kas par putnu ar dīvainām skaņām

Lara
Posts: 9
Joined: 30 Aug 2020 08:46

kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Lara »

Jautājums par putnu. Bildes nav, balss ieraksta arī nav.

Man laukos kaut kur tālumā ik pa laikam dzirdama savāda skaņa - tāds kā akmens kritiens dziļā akā ar metālisku atskaņu, tāds "klunkš", ik pa 3-4 sekundēm, tā vairākas reizes, tad klusums.
Dažas dienas atpakaļ pārlidoja pār galvu putns, kas tās skaņas izdod - putns lielāks par vārnu, spārnus vēzina lēni, varētu pat domāt, ka vanags, un izdod augstāk aprakstītās skaņas - lido, lido, sasveras uz sāniem, un skaļš, dziļš, metālisks "klunkš", pēc 3 sekundēm atkal lidojumā sasveras un "klunkš", un tā vairākas reizes, un tad klusums, ne kādi saucieni, ne čiepsti, klusums, aizlido. Paliku neziņā, jo skaņas tiešām dīvainas.

Internetā izklausījos n-tās putnu balsis, un atradu ko līdzīgu, skaņas var dzirdēt šeit, no 2:15 līdz 2:24
https://www.youtube.com/watch?v=VKd5PGYHfzI

Manējam putnam gan skaņa metāliskāka un skaņāka, un "klunkš", bet šim putnam (saitā) ir tāda kā guldzoša skaņa, bet ļoti līdzīga.

Pārējās skaņas neesmu dzirdējusi savā pusē, tāpēc domāju, ka šis putns nav manējais, bet iespējams kas zosveidīgs gan varētu būt.

Vai varētu kāds zinātājs atklāt, kas tas par putnu manā pusē, ziņkārība moka ;)
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Made »

Es nezinu, bet izlasot mani arī moka ziņķārība, tāpēc aktualizēju šo ierakstu, varbūt kāds zinātājs ieskatīsies...
Lara
Posts: 9
Joined: 30 Aug 2020 08:46

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Lara »

Es ierakstīju video ar ļoti tālu šī putna klunkšķi (fonā kaimiņš labo traktoru). Sākumā es viņu tur pie tālajiem kokiem redzēju, bet, kamēr pēc fotoapar.aizskrēju, putns bija jau aizlidojis aiz meža, bet skaņu tomēr dzirdēt var.
Ja vēl sanāks, centīšos viņu noķert, kad būs tuvāk ar skaļāku ierakstu.


https://foto2.inbox.lv/larisa08/klunkputns/MVI-8175.mov
puke
Posts: 932
Joined: 09 Jan 2011 11:01

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by puke »

Sveika, Lara, forumā!

Lielisks apraksts putna lidojumam un arī video to labi var saklausīt. Tas būs krauklis, māk izdvest daudz un dažādas skaņas. Pameklē te: https://www.xeno-canto.org/explore?query=Corvus%20corax
Lara
Posts: 9
Joined: 30 Aug 2020 08:46

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Lara »

puke, paldies. Izklausījos n-tos kraukļa balss ierakstus. Kraukļi izrādās māk imitēt suņu, vistas, vardes, bet tie visi ir ar krā saucieniem. Atradu tomēr 1 ierakstu no poļu kraukļa, kur ļoti līdzīgs sauciens ir manam putnam, bet varbūt arī tas ir atdarinājums..., jo kraukļus mūsu pusē neesmu ne redzējusi, ne dzirdējusi. Žagatas, vārnas, stārķi, vanagi, ...jā, tie vairumā, pat meža baložu pāris ir, nerunājot jau par mazajiem putniņiem, bet kraukļus tomēr neesmu manījusi. Bet kas zin...tomēr jāpaklausās uzmanīgāk, varbūt tiešām šie gudrie putni arī manā pusē ir.

https://www.xeno-canto.org/440474

Jā, zinātājiem gribēju pajautāt, kuri putni vāc (ēd) egļu čiekurus. Mums zem grāvenšteina ābeles regulāri pavasarī jāvāc lielie čiekuri. Varētu padomāt, ka mums ir īpaša ābeles šķirne - pavasarī vācam čiekurus, rudenī ābolus ;) Šogad savācām veselu grozu ar čiekuriem. Lielā egle ir blakus kaimiņiem, bet kāpēc turpat nevar uz vietas ēst sēkliņas no čiekuriem...kājās durās egles zaros sēdēt? ;)...kas tie palaidniekiem ir?
User avatar
mega2
Posts: 55835
Joined: 30 May 2015 12:27

