Sarunas par dabu

Discussions
Post Reply
puke
Posts: 933
Joined: 09 Jan 2011 11:01

Re: Sarunas par dabu

Post by puke »

Simba wrote: 25 Apr 2018 14:38
Vērotāja wrote: 25 Apr 2018 13:17 Mani ieinteresēja Dabas sarunas, plānoju apmeklēt.
Kauns atzīties, ka vēl neesmu bijusi jaunajā Nacionālajā bibliotēkā, šis ir labs iemesls tur pabūt.
Es arī tur neesmu bijusi :roll: Un pasākums mani arī ieinteresēja ;D Ceru, ka rozā kaķis nepārskries un varēšu tur arī ierasties :D
Arī manā kalendārā šis pasākums ir ierakstīts. Tiekamies! ;)
User avatar
Vērotāja
Posts: 47374
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

Ja šajā sadaļā ielūkosies kāds no ornitologiem, lūdzu palīdziet atpazīt šo putniņu

Image
Vairāk bildes ir te viewtopic.php?p=180716#p180716
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dabu

Post by Made »

puke wrote: 27 Apr 2018 08:08
Simba wrote: 25 Apr 2018 14:38
Vērotāja wrote: 25 Apr 2018 13:17 Mani ieinteresēja Dabas sarunas, plānoju apmeklēt.
Kauns atzīties, ka vēl neesmu bijusi jaunajā Nacionālajā bibliotēkā, šis ir labs iemesls tur pabūt.
Es arī tur neesmu bijusi :roll: Un pasākums mani arī ieinteresēja ;D Ceru, ka rozā kaķis nepārskries un varēšu tur arī ierasties :D
Arī manā kalendārā šis pasākums ir ierakstīts. Tiekamies! ;)
Vērotāja, puke, Simba, vai bijāt tur? Varbūt kāds cits bija un var padalīties iespaidiem?
puke
Posts: 933
Joined: 09 Jan 2011 11:01

Re: Sarunas par dabu

Post by puke »

Made, mēs ar Simbu un Rūtu bijām. Zinu arī, ka Jamsis bija.

Nemaz nezinu ko īsti izstāstīt. Jānis runāja interesanti kā jau parasti, ar lielu pietāti pret klausītāju. Nu ir tik patīkami viņā klausīties. Stastīja par pirmsākumiem, kā tas sākās daudzus gadus atpakaļ ar sadarbību ar igauņiem jūras ērgļu projektā un ka tagad esam viņiem priekšā. Kā ir attīstījušās visas tehniskās lietas. Skaidroja cik daudz visādas tehnikas ir jāienes pie ligzdas un pēc kādiem kritērijiem tiek izvēlētas ligzdas (nepieciešams ne tikai labs tīkla pārklājums, ko nodrošina LMT, bet arī vai iespējams uzlikt sistēmu, kāds būs kadrs, kādas bijušas ligzdošanas sekmes iepriekš, vai var noslēpt visu tehniku lai netraucētu putnus un lai nav vairāk kā 1 km no piebraucamā ceļa). Ame no otra foruma esot rādījusi vienā igauņu rīkotā juras ērgļu konferencē ļoti intersantu prezentāciju par Durbes ligzdā notikušajām putnu maiņām pēdējo divu gadu laikā. Ļoti gribētu šo noskatīties. :)

No jaunumiem par konkrētām ligzdām - zivjērgļa ligzdā bojājums ir pašā kamerā vai rūterī, kas nozīmē, ka nevar putnus tagad traucēt un bojājumu novērst, jo par lielu risks. Iespējams to varēs izdarīt, ja tik gredzenoti jaunie putni, bet tas varētu būt, ja pareizi atceros, jūlija sākumā.

Pašlaik tiek bradāts niedrājs lai atrastu potenciālu dumpja ligzdu, ja tāda atradīsies, tad dumpis būs šogad.

Kāpēc ūpji šogad tā arī neligzdo nav pašlaik precīzāka informācija.

Par gredzenošanu. Jānis vēl ir pārdomās, bet visticamāk gredzenos Cillas un Oša bērnus. Orientējoši maija beigas, ja pareizi atceros.

