Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Ciconia nigra - Black Stork
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Lianaliesma »

MĀRIS wrote:11.55. Stārķis aizlido. :P
Video no LK, ame
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Lianaliesma »

Pārdomas par stārķu ceļošanu no Māra Strazda (sakarā ar macko50 un Michi komentāriem LK forumā un mūsu komentāriem):

Paskatījos mazliet saraksti forumā.

Variet nodot manu komentāru par "ceļošanu kopā". Es pilnībā piekrītu, ka viņu starpā attiecības ir daudz "cilvēciskākas", nekā daudzi domā un es nesaku, ka tas nav iespējams, tomēr salīdzināt melno stārķi ar balto ir mazāk pamatoti, kā cilvēku ar šimpanzi. Mēs esam tuvāki radinieki šimpanzēm kā melnais stārķis baltajam. Par to, kā mēs rīkotos, vadoties pēc pētījumiem ar šimpanzēm, diez vai daudzi ņemtos spriest... Baltie stārķi ceļo baros. Melnie ne. Eiropas centrālajā daļā, zonā, kur vecie putni var ceļot gan uz rietumiem (pāri Gibraltāram) gan uz austrumiem (pāri Bosforam un cauri Izraēlai), lai aplidotu Vidusjūru, jaunie putni no vienas ligzdas arī var lidot katrs uz savu pusi. Turklāt, ceļojot divatā, cilvēciskais faktors varētu izpausties kā tai anekdotē par diviem tūristiem, kam uzbrūk grizli lācis. Viens sāk mukt, bet otrs notupjas sasiet kurpju šnores. Kad pirmais prasa- Tu, ko domā noskriet grizli lāci - tad otrais atbild - nē, bet es varu noskriet Tevi...

Lidošana barā samazina konkrēta indivīda risku tikt apēstam, jo statistiskā varbūtība, ja viņš nav vārgulis saka, ka drīzāk noķers kādu citu. Vienas ligzdas bērniem lidot abiem kopā palielina varbūtību, ka no tās ligzdas nebūs neviena pēcnācēja, jo abi draudzīgi kopā ies bojā vienā un tanī pašā nepareizi izvēlētā vietā. Iztēlojoties, ka tā varētu būt noticis pirms daudzām paaudzēm, tad lielākā daļa to ligzdu pēcnācēju, kuri ceļoja kopā, jau sen ir apēsti un nav atstājuši pēcnācējus... Turpina ligzdot tie, kuru bērniem ir slieksme nečupoties. Ja ligzdu atstāj četri bērni un katrs lido pa savu maršrutu un savā laikā, tad varbūtība, ka tie visi nonāks vienādās nepatikšanās, faktiski ir nulle. Tas īsumā.

M. Strazds

_______________

Michi
Re: Black Stork Tracks
August 4th, 2015, 4:51 pm
Location: Berlin, Germany

macko50 wrote:
As I know, the 70 % of the young white storks won't live to the age of three.
60-70 % of the young black storks won't live after the first winter.

.....
In Hungary we had 36 young tagged white storks in the past 5 years and only one of them brought back it's tarnsmitter to Europe. :(
This is terrible! :cry:I'm convinced, most of this never ending disaster is made by humans. :-(
In an LK-article from 12. October 2008 (concerning mainly the sad end of Priidu's son's journey) I found this: "On the 9th of October (2008) at 5:30 I was with Mohammed checking a spot 90 kilometers south of Jeddah which is a dangerous spot for migratory birds due to a network of electric lines - 236 White Storks had been killed by the power lines there on the 25th of August. ...... "
http://www.looduskalender.ee/en/node/1674

236 White Storks on one day! This is incredibly, inapprehensible. :'( I have no words for something like that, only tears and helpless rage. I don't wish Ziluka and Ziluks such an end.
Is there anything we can do against this waste of lives? Has anybody an idea, if and in which way help is possible?
Not only in Arabia and Africa is a lot to do for migratory birds; also in Europe the conditions are not the best. I wished so much, I could help.

