīgākas kameras uzstādīšanu ar nakts redzamību un ilgāka ieraksta iespējām?
Tas dotu iespēju ilgākā periodā precizēt datus par ligzdas notikumos iesaistītajiem ērgļiem, astēm, spārniem, deguniem utt., labot kļūdas pieņēmumos. 12 stundas ir ļoti maz. Ja cilvēks ir darbā, fakstiski viņam neatliek laika iedziļināties, ja nu vienīgi uz miega rēķina.
Jautājums ļoti interesants un aktuāls.
Pārsūtīju konferences veidotājiem, gaidīsim atbildi 7.maijā viewtopic.php?p=279982#p279982

Ļoti sen tiešraides arhīvs bija, tas bija pirmsākumos, kad translācija tika raidīta nevis caur Youtube, bet caur Igaunijas serveri.
Tagad šīs 12 stundas, kuras varam pārtīt, tās nodrošina YT nevis translētājs. Nevienā YT tiešraidē attīšanas iespēja vairāk par 12 stundām nav redzēta, tātad garāka acīmredzot nav iespējama.

Vairāk vecākus ierakstus varētu pārskatīt, ja būtu publiski pieejams ierakstu arhīvs. Par arhīvu runas šad un tad aktualizējas, taču, ja pareizi saprotu iepriekš atbildīgo teikto, šādam arhīvam nepieciešams ļoti ietilpīgs serveris. Kas arī maksā daudz. Un nepieciešams IT, kas apkalpotu.
Es arī biju domājusi jautājumu par šo tēmu noteikti pieteikt jau iepriekš, lai var pārdomāt atbildes un padomāt, kas tad būtu vajadzīgs, lai arhīvu realizētu (ziedojumi, algoti speciālisti utt.)

Redz, kā igauņi var glabāt dažas mūsu ligzdas pat no 2014.gada..

Ja Durbes ligzdas visi seši, nu jau septītais gads būtu pieejami kā materiāls zinātniskai izpētei, tā jau būtu gadu rinda - ne tikai ornitoloģiskiem (jūras ērgļi un citi putni, redzamie un dzirdamie, barības veids, kad sāks kūkot dzeguze), bet varbūt arī fenoloģiskiem secinājumiem zinātniskos darbos (ziema-neziema, mans senais jautājums par kokvaržu kurkstēšanu kamerā - kas ar viņām notiek šobrīd utt.)

Kad nāk pavasaris un ligzdu dzīve aktivizējas, ornitologiem laikam sākas lauka darbi un lauka intereses, pie tiešraidēm sēdēt nav laika. Ja forums ir tik mazskaitlīgs, visas ligzdas dokumentēt nav iespējams, turklāt tas notiek stihiski - kad jau kuram ir brīvais laiks. No bildēm un tekstiem vien zinātniskiem secinājumiem ir par maz, jo nespeciālists var neievērot būtiskas lietas, kas notikumu var var pavērst citā gaismā (kāpēc un ko putns sauc, ir vai nav kādas saslimšanas vai stresa pazīmes, kādās citu putnu dziesmās ieklausās un kurus ignorē - man, piem., likās, ka lauku baloži jūras ērglim ir vienaldzīgi vai tikai izklaidei, bet uz vārnu ķērcieniem reizēm pat atbild, un gan jau ir kādi mazie putni priekš signalizācijas, ka jābūt uzmanīgam, es tik neatšķiru putnu balsis).

Gribētos, lai Jānis parunā par to - cik viņš un viņa kolēģi paspēj paņemt no tiešraidēm un vai viņiem ir noorganizēts personīgais arhīvs.

Tik bieži tiek uzsvērts, ka mēs gūstam jaunas zināšanas no tiešraidēm. Un palaižam nebūtībā šo unikālo materiālu. Faktiski, mūsu nacionālo dārgumu. Nedod dievs, ka, piemēram, melnā stārķa brīvo dzīvi Latvijas mežos vilksim kā lielu brīnumu no igauņu arhīva ārā, jo dabā to vairs nebūs iespējams novērot. Zaļās vārnas mums tiešraidēs paliek arvien mazāk - katrs arhīva gabaliņš ar laiku var būt kā zili zaļš brīnums.

Laikam jau ornitologi netiek gatavoti kā īpaši - vai tie ir biologi, kas specializējušies putnu pētniecībā? Tad jau mana vīzija ir pietiekami nereāla - ka profesori saviem studentiem jaunajiem ornitologiem iedala pārbaudes darbu, kursa darbu un diplomdarbu tēmas no tiešraižu ierakstiem un tie jau laikā pēc ligzdošanas sezonas tos rūpīgi izskata.
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Made »

Made wrote: 25 Apr 2021 21:30
CerambyX wrote: 25 Apr 2021 20:48 kamerā dzirdamās putnu dziesmas reti kurš izrāda interesi iemācīties utt.
Varbūt ka no šī mēs par visiem kopā varam izaudzēt kādu jaunu tēmu - Kamerās dzirdamās putnu balsis :idea: :!: :?:

Atsevišķā tēmā ielikt saites uz jau zināmajiem gadījumiem forumā, kad zem video ir zinātāja skaidrojums, kas cikos dzied. Un likt jaunus ierakstus ar interesējošo putnu. Tad putnu dziesmu atšifrēšana nebūs izkaisīta pa tēmām.

