Dzērve

Post Reply
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Dzērve

Post by spiigana »

Daži solīja dalīties ar zināšanām, ta nu nāksies ar :mrgreen: . Cik zinu, dzērves salīdzinot ar pagājušo gs. stipri savairojušās, esmu pat dzirdējusi viedokli :evil: , ka vajadzētu sākt atšaut, jo ļoti izposta purvos uz zemes ligzdojošo putnu ligzdas. Ceru, ka tas nenotiks... Šobrīd visās pusēs dzirdama šo putnu klaigāšana, pavasarī jau tas normāli, bet iepriekšējos gados pie manis viņas klaigāja visu vasaru. Kādreiz, šķiet, lasīju, ka viņas tikai pavasarī un rudenī klaigā :?: . Lasīju K.Vilka grāmatā, ka aprīļa beigās jau viņas perē, tātad, ja tagad regulāri lidinās pārīši (dzimumu gan neatšķiru, bet pa divām), tad tās šogad neperē? Bet tādas redzu ļoti bieži, diez vai vienmēr vienas un tās pašas, klaigas arī no visām pusēm skan. Fantastisks putns, gribas par viņām visu ko uzzināt.
forelljjanka
Posts: 316
Joined: 17 Dec 2008 10:54
Contact:

Re: Dzērve

Post by forelljjanka »

Par šaušanu neko nezinu,dzērvju skaita pieauguma iemesls,manuprāt,-bebri,kas radijuši lērumu piemērotu ligzdošanas biotopu.Tāds klasisks purvs ,liekas nav vairs galvenā vieta ,kur sastapt dzērves.
Ja par tiem klaigātājiem,neligzdotājiem,tie ir jaunie putni,dzērvēm ,tāpat kā jebkuram lielam putnam(stārķiem,ērgļiem,gulbjiem unt.t.)ligzdošana noris tikai jau nobriedušiem 3-5 g.veciem putniem,tad nu tie kas neligzdo,blandās,barojas un klaigā! ;) Klaigā gan arī iztraucēti ligzdotāji.
Dērvēm arī raksturīgs,tāds vienkāršam cilvēkam nesaprotams niķis,ka vecākais cālis mēdz nogalināt jaunāko un mazāko(izdzīvo stiprākais),ja nemaldos ,saucas kainisms.Vēlāk tas gan pāriet(vai pat nenotiek)jo esmu sastapis gana daudz dzērvju ar 2-iem cāļiem.Vairāk gan nekad.Tāds pat niķis gan ir arī ,te kaismīgi vērotajiem, mazajiem ērgļiem.
Vēl dzirdēts ,ka daļa dzērvju vairs nelido ziemot uz Āfriku ,bet paliek tepat D-Eiropā,arī tas varētu būt par iemeslu skaita pieaugumam,tuvāks ,mazāk bīstams ceļš(kā zināms Āfrikā daudz kur ēd visu kas kust+ indīgie pesticīdi lauksaimniecībā).
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Dzērve

Post by spiigana »

Žurnālā "Patiesā Dzīve" intervijā ar Jāni Brikmani gar malu salikti dažādi dati par putnu sugām. Un tur izlasīju, ka Latvijā no pasaules 150 dzērvju sugām sastopamas 10 :?: . Patiešām? Man šķita, ka tikai viena un vai tiešām pasaulē ir veselas 150 dzērvju sugas? Varbūt tā nulle abos skaitļos lieka :? .
User avatar
roosaluristaja
Posts: 1042
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Dzērve

