🔒Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Haliaeetus albicilla - White-tailed Eagle
User avatar
Sandra L.
Posts: 4648
Joined: 01 Apr 2015 11:02

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Sandra L. »

Made wrote:
lianaliesma wrote:11.46 Pāri Roberta galvai pārlaidās, liekas, ka divi palieli putni...
Dzirdēju tikai spārnu švīkstus, nodomāju, ka Durbe. Poga piespiedās vispirms :P
705.lpp. Roberts no aizmugures.

LK forumā December 19th, 2015, 10:38 am Liz01 trešā bildē var redzēt ērgli no mugurpuses (diezgan miglaini gan). Var mēģināt salīdzināt. Es tik labi nemāku atšķirt :( Man izskatās savādāks
User avatar
Liz01
Posts: 1317
Joined: 14 Mar 2015 06:26

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Liz01 »

Hello, now I have a better video. It's just the strange eagles to see

Sveiki, tagad man ir labāka video. Tas ir tikai ārvalstu ērgļi, lai redzētu



Robert lido zem ligzdas
Durbe lido uz ligzdu

Image

Robert flying under the nest behind the strange eagles :mrgreen:
Durbe flies to the nest
Last edited by Liz01 on 19 Dec 2015 11:20, edited 2 times in total.
User avatar
MĀRIS
Posts: 15172
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by MĀRIS »

Šeit nav Robčika trīs pusloki uz astes, tātad svešs ērglis. Bilde no video. :P

Image
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
User avatar
Vērotāja
Posts: 47273
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Tas nav Roberts. Liz01 video var redzēt, kad viņš aizlido uz astes redzami divi mazi plankumiņi. Roberta aste ir savādāka.
Droši vien kaimiņš atlidojis ciemos, tomēr Durbe lika saprast, ka tā ir viņas ligzda un nekāda ciemošanās te nebūs.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Maz-ko-zinu
Posts: 1940
Joined: 23 Apr 2015 09:14

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Maz-ko-zinu »

Divas reizes noskatījos palēnināti video - ne miņas no Roberta melnās strīpas uz baltām astes spalvām. Tādi mazi pleķīši. Svešs.
P.S. Kamēr skatījos un rakstīju te jau ir gūzma pierādījumu - jaunas bildes un video.
Noskatoties jauno video, gribu teikt, ka Roberts ir nevis zem ligzdas (tur kadrā svešinieks aizlido). Roberts parādās augšējā labajā kadra stūrī.
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

Man nez kāpēc likās, ka bēgošajam pakaļ aizlido melns putns - varbūt krauklis, kas augšā ķērca... :roll: Bet vispār jā, trīs putni aizlido, krauklis varbūt nesēdēja kokā, bet riņķoja apkārt un trajektorija viņam sakrita tobrīd ar aizlidojošo ērgli.. bet no augšas lejā laidās trešais..
Last edited by Made on 19 Dec 2015 11:43, edited 1 time in total.
Maz-ko-zinu
Posts: 1940
Joined: 23 Apr 2015 09:14

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Maz-ko-zinu »

Grūti pateikt. Liels tumšs putna siluets. Gribējās domāt, ka Roberts. Bet pa apakšu aizlido svešinieks, tas nu noteikti.
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

Grūti iedomāties, ka Roberts, kokā sēdēdams, būtu pieļāvis svešā nolaišanos. Varbūt nesēdēja, varbūt tobrīd piesteidzās pa augšu..
User avatar
Vērotāja
Posts: 47273
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Pa leju aizlido svešais ērglis, bet pa augšu nolido divi mazāka izmēra tumši putni, sugu nevar saprast
Liz01 otrajā video pirmais putns redzams 57.sekundē, otrs 59.sekundē



Pirmā putna trajektorija
Image

Tad kadrā ielido otrs putns
Image
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

Jā, domāju, ka tie ir tie kraukļi, kuru sasaukšanās ir fonā, kad svešais sagaida tuvojamies Durbi...

