Vai pieklīdis balodis?

Post Reply
ewa
Posts: 7
Joined: 31 Aug 2017 22:23

Vai pieklīdis balodis?

Post by ewa »

Sveiki!

Pirmoreiz saskaros ar šādu lietu, tāpēc iedomājos te uzrakstīt un lūgt padomu putnu pazinējiem.
Šovakar caur logu novēroju tādu ainu - graciozi piezemējies uz mana 2.stāva balkona malas, parādās balodis, no vienas balkona malas aiztipina lidz otrai un tur apsēžas. Izskata ziņā mazliet atšķiras no parastajiem pelēkajiem. Arī pelēks, bet ar baltu "cepurīti" un baltām astes spalviņām. Paskatos tuvāk - balodim uz abām kājām gredzentiņi. Uz vienas sarkans, uz otras - zaļš. Nofotogrāfēju, bet, diemžēl, pietuvināt tik tuvu, lai saskatītu numurus, nesanāk. Mēģināju lēni un klusi atvērt balkonu, bet balodis satrūkās un aizlidoja. Taču nepagāja 5 minūtes kā atkal bija atpakaļ iepriekšējā vietā. Kas tāds notiek pirmoreiz, jo baložus šeit neviens uz balkoniem nebaro, kā arī paši baloži te vispār manāmi reti. Nekad nav bijis tā, ka kāds atlaistos un tik droši apsēstos uz balkona malas. Vēl pie tam - apgredzenots. Jāpiebilst, ka dzīvoju mazpilsētā un vismaz man nav zināms, ka te atrastos kāda baložu audzētava.
Tagad skatos - nabags joprojām tumsā stāv tieši tajā pašā vietā, zem astītes izkārnījumu čupiņa, actiņas pašam vaļā. Cik vēroju, neizskatījās slims - spalva spoža, arī lido ļoti skaisti, nav savainots. Nezinu - kā šādā situācijā rīkoties? Nedarīt neko? Saprotu jau, ka putniem sava dzīve un savi likumi, bet man cilvēciskais faktors ieslēdzas - sirds lūzt, redzot viņu tumsā stāvot. Vai tiešām pieklīdis? Nomaldījies? Kāpēc gan nelido prom, bet jau vairākas stundas nekustīgi stāv uz vietas? Būšu ļoti priecīga par atbildēm, varbūt kāds saskāries ar ko līdzīgu vai arī māk izskaidrot man šo situāciju.

Te bildīte, kuru izdevās uzņemt:
Image
User avatar
d.e.
Posts: 3022
Joined: 02 Jun 2015 16:25

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by d.e. »

ewa wrote:Sveiki!

Pirmoreiz saskaros ar šādu lietu, tāpēc iedomājos te uzrakstīt un lūgt padomu putnu pazinējiem.
Šovakar caur logu novēroju tādu ainu - graciozi piezemējies uz mana 2.stāva balkona malas, parādās balodis, no vienas balkona malas aiztipina lidz otrai un tur apsēžas. Izskata ziņā mazliet atšķiras no parastajiem pelēkajiem. Arī pelēks, bet ar baltu "cepurīti" un baltām astes spalviņām. Paskatos tuvāk - balodim uz abām kājām gredzentiņi. Uz vienas sarkans, uz otras - zaļš. Nofotogrāfēju, bet, diemžēl, pietuvināt tik tuvu, lai saskatītu numurus, nesanāk. Mēģināju lēni un klusi atvērt balkonu, bet balodis satrūkās un aizlidoja. Taču nepagāja 5 minūtes kā atkal bija atpakaļ iepriekšējā vietā. Kas tāds notiek pirmoreiz, jo baložus šeit neviens uz balkoniem nebaro, kā arī paši baloži te vispār manāmi reti. Nekad nav bijis tā, ka kāds atlaistos un tik droši apsēstos uz balkona malas. Vēl pie tam - apgredzenots. Jāpiebilst, ka dzīvoju mazpilsētā un vismaz man nav zināms, ka te atrastos kāda baložu audzētava.
Tagad skatos - nabags joprojām tumsā stāv tieši tajā pašā vietā, zem astītes izkārnījumu čupiņa, actiņas pašam vaļā. Cik vēroju, neizskatījās slims - spalva spoža, arī lido ļoti skaisti, nav savainots. Nezinu - kā šādā situācijā rīkoties? Nedarīt neko? Saprotu jau, ka putniem sava dzīve un savi likumi, bet man cilvēciskais faktors ieslēdzas - sirds lūzt, redzot viņu tumsā stāvot. Vai tiešām pieklīdis? Nomaldījies? Kāpēc gan nelido prom, bet jau vairākas stundas nekustīgi stāv uz vietas? Būšu ļoti priecīga par atbildēm, varbūt kāds saskāries ar ko līdzīgu vai arī māk izskaidrot man šo situāciju.
Sveika Ewa !
Šovasar te forumā tieši sanāca diskusija par gredzenotiem baložiem. Kā mūs informēja gredzenošanas centra vadītājs Edmunds Račinskis, Latvijas Gredzenošanas centrs nodarbojas tikai ar savvaļas putnu gredzenošanu. Baložus parasti gredzeno to turētāji. Es jūlijā atradu gredzenota putna atliekas un tas balodis bija atceļojis no Polijas, kas liek secināt, ka viņi lido pat ļoti lielus attālumus un audzētava pat var nebūt nekur jūsu pilsētiņas tuvumā. :)

