Upes/Jūras zīriņi

Post Reply
parputniem
Posts: 22
Joined: 13 Oct 2010 20:05

Upes/Jūras zīriņi

Post by parputniem »

Zaļknābja jautājums - Pēc kādām pazīmēm vieglāk atšķirt lidojošu upes vai jūras zīriņu? Ja knābi neredz, tad man viņi lidojumā ir vienādi.
User avatar
CerambyX
Posts: 428
Joined: 14 Apr 2011 18:03
Contact:

Re: Upes/Jūras zīriņi

Post by CerambyX »

Tādus tālu lidojošus šaubīgos zīriņus es pagaidām tā arī atstāju kā nenoteiktu upes/jūras - tas protams attiecas uz jūras/piekrastes biotopiem, jo iekšzemē visticamāk tomēr būs upes zīriņš (protams nekad nevar izslēgt, ka iemaldās arī kāds jūras). Tālāk lidojošu cekulzīriņu vēl kkā var 'izpīpēt' - it īpaši ja balsi var sadzirdēt.

Galvenais noteikšanas 'ierocis' droši vien ir pieredze - jāierauga kādi 100 jūras un kādi 100 upes zīriņi un tad jau pēc tam, kad acs būs ietrenēta, pa gabalu būs vieglāk atpazīt :) . Iesākumā vislabāk ir atrast kādu 100% jūras zīriņu (kur var tuvumā redzēt knābi - tur uz Mangaļsalas mola, piemēram) un tad uzmanīgi šis jāvēro un jāpiefiksē atmiņā tā kopējais 'iespaids' (jebšu kā angliski sauc - jizz :) ). Ideāli, ja vēl blakus lidinās kāds upes zīriņš, lai var salīdzināt. Jo tā kopumā lidojumā tās atšķiršanas nianses ir visai 'slidenas' - it īpaši, ja putns ir tālu. Es teiktu, ka jūras zīriņam ir tāds kompaktāks ķermenis ar strupāku kaklu, mazāku galvu (vizuāli) - attiecīgi spārni un aste izskatās (vismaz man) proporcionāli garāki (jo ķermenis ir strupāks). Varētu teikt, ka spārni jūras zīriņam vizuāli atrodas vairāk ķermeņa priekšpusē, bet upes zīriņam tā kā vairāk uz ķermeņa centrā. Krāsojums arī ir nedaudz atšķirīgs, bet ņemot vērā, ka apgaismojums var izspēlēt visādus 'trikus', uz to pārlieku paļauties nevajadzētu. Tā ka ar tiem lidojošajiem ir kā ir - balsis ar tiem neliešiem ir līdzīgas. Sēdošu upes/jūras ir daudz vieglāk atšķirt. Bet jākrāj pieredze - un gan jau mums ar laiku izdosies šos zīriņus droši atpazīt jau pa gabalu :)
Last edited by CerambyX on 18 May 2011 21:21, edited 1 time in total.
parputniem
Posts: 22
Joined: 13 Oct 2010 20:05

Re: Upes/Jūras zīriņi

Post by parputniem »

Nu jā, dīkstāvē stāvošos es viņus daudz maz atšķiru. Bet, kad viņi pa gaisu plivinās, tad liekas neiespējamā misija. Būs vien jāpaklausa Tavam padomam, un šad tad jāaizbrauc līdz Mangaļsalai un jauzmec aci zīriņiem. ;)
forelljjanka
Posts: 316
Joined: 17 Dec 2008 10:54
Contact:

Re: Upes/Jūras zīriņi

Post by forelljjanka »

Veram vaļā www.putni.lv,gan viena,gan otra zīriņa lapā ir foto ar aprakstītām atšķirībām lidspalvām.Attālumā kur to vairs neredz ,lidojošus putnus, noteikt precīzi līdz sugai ,visticamāk, nav reāli.;)
Post Reply

Return to “Putni”