Sodiālā psiholoģe Ieva Stokenberga arī interesanti stāstīja par pētījumiem pasaulē un kas tad liek cilvēkiem tiešaraides skatīties. Galvenais jautājums beigās bija kāpēc cilvēki skatās, bet tik maz iesaistās - piemēram, parakstoties par mežizstrādes pārtraukšanu ligzdošanas laikā.
Last edited by puke on 10 May 2018 11:31, edited 1 time in total.
Simba
Posts: 1627
Joined: 02 May 2015 18:46

Re: Sarunas par dabu

Post by Simba »

Made wrote: 10 May 2018 10:40 Vērotāja, puke, Simba, vai bijāt tur? Varbūt kāds cits bija un var padalīties iespaidiem?
Vērotāju neredzēju, Puke bija, es biju, Jamsis bija :P Pa gabalu redzēju arī dabasSkaņas un klātienē iepazinos arī ar IlzeP :)

Lielais sarunu temats bija par to, ka kameru vērošana iet roku rokā ar sabiedrības izglītošanu, par to, kā mainās cilvēku zināšanu līmenis, vērojot kameras. Tika mēģināts ieskicēt psiholoģisko portretu, bet es biju pārāk duma - tā arī nesapratu, kas es esmu par portretu :lol: Uzķēru tik to, ka dabas vērotāju fundamentālā kopējā iezīme ir atvērtība pārmaiņām (pretstats dogmatismam). Uzsvars tika likts uz to, ka par laimi mums nav bijuši tādi spilgti notikumi, kas paģērētu iejaukšanos putnu dzīvē, un par laimi mēs mierīgi līdz šim esam varējuši vērot bez sabiedrības protestiem, ka "vajag tā,bet iesaistītie tā nedara". Piemēram, ka mums nav bijis jādiskutē, vai no 4 cāļiem ligzdā viens ir jāizceļ un jāizbaro pašiem. Jo kameras savā būtībā tomēr iet roku rokā ar dabīgajiem procesiem dabā, kuros mums ir tā priekšrocība ielūkoties, bet neiejaukties. Saistībā ar šo Jānis minēja, ka visticamāk Durbes ligzdas mazuļi šogad netiks gredzenoti (viņam tā izklausījās sāpīga pieredze).

Jānis Ķuze, saistībā ar sabiedrības informētību un iesaistīšanu, dalījās skumjās pārdomās par mežizstrādes ierobežojumiem ligzdošanas sezonā - ka, ņemot vērā cilvēku skaitu, kam sāp sirds par putniem un kas ikdienā vēro kameras, tie 10 000 bija domāts, ka savāksies vienā mirklī. Rezultātā vēl joprojām vācam, un tad ir jautājums - ko tad neesam izdarījuši līdz galam? Jeb - kam tad ir jānotiek, lai sabiedrībai tas tomēr būtu svarīgi?

Jamsis jau ieziņoja, ka šobrīd par niedrēm tiek meklēta dumpju ligzda :D

Fonā visu laiku gāja Durbes tiešraides kamera - tas bija forši :D

Tas īsumā no maniem atmiņu un iespaidu apcirkņiem, kas pārklājas ar tikko pukes ielikto ziņu, bet ārā nedzēsīšu :P
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dabu

Post by Made »

Paldies, jūs esat super! :)
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Sarunas par dabu

Post by Lianaliesma »

Simba wrote: 10 May 2018 11:31 Saistībā ar šo Jānis minēja, ka visticamāk Durbes ligzdas mazuļi šogad netiks gredzenoti (viņam tā izklausījās sāpīga pieredze).
Par šo - atsevišķs lielumlielais paldies! :P
Man, protams, arī ir gribējies atpazīt putnus, kad tie paaugušies viesojas ligzdā, taču - tas ir pārāk smagi gan vērotājiem, gan pašiem putniem, ja viņu stresa līmenis ir tik liels, ka tiek izjaukta mazuļu normāla bērnība savu vecāku mierpilnā aprūpē, kas taču ir tik īsa, kā arī pieaugušajiem putniem ligzdošanas prieks var tikt totāli sagandēts (ar neizdzēšamām skumjām atceros Durbīti, kura pēc ilgas prombūtnes no ligzdas atnesa zivi tikai līdz zaram pie ligzdas un turpat arī to nervozi noēda pati, neuzdrošinoties pabarot Durbertiņu :cry: ).
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Sarunas par dabu

Post by Lianaliesma »

Paldies, puke un Simba,

Izskatās, ka tikšanās bijusi ļoti interesanta, ne tikai par putniem un par tehniskām problēmām tiešraižu nodrošināšanā, bet arī par cilvēka un sabiedrības kopumā psiholoģiskiem aspektiem. Tas ļooooti iepriecina. Ir labi apzināties, ka mūsu dabas aizsardzības vadībā ir viedi, sirdsgudri cilvēki, ne tikai ornitoloģijas knifus un zinātniskos nosaukumus pārzinoši, bet arī daudzveidīgās cilvēciskās emocijas sev atļaujoši cilvēki. Image
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dabu

Post by Made »

Nez, vai var kaut kur apskatīties aptaujas rezultātus? Parasti respondentiem to piesola :P ja nu nav, tad nekas, es tik tāpat vien atcerējos..
User avatar
Vērotāja
Posts: 47374
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

Simba, par to lielo skatītāju skaitu Latvijā, esmu skeptiska. Daudz mirkļa pieslēgumu, bet ne skatījumu, t.i. vērošanas, skatīšanās, sapratnes kas notiek.
Tāpēc cilvēkiem vajag biežāk tos infomateriāliņus Delfos, lai neskatītāji sāk uztvert ligzdā notiekošo kā seriālu, kam gribās turpinājumu.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
MĀRIS
Posts: 15172
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Sarunas par dabu