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by mega2 »

Lara wrote: 11 Sep 2020 10:24 Jā, zinātājiem gribēju pajautāt, kuri putni vāc (ēd) egļu čiekurus. Mums zem grāvenšteina ābeles regulāri pavasarī jāvāc lielie čiekuri. Varētu padomāt, ka mums ir īpaša ābeles šķirne - pavasarī vācam čiekurus, rudenī ābolus ;) Šogad savācām veselu grozu ar čiekuriem. Lielā egle ir blakus kaimiņiem, bet kāpēc turpat nevar uz vietas ēst sēkliņas no čiekuriem...kājās durās egles zaros sēdēt? ;)...kas tie palaidniekiem ir?
Sveika,Lara!
Neesmu ornitologs un arī nekāds lielais putnu eksperts,bet cik nu esmu vērojusi putnus kamerās vairāku gadu garumā,minēšu,ka tie varētu būt egļu krustknābji,lai gan ar čiekuru sēkliņām barojas daudzi putni! :P
https://lv.wikipedia.org/wiki/Eg%C4%BCu ... n%C4%81bis
Varbūt Tev tur dzīvo kupla vāveru famīlija? :lol:
Lara
Posts: 9
Joined: 30 Aug 2020 08:46

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Lara »

mega2, paldies par versiju. Tiem egļu krustknābjiem gan interesanti knābīši ;)
Šogad biežāk ziemā būšu lauku mājās, tad arī paskatīšos, kas no kaimiņegles stibī čiekurus uz mūsu ābeli. Varbūt arī tie ir krustknābīši. Vāveres gan neesmu mūspusē redzējusi.
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Made »

Zem koka, kurā čiekurus grauzusi vāvere, krājas kaudze ar šādām serdēm :P
https://twitter.com/DabasMuzejs/status/ ... 71/photo/4
Lara
Posts: 9
Joined: 30 Aug 2020 08:46

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Lara »

Tie čiekuri kā kukurūzas vālītes nograuztas ;)
Nē, mūsu ābeļčiekuri ir veseli, droši vien bez sēkliņām, bet tik apskrubināti noteikti nav ;)
Palasīju, ka tas dzenis varot būt.
puke
Posts: 932
Joined: 09 Jan 2011 11:01

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by puke »

Lara, krauklis lauku ainavā ir parasts putns un spriežot pēc biotopa video, noteikti dzīvo arī jūsupusē. Varbūt vienkārši iepriekš nav sanācis to redzēt.

Čiekurus vāveres nograuž līdz serdei, bet putni izknibina sēkliņas un tas izskatās tāds pats. Teiktu, ka tas ir dižraibais dzenis. Viņš tieši tā dara: aiznes čiekuru uz tā saukto dzeņu kalvi un tur notiesā. Dzeņa kalve ir kāda sprauga kokā, kur viņš iestutē to čiekuru un tad izknibina sēkliņas.
Lara
Posts: 9
Joined: 30 Aug 2020 08:46

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Lara »

puke
jā,dzeguze tā noteikti varētu būt. Ir redzēta arī mūsu ābelēs.

Par kraukli, mani gan māc šaubas. Ja nu vienīgi šī skaņa ir viņa dzimtā. Tas neizklausās pēc atdarināšanas. Droši zinu, ka viņi ir vismaz divi. Viens izlido no krūmiem, un klunkšķot lido prom, pēc brīža no tiem pašiem krūmiem izlido otrs, un arī klunkšķot aizlido (uz citu pusi). Kad viens putns atgriezās, tad tur krūmos sāka skanēt tāda kā tarkšķoņa. Bet precīzi par balsi nepateikšu, jo to dzirdēju tikai vienu reizi. Tikai nodomāju, ka redz- tātad bez klunkšīnāšanas vēl ko māk :) Lai gan iespējams, ka tur bija citi putni.
Bet tomēr nevienu reizi nedzirdēju kraukļiem raksturīgo krau.

Lai gan kas zin.
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Made »

Lara, re, kā kraukļi arī klunkšķina :P Nu bet protams, tie neaizmirst savu "krā"..

7:49-8:01 (4:23) fragmenti no kraukļu pāra vizītes ligzdā
Lara
Posts: 9
Joined: 30 Aug 2020 08:46

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Lara »

Made, padies, ka Tevi arī tas interesē. Man arī tik ļoti gribās zināt....varbūt tiešām kraukļi.
Tavā video kraukļi vairāk kā durvju čīkstoņu atdarina ;)

Manējais (atļaušos tā saukt manas tēmas putnu- klunkšķi) tālumā vairāk atgādināja skaņu kā bambusa kociņus sitot, bet tuvumā tā skaņa vairāk sintezatoriska, kā metāliska atbalss kam ūdenī iekrītot. Atceros, kad pirmās reizes dzirdēju, nolēmu, ka tālumā kādā darbnīcā ko labo, bet, kad es sapratu, ka tie klunkšķi pārvietojas, sapratu, ka tas tomēr putns.