@Lianaliesma, you wrote about the project Save the black stork. Do you have more information about the project? Is there perhaps a web page in English language? I think, donations (also if small) can help a lot to lead the project to success, - so that the migration becomes surer one day.
Last edited by Lianaliesma on 05 Aug 2015 14:52, edited 2 times in total.
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Smolyanka
Posts: 72
Joined: 05 Jun 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Smolyanka »

Izrādās, tas ir Zīle? Viņas ierašanās nozīmē, ka šodien viņa наводила kārtību ligzdā, lai nākamajā sezonā? Varbūt viņa vēl šeit parādīties vai šīs darbības liecina par to, ka tagad viņa aizlidoja uz dienvidiem?
User avatar
MĀRIS
Posts: 15169
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by MĀRIS »

Paldies LL. Arī caur googli- šoks!
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Vērotāja
Posts: 46448
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Vērotāja »

lianaliesma, paldies par ievietoto atbildi. Ļoti interesanti. Un arī loģiski. :P
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 46448
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Vērotāja »

Smolyanka wrote:Izrādās, tas ir Zīle? Viņas ierašanās nozīmē, ka šodien viņa наводила kārtību ligzdā, lai nākamajā sezonā? Varbūt viņa vēl šeit parādīties vai šīs darbības liecina par to, ka tagad viņa aizlidoja uz dienvidiem?
Iespējams.
Tā arī nenonācām pie vienota slēdziena kurš stārķis šodien viesojās ligzdā.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
mega2
Posts: 55835
Joined: 30 May 2015 12:27

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by mega2 »

Labdien!Izteikšu arī savas domas---man liekas,ka tas vispār nebija mūsu stārķis :o Pavērojot viņa uzvedību video,viņš pielidoja no citas puses,no kuras nekad nav lidojuši mūsu vecāki,ļoti piesardzīgi piezemējās uz viena zara,pēc tam uz otra un tikai pēc tam ieleca ligzdā :cry: Mūsējie vienmēr lidoja no labās puses,tur kur pļava un uzreiz pa taisno ligzdā iekšā nebaidoties,jo tās viņu mājas :cry: :shock: Un tā čabināšanās pa ligzdas pakšiem neizskatījās pēc kārtošanas----drīzāk inspekcijas-inventūras :roll: Arī vizuāli skatoties--Ozolam ir salīdzinoši paresnas kājas,Zīlei daudz tievākas,bet šim bija tā pa vidam un liekas,ka šis bija tas pats,kas 1.augustā 4 st. tupēja ligzdā,kad es viņu stipri ilgi pētīju :lol: Bet gan jau speciālisti pateiks mums,kurš tad nu īsti tas varēja būt bijis :lol: :o
woods
Posts: 142
Joined: 30 May 2015 05:45
Location: Vašingtona

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by woods »

Interneta resursi angļu valodā saka, ka melnie stārķi migrē arī grupās. Vairākumā gadījumu jau droši vien, ka vienatnē, bet tas nedod pamatu vispārināt, ka vienmēr.

http://www.birdlife.org/datazone/specie ... hp?id=3830
On migration the species may travel singly (Snow and Perrins 1998) or in small groups (del Hoyo et al. 1992) of up to 100 individuals (Snow and Perrins 1998).

http://www.arkive.org/black-stork/ciconia-nigra/
http://blackstorknotes.blogspot.com/201 ... nning.html
utt.

Māra Strazda teksts ļoti loģisks, bet mans maizes darbs ir datu analīze, tāpēc man tāds niķis neskatīties, kā pēc loģikas visam vajadzētu darboties, bet gan tikai uz to, ko dati rāda. Kā arī šeit, pēc izdzīvošanas loģikas vienas ligzdas bērniem nevajadzētu migrēt kopā, bet baskas fakts iz dzīves rāda, ka tomēr migrēja. Ņemot vērā melno
I possess a device which is capable of accessing the entirety of information known to man. I use it to look at pictures of cats and get into arguments with strangers.
User avatar
Lianaliesma
Posts: 48277
Joined: 02 Jun 2013 16:41

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Lianaliesma »

Vēl Māra Strazda komentārs:

"Vēl viena replika. Par ligzdu apmeklējušajiem stārķiem.

Tīri teorētiski ir ticamāk, ka tie ir sveši putni (jo kāpēc lai putni atgrieztos tukšā ligzdā pēc vairāku dienu neapmeklēšanas), un tikpat teorētiski pēc labas kvalitātes bildēm to vajadzētu varēt pateikt, it īpaši, ja putns apgrozās no visām pusēm. Taču no ekrānbildēm, kuras es varu iegūt uz sava datora, to pateikt nav iespējams. Tad, kad būs pieejams oriģinālais materiāls, tad to varētu mēģināt izdarīt, taču es nezinu, kad tas būs, un, tad jau visiem sen būs aizmirsies...

