Page 1 of 1

Gundegas - praktiska pielietošana

Posted: 11 Apr 2018 19:10
by Vienkocis
Labdien, vai ir kādas idejas - kā izmantot gundegas? Visur, kur lasu rakstīts, ka indīgas, bet man pie mājas viņas tik daudz un grūti ar tām cīnīties. Ja nevar nekādi izmantot, kura suga varētu nomākt, lai tās vairs tik daudz neaug?

Re: Gundegas - praktiska pielietošana

Posted: 11 Apr 2018 19:51
by Made
Neko prātīgu nevaru pateikt, neesmu kompetenta. Bet paldies par ierosmi pameklēt - nezināju, ka Azijas gundegas ir tās smukās nelielās krāsainās puķītes. Un ka gundegu mums tik daudz dažādu :P
Latvijā sastopamas 15 gundegu sugas, gandrīz visas gundegas ir indīgas. Ja dārzos un tīrumos ieviešas ložņu un citas gundegas, tās grūti likvidēt. Agrāk tās izmantotas tautas medicīnā- pret kašķi un ādas iekaisumiem, asins apturēšanai un sāpju remdēšanai.
Gundegas labāk aug mitrās augsnēs- purvainās vietās, grāvjos, krastmalās un pat seklos ūdeņos. Saprotams, kāpēc gundegu zinātniskajam nosaukumam Ranunculus savulaik izvēlētais latīņu vārds ar nozīmi- vardulēns. Botānikā šo mitrummīļu vārdā nosaukta viena no apjomīgākajām augu nodaļām- gundegu dzimta.
Te par tām sugām nedaudz minēts - kodīgā gundega esot labs nektāraugs (praktiski - ielikt kādus stropus?), bet villainā gundega ietilpst īpaši aizsargājamo sugu sarakstā un birztalu gundega - Latvijas Sarkanajā grāmatā :!:

http://www.redzet.lv/code/A-373-16

Ja nu tomēr drīkst un gribas apkarot, tad te par divām ir rakstīts, tiesa, aramzemē.. bet, ja tā veģetatīvi slikti pavairojas, tad varbūt der klasika - neļaut nogatavināt sēklas, pļaut pirms tam.
https://www.cropscience.bayer.lv/Noderi ... ndega.aspx
https://www.cropscience.bayer.lv/Noderi ... ndega.aspx

Tomēr, ja pļavā ir zeltainā gundega, kas ir bioloģiski vērtīgu pļavu indikatorsuga, tad nu gan būtu muļķīgi to pļavu noplicināt.
https://ldf.lv/sites/default/files/fail ... plavas.pdf

Nu, es te tāpat vien papriecājos, kamēr kāds zinātājs ieliek atbildi :P