Post by roosaluristaja »

spiigana wrote:Žurnālā "Patiesā Dzīve" intervijā ar Jāni Brikmani gar malu salikti dažādi dati par putnu sugām. Un tur izlasīju, ka Latvijā no pasaules 150 dzērvju sugām sastopamas 10 :?: . Patiešām? Man šķita, ka tikai viena un vai tiešām pasaulē ir veselas 150 dzērvju sugas? Varbūt tā nulle abos skaitļos lieka :? .
Visdrīzāk tā varētu būt. Latvijā tiešām ir sastopama tikai viena dzērve.- Grus grus. Pasaulē ir 14-15 dzērvju sugas, bet tas ir, ja skatām dzimtu Gruidae, kur ietilpst arī, piemēram, krāšņdzērves un vainagdzērves. Ja skatās tikai "īstās dzērves" - ģinti Grus, tad pat tik daudz sugu nesanāk. Kādas 10 tik varētu būt. Dzērves ir ļoti sena putnu dzimta, kas atrodas savā evolūcijas norietā. Lielai daļai sugu īpatņu skaits pēdējās desmitgadēs ir krasi samazinājies un tās ir iekļautas IUCN starptautiskajā aizsargājamo sugu sarakstā. Mūsu dzērve ir gandrīz vienīgais patīkamais izņēmums, kas par dzīvi pēdējā laikā nevar sūdzēties.
User avatar
Vērotāja
Posts: 47390
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Dzērve

Post by Vērotāja »

roosaluristaja - Ko nozīmē evolūcijas noriets?
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
roosaluristaja
Posts: 1042
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Dzērve

Post by roosaluristaja »

Vērotāja wrote:roosaluristaja - Ko nozīmē evolūcijas noriets?
Nu tā baigi smalki es nemācēšu paskaidrot. Sen kaut kad par to lasīju, ja nemaldos kaut kādā Z. Spura grāmatā. Bet īsumā - katrai sugai, tāpat kā katram indivīdam ir noteikts dzīves laiks. Ir sugas vai sugu grupas veidošanās periods, uzplaukuma laiks un noriets, kad samazinās sugu vai sugu grupu ģenētiskā daudzveidība, kas savukārt nozīmē samazinātas pielāgošanaš spējas mainīgiem vides apstākļiem. Šādas evolucionāri vecas sugas grūtāk spēj izturēt dažādas izmaiņas apkārtējā vidē un vieglāk iznīkst, neskatotties uz to, ka cilvēki pieliek lielas pūles to saglabāšanā. Tas gan viss ir baigi relatīvi. Ir sugas, kas pastāv jau simtiem miljonu gadu un nekas slikts tām nenotiek, bet to radinieki, kas it kā diži nav atšķīrušies, jau sen dus evolūcijas mēslainē.
User avatar
Vērotāja
Posts: 47390
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Dzērve

Post by Vērotāja »

Paldies, aptuveni skaidrs.
Bet krokodili ar visu evolūcijas norietu dzīvo vēl šobaltdien :D
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
roosaluristaja
Posts: 1042
Joined: 02 Feb 2010 10:49

Re: Dzērve

Post by roosaluristaja »

Vērotāja wrote:Paldies, aptuveni skaidrs.
Bet krokodili ar visu evolūcijas norietu dzīvo vēl šobaltdien :D
Nu es jau par to arī pieminēju, ka dažiem neizskaidrojamā kārtā veicas sekmīgi izdzīvot, kaut arī to tuvi radinieki sen jau izmiruši. Celekanti (bārkšspuru zivis) jau dzīvo vēl ilgāk nekā krokodili.
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Dzērve

Post by spiigana »

Šorīt gājām staigāt un ieraudzīju PĒDAS :shock: . Nezinu, varbūt tas stārķis, bet man liekas, ka tam tomēr mazākām vajadzētu būt un mazākam solim. Patiesībā man bija šoks par tik nenormāli lielu soli - ar sprīžiem izmērīju, ne mazāk kā metrs starpā. Vai tiešām šie lielie putni sper tik nenormāli lielu soli? Jo viņš tur labu gabalu tāpājis bija, tas nebija atspēriens pirms celšanās gaisā. Un arī pati pēda - no vidējā pirksta gala līdz vietai, kur saiet kopā vairāk kā desmit cm, praktiski manas plaukstas garumā. Sajūta bija, ka pterodaktilu esmu atklājusi, bet droši vien jau tas ir normāli, nebija tik ienācis prātā, ka TIK lieli tie putni :) .
Attachments
IMG_9031.jpg
User avatar
Vērotāja
Posts: 47390
Joined: 14 Apr 2011 10:48
Location: Carnikavas novads

