Sarunas par dabu

Discussions
User avatar
Vērotāja
Posts: 46714
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

Made wrote: 16 Mar 2019 22:23 hmmm, pret faktiem, ka perē, es neko, bet interpretācija un secinājumi (ka nejūt) nepārliecina :roll: ko mēs varam zināt, kāda motivācija ir viņu prātā un instinktos :D
Raugoties no Dabas viedokļa, nez vai tiktu ieprogrammēta kāda darbība, kurai nav jēgas, bet kura patērē daudz enerģijas un rada mazāku drošību īpatnim.

Vēl fakts izvērtēšanai - Mētra olu perēja līdz brīdim, kamēr Uģis izdomāja nomainīt beigto olu ar olu, kura sākusi šķilties. Traucējums motivēja Mētru pamest ligzdu un vairs tajā gadā ligzdā viņa neatgriezās. Tātad nekāds īpašais instinkts viņu pāri paredzētajam 36-44 dienu termiņam ligzdā vairs neturēja.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dabu

Post by Made »

Vērotāja wrote: 17 Mar 2019 01:41
Made wrote: 16 Mar 2019 22:23 hmmm, pret faktiem, ka perē, es neko, bet interpretācija un secinājumi (ka nejūt) nepārliecina :roll: ko mēs varam zināt, kāda motivācija ir viņu prātā un instinktos :D
Raugoties no Dabas viedokļa, nez vai tiktu ieprogrammēta kāda darbība, kurai nav jēgas, bet kura patērē daudz enerģijas un rada mazāku drošību īpatnim.
Tieši tā - dabai būtu jāiemāca atpazīt nedzīvu olu, lai velti nesēdētu... :roll:
User avatar
Vērotāja
Posts: 46714
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

Made wrote: 17 Mar 2019 01:45 Tieši tā - dabai būtu jāiemāca atpazīt nedzīvu olu, lai velti nesēdētu... :roll:
Bet ja nu kļūdās? Viņi ir tikai putni. Kaut kas liksies "ne tā" un uzreiz prom, tas var draudēt ar to, ka tiek pamestas arī veselas olas.

Vēl interesanti, ka putni, perējot nedzīvas olas, tās apgroza. Tas varētu liecināt, ka ola tiek uztverta kā ola.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dabu

Post by Made »

Man tomēr liekas, ka viņi nevar būt tik dumji, ka neatpazīst beigtu olu.
Varbūt viņi vienkārši pieņem spēles noteikumus. Uz perēšanas laiku varbūt izdalās kādi hormoni (olas izdēšanas fakts un pati ola kā tāda to stimulē) un instinkti atbilstoši strādā un viņus tas apmierina. :roll: :P
Sarmīte
Posts: 8861
Joined: 06 Oct 2015 11:02
Location: Ragana

Re: Sarunas par dabu

Post by Sarmīte »

Labdien?
Es ielikšu linku,bet var dzēst,ja nevajadzētu tādam šeit būt.
https://www.youtube.com/watch?v=L8r2DD3gX3w
User avatar
Vērotāja
Posts: 46714
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

Rustūžu purvs atsevišķā tēmā viewtopic.php?f=37&t=3947&start=20
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Sarmīte
Posts: 8861
Joined: 06 Oct 2015 11:02
Location: Ragana

Re: Sarunas par dabu

Post by Sarmīte »

aijucis
Posts: 630
Joined: 23 Jun 2018 20:58

Re: Sarunas par dabu

Post by aijucis »

Raganiete wrote: 29 Mar 2019 09:57 29.marts
Labrīt!
:P
Urrā, jau klāt! Vēl tik jāsagaida otrs. :) :) :)
puke
Posts: 932
Joined: 09 Jan 2011 11:01

Re: Sarunas par dabu

Post by puke »

Super! Tad tik celtniecības darbi jāsāk... :)
User avatar
MĀRIS
Posts: 15171
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Sarunas par dabu

Post by MĀRIS »

Labdien!
Bez pandiņa, kuram jau bija tēma un melnā stārķa vēl divas tiešraides nākušas klāt -
*Vistu vanagi - https://www.youtube.com/watch?v=2ggPHJ09QCQ
Image

*Mazais ērglis bērzā - https://www.youtube.com/watch?v=amsszyozqjk
Image
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Vērotāja
Posts: 46714
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

Esmu atpakaļ pie datora, tūlīt visas tēmas sataisīšu.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Simba
Posts: 1627
Joined: 02 May 2015 18:46

Re: Sarunas par dabu

Post by Simba »

Es šodien pārkāpu likumu - publiski varu atzīties. Es pārkāpu likumu par aizsargājamu sugu saudzēšanu (nav ne jausmas, kurš likuma burts un pants, bet gan jau atbildīgie zinātu). Ko es darīju? Es izraku lakšus. Veselu plastmasas kasti pilnu piebāztu, turklāt man bija žēl, ka nebija vēl vismaz 10 tādas. Kā Jūs domājat - kāda apmēra sods man par to pienākas? :roll:

Un tad ir papildu jautājums: kā Jūs domājat - kāds sods pienākas par mežistrādi, kas veikta reta un aizsargājama auga biotopā? :geek:

Image

Image
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dabu

Post by Made »

Ķemeru dabas parkā? :shock:
Simba
Posts: 1627
Joined: 02 May 2015 18:46

Re: Sarunas par dabu

Post by Simba »

Made wrote: 06 Apr 2019 21:17 Ķemeru dabas parkā? :shock:
Nē, es biju šodien līdz Ogresgalam aizbraukusi. Līdz Lietuvas līmenim, kad gāž arī nac.parkus ārā, vēl neesam nolaidušies :D
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dabu

Post by Made »

Ogrēnieši nu gan varēja apzināt arī savas gāršas, ja reiz Kurzeme tā spicākā, varbūt paplašinātu lakšu austrumu robežu :)
Ne tikai cilvēki labprāt mielojas ar lakšiem. Auga nosaukums latīņu valodā nozīmē „lāču sīpols" (no latīņu valodas allium‒ sīpols, ursus - lācis), kas norāda, ka arī brūnajiem lāčiem laksis ir liels gardums. Tie mēdzot izrakāt meža zemsedzi, lai piekļūtu iekārotajiem sīpoliem. Laksi par kārumu uzskata arī meža cūkas.