Vispārējas piezīmes par tērpa tēmu - nav nekādas jēgas salīdzināt putnus tagad ar bildēm pavasarī, kad viņiem ir riesta tērps. Kāju krāsa mainās, knābja krāsa mainās, spalvas novalkājas, kāda izkrīt. Kāju resnums "ekrāna bildēs" ir pilnīgi iluzors, to ietekmē atšķirīga krāsa dažādos pagrieziena leņķos nevis dažāds izmērs. Svarīgas ir bildes, kur putnus (savstarpēji salīdzināmos) var redzēt iespējami precīzi no kāda sāna (bet no viena un tā paša!), un no muguras. No sāna vajadzētu redzēt nodilušo / svaigo spalvu rakstu, kas katram ir citāds, no muguras - kas ir labākais variants, jo spalvas ir lielas un labi saskatāmas pat ekrānā, parasti atšķiras dažādu spalvu savstarpējais garums - ja ir kāda augoša, tā ir īsāka nekā vajadzētu būt un "iezīmējas". Ļoti labi izmantojami ir sejas profili un piere, bet tam kamera ir par tālu.

Kaut kad tas viss būs goris.lv, bet līdz tam ir jānodzīvo. Māris S. "
Kad acis, ausis un sirds atveras, dvēsele izpeldas skaistumā. Z.Mauriņa
Saskaņu forumā veicina savlaicīga un publiska vienošanās par pieņemamāko problēmas risinājumu.
Mēs mācāmies bez nosacījuma iemīlēt ne tikai putnus, bet arī cilvēkus. :P
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Made »

lianaliesma wrote:Vēl Māra Strazda komentārs:
"...Taču no ekrānbildēm, kuras es varu iegūt uz sava datora, to pateikt nav iespējams. Tad, kad būs pieejams oriģinālais materiāls, tad to varētu mēģināt izdarīt, taču es nezinu, kad tas būs, un, tad jau visiem sen būs aizmirsies..."
Nez, kas ir "oriģinālais materiāls"? Man likās, ka šis ir vienīgais oriģināls un tas jau ir pieejams... :roll:
Image
User avatar
Vērotāja
Posts: 46448
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Vērotāja »

Made wrote:
lianaliesma wrote:Vēl Māra Strazda komentārs:
"...Taču no ekrānbildēm, kuras es varu iegūt uz sava datora, to pateikt nav iespējams. Tad, kad būs pieejams oriģinālais materiāls, tad to varētu mēģināt izdarīt, taču es nezinu, kad tas būs, un, tad jau visiem sen būs aizmirsies..."
Nez, kas ir "oriģinālais materiāls"? Man likās, ka šis ir vienīgais oriģināls un tas jau ir pieejams... :roll:
Image
Tas pats jau ir, cita materiāla jau nemaz nevar būt ;)
Vienīgi varbūt sezonas beigās no servera ornitologiem šos ierakstus kaut kā smuki "iefasē" diskos vai citos nesējos. Bet uz servera jau tas ir pieejams tūlīt pat.

Strazda kungs, ja lasat forumu, te uz EENET servera ir publiski pieejami visu tiešraižu ieraksti (lejā mkv faili, kreisajā pusē datums un ieraksta sākuma laiks)
http://193.40.124.24/2015-melnais-starkis/
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Emotion
Posts: 1438
Joined: 21 May 2015 18:14

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Emotion »

La Marie wrote:Liz no LK foruma mani samulsināja - tā ir Zīle vai Ozols, vai kāds svešinieks?! >>>pētīju, pētīju - pēc kājām un knābja tik tiešām izskatās pēc Zīles vairāk. Vienkārši, viņa laikam pēdējās dienās pieņēmusies svarā :D Vai arī guziņā joprojām mielasts priekš bērniem paglabāts... ? :)

izskatās patiešām pilna guza...
Smolyanka
Posts: 72
Joined: 05 Jun 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Smolyanka »

Mūsu Upen šodien nav signāla, tas nozīmē, ka tā augstu lido? Kate un Meija uz 05.08.15 iesnieguši ziņojumu, bet tie ir uz zemes, tādēļ no tiem ir signāls tiek saņemts bez problēmām. Es pareizi saprotu???
VIKTORYja
Posts: 603
Joined: 03 Aug 2015 14:49