Atkal jau meklēju internetā visādas putnu skaņas, diemžēl neatradu sava putna skaņu, bet uzbridu uz putnu Liru...nu tas gan ir īsts atdarinātājs ;)
https://www.youtube.com/watch?v=WA0tP-p7m40

uzjautrināja ;)
Dabasdraugs2x2
Posts: 149
Joined: 12 Apr 2021 21:17
Location: Liepāja

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Dabasdraugs2x2 »

Lara wrote: 31 Aug 2020 13:01 Jautājums par putnu. Bildes nav, balss ieraksta arī nav.

Man laukos kaut kur tālumā ik pa laikam dzirdama savāda skaņa - tāds kā akmens kritiens dziļā akā ar metālisku atskaņu, tāds "klunkš", ik pa 3-4 sekundēm, tā vairākas reizes, tad klusums.


Vai varētu kāds zinātājs atklāt, kas tas par putnu manā pusē, ziņkārība moka ;)
Šorīt beidzot gan redzēju,gan dzirdēju! Tas ir pārsteidzoši,ka krauklis tādu skaņu var izdabūt! Viņš tā kā ietupjās,izpleš spārnus,un ir! Tiešām,kā akmens plunkšķis akā! :lol: ļoti dzidrs,metālisks plunkšķis!
Šo kraukli vārnas dzenāja prom no priedes,šis tā kā aizsargājās.

Mums te Liepājā vairāk krauķi,ne kraukļi.

Veca tēma,bet man aktuāla :D
Dabasdraugs2x2
Posts: 149
Joined: 12 Apr 2021 21:17
Location: Liepāja

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Dabasdraugs2x2 »

Video nemāku ielikt :)
Made
Posts: 9303
Joined: 07 Apr 2015 10:32

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Made »

Interesants novērojums! :D
Dabasdraugs2x2 wrote: 14 Apr 2022 12:22 Video nemāku ielikt :)
Varbūt vari ielikt failiem.lv lejupielādējamu (tur var arī bez reģistrēšanās) un tad gan jau kāds ielikts YT vai tml., lai ir ilglaicīgi un lai var forumā ielikt saiti.
Man arī ļoti gribētos paskatīties :P
Simoninna
Posts: 4906
Joined: 16 Apr 2021 11:44

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Simoninna »

Made wrote: 14 Apr 2022 22:04 Interesants novērojums! :D
Dabasdraugs2x2 wrote: 14 Apr 2022 12:22 Video nemāku ielikt :)
Varbūt vari ielikt failiem.lv lejupielādējamu (tur var arī bez reģistrēšanās) un tad gan jau kāds ielikts YT vai tml., lai ir ilglaicīgi un lai var forumā ielikt saiti.
Man arī ļoti gribētos paskatīties :P
Jā, Dabasdraugs2x2, tas būtu ļoti jauki. YT ielikt video ir ļoti vienkārši, šīs divas pogas un tik Tālāk->Tālāk->Tālāk. Te var iemest tikai saitiņu, netaisot lielo logu.
Image
Viens mieru nesošs vārds īstajā vietā ir labāks par vienu tūkstoti gaistošu vārdu virknējumu.

Dhammapada
Dabasdraugs2x2
Posts: 149
Joined: 12 Apr 2021 21:17
Location: Liepāja

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Dabasdraugs2x2 »

YT es māku ielikt,ieliku. Bet te nemāku ☺
Nav jau tas videi ļoti kvalitatīvs,netālu šoseja,un ar telefonu filmēts. Bet ja ieklausās,tad var dzirdēt 😊
Dabasdraugs2x2
Posts: 149
Joined: 12 Apr 2021 21:17
Location: Liepāja

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Dabasdraugs2x2 »

https://youtube.com/shorts/X1ym7NiyVpI?feature=share

Ā,laikam ir vienkāršāk kā likās ☺
Dabasdraugs2x2
Posts: 149
Joined: 12 Apr 2021 21:17
Location: Liepāja

Re: kas par putnu ar dīvainām skaņām

Post by Dabasdraugs2x2 »

Pašā sākumā var labi dzirdēt,tad vidū,un uz beigām
Post Reply

Return to “Putni”