Piemēram,
te roosaluristaja atbild par sila strazdu :P
viewtopic.php?p=273211#p273211
un te forelljjanka par dzirdēto nedaudz augstāk ievietotos video
viewtopic.php?p=273123#p273123
Made wrote: 25 Apr 2021 22:09 Varētu būt "Torņu cīņas" tiem, kas nevar kādu iemeslu pēc būt dabā - klausās tiešraidi kādu laiku un piefiksē dzirdētos putnus :D
Tiešraižu arhīvs arī šajā jautājumā palīdzētu. Vismaz es esmu pietiekoši daudz redzējusi YT tiešraides čatā interesi par tobrīd dzirdamo putnu - kas tur tagad dzied? Reizēm ir atbildes, reizēm jautājums aizslīd zinātājiem nemanīts. Sabiedrības ieinteresēšanai varbūt varētu izdomāt kādus testus, konkursus utt., jo vērojušie atpazīs ligzdas un reālos apstākļus, varbūt pat ligzdas notikumus - personiskā emocionālā piesaiste, atpazīstamība var labāk "aizķert" un dot ierosmi "rakt dziļāk".
Hildiņa
Posts: 842
Joined: 05 Apr 2020 09:38

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Hildiņa »

Labdien !

Gribētos uzzināt turpmāko kārtību. Vai turpmāk putniem vārdi tiks doti čatā - uz " ātro " vai tā kā iepriekšējos gadus - forumā ? Manuprāt , arī forumā ir iespējams atrast putniem vārdus 1 dienas laikā un to būs devuši tikai forumieši .
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Made »

Hildiņa, laikam kā nu kurā ligzdā. Patlaban forumā esam salīduši "pa kastītēm" un viss noris tik spraigi, ka atlikušajiem forumiešiem nav laika visur iesaistīties. Tad nu tie, kas tajā tiešraides tēmā iestaigā var mierīgi izpausties un pārējiem nevajadzētu būt nekādiem iebildumiem. Es arī biju vairākas vārdu aptaujas palaidusi garām un priecājos par to, ka vārdiņi skaisti tika iedoti gan vistu vanagiem, gan mazajiem ērgļiem. Un arī par to, ka melnajiem stārķiem, lai arī ilgākā laikā, tomēr bez skandāla vārdi ir iegājušies. Par kuru ligzdu Tu tagad domā? Turklāt, ja komentētāji ir tie paši gan YT, gan forumā, tad ko nu vilkt garumā - var tēmā par priekšlikumiem parunāt un tie, kas būs palaiduši garām, paši vainīgi, ne?

Mums jau laikam tik Durbes ligzda tas sāpju bērns un arī tikai tad, kad tai tiek pievērsta uzmanība plašsaziņas līdzekļos.
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Lianaliesma »

Pilnīgi pievienojos Madei, un domāju, ka ja kādam kāda ligzda un tās saimīte ir ciešāk pie sirds, var droši iemeldēties un izteikt savu vēlmi dot vārdiņus, un es vismaz noteikti atbalstu, ka vārdu došanā priekšroka tiem, kas ligzdu īpaši pieskata un komentē. :)
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Hildiņa
Posts: 842
Joined: 05 Apr 2020 09:38

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Hildiņa »

Paldies Made un Lianaliesma !
No jūsu abu atbildēm saprotu to pašu, kā domāju arī es - priekšroka forumiešiem un vēlams tiem, kuri kautko dara pie attiecīgajiem putniem . Tieši tā jau mēs pagājušajā gadā vienojāmies pie klijām . Šovakar č a t ā piešķiršot vārdu Annas/Andra putnēnam ....
Inese_Incene
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2021 20:55

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Inese_Incene »

Izrādās, ka lipīgās lentes pret kukaiņiem ir bīstamas mazajiem putniņiem. Viņus barošanas laikā iespējams pievilina viegls medījums. :( Abas spalvu bildes ir jāsummē kopā, jo nāk no vienas lentes. :cry: Rudajam erickiņam, iespējams. Viņi mums pirmo gadu, bija arī melnais erickiņš, bet pameta ligzdu ar divām oliņām. :( Ligzdiņu, ko mēs zinām apkalpo gan mamma, gan paps. Šīs iespējams no cita. Vai tāds spalvu trūkums var radīt viņam problēmas? :cry:
Image
Image
Inese_Incene
Posts: 63
Joined: 05 Apr 2021 20:55

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Inese_Incene »

Cītīgi vērojām un ieraudzījām, ka tās spalvas ir no mammas astes, precīzāk mammai vairāk nav aste. Bet lido, medī un mazuļus baro.
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Made »

Cik labi, ka dzīva. Cerams, ka viņa tiks ar to galā. Nez, kad tās spalvas sāks ataugt - un vai pēc nepieciešamības vai pēc kalendāra..

Kas to būtu domājis, ka tādām lentām tādas sekas..
Feja
Posts: 7078
Joined: 08 Feb 2016 21:51

Re: Sarunas par dažādām tēmām

Post by Feja »

29.JŪNIJS

Labdien! Šodien lasu šādu informāciju- https://jauns.lv/raksts/zinas/450091-pe ... dis-lolans
Šis cilvēks ir foruma - roosaluristaja. Lūdzam visu ko var pielūgt, lai atrodas sveiks un vesels.🙏
Post Reply

Return to “Diskusijas”