Lielie dumpji Latvijā 2015

Botaurus stellaris - Eurasian Bittern
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Made »

Noslēpumaini kanāli Engures ezera niedrēs, kas redzami sociālajos tīklos izplatītajos aerofoto uzņēmumos, interneta lietotājus mudinājuši izvirzīt dažādas fantastiskas teorijas par to rašanos. Patiesībā pie vainas nav ne citplanētieši, ne dabas untumi.
Sunshine, paldies! :D :D :D re, kā sociālie tīkli piegādā materiālu :)

Te ir pašos dabasdatos sižets par to, ka noslēgusies pirmā daļa Engures ezera ziemeļu galā:
http://ldf.lv/lv/article/noslegusies-ni ... es-ezera-0

Un blakus redzamas saites uz citiem sižetiem, tostarp Jāņa Reihmaņa prezentāciju projekta atklašanas seminārā - tur var lasīt, ka būs vēl otra daļa Engures ezerā un arī Papes ezerā būs.
Tur ir ezeru shēmas, kad lejuplādē prezentāciju, tad redzamas lielākas un salasāmas - tie sarkani iesvītrotie pleķīši ir projektam.
Un vēl redzama aizaugšanas bilde un shēma, kāda būs kanālu apdzīvošana. :P
http://ldf.lv/sites/default/files/faili ... hmanis.pdf
Maz-ko-zinu
Posts: 1940
Joined: 23 Apr 2015 09:14

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Maz-ko-zinu »

Paldies, Made!
Ragana neparastā
Posts: 447
Joined: 01 May 2015 19:14

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Ragana neparastā »

Tā kā Dumpja ligzdā bija iemitinājies tas Užas,tad izstāstīšu kā man ar tiem Užas-iem gāja.
Ar meituku un sunci bijām sēnēs,pēkšņi viņa kliedz-čūska,čūska.Jā,skatos Užas,jau tāds stīvs,ne īpaši grib locīties,saulīte pa maz. Nofočējam,noskurinamies un ejam tālāk.
Pēc stundas sēņošanas ejam uz mašīnu.Pēkšņi skaļi meitai saku-klausies,tu tur neej,tur ir čūskas.Paiet pussekunde un atkal kliedziens...ā,ā un kāda...kā tauva,...Panda,Panda(tas mūsu suncis)... atpakaļ,,,atpakaļ....,bet šai interesanti,kustīga melna virve lokās.Un ar to vēl viss nebeidzas,esmu kādus 15 m no viņām,skatos uz viņām,sirds jau sāk dauzīties....speru soli....un ko?Un arī kliedzu-Užas,man arī... man arī.Kaut kas nenormāls.Midzenis.Kā mēs skrējām,kājas plati,mutes sausas.
Ne pa velti veci cilvēki saka-sept.beigās čūskiem mežā tusiņš,tad labāk neiet.
Bet Dumpenītei sveicieni!!!
Simba
Posts: 1627
Joined: 02 May 2015 18:46

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Simba »

Ragana neparastā wrote:Tā kā Dumpja ligzdā bija iemitinājies tas Užas,tad izstāstīšu kā man ar tiem Užas-iem gāja.
Ar meituku un sunci bijām sēnēs,pēkšņi viņa kliedz-čūska,čūska.Jā,skatos Užas,jau tāds stīvs,ne īpaši grib locīties,saulīte pa maz. Nofočējam,noskurinamies un ejam tālāk.
Pēc stundas sēņošanas ejam uz mašīnu.Pēkšņi skaļi meitai saku-klausies,tu tur neej,tur ir čūskas.Paiet pussekunde un atkal kliedziens...ā,ā un kāda...kā tauva,...Panda,Panda(tas mūsu suncis)... atpakaļ,,,atpakaļ....,bet šai interesanti,kustīga melna virve lokās.Un ar to vēl viss nebeidzas,esmu kādus 15 m no viņām,skatos uz viņām,sirds jau sāk dauzīties....speru soli....un ko?Un arī kliedzu-Užas,man arī... man arī.Kaut kas nenormāls.Midzenis.Kā mēs skrējām,kājas plati,mutes sausas.
Ne pa velti veci cilvēki saka-sept.beigās čūskiem mežā tusiņš,tad labāk neiet.
Bet Dumpenītei sveicieni!!!
:lol:
cik tad viņu tur bija kopā?
User avatar
Jamsis
Posts: 2400
Joined: 01 Mar 2015 15:49

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Jamsis »

No zalktīšiem nu nemaz nav jābaidās, man jau nu gan patīk, pat ļoti :D . Arī ar odzēm, t.i. viņu indi esot ļoti pārspīlēts, ir cilvēki, kas neko nejū un ir kam pēc tam rodas problēmas, tieši tāpat kā ar bitēm (arī man mīļi kukainīši).