https://dabasdati.lv/forums/viewtopic.p ... 91#p146191
Last edited by d.e. on 01 Sep 2017 12:46, edited 1 time in total.
Feja
Posts: 7078
Joined: 08 Feb 2016 21:51

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by Feja »

Nez, vai kāds te var atbildēt, ko ewa darīt, ja tas balodis projām nelido, nav savainots un spējīgs lidot. Man nav atbildes un arī nezinātu, kā rīkoties. Laikam nedarītu neko, cerībā, ka putns no balkona aizlidos savu ceļu. Tāpat noķert nevar, sākt barot .....vai tas būs risinājums. Kā ir ar nebrīvē augušiem baložiem un kad tie tiek brīvībā. Nolemti bojāejai :?:
User avatar
Vērotāja
Posts: 46713
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by Vērotāja »

Viens ir skaidrs - balodis ir gredzenots, tātad tas ir cilvēku audzināts putns. Pasta balodis vai dekoratīvais balodis. Nav skaidrs kādēļ putns sajaucis adresi un nelido uz savām mājām.
Kaut kas putnam nojucis ar navigāciju, ja tas tiek izmantots kā pasta balodis.
Pati šādā situācijā putnu noķertu, ieliktu būrī un nogādātu kādam no baložu audzētāju klubiem.

Izdevās atrast šādas biedrības Latvijā

"Latvijas Pasta un dekoratīvo baložu biedrība"
Dižklajumi, Pērkone, Nīcas pagasts, Nīcas novads, Latvija
tel +371 26721450

Pasta baložu biedrība Ziemeļkursa
Juridiskā adrese: Bišjānīši, Ķūļciems, Ķūļciema pagasts, Talsu novads, Latvija, LV-3283
Tālrunis: + 371 29421081
e-pasts: ziemelkursa2014@inbox.lv
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
Feja
Posts: 7078
Joined: 08 Feb 2016 21:51

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by Feja »

Vērotāj, paldies par informāciju. Noderēs, mazums kā dzīvē gadās. Nezinu, kā man ietu ar baloža noķeršanu, bet uz uzdotajiem telefona numuriem gan zvanītu un prasītu padomu, kā rīkoties. Varbūt ewa šeit ieskatīsies.
ewa
Posts: 7
Joined: 31 Aug 2017 22:23

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by ewa »

Liels paldies jums par atbildēm! Tagad noteikti zināšu kā rīkoties tādā situācijā!
Šorīt, kad pamodos, ap 8:00 rītā balodis vēl bija turpat, un vēl kādu laiku tur sēdēja kā sēdējis, bet nu jau kādu stundu ir prom. Diemžēl, nepaguvu novaktēt to mirkli, kad aizlidoja. Ja līdz vakaram vairs neparādīsies, tad jācer, ka balodēns būs sapratis kā atrast ceļu atpakaļ uz mājām. :roll:
ewa
Posts: 7
Joined: 31 Aug 2017 22:23

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by ewa »

Gribēju te ierakstīt, ka mans balodēns atkal atgriezies! Visas šīs dienas, kopš mana pēdējā komentāra, nebija rādījies. Jāsaka gan, ka manā pusē arī laiks bija slikts - visu laiku lija. Vakar tieši jokojos, ka nāks kāda saulaināka diena, vēl ņems un atgriezīsies, un šovakar - šeku reku - balodis tiešām ir atpakaļ, atkal sēž tajā pašā vietā kur iepriekš. Kur bijis lietainajās dienās - kas to lai zina? Kāpēc atkal atpakaļ - nav ne jausmas! Ņēmu un šo iesaucu par Dadzīti, jo viņš tiešām, kā tāds dadzītis, pieķēries šai vietai. Tagad skatos tumsā ārā pa logu - jā, turpat vien ir! Šoreiz sabozies un acis ciet - čuč!
User avatar
MĀRIS
Posts: 15171
Joined: 29 Apr 2015 16:32
Location: Kuldīga

