Dižozoli

Post Reply
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Dižozoli

Post by spiigana »

Man pie mājas aug ozols, kas nu jau oficiāli sasniedzi Valsts mēroga dižkoka statusu- metra augstumā no zemes ir vajadzīgie 5m (es gan dzirdēju, ka tagad pietiekot arī tikai ar 4m :?: ). Bet man šķiet, ka šis koks nekur nav iereģistrēts. Pirms dažiem gadiem viena kompānija bija atbraukusi, kas teica ka esot no "Eniņiešiem", pamērīja, pafotogrāfēja, ne par ko nepiekrita tam, ka teicu, ka gadiem šo ozolu sauc par Kardes ozolu, gribēja, lai tas noteikti ir Vērīšu ozols no mājas nosaukuma un aizbrauca. Vai kaut kur ir kaut kāds vienots dižkoku reģistrs? Iemetu google, bet tā neko neizmeta. Cik zinu, viņš nemaz nav daudz vecāks par citiem apkārtnes ozoliem (19.gs. beigas), tikai salīdzinoši strauji izaudzis - to atcerējās mans vecaistēvs. Acīmredzot ir uz kāda īpaša āderu krustpunkta vai kaut kā cita, kas stimulē augšanu. Pirms dažiem gadiem viņam tika (profesionāli) apgriezti apkaltušie zari, tāpat ir vidū jumtiņš un stīpa vietā, kur bija vēlme šķelties pušu. Gribētos jau, lai tāds milzīgs brīnums tiktu novērtēts :) .
User avatar
Vērotāja
Posts: 46453
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Dižozoli

Post by Vērotāja »

Spiigana, kaut kāds dižkoku reģistrs jau nu ir. Papēti šo
http://www.dabasretumi.lv/Pieminekli/koki.htm

Augšā tajā lapā ir neaktuāli MK noteikumi par aizsargājamiem kokiem, tagad ozoliem tiešām ir 4,0 m (1,3 m augstumā) - spēkā esoši ir 16.03.2010. MK noteikumi Nr.264 "Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi" ("LV", 50 (4242), 30.03.2010.) [stājas spēkā 31.03.2010.]
http://www.likumi.lv/doc.php?id=207283&from=off
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Dižozoli

Post by spiigana »

Nu jā, ja par visiem rajoniem būtu tāds pētījums kā par Limbažiem... Kādā brīdī varbūt saņemšos un aizsitīšu viņiem e-pastu. Nekādas norādes, ka būtu kāds valstisks reģistrs arī tur nav, šis jau vairāk, šķiet uz entuziasmu balstās. Nu man jau arī vairāk tāda emocionāla attieksme pret šo manu koku ir - tā kā viņš ir privātā teritorijā, neviens alkatīgs mežcirtējs viņu neapdraud, vienīgie no kā ir jābaidās ir zibens vai virpuļviesulis... Te viņš ir - Jāņu rotā :)
Attachments
Picture 078.jpg
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Dižozoli

Post by CerambyX »

Ir tāda Dabas aizsardzības informatīvā sistēma. Tur ir arī sadaļa 'Īpaši aizsargājamie koki'. Pieejama no šīs adreses http://vdc2.vdc.lv:8998/lva/dk_read/DK_PCKG_WWW.SAK - tur augšā spiežot uz meklēšanu it kā var meklēt starp visiem aizsargājamiem kokiem - tātad arī dižkokiem. Tur, meklējot visus ozolus Rīgas rajonā, šo ozolu neatrod. Protams, nav ne jausmas cik tā datubāze ir aktuāla (ir sajūta, ka tomēr nav no tām svaigākajām - ka tik ne pagājušā gadsimta 90to gadu dati tur) - varbūt ja ir pēdējos gados iereģistrēts, tad tur vēl nav parādījies.
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Dižozoli

Post by spiigana »

Nu sevišķa uzticība tam reģistram nerodas, ja meklējot Rīgas rajonā Parasto ozolu, kas uz fiziskas personas zemes, man uzrāda, ka neko neatrod... Vispār dīvaina lapa :? . Jāuzraksta būs tiem dabasretumu meklētājiem, par rezultātiem ziņošu :) .
dziedava
Posts: 49
Joined: 29 Aug 2011 13:57
Contact:

Re: Dižozoli

Post by dziedava »

Paldies Vērotājai par informāciju, kā te reģistrēties, pēc ilgāka pārtraukuma veiktais otrs mēģinājums izrādījies veiksmīgs. :)
Par tēmu - man ir sava dižkoku informatīvā lapa (ko veidojam kopā ar vīru) šeit:
http://dziedava.lv/daba/koku_db.php
Tā nav ne tuvu izsmeļoša, tikai mazliet virs 1,5 tūkstošiem koku (pārsvarā pašu mērītie), bet tur var atrast arī linkus uz dižkoku kritērijiem dažādos gados.
Taču, ja ir konkrēti jautājumi par konkrētiem kokiem, tad var jautāt arī man personīgi uz tās lapas apakšā redzamo e-pasta adresi. T. sk., ja zinātu par šo konkrēto koku, kur tieši tas atrodas, tad varētu pateikt, vai tāds varētu būt jau reģistrēts lielajā datubāzē (kura nav publiski pieejama). Pēc šobrīd te lasāmās informācijas, šķiet, ka koks varētu arī nebūt oficiāli reģistrēts, kaut gan, ja tiešām bija "Eniņieši" (Eniņš ir viens no Dabas Retumu krātuves jeb DRK dibinātājiem), tad datubāzē vajadzētu būt, jo to lielo datubāzi DRK arī veido.
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Dižozoli

Post by spiigana »

Pirms kāda laika atradu ļoti interesantu "ziedu", kas ieviesies uz ozola. Tas gan nebija dižozols, bet tas nekas. Nekad tādu nebiju redzējusi - tos apaļos veidojumus, tos jā, bet šie patiešām pēc kaut kādiem ziediem izskatās:
Attachments
Copy of Attēls004.jpg
dziedava
Posts: 49
Joined: 29 Aug 2011 13:57
Contact:

Re: Dižozoli

Post by dziedava »

Šitādas es pamanīju dabasdatos pie novērojumiem:
http://dabasdati.lv/lv/image/5v51ug4gv3 ... 2h6/23448/
Ozolu čiekurveida panglapsene, Andricus foecundatrix
samsons23
Posts: 19
Joined: 18 Jun 2014 11:17
Contact:

Re: Dižozoli

Post by samsons23 »

nu man arī viens ozols aug pagalmā, kurš varētu uz dižozola nosaukumu pretendēt
carprieks
Posts: 1
Joined: 10 Dec 2014 17:30
Contact:

Re: Dižozoli

Post by carprieks »

Varbūt kāds var pastāstīt, kā pareizi būtu jāizceļ un jāapstrādā melnozols no purva. Kādu laiku jau mekleju info LV valodā, bet neko nevar atrast.
Paldies.
Klava
Posts: 4
Joined: 12 Mar 2015 14:14
Location: Valmiera
Contact:

Re: Dižozoli

Post by Klava »

Šādi un līdzīgi veidojumi uz ozola lapām parasti ir parazītiski. Pieļauju, ka arī šim iekšā kāds dzīvo. Pie mājas ozolam agrāk bija pilns ar bumbuļiem uz lapām..
Post Reply

Return to “Augi”