Bet par dumjiem, palasīju prezentāciju, zināju, ka viņu ir maz (nu nav ļoti izplatīts un manīts, dzirdzēts putniņš), bet , ka tik maz, man šoks..... :shock:

Rādās, ka tos ezara kanālus ir tīrījis mākslinieks :P . Perfekti izveidota puķīte :P , diez vai tas ar nodomu?
User avatar
roosaluristaja
Posts: 1041
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by roosaluristaja »

Jamsis wrote:No zalktīšiem nu nemaz nav jābaidās, man jau nu gan patīk, pat ļoti :D . Arī ar odzēm, t.i. viņu indi esot ļoti pārspīlēts, ir cilvēki, kas neko nejū un ir kam pēc tam rodas problēmas, tieši tāpat kā ar bitēm (arī man mīļi kukainīši).

Bet par dumjiem, palasīju prezentāciju, zināju, ka viņu ir maz (nu nav ļoti izplatīts un manīts, dzirdzēts putniņš), bet , ka tik maz, man šoks..... :shock:

Rādās, ka tos ezara kanālus ir tīrījis mākslinieks :P . Perfekti izveidota puķīte :P , diez vai tas ar nodomu?
Kurš tad teica, ka lielo dumpju ir maz? Manuprāt tas ir visai parasts putns, sastopams katrā puslīdz piemērotā ezerā, kur ir niedres. Mazais dumpis ir ļoti rets, bet par lielo to nu galīgi nevar teikt.
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Made »

Jāņa Reihmaņa prezentācijā rakstīts:
Latvijā ligzdojošā populācija 390 līdz 771 (LLPA2)
Pape – 20-30;
Engure – 30-50 (N2000 db)

Vai tie max 771 ir pāri vai putni? iznāk, ka 1-2 katrā pagastā.. maz, ne?
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Vērotāja »

Wikipēdija saka -
Latvijā lielais dumpis ir parasts ligzdotājs un caurceļotājs. To var novērot ar niedrēm aizaugušos ezeros un zivju dīķos. Latvijā ligzdo apmēram 300 - 500 pāru.
https://lv.wikipedia.org/wiki/Lielais_dumpis

Ornitofaunistika tāpat, ar atsauci uz BirdLife 2004 -
Latvijā samērā parasts ligzdotājs ar niedrēm aizaugušos ezeros un dīķos. Ligzdo 300-500 pāru (BirdLife International 2004).
http://www.ornitofaunistika.com/lvp/botste.htm

Tāpēc liekas, ka J.Reihmaņa precizētie dati runā par pāriem.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
roosaluristaja
Posts: 1041
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by roosaluristaja »

Made wrote:Jāņa Reihmaņa prezentācijā rakstīts:
Latvijā ligzdojošā populācija 390 līdz 771 (LLPA2)
Pape – 20-30;
Engure – 30-50 (N2000 db)

Vai tie max 771 ir pāri vai putni? iznāk, ka 1-2 katrā pagastā.. maz, ne?
Nē, nu tas ar ko salīdzina. Ja, teiksim, ar kaut kādu kraukli, tad, protams, maz. Šai sugai tomēr vajag visai specifiskas dzīvotnes: ezeru vai lielākus dīķus, kur ir kaut kādi niedrāji. Šādu biotopu nav diez ko daudz. Bet, kur tādi ir, tur praktiski visur ir arī lielie dumpji. Šī suga Latvijā nav īpaši apdraudēta, ja salīdzina kaut vai ar to pašu melno stārķi, medni, vistu vanagu u.c., kuru skaits pēdējās desmitgadēs jūtami samazinās.
User avatar
Jamsis
Posts: 2400
Joined: 01 Mar 2015 15:49

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Jamsis »

Paldies par viedokļiem, bet man kaut kā tomēr šķiet, ka 400 līdz 700 pāru (vai tomēr putnu) nav daudz, bet tā jau ir lirika. Fakti ir tādi kādi tie ir. Varbūt Vērotājai ir iespēja sazināties ar J.Reihmani un precizēt - pāri vai putni, daudz vai maz?
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by CerambyX »