Un ja nu tas ir Roberts? :lol:
Last edited by Made on 19 Dec 2015 12:05, edited 1 time in total.
Maz-ko-zinu
Posts: 1940
Joined: 23 Apr 2015 09:14

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Maz-ko-zinu »

Jautājums paliek - kur Roberts?
User avatar
Vērotāja
Posts: 47273
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Maz-ko-zinu wrote:Jautājums paliek - kur Roberts?
Viņš savukārt aizlidojis apraudzīt kaimiņa ligzdu :D
Ja nopietni, nav ligzdošanas laiks, viņi nav tik cieši piesieti ligzdai un atļaujās garākus izlidojumus pa apkārtni. Arī ēdiena meklēšana ziemā aizņem vairāk laika un lielākus attālumus.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

Nez, cik bieži pieaugušiem ērgļiem mainās, piemēram, astes spalvas un kādā laikā?
Maz-ko-zinu
Posts: 1940
Joined: 23 Apr 2015 09:14

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Maz-ko-zinu »

Vērotāja, kurā mēnesī tad tās mīlas rotaļas var gaidīt? Es jau sacerējos, ka pamazām iet uz to pusi, vērojot saskanīgo darbošanos ligzdā, spalvu bužināšanu un "bučiņas".
Made, par spalvu maiņu vispār ko zini? Dalies, lūdzu! :D
Man jau savā pirmgadnieces naivumā šķita, ka tās ataug, pakāpeniski maina krāsu, paretam pa kādai izkrīt, izaug jauna - tāda pati. Bet, ka nomainās visas?
User avatar
ame
Posts: 492
Joined: 03 Mar 2014 10:39
Location: Turku, Finland

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by ame »

Sveiki!
i think that the eagle who flew from under the nest was the stranger. it had to leave in such a hurry that it had to dive straight down to gain speed and then it came into sight again from below. /
Es domāju, ka ērglis, kas lidoja no zem ligzdas bija svešinieks. tas bija jāatstāj tādā steigā, ka tas bija ienirt taisni uz leju, lai iegūtu ātrumu un tad tas stājās redzi atkal no apakšas.

together with the strange eagle there were two ravens. they took off from the nest tree, at least one of them i think. they were there already before the stranger came. it seems that they didn't much mind it coming because they didn't leave then only when the Lady of the House came then they took off. /
kopā ar dīvainu ērglis bija divi kraukļi. novilka no ligzdas koka, vismaz vienam no viņiem es domāju. viņi tur bija jau pirms svešinieks nāca. šķiet, ka viņi nav daudz prātā tas nāk, jo viņi neierakstīja tad tikai tad, kad Lady nama atnāca, tad tie novilka.
Image

Image

a gif of the stranger, ravens and Durbe / GIF no svešinieku, divi kraukļi un Durbē:
Image
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

Maz-ko-zinu wrote:Made, par spalvu maiņu vispār ko zini? Dalies, lūdzu! :D
Man jau savā pirmgadnieces naivumā šķita, ka tās ataug, pakāpeniski maina krāsu, paretam pa kādai izkrīt, izaug jauna - tāda pati. Bet, ka nomainās visas?
Nē, nezinu, tāpēc vaicāju. Man ir tikai miglains priekšstats, ka vistām laikam reizi gadā nomainās.. tad viņas pusplikas staigā..
User avatar
Vērotāja
Posts: 47273
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Maz-ko-zinu wrote:Vērotāja, kurā mēnesī tad tās mīlas rotaļas var gaidīt? Es jau sacerējos, ka pamazām iet uz to pusi, vērojot saskanīgo darbošanos ligzdā, spalvu bužināšanu un "bučiņas".
Februārī viņi sāks aktīvi būvēt ligzdu un februāra otrajā pusē sāks pāroties, lai marta sākumā izdētu olas.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
Vērotāja
Posts: 47273
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Vērotāja »