Re: Dzērve

Post by Vērotāja »

Spiigana, ieinteresēja Tavs novērojums, paskatījos runeta mednieku portālā. Man pēc apraksta un bildēm izskatās, ka Tu esi redzējusi stārķa pēdas.
Te ir attēli par stārķa un dzērves pēdu atšķirībām un zinot, ka Tev ir lēns pieslēgums, atļaušos svešvalodā iekopēt rakstīto tekstu.

(atvainojiet lūdzu, kam lasīt kirilicu ir nepatīkami, bet tiešām tulkošana aizņemtu pārāk daudz laika, bet Spiiganas interneta ātrums neļauj aiziet pēc linka)

Stārķis
След (рис. 85) соответствует отпечаткам, оставленным длинными ногами, которые приспособлены к передвижению по воде, но не к плаванию. На каждой ноге имеется по четыре тупо заканчивающихся пальца, из которых три передних соединены небольшой перепонкой. Передние пальцы отпечатываются до самой незаметной части у основания. В следе сзади отпечатывается также короткий большой палец. Короткие когти в следе не остаются. Нередко след состоит только из подушечек пальцев, мозолистый бугорок в середине отпечатка часто отсутствует.
Длина следа около 15,0 см, а его ширина при наиболее широко расставленных пальцах достигает приблизительно 13,0 см.
Длина среднего пальца около 8,0 см.
Длина наружного пальца 6,0 см.
Задний большой палец отпечатывается в виде овальной ямки длиной в 2,0-2,5 см на расстоянии 1,0 см от мозолистого бугорка ладони.
Следовая дорож-к а. Следы идут в направлении движения, и средние пальцы в отпечатке слегка повернуты вовнутрь следовой дорожки.
101.png
Dzērve
Следы (рис. 90). Высокие ходулеобразные ноги снабжены четырьмя пальцами, три из них длинные, мощные и узкие, у основания соединены небольшой перепонкой. Короткий задний четвертый палец расположен на ноге довольно высоко, поэтому отпечатывается в виде небольшой ямки в конце следа редко, и лишь на очень мягкой и рыхлой почве. Наружный и внутренний пальцы дальше раздвинуты друг от друга, чем в отпечатке лапы аиста, но общий вид отпечатка по сравнению с отпечатком лапы аиста несколько уже.
Длина отпечатка около 8,0-10,0 (до 12,0) см и ширина при наибольшем раздвижении пальцев равняется приблизительно 14,0-15,5 см.
Длина среднего пальца достигает 8,0-9,0 см.
Наружный палец имеет длину 6,0-7,0 см.
Следовую дорож-к у образует ряд отпечатков лап, средние пальцы которых направлены в сторону движения и лишь незначительно повернуты вовнутрь следовой дорожки.
Длина шага равна 15,0-25,0 см, при этом ширина шага очень незначительна.
106.png
http://www.surnet.ru/_sledi/index.php?p ... 6c94c17e9b
http://www.surnet.ru/_sledi/index.php?p ... d57190f3ea
Dabu vajag mīlēt ar sirdi, bet izprast to vajag ar prātu. U.Piterāns
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Dzērve

Post by spiigana »

