Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Clanga pomarina - Lesser Spotted Eagle
User avatar
Jamsis
Posts: 2400
Joined: 01 Mar 2015 15:49

Re: Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Post by Jamsis »

forelljjanka wrote: 06 Jul 2020 21:38 Domāju,ka dati par ligzdojošiem vistu vanagiem ir novecojuši.Mana parsonīgā pieredze AQPOM projektā liecina pavisam par ko citu.Parēķiniet paši,esmu atradis vairāk kā 60 mazo ērgļu ligzdas,ap 200 peļu klijānu ligzdu un tikai ap 10 vistu vanagu ligzdu/teritoriju,pie kam viena no tām privātā mežā arī nocirsta.
Grūti pateikt,manuprāt, tiešraižu vērošana neko daudz cilvēka-parastā izpratnē par Dabu nav mainījusi,emocijas,emocijas un emocijas,īpaši vairāk ko komentēt arī negribas,neredzu jēgu!Vistu vanagu gan lieciet mierā,supermednieks ir pārdzīvojis gan pirmās brīvvalsts ganocīdu,gan tā turpinājumu padumjlaikos,kad vienkārši ar bisi tika šauts ligzdā ar tā cāļiem!
Arī man, vakar globālajā tīmeklī meklējot informāciju par vanagu skaitu LV izdevās atrast tikai iepriekš minēto skaitu 2000 pāru un DAP mājas lapā mikroliegumu 18 ligzdām.
Abi šie skaitļi man "nelīmējās kopā", nedomāju, ka LV ir vistu vaganu pārapdzīvotība. Varbūt sezonas beigās gan LVM, gan LOB varētu publicēt savs datus par vistu vanagu apdzīvotu ligzdu skaitu?
Tā nu ir sagadījies, ka arī vistu vanagam ir jāēd un viņš barībā lieto putnus, tāds nu viņš ir, tā "ieprogrammēts" un nedomāju, ka kāds ir sadomājies Forumā pieteikt karu suprmedniekam. Jā, ir emocionali smagi redzēt, ka mazuli aiznes cits plēšputns, bet es sevi mierinu, ka mazais aiziet bojā, lai dzīvotu un izaugtu kāds cits mazulis. Te nu mēs redzam vaigā tās slavenās barības ķēdes posmus -jūras ērgis apēd klijānēnus un mazo ērglēnu, vistu vanags zivju ērglēnus, mazo ērgli, klinšu ērglis rubeņus, ķīvītes, lapsēnu un jenotsunēnus utt. Tāpēc kamerām ir jēga, citam pielec ātrāk, citam lēnāk, visi neesam vienādi :)
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Post by Made »

LVM mežos 2019.gada monitoringa rezultāti.
Regulārs vistu vanaga monitorings, kuru veic AS “Latvijas valsts meži” (LVM) vides eksperti, ļauj sekot līdzi aizsargājamā putna ligzdošanas sekmēm. Šogad AS “Latvijas valsts meži” (LVM) apsaimniekotajos mežos atrastas 30 jaunas vistu vanagu ligzdas. Kopumā monitoringa laikā pārbaudītas 132 vistu vanagu teritorijas un no tām aizņemtas bija 84, savukārt sekmīgas ligzdas bija 44.
“Ja monitoringa rezultātus salīdzina ar iepriekšējiem gadiem, tad 2019. gadā aizņemto vistu vanagu teritoriju un sekmīgo ligzdu skaits ir pieaudzis. Šogad labas bija arī ligzdošanas sekmes: teju trīs mazuļi uz sekmīgu ligzdu,” monitoringa rezultātus komentē LVM vides eksperts Aigars Kalvāns.
https://www.lvm.lv/jaunumi/4813-lvm-mez ... 12605_1488
Njaa.. uzbrukumi ligzdās notiek jau pēc tam, kad mūsu mīļie vistu vanadzēni ir izlidojuši, un mums pierimušas divējādās sajūtas pēc atnestā medījuma... tāpēc arī noskaņa liekas tāda "vienējāda"... :roll:
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Post by Lianaliesma »