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by MĀRIS »

Labrīt!
Drūms moments. Ja godīgi - neapskaužu Tevi, Ewa! Sirdī tas "spalvu kumšķis" savu vietu jau aizņēmis, bet ko tālāk... :?: :!: Varbūt patiešām vajadzētu uzzvanīt uz Vērotājas ieliktajiem tel. numuriem, aprunāties ar kompetentām /vismaz zinošākām/ personām, lai ir kaut kādi "pieturas punkti". :roll: Tuvojas arī ziema..., bet vispār veiksmi Tavai un Dadzīša draudzībai. :P
Dabu nevar iemācīt. Viss notiek pēc dabas likumiem. Imis /Tālis/
ewa
Posts: 7
Joined: 31 Aug 2017 22:23

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by ewa »

Jā, noteikti uzzvanīšu uz dotajiem tel. numuriem, jo naktis jau aukstas un līdz ar to sirds lūzt, redzot, ka šis visu nakti sēž nekustīgi.
Šorīt piefiksēju, ka aizlidoja 7:40 no rīta, bet šovakar plkst. 19:00 atlidoja atpakaļ un atkal sēž tajā pašā vietā. Esmu ievērojusi, ka katru vakaru balodis atlido tieši ap plkst. 19:00 - ne stundu ātrāk, ne vēlāk, bet tieši ap to laiku. Šovakar pavēru balkona durvis, gandrīz nostājos viņam blakus, bet no kustībām viņš izbijās, taču, ņemot vērā to kā klausījās manā balsī, rodas sajūta, ka pie cilvēku klātbūtnes tomēr ir pieradis...
User avatar
d.e.
Posts: 3022
Joined: 02 Jun 2015 16:25

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by d.e. »

Labvakar ewa ! Es arī domāju, ka Vērotājas padoms būs šoreiz visnoderīgākais ! :)
Pati es visticamāk mēģinātu balodīti arī kaut kā pabarot un varbūt pieradināt, lai paliek drošāks, ja jau Tavs balkons ir iepaticies un viņš atgriežas. Tad varbūt varēs arī dabūt viņu rokā kādā veidā, ja saimnieks ir ieinteresēts par viņa prombūtni vai ceļošanu.
Lūdzu dod ziņu, ja būs vēl kādi jaunumi ! :)
User avatar
Vērotāja
Posts: 46713
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by Vērotāja »

ewa, noteikti meklē palīdzību kādā no baložu audzētāju klubiem, jo savvaļā, baidos, ka viņš nevar pārziemot.

Varbūt viņi paši var atbraukt to balodi noķert? Ja viņš ir izsalcis un cilvēku pieradināts, tam nevajadzētu būt sarežģīti - jāieliek būrī barība, durvis vaļā un noliek tajā vietā, kur viņš parasti piesēž. Kad iegājis būrī, durvis ciet.

Kad dzīvoju Rīgā, tādā veidā noķēru papagaili, kurš lidinājās gar logiem. Izliku būri ar sēkliņām uz balkona un caps, papagailis būrī.
Izkarināju pa apkārtni sludinājumus, taču neviens tā arī neatsaucās. Bet viens mans kolēģis to putnu paņēma, pie viņa tika pie otra pāra putna un nodzīvoja ilgu mūžu. Tas papagailītis bija zaļspārnītis https://www.pinterest.com/pin/305611524697748137/
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
ewa
Posts: 7
Joined: 31 Aug 2017 22:23

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by ewa »

Vēlējos uzrakstīt, ka kopš mana pēdējā komentāra balodēns vairs nav bijis ciemos. Pēdējoreiz, kad redzēju, balodītis kādu laiku pasēdēja uz balkona malas un, gluži kā atvadoties, skatījās uz mani, kad biju pavērusi balkonu. Pēc mirkļa bija prom un nu vairs nav redzēts. Ļoti ceru, ka putniņš būs atradis ceļu mājup! Image
User avatar
d.e.
Posts: 3022
Joined: 02 Jun 2015 16:25

Re: Vai pieklīdis balodis?

Post by d.e. »

ewa wrote:Vēlējos uzrakstīt, ka kopš mana pēdējā komentāra balodēns vairs nav bijis ciemos. Pēdējoreiz, kad redzēju, balodītis kādu laiku pasēdēja uz balkona malas un, gluži kā atvadoties, skatījās uz mani, kad biju pavērusi balkonu. Pēc mirkļa bija prom un nu vairs nav redzēts. Ļoti ceru, ka putniņš būs atradis ceļu mājup! Image
Paldies !
Cerams, ka balodis tiešām ir atradis mājupceļu ! :)
Ja nu uzrodas atkal, dod ziņu ! ;)
Post Reply

Return to “Putni”