Paldies, Vērotāja :) . it kā varbūt ir līdzīgākas stārķa, bet tomēr pilnīgas pārliecības man nav - tām pēdām aizmugurē nebija aplītis no pakaļpirksta. Otrkārt, vidējais pirksts tomēr attiecībā pret soļa virzienu izskatās taisni, nevis soļa virzienā. It kā dzērvei soļa garums mazs, bet stārķim tas nav uzrakstīts vispār. Tā pēdas platuma un garuma attiecība nav tik atšķirīga, pagrūti precīzi saprast. Vajag blakus fotografētas vienas un otras, tad droši vien precīzi varētu izštukot. Varbūt vēlreiz jāaiziet līdz tai vietai un jāpapēta vēl rūpīgāk :? . Būs jātaisa totalizators :D .
forelljjanka
Posts: 316
Joined: 17 Dec 2008 10:54
Contact:

Re: Dzērve

Post by forelljjanka »

Bildē redzamā augsne nav īpaši piemērota pēdu pētīšanai. :D Es parasti mīkstākos dubļos atšķiru tā:Ja pakaļpirksts nev redzams-dzērve,ja redzams neliels pakaļpirksts-stārķis,ja pakaļpirksts ir samērā garš-gārnis vai dumpis(dumpim pēdas mazliet mazākas kā gārnim).Atšķirt, biežāk papētot ,pamatā var.Rudeņos, kad nolaiž dīķus, tā pat samērā interesanta nodarbe,var atšķirt vistilbi no mērkazas,atrast dumbrcāļa pēdas.Grūtāk dzeltenos tārtus un ķīvītes.Var redzēt kur vārna(krauklis)staigājis,pīles(krīkļa mazās plezniņas pat var atšķirt no lielāku pīļu pēdām,otra mazā-prīkšķe,jau pamatā ir prom(vienīgā mūsu pīlīte kas ziemo Āfrikā!)) ,kaijas.Arī mazā gulbja pēdas lieluma (mazuma)dēl -atšķiramas. ;)
Soļa lielums gan nav rādītājs,paskrienot ,lai paceltos vieglāk,jebkurš tik liels putns var spert pat milzīgus (vairākmetrīgus)soļus. :)
User avatar
spiigana
Posts: 117
Joined: 04 Apr 2009 09:52

Re: Dzērve

Post by spiigana »

forelljjanka wrote:Es parasti mīkstākos dubļos atšķiru tā: ja pakaļpirksts nav redzams-dzērve,ja redzams neliels pakaļpirksts-stārķis
Es balsoju par dzērvi - aizgājām vēlreiz - nav pakaļpirksta, točna nav. Un izmērīju 7 no skaidrāk redzamām pēdām - visām platums bija lielāks kā garums un tas atbilst dzērvei. Tikai tas soļa platums :? , jo tiešām nedomāju, ka viņa cēlās spārnos 25m garumā - kāpēc tas solis tik plats - paliek mīkla. Vēl jautājums paliek atklāts par MELNO stārķi - pie manis dzīvojas un pirms pāris gadiem izcēlu TIEŠi tai vietā :?: . Precīzi laikam neuzzināsim, bet tai vietā esmu izcēlusi arī dzērvēs, bet balto stārķi- nekad.
forelljjanka
Posts: 316
Joined: 17 Dec 2008 10:54
Contact:

Re: Dzērve

Post by forelljjanka »

25 m ?Nu tak paskrēja tāpat,bez lidošanas! ;) Cāļi ar tagad jau lieli,ja nelido tad tūlīt lidos,varbūt patrenējās ,spārnu izvingrināja.
Ja par mello un balto,nav nekāds brīnums,mellajam barības bāze pavisam atšķirīga-zivtiņas un c.ūdensradības.Mellais praktiski nekad nestaigās pa pļavu un neķers sienāžus ,baltais var pabradāt mellā medību laukos bet arī tas nebūs tipisks pasākums.Mellais arī ļoti piesardzīgs,ļoti ilgi šo vaktēju kamēr tiku pie daudzmaz sakarīgiem kadriem,ieradās dīķos tikai kad saule jau aiz koku galotnēm,pie mazākam aizdomām tūlīt lidoja prom.Upītes ,grāvji mežā ,tā mellā stihija...
Post Reply

Return to “Putni”