Post by MĀRIS »

Vērotāja wrote: 10 May 2018 15:57 ... vajag biežāk tos infomateriāliņus Delfos, lai neskatītāji sāk uztvert ligzdā notiekošo kā seriālu, kam gribās turpinājumu.
Viennozīmīgi piekrītu! Arī pats izlasīju ziņu Apollo par Durberta izšķilšanos ar saiti uz tiešraidi - pieslēdzos, un... nevaru atslēgties. :lol: :P
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Vērotāja
Posts: 47374
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

Vērotāja wrote: 10 May 2018 15:57 Simba, par to lielo skatītāju skaitu Latvijā, esmu skeptiska. Daudz mirkļa pieslēgumu, bet ne skatījumu, t.i. vērošanas, skatīšanās, sapratnes kas notiek.
Papildinot šo teikumu, varu aptuveni teikt, ka skatītāji no Latvijas (nevis tie, kas palūr 1 minūti pēc saites un atslēdzas uz visiem laikiem, nevis tie, kas ienāk reklamēt savu kanālu, nevis tie kas nejauši uzskrien) ir aptuveni 5-7 tūkstoši. Tas ir maksimālais skaits, domāju, ka reāli ir nedaudz mazāk.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
puke
Posts: 933
Joined: 09 Jan 2011 11:01

Re: Sarunas par dabu

Post by puke »

Akmeņčakstītes mātīte.
http://www.putni.lv/oenoen.htm
Vērotāja wrote: 28 Apr 2018 19:21 Ja šajā sadaļā ielūkosies kāds no ornitologiem, lūdzu palīdziet atpazīt šo putniņu

Image
Vairāk bildes ir te viewtopic.php?p=180716#p180716
User avatar
Vērotāja
Posts: 47374
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

puke, paldies :P
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Simba
Posts: 1627
Joined: 02 May 2015 18:46

Re: Zināšanas par putniem, filmas, raksti

Post by Simba »

MĀRIS wrote: 08 May 2018 08:49 LVM.
Beidzot noskatījos šo gabalu (divas dienas marinēju). Noskurinājos pie sevis un joprojām neatstāj sajūta, ka ar mani ir pamatīgi nomanipulēts. Un stulbākais ir tas, ka es nesaprotu, kā tieši LVM caur šo video ir mani aptinuši ap pirkstu, saprotu vien to, ka šeit nekas nav tik viennozīmīgi, kā pasniegts. Un ka fakti ir samesti kopā ar manipulāciju, lai iegūtu maksimāli labāko vēlamo efektu savai reklāmai. Ja pat es kā puslīdz dabu atbalstošs cilvēks nesaprotu, kas šeit nav lāgā, tad kā lai to saprot parastais latvietis, kas pat dzirdējis nav neko par to, ka mums ar mežiem nav viss tik rožaini? :roll:
Brrr :?
User avatar
Vērotāja
Posts: 47374
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

Cienījamie ornitologi, ja ielūkosieties, lūdzu palīdziet atpazīt balsi
viewtopic.php?p=185096#p185096
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
MĀRIS
Posts: 15172
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Sarunas par dabu

Post by MĀRIS »

Vērotāja wrote: 24 May 2018 22:40 Cienījamie ornitologi, ja ielūkosieties, lūdzu palīdziet atpazīt balsi
viewtopic.php?p=185096#p185096
Labrīt!
viewtopic.php?p=185149#p185149
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
Hildina
Posts: 2638
Joined: 12 Mar 2015 11:07
Location: Rīga

Re: Sarunas par dabu

Post by Hildina »

Sveiki ! Neko nesapratu par pēdējo komentāru pie zaļajām vārnām.Par apmācībām tā kā būtu saprotams, bet kas par veciem sižetiem ,ar ko musinot ? Vai kautko esmu palaidusi garām ? ;)
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dabu

Post by Made »

Varbūt tas video, kuru vakar skatījām, nav svaigākais.. bet būtība jau nemainās un mēs te neko diži taču nemusinām, vienkārši laikam jau pareizi atkodām "sēru lentas" pamatojumu... :roll: viewtopic.php?p=185098#p185098
Hildina
Posts: 2638
Joined: 12 Mar 2015 11:07
Location: Rīga

Re: Sarunas par dabu

Post by Hildina »

Made wrote: 25 May 2018 14:58 Varbūt tas video, kuru vakar skatījām, nav svaigākais.. bet būtība jau nemainās un mēs te neko diži taču nemusinām, vienkārši laikam jau pareizi atkodām "sēru lentas" pamatojumu... :roll:
Bet tā jau nav musināšana ;)
Post Reply

Return to “Diskusijas”