Vistu vanagi Rīgā, 2016 (Margo un Misters Y)

Accipiter gentilis - Northern Goshawk
User avatar
Vērotāja
Posts: 47425
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Vērotāja »

Made wrote:viena vien pontu bilde, toties no otra sāna :P
Nu tad šitas sanāk tēviņš? Tievs un spalvas ne strīpās, bet vertikālos ķekšos.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
NoraR
Posts: 268
Joined: 16 Jan 2012 20:25
Location: Rīga

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by NoraR »

Informācija par ligzdu:

"Tiešraidē iespējams vērot vienu no Rīgas pilsētas vistu vanagu ligzdām, kas atrodas pilsētas rūpnieciskajā zonā un ir būvēta papelē. Tā ir atrasta 2013. gadā, kad ligzdu atstāja trīs jaunie putni, savukārt gadu vēlāk ligzdā tika izaudzināti četri mazuļi. Lai gan parasti vistu vanagi uzsāk ligzdošanu 2-3 gadu vecumā, retumis tas notiek jau nepilnu divu gadu vecumā jeb otrajā kalendārajā mūža gadā un tas ir bijis vērojams arī trijos no četriem gadiem, kad mums par šajā ligzdā ligzdojošajiem pāra putniem ir bijusi pieejama informācija. 2013. gadā mātīte bija savā otrajā mūža gadā, savukārt 2015. un 2016. gadā nepilnīgi pieaudzis ir tēviņš, kas ir atšķirams gan pēc mazākā izmēra, gan spalvu tērpa – jauniem putniem ķermeņa apakšpusē ir raksturīgi iegareni raibumi, savukārt pieaugušiem putniem vēderpuse ir klāta ar šķērssvītrām.

2015. gadā pēc kameras uzstādīšanas tika piedzīvotas tehniska rakstura problēmas, kā rezultātā laika periodā no 3. līdz 14. aprīlim tā nebija pieejama. Olas ligzdā tika iedētas šajā laikā. Diemžēl ligzdošana bija nesekmīga, domājams, tādēļ, ka jaunais tēviņš nespēja perējošajai mātītei nodrošināt barību. Pamestajā ligzdā 8. maijā viesojās vārna, kas olas izēda.

2016. gadā sistēma ir aprīkota ar citu kameru un mikrofonu, kas nodrošina labāku attēla un skaņas kvalitāti, ir mainīts arī kadrējums, kas tagad nodrošina labāku skatu uz ligzdu. Marta beigās mātīte ligzdā jau pavada salīdzinoši daudz laika, kas varētu liecināt par gatavojošanos olu dēšanai.

Novērošanas sistēmu pie šīs ligzdas izvietot palīdzēja Jānis Rudzītis (SIA „Rewind”, sistēmas konfigurēšana). Serveri nodrošina EENET Igaunijā.

Ligzdā notiekošo iespējams komentēt Dabasdati.lv forumā latviešu valodā un Looduskalender.ee forumā angļu valodā.

Teksts: Jānis Ķuze un Aigars Kalvāns"

Dabasdatu links - http://dabasdati.lv/site/kameras/kamera05-d.html
User avatar
summerkid
Posts: 221
Joined: 09 Mar 2015 19:11

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by summerkid »

12:48:48 puisis ielaidās iekšā, sadziedas ar Margo
12:50:47 misters X aizlido prom
13:39 fonā bija 11sek garš sauciens (laikam Margo)
14:00 skaļi atlido meitene Margo un pavada ligzdā 1,5 stundas līdz pat 15:30

video ar izgriezumiem:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=4I-mtH-CVDk

Mazāk pie datora, vairāk pa āru, lai zemes kažokam nobraukt gar sānu.
User avatar
MĀRIS
Posts: 15172
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by MĀRIS »

Man ir viens jautājums. Vai tas ir fakts, ka šie putni ir tie paši pērnie Margo un Misters X, vai arī mēs vienkārši pieņemsim, ka tā ir? :?: :P /Sen nav bijis neviens bardaks, vajadzētu uztaisīt kādas vēlēšanas!/ :P
Last edited by MĀRIS on 30 Mar 2016 19:04, edited 1 time in total.
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Vērotāja
Posts: 47425
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Vērotāja »

Paldies, summerkid, lielisks dienas kopsavilkums :D
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 47425
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Vērotāja »

MĀRIS wrote:Man ir viens jautājums. Vai tas ir fakts, ka šie putni ir tie paši pērnie Margo un Misters X, vai arī mēs vienkārši pieņemsim, ka tā ir? :?: :P /Sen nav bijis neviens bardaks, vajadzētu uztaisīt kādas vēlēšanas!/
Māri, un Tev liekas ticami, ka ligzdā ierodas tāds pat pāris kā iepriekšējā gadā, kur mātīte ir pilnībā pieaugusi, bet tēviņš vēl jauns?
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
summerkid
Posts: 221
Joined: 09 Mar 2015 19:11

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by summerkid »

Šis pāris ir Margo un Misters X (vai kā viņu tur). Tā vienkārši ir. ;)
Mazāk pie datora, vairāk pa āru, lai zemes kažokam nobraukt gar sānu.
User avatar
MĀRIS
Posts: 15172
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by MĀRIS »

Bet bardaks. :roll: :P
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Ligzdas gariņš
Posts: 7733
Joined: 01 Jun 2015 06:39
Location: Ligzda:-)