Jamsis wrote:Paldies par viedokļiem, bet man kaut kā tomēr šķiet, ka 400 līdz 700 pāru (vai tomēr putnu) nav daudz, bet tā jau ir lirika. Fakti ir tādi kādi tie ir. Varbūt Vērotājai ir iespēja sazināties ar J.Reihmani un precizēt - pāri vai putni, daudz vai maz?
Te BirdLife datu lapa par lielo dumpi [PDF fails] - http://www.birdlife.org/datazone/userfi ... Sp3766.pdf
Kā var redzēt tad uz Lv teritorijas platību tas pāru skaits ir visai liels - vairāk lielo dumpju ligzdo vien Lietuvā, Baltkrievijā, Polijā, Ukrainā, Ungārijā, Rumānijā un Krievijas Eiropas daļā (ok, Vācijā ar, bet uz Vācijas platību tas skaits ir visai niecīgs). Kā jau roosaluristaja rakstīja - tad ligzdojošo dumpju skaitu nosaka piemērotu ligzdošanas biotopu (=niedrāju) esamība un Lv to (=niedrāju) ir tik cik viņu ir (šur un tur niedrāju platības pieaug, bet bieži veidojas monodominantas plašas audzes - kas ne vienmēr dumpim patiks. Tā ka - cik garš tik plats). Gribētu teikt, ka Latvijā tīri fiziski nav kapacitāte ligzdot, piemēram, 3-5 tūkstušiem lielo dumpju pāriem kā, piemēram, Polijā. Līdz kādiem 1000 pāriem kā Lietuvā varbūt, bet ne diži vairāk.
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Made »

roosaluristaja wrote:Nē, nu tas ar ko salīdzina.
Tieši tā :P ja es lasu, ka "Latvijā parasts ligzdotājs un caurceļotājs" un bildītē viss vienmērīgi iesvītrots, tad man kā parastam cilvēkam asociācijas ir tādas, ka cilvēki dzīves laikā var ar viņu izpausmēm sastapties (redzēt, dzirdēt, savus vai draugu, vai makšķernieku iespaidus, bildes vai ierakstus sociālajos tīklos). Ja Latvijā ir 511 pagasti, tad pat divi pāri katrā pagastā šķiet visai vientulīgi un manā uztverē neatbilst vārdiem "parasts". Tas būtu kaut kas neparasts sastapties ar viņiem pat pagasta vienīgajā piemērotajā biotopā (ezerā, purvā.. atrodi nu divus!). Protams, ja Papē un Engurē viņu tik daudz, gan jau arī Kaņierī, Burtniekā (?) un Lubānā (?), Rāznā (?), tad ir daudz pagastu vispār bez dumpjiem.

Laikam sugas izmiršana vai dzīvotspēja starp valstīm jāsalīdzina pat ne uz kopējo platību, bet uz piemēroto biotopu platību.
Piemēram, es biju lasījusi Vācijas iedzīvotāju iespaidu salīdzinājumus par Latviju tajā sakarā, ka viņiem nav stārķu, jo nav varžu (ķimizēta lauksaimniecība) utt. Nu jā, ja viņiem maz mitru zemju, tad arī ainavu rotā nevis stārķi, bet vanagveidīgie putni.. iebraucot Polijā, jau parādās stārķi, Lietuvā pavisam. Katrai zemei savs piemērots komplekts.
User avatar
Jamsis
Posts: 2400
Joined: 01 Mar 2015 15:49

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Jamsis »

CerambyX wrote: Te BirdLife datu lapa par lielo dumpi [PDF fails] - http://www.birdlife.org/datazone/userfi ... Sp3766.pdf
Kā var redzēt tad uz Lv teritorijas platību tas pāru skaits ir visai liels - vairāk lielo dumpju ligzdo vien Lietuvā, Baltkrievijā, Polijā, Ukrainā, Ungārijā, Rumānijā un Krievijas Eiropas daļā (ok, Vācijā ar, bet uz Vācijas platību tas skaits ir visai niecīgs). Kā jau roosaluristaja rakstīja - tad ligzdojošo dumpju skaitu nosaka piemērotu ligzdošanas biotopu (=niedrāju) esamība un Lv to (=niedrāju) ir tik cik viņu ir (šur un tur niedrāju platības pieaug, bet bieži veidojas monodominantas plašas audzes - kas ne vienmēr dumpim patiks. Tā ka - cik garš tik plats). Gribētu teikt, ka Latvijā tīri fiziski nav kapacitāte ligzdot, piemēram, 3-5 tūkstušiem lielo dumpju pāriem kā, piemēram, Polijā. Līdz kādiem 1000 pāriem kā Lietuvā varbūt, bet ne diži vairāk.
Nu labi...., jāpiekrīt, pārliecinājāt :)
User avatar
Jamsis
Posts: 2400
Joined: 01 Mar 2015 15:49

Re: Lielie dumpji Latvijā

Post by Jamsis »