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by VIKTORYja »

Dieziņ vai Upene pa šim trīs dienam nereizi nebija uz zemes :shock: lai nosūtīt sms.Laikam neladējas raidītājs :? Mellene ari kluseja 75 dienas :roll: pēc tam parādijas :!: GAIDISIM!!!
VIKTORYja
Posts: 603
Joined: 03 Aug 2015 14:49

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by VIKTORYja »

Dievpalīgs un ilgu mūžu visiem mūsu aizlidošiem mazuļiem!!! Feja,laimīgo ceļu :D
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Made »

Paskatījos brīdi kamerā pa visu ekrānu - grūti atrast lapiņu, kas kustas, tikai laiks skrien... paskatos pa logu - gandrīz tāpat.. iekustas viens zariņš.. skrienu uz ligzdu - arī priekšplānā viena lapiņa pakustas :D :D :D
User avatar
Jamsis
Posts: 2400
Joined: 01 Mar 2015 15:49

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Jamsis »

Smolyanka wrote:Mūsu Upen šodien nav signāla, tas nozīmē, ka tā augstu lido? Kate un Meija uz 05.08.15 iesnieguši ziņojumu, bet tie ir uz zemes, tādēļ no tiem ir signāls tiek saņemts bez problēmām. Es pareizi saprotu???
Smolyanka, mēģini iztulkot šo M.Strazda rakstu http://www.goris.lv/sodien-startejusi-feja/

Laikam ir lietderōgi mazluiet paskaidrot, ko nozīmē vārdi “nav signāla no raidītāja”. Raidītājs signālu, kas ir visparastākais sms, nosūta katru dienu vienā un tanī pašā laikā. Ja putns tajā mirklī atrodas kāda mobilo sakaru operatora pārklājuma zonā, signāls tiek nosūtīts uz Movebank datu koordinācijas tālruni, no turienes nonāk datu bāzē un “kļūst redzams”. Ja brīdī, kad signāls tiek sūtīts, pārklājuma nav, tad signāla “nav”. Jāņem vērā tas, ka atšķirībā no kāda izmisīga zvanītāja, kurš tādā situācijā meklē pakalniņu ar labāku zonu un zvana tik ilgi, kamēr mērķi sasniedz, raidītājs neatkārto sūtījumu “no labākas zonas” ne otro, ne trešo reizi.
Hildina
Posts: 2632
Joined: 12 Mar 2015 11:07
Location: Rīga

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Hildina »

VIKTORYja wrote:Dievpalīgs un ilgu mūžu visiem mūsu aizlidošiem mazuļiem!!! Feja,laimīgo ceļu :D
Jā, domāsim labas domas !
User avatar
MĀRIS
Posts: 15169
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by MĀRIS »

Jamsis wrote: Raidītājs signālu, kas ir visparastākais sms, nosūta katru dienu vienā un tanī pašā laikā. Ja putns tajā mirklī atrodas kāda mobilo sakaru operatora pārklājuma zonā, signāls tiek nosūtīts uz Movebank datu koordinācijas tālruni, no turienes nonāk datu bāzē un “kļūst redzams”. Ja brīdī, kad signāls tiek sūtīts, pārklājuma nav, tad signāla “nav”.[/i]
Paldies, Jamsi, par šo atgādinājumu! Teikšu godīgi, ka arī es jau biju paspējis viņu aizmirst, lai gan tagad labi atceros, ka Māris Strazds to saietā stāstīja. :oops: :P
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Melnie stārķi Latvijā, 2015 (Zīle un Ozols)

Post by Made »

Smolyanka wrote:Mūsu Upen šodien nav signāla, tas nozīmē, ka tā augstu lido? Kate un Meija uz 05.08.15 iesnieguši ziņojumu, bet tie ir uz zemes, tādēļ no tiem ir signāls tiek saņemts bez problēmām. Es pareizi saprotu???
Es sapratu, ka arī uz zemes nav 100% pārklājuma, piemēram Latvijas laukos ir vietas, kur mobilie sakari nestrādā vai slikti strādā - jākāpj kādā kalnā vai klajākā vietā, kur mobilo sakaru torni var uztvert. Tad jau arī citās zemēs ir kakti, kur pārklājuma nav.
Locked

Return to “Melnais stārķis”