Laksis ir Eiropas suga ‒ tas sastopams no Skandināvijas līdz pat Vidusjūrai, Balkāniem un Kaukāzam. Tomēr Latvijā laksis ir retums, jo šeit tas aug tuvu izplatības areāla austrumu robežai. Pie tam lakšu sastopamību samazina arī mežizstrāde. Laksim patīk koku radītā ēna, bet saules spoži apspīdētā izcirtumā laksis nespēj izdzīvot. Ne velti daudzās Eiropas valstīs, arī Latvijā, laksis ir suga, ko pētnieki pamatoti uzskata par dabisku un bioloģiski vērtīgu mežu iemītnieku.
https://nra.lv/latvija/108886-latvijas- ... laksis.htm
User avatar
Vērotāja
Posts: 46714
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Sarunas par dabu

Post by Vērotāja »

Simba, atradu interesantu likumu. Nezināju, ka tāds eksistē https://likumi.lv/doc.php?id=3941

Vēl arī tāds, jau zināmāks https://likumi.lv/ta/id/147917-vides-ai ... bas-likums

Vēl Konvenciju esam apstiprinājuši arī https://likumi.lv/ta/id/76607-par-starp ... konvenciju


Skat, aš 113 likumi Vides aizsardzības jomā :shock: https://likumi.lv/ta/tema/vides-tiesibas
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
d.e.
Posts: 3022
Joined: 02 Jun 2015 16:25

Re: Sarunas par dabu

Post by d.e. »

Simba wrote: 06 Apr 2019 21:00 Es šodien pārkāpu likumu - publiski varu atzīties. Es pārkāpu likumu par aizsargājamu sugu saudzēšanu (nav ne jausmas, kurš likuma burts un pants, bet gan jau atbildīgie zinātu).

Simba, Tu protams vari sākt lasīt Sugu un biotopu aizsardzības likumu un iepazīties ar noteikumiem MK 350 un gan jau tie lakši arī tur kkur minēti, bet pati redzi, ka dzīvē viss ir savādāk. Nevienam tie lakši tur neinteresē, tajā izcirstajā vietā tāpat vairs neaugs, lakšiem patīk diezgan ēnainas vietas. Tā ka baksti vien zem kāda krūma zemē ar domu, ka izglābi. ;)
User avatar
d.e.
Posts: 3022
Joined: 02 Jun 2015 16:25

Re: Sarunas par dabu

Post by d.e. »

Ā, skatos Vērotāja nupat jau pirms manis to pašu likumu ielikusi. Jā, punktu tur daudz... Ja to visu kāds ievērotu, mēs bezmaz neskartos džungļos dzīvotu...
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Sarunas par dabu

Post by Made »

Sugu un biotopu likums (saskaņots ar ES direktīvām) ir par pamatu Natura 2000 ierīkošanai - vietas kombinējas no sugu un biotopu vietām un putnu vietām, tā arī Rustūžu IVN gāja divu veidu eksperti - viens par augu sugām un biotopiem un tad vēl ornitologi. Kad nebijām ES, tad bija ĪADT - īpaši atbalstāmās dabas teritorijas, valsts un pašvaldību līmeņa, gandrīz visas valsts ĪADT arī dabūja Natura 2000 statusu, bet ir, kas palika laikam arī valsts un vietējā līmeņa.
Bet ES nozīmes biotopi tagad tik tiek inventarizēti visā ES un Latvijā (jo saprot, ka paliek arvien mazāk dabisko teritoriju) un tie vēl nav tiešā aizsardzības statusā (kas ārpus Natura 2000 un ĪADT). Kad Lauku attīstības programmā paredzēja agrovides pasākumus, Dabas fonds runāja un rakstīja, ka ir bēda par tiem svarīgiem biotopiem (laikam ļoti purvainas pļavas, ciņotas utt.), ko nevar palikt zem labā stāvoklī esošas lauksaimniecības zemes (pat dabisko zālāju statusā) un tiem nevar dabūt atbalstu apsaimniekošanai.
Feja
Posts: 7078
Joined: 08 Feb 2016 21:51

Re: Sarunas par dabu

Post by Feja »

Labdien! Ieliku šeit. TVNET piedāvā vārnu ligzdas tiešraidi. :)
https://www.tvnet.lv/6562627/tiesraide- ... eka-kivics
Iepretim TVNET birojam, vienā no retajiem Marijas ielas kokiem divas gudras, ziņkārīgas, ar pašcieņu apveltītas vārnas būvē ligzdu. Skats brīžam ir tik aizkustinošs un pārsteidzošs, ka nolēmām padalīties “vārnošanās” priekā. Piedāvājam tiešraidi no intelektuālo vārnu dzīves šova!
12.10
Image
Post Reply

Return to “Diskusijas”