Es gan iedomājos, ka prezentācijā tomēr varētu būt minēti putni nevis pāri, jo lielie dumpji jau nedzīvo pāros. Papiņam ir vairākas mammītes ;), mums taču stāstīja, ka viņam ir vairākas ligzdas un ģimenes.
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Vērotāja »

Jamsi, tomēr uzrakstīju Jānim Reihmanim vēstuli ar lūgumu viest skaidrību :P
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Jānis R
Posts: 6
Joined: 04 Dec 2008 15:17

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Jānis R »

Labdien visiem!
Pats nesenākais (un korektāk formulētais!), ir tāds, ka Latvijā ligzdojošo lielo dumpju populāciju veido (tiek vērtēta) 390 līdz 771 vokalizējošu tēviņu teritorijas. Vērtējums veikts Viestura Ķerus* promocijas darbā ietveros analizējot Otrā Latvijas ligzdojošo putnu atlanta (2000–2004) datus. Šobrīd tas ir arī „oficiālais ” populācijas vērtējums, kāds, saskaņā ar Putnu Direktīvu, vēl 2014. gada marta beigās iesniegts Eiropas Komisijai.
Attiecībā uz abu projektu teritoriju skaita vērtējumu jāsaka, ka te ir mazliet komplicētāk. Skaitļu diapazons par katru teritoriju (20-30 un 30-50) atspoguļo „Natura 2000 datu bāzes” datus, kas iegūti šajās teritorijās veiktā tā sauktā Natura 2000 monitoringa ietvaros. Populācijas vērtējuma vienība šajā datubāzē tiešam ir „pāri”. Tomēr šajā gadījumā termins tiek lietots drīzāk vienkāršības labad, jo arī citi ligzdojošie putni tiek interpretēti pāros. Taču pēc būtības tie ir tie paši „vokalizējošie tēviņi”, jo arī Natura 2000 monitoringa metodika paredz novērtēt teritoriju skaitu vietā.
Agrākie novērtējumi, kas izteikti pāros (300-500), ir drīzāk termina lietošanas nianse, nevis jautājums par atšķirīgu vērtēšanas vienību. Arī šajos gadījumos tās ir teritorijas, kuras izdalītas pēc vokalizējošiem tēviņiem.
Minētie vērtējumu dati neietver informāciju par ligzdu skaitu. Vienam tēviņam var būt vairākas mātītes (ligzdas tā teritorijā), bet var gadīties arī situācijas, kad tēviņš teritoriju ir aizņēmis un vokalizē, bet mātīti piesaistīt tam nav izdevies un ligzdu šajā teritorijā nav.

*Kerus V. 2011. Latvijas ligzdojošo putnu stāvokļa pārmaiņas laikā no 1980. līdz 2010. gadam. Promocijas darbs. Rīga: Latvijas Universitāte
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Lianaliesma »

Paldies, Jāni. Tātad tiek skaitīti vokalizējošie tēviņi, be klusējošās mātītes - nē, ja pareizi saprotu?
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
roosaluristaja
Posts: 1041
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by roosaluristaja »

lianaliesma wrote:Paldies, Jāni. Tātad tiek skaitīti vokalizējošie tēviņi, be klusējošās mātītes - nē, ja pareizi saprotu?
Klusējošās mātītes saskaitīt ir ļoti problemātiski. Maigi izsakoties. Jo viņas ir klusējošas un slēpjas niedrēs.
Ir metodes, kā var izvilināt tos, kas slēpjas niedrēs, piemēram, dumbrcāļus, mazos ormanīšus, mazos dumpjus var samērā sekmīgi pievilināt, atskaņojot to balsis. Ar to gan nevajag pārspīlēt, radot putniem pārlieku stresu. Varbūt eksistē arī lielo dumpju mātīšu pievilināšanas metodes, bet jebkurā gadījumā uzskaitīt vokalizējošus tēviņus ir daudz vienkāršāk un to skaits sniedz zināmu priekšstatu par sugas populāciju dotajā vietā.
User avatar
Vērotāja
Posts: 46444
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Vērotāja »

lianaliesma, sapratu tā, ka skaitīti tiek vokalizējoši tēviņi, bet šis saskaitītais tēviņu daudzums apzīmē vidēji aritmētisko "pāri", jo "citāts - Vienam tēviņam var būt vairākas mātītes (ligzdas tā teritorijā), bet var gadīties arī situācijas, kad tēviņš teritoriju ir aizņēmis un vokalizē, bet mātīti piesaistīt tam nav izdevies un ligzdu šajā teritorijā nav."
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Lielie dumpji Latvijā 2015

Post by Lianaliesma »

Paldies, nu interesanti :P
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Locked

Return to “Lielais dumpis”