Jamsis wrote: 06 Jul 2020 23:19
forelljjanka wrote: 06 Jul 2020 21:38 ...
Grūti pateikt,manuprāt, tiešraižu vērošana neko daudz cilvēka-parastā izpratnē par Dabu nav mainījusi,emocijas,emocijas un emocijas,īpaši vairāk ko komentēt arī negribas,neredzu jēgu!...
... Tāpēc kamerām ir jēga, citam pielec ātrāk, citam lēnāk, visi neesam vienādi :)
Kā uz to paskatās.
Ar ko sliktas emocijas? Kas būtu cilvēks bez tām?
Droši vien dabas mīļi vērotāji tieši emocionālās iedarbības dēļ pat pārvērtē ornitologus, uzskatot tos visus par tādiem pašiem emocionāliem dabas draugiem.

Kas ir cilvēks-parastais? Ārstam, ornitologam, skolotājam, valodniekam, filosofam, gleznotājam...
Tiešraides ligzdas vērošana katram no tiem dod ko citu. Citam emocijas, citam zināšanas, citam iedvesmu, citam bailes no pasaules dažādības, citam darbu, ar ko pelnīt iztiku. Tas nenozīmē, ka katram ligzdu dzīves vērotājam jākļūst zinošam ornitoloģijas zinātnē.

Manī nav vēlēšanās iegaumēt cilvēku radītās putnu klasifikācijas listes un nosaukumus, jo ātri tos aizmirstu, manī pat ir kaut kāda pretestība pret cilvēka vēlmi visus iedalīt kādā sarakstā, lai gan saprotu, ka tas atvieglo izziņas procesu un padara iespējamu sarunu par tēmu. Citam tieši tas ir svarīgi un viņš priecīgs pārvalda savas zināšanas.
Man patīk ieraudzīt/izzināt arvien ko jaunu no pasaules dažādības. Patīk izjust mīlestību pret katru dzīvu radību, ko nevar neizjust, vērojot tuvplānā, tiešraidē.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Hildiņa
Posts: 842
Joined: 05 Apr 2020 09:38

Re: Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Post by Hildiņa »

7. jūlijs

Labrīt ! 4.50 Rasa atlido ar zaru, 2 x pasauca un pēc pāris minūtēm aizlidoja
Katrina 12
Posts: 1
Joined: 05 Jul 2020 18:17

Re: Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Post by Katrina 12 »

Varētu, lūdzu, precizēt, kurš likums aizliedz veidot mikroliegumus nemeža zemē?
Made
Posts: 9304
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Post by Made »

Katrina 12, ieinteresēji.. es jau neesmu tā, kam būtu jāatbild, bet, pavirši pārskatot noteikumus par mikroliegumiem, sapratu, ka
tos nosaka nevis pēc zemes izmantošanas veida, bet gan pēc īpaši aizsargājamām sugām (kas uzskaitītas pielikumos: 1.pielik. zīdītāju, abinieku, rāpuļu, bezmugurkaulnieku, vaskulāro augu, sūnu, aļģu, ķērpju un sēņu sugas; 2.pielik. putnu sugas; 3.pielik. zivju sugas) un biotopiem (kas noteikti normatīvajos aktos par īpaši aizsargājamo biotopu veidiem).

Ir trīs atbildīgās institūcijas, kas nosaka mikroliegumus saskaņā ar sertificēta eksperta atzinumu:

Valsts meža dienests - meža zemēs ārpus likumos noteiktajiem dabas rezervātiem un nacionālajiem parkiem;
Zemkopības ministrija - īpaši aizsargājamo zivju sugu nārsta vietās;
Dabas aizsardzības pārvalde – pārējās zemēs, tai skaitā likumos noteiktajos dabas rezervātos un nacionālajos parkos (un arī lauksaimniecības zemēs, paziņojot par to LAD)

23.pantā ir arī pateikts, kur neveido mikroliegumus (īsumā: aizsargjoslās, apbūves un komunikāciju teritorijās, kapsētās)
https://m.likumi.lv/doc.php?id=253746

Hmm.. vai būtu jāsaprot burtiski - tikai rezervātos un nacionālajos parkos.. bet dabas parkos meža zemē VMD var noteikt, ja?