Made wrote:
Maz-ko-zinu wrote:Made, par spalvu maiņu vispār ko zini? Dalies, lūdzu! :D
Man jau savā pirmgadnieces naivumā šķita, ka tās ataug, pakāpeniski maina krāsu, paretam pa kādai izkrīt, izaug jauna - tāda pati. Bet, ka nomainās visas?
Nē, nezinu, tāpēc vaicāju. Man ir tikai miglains priekšstats, ka vistām laikam reizi gadā nomainās.. tad viņas pusplikas staigā..
Jānis minēja par tām spalvām, ka reizi gadā mainās. Taču liekas, ka netika teikts kad tieši tas notiek.
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Maz-ko-zinu
Posts: 1940
Joined: 23 Apr 2015 09:14

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Maz-ko-zinu »

Paldies, ame, ka apstiprināji mūsu versiju par svešo ērgli ligzdas apakšā :D
Paldies, Vērotāja par atbildēm. :P
Vai nebija tā, ka spalvas mainās stipri pakāpeniski, garā laika posmā? Kā tad viņi lidotu, ja liels daudzums spalvu būtu zudis?
Made
Posts: 9358
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: Jūras ērgļi Latvijā, 2015 (Durbe un Roberts)

Post by Made »

Pavirši meklējot internetā latviski, (starp citu atradu, ka dzērves nolienot kaut kur dziļi purvā spalvu maiņas laikā pirms migrācijas, jo tad nav spējīgas lidot..) uzgāju Vides Vēstis - Ilmārs Tīrmanis par jūras ērgli jautājumā, kas nupat te izskanēja:
Dzied un dejo

Rakstot rindas par dižputna barību, man atmiņā atausa saruna ar kādai jaunatklātai jūras ērgļa ligzdai kaimiņos mītošu sievieti. Runājām par jūrnieku. Uzzinājusi putna ēdienkartes sastāvu, viņa bažīgi pajautāja: «Vai viņš mums te neapēdīs visas dzērves?» Provokatīvi demagoģiski pretjautāju: «Vai dzērves, jūsuprāt, ir vērtīgākas par ērgli?» – «Protams!» atbildē saklausīju ne vien pārliecību, bet arī neizpratni: sak, kā vispār var uzdot tādu jautājumu, kā var salīdzināt nesalīdzināmo!? Nu, jā: reti kurš nav dzirdējis skanam (ja ne dabā, tad vismaz kinofilmu rudenīgo ainu fonā) dzērvju skaļos, melanholiskos kliedzienus. Skumji, bet skaisti... Kurš gan nav redzējis (ja ne dabā, tad vismaz nofilmētas, nofotografētas vai uzzīmētas) dzērvju graciozās riesta dejas? Tās nu jāziedo ērgļu barībai?!

Bet vai zināt – arī jūras ērglim ir balss? Manuprāt, melanholiska. Un vai zināt – arī jūras ērgļi pavasarī riesta laikā dejo? Ja ne graciozāk par dzērvēm, tad, manuprāt, iespaidīgāk gan. Balss: slāpēti, bet skaļi kra – kra vai spalga, skanīga klii – klii – klii ... virtne. Deja? Grūti aprakstāma, tāpēc mēģināšu rosināt jūsu iztēli. Iedomājieties: divi milzīgie putni cīnās aci pret aci – ieķērušies ar garajiem nagiem viens otra pēdās, sakrampējušies tvērienā, viņi, kūleņodami un virpuļodami, no liela augstuma krīt lejup... Reizēm abi tā aizrāvušies, ka vērotājam šķiet – tūlīt, tūlīt spalvu kamols atsitīsies pret zemi... Nē – putni atkabinās un ceļas augšup... Cīņa beigusies? Nē – deja nodejota! Latvijā šādas jūras ērgļu dejas visbiežāk izdodas novērot no februāra vidus līdz aprīlim – ligzdošanas perioda sākumā.

http://www.videsvestis.lv/content.asp?ID=102&what=44
Interesanti - tiešām deja vai cīniņš?
Last edited by Made on 19 Dec 2015 13:55, edited 1 time in total.
Locked

Return to “Jūras ērglis”