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Ligzdas gariņš »

jūs mani noliņčosiet :mrgreen: bet es saku ka tēviņš cits,nevis pagājušā gada vai nu viņš ziemas laikā baigi sasarāvies :lol: cerams ka viss pārējais ar viņu ir okei ;) /mācos no Māra/
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Made »

Ja viņš viņu pērn pievīla, viņa varēja sameklēt citu :P nu, var jau būt, ka pa ziemu būs iemācījusi medīt ģimenei..
User avatar
Ligzdas gariņš
Posts: 7733
Joined: 01 Jun 2015 06:39
Location: Ligzda:-)

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Ligzdas gariņš »

19.38 puikiņš uz minūtīti ligzdā un prom,baigi runīgs :P
User avatar
Vērotāja
Posts: 47425
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Vērotāja »

Ligzdas gariņš wrote:jūs mani noliņčosiet :mrgreen: bet es saku ka tēviņš cits,nevis pagājušā gada vai nu viņš ziemas laikā baigi sasarāvies :lol: cerams ka viss pārējais ar viņu ir okei ;) /mācos no Māra/
Ligzdas gariņ, izskatīju visas 9 pagājušā gada lapas un, izņemot to pirmo Noras ievietoto bildi, nevienā citā bildē tēviņa nav. Nesakatoties uz mūsu kļūdainajiem parakstiem, tur viņa nav.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
summerkid
Posts: 221
Joined: 09 Mar 2015 19:11

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by summerkid »

17:15-17:16 puika ligzdā, nedaudz pabīda sienas
pēc lietus
19:38 atkal iekšā un ātri ārā, sadziedāšanās beigās

Video: https://www.youtube.com/watch?v=FaayFM-VXwc

Mazāk pie datora, vairāk pa āru, lai zemes kažokam nobraukt gar sānu.
User avatar
summerkid
Posts: 221
Joined: 09 Mar 2015 19:11

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by summerkid »

21:07 kamera joprojām strādā. Melna tumsa! Suņi rej, sirēnas tālumā gaudo..
Mazāk pie datora, vairāk pa āru, lai zemes kažokam nobraukt gar sānu.
User avatar
Viky
Posts: 3041
Joined: 12 May 2015 08:54
Location: Rīga

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Viky »

Vērotāja wrote:
Viky wrote:Jā, žēl, ka nezinam, kur ir ligzda. Ja nu tas ir manējais vanadziņš :D
Pērn mums iezīmējās Mangaļsala, Daugavgrīva, Bolderāja.
Sīkāk pat nemēģināsim minēt, ne visi cilvēki ir apzinīgi un var nodarīt pāri gan putniem, gan kamerai.
Nu tagad noteikti zinu, ka Purvciems tas nav, jo kad man bija negaiss, tad ligzdā viss bija mierīgi :)
User avatar
Vērotāja
Posts: 47425
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Vērotāja »

Viky wrote: Nu tagad noteikti zinu, ka Purvciems tas nav, jo kad man bija negaiss, tad ligzdā viss bija mierīgi :)
Mēs pērn rajonu pie Daugavas ietekas jūrā tāpat izskaitļojām, visā Rīgā lija izņemot to pilsētas daļu.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9360
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Made »

Viky, es tieši to pašu secinājumu. Citādi bija nodoms pastaigāt pa dzelzceļmalu, kur angāri un papeles. :lol: Turklāt tepat pie mājas biju redzējusi, kā vanags balodi noķer.
User avatar
mega2
Posts: 56485
Joined: 30 May 2015 12:27

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by mega2 »

31. marts

5:30 Labrīt! Pēc Jūsu visu rakstītā var saprast,ka mazais raibais putniņš ir tēviņš un lielais skaistulis ir mātīte?? Vakar jau jautāju par šo,bet neviens neatbildēja--doma bija,ka mazais ir iemaldījies jaunulis un lielais ligzdas saimnieks?? :o Kā tad īsti ir--tas ir pāris,vai nav,ja ir,tad viņiem ir liela vecuma starpība (nu vismaz man tā liekas???) :o
User avatar
Sandra L.
Posts: 4648
Joined: 01 Apr 2015 11:02

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Sandra L. »

mega2 wrote:
5:30 Labrīt! Pēc Jūsu visu rakstītā var saprast,ka mazais raibais putniņš ir tēviņš un lielais skaistulis ir mātīte?? Vakar jau jautāju par šo,bet neviens neatbildēja--doma bija,ka mazais ir iemaldījies jaunulis un lielais ligzdas saimnieks?? :o Kā tad īsti ir--tas ir pāris,vai nav,ja ir,tad viņiem ir liela vecuma starpība (nu vismaz man tā liekas???) :o
Labrīt! mega2, vērosim, tad sapratīsim ;)
User avatar
Viky
Posts: 3041
Joined: 12 May 2015 08:54
Location: Rīga

Re: Vistu vanagi Rīgā, 2016

Post by Viky »

Made wrote:Viky, es tieši to pašu secinājumu. Citādi bija nodoms pastaigāt pa dzelzceļmalu, kur angāri un papeles. :lol: Turklāt tepat pie mājas biju redzējusi, kā vanags balodi noķer.
Tad jau sanāk, ka vanagu pilsētā ir ļoti daudz :shock:
Un te rodas jautājums, kas vainas mežiem, vai tiešām tur vairs nav vietas un barības, un vai tiešām pilsētā ir labāk?!
Post Reply

Return to “Vistu vanags”