Katrina 12, nu tik ieraudzīju, ka Tavs pirmais komentārs! Sveicināta, forumā! :)
dagnis
Posts: 7
Joined: 19 Mar 2011 17:04

Re: Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Post by dagnis »

Normatīvie akti nosaka, ka mikrolieguma lēmumu par izveidošanu vai neveidošanu pieņem sekojošas iestādes VMD - visā LV teritorijā meža zemēs izņemot rezervātus un nacionālos parkos. DAP pieņem lēmumu par mikrolieguma izveidi rezervātos, nacionālajos parkos neskatoties uz zemes lietošanas veidu, kā arī visā LV, ja mikroliegumu veido nemeža zemē. Tā tad tas var būt arī dabas parka teritorijā vai vispār ārpus jebkākas īpaši aizsargājamas teritorijas. Ja nemeža zeme, automātiski lēmumu pieņem DAP. Kā pēdējā ir Zemkopības ministrija uz ko attiecas tikai zivju nārsta vietas.
Emotion_
Posts: 1016
Joined: 24 May 2018 11:43

Re: Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Post by Emotion_ »

Jamsis wrote: 06 Jul 2020 23:19
forelljjanka wrote: 06 Jul 2020 21:38 Domāju,ka dati par ligzdojošiem vistu vanagiem ir novecojuši.Mana parsonīgā pieredze AQPOM projektā liecina pavisam par ko citu.Parēķiniet paši,esmu atradis vairāk kā 60 mazo ērgļu ligzdas,ap 200 peļu klijānu ligzdu un tikai ap 10 vistu vanagu ligzdu/teritoriju,pie kam viena no tām privātā mežā arī nocirsta.
Grūti pateikt,manuprāt, tiešraižu vērošana neko daudz cilvēka-parastā izpratnē par Dabu nav mainījusi,emocijas,emocijas un emocijas,īpaši vairāk ko komentēt arī negribas,neredzu jēgu!Vistu vanagu gan lieciet mierā,supermednieks ir pārdzīvojis gan pirmās brīvvalsts ganocīdu,gan tā turpinājumu padumjlaikos,kad vienkārši ar bisi tika šauts ligzdā ar tā cāļiem!
Arī man, vakar globālajā tīmeklī meklējot informāciju par vanagu skaitu LV izdevās atrast tikai iepriekš minēto skaitu 2000 pāru un DAP mājas lapā mikroliegumu 18 ligzdām.
Abi šie skaitļi man "nelīmējās kopā", nedomāju, ka LV ir vistu vaganu pārapdzīvotība. Varbūt sezonas beigās gan LVM, gan LOB varētu publicēt savs datus par vistu vanagu apdzīvotu ligzdu skaitu?
Tā nu ir sagadījies, ka arī vistu vanagam ir jāēd un viņš barībā lieto putnus, tāds nu viņš ir, tā "ieprogrammēts" un nedomāju, ka kāds ir sadomājies Forumā pieteikt karu suprmedniekam. Jā, ir emocionali smagi redzēt, ka mazuli aiznes cits plēšputns, bet es sevi mierinu, ka mazais aiziet bojā, lai dzīvotu un izaugtu kāds cits mazulis. Te nu mēs redzam vaigā tās slavenās barības ķēdes posmus -jūras ērgis apēd klijānēnus un mazo ērglēnu, vistu vanags zivju ērglēnus, mazo ērgli, klinšu ērglis rubeņus, ķīvītes, lapsēnu un jenotsunēnus utt. Tāpēc kamerām ir jēga, citam pielec ātrāk, citam lēnāk, visi neesam vienādi :)
Tiešām?? Jūras ērglis mazos ērgļus?
User avatar
Jamsis
Posts: 2400
Joined: 01 Mar 2015 15:49

Re: Mazie ērgļi Aizkujā, LVM, 2020 (Rasa un Roznieks)

Post by Jamsis »

Labdien!
12.03.2021. uzsākta kameras tiešraide https://www.youtube.com/watch?v=FHfwYq8ozz0
Post Reply

Return